Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε ξερω οποτε μπορεσεις κοιτα το γιατι αυτο το πραγμα ειναι λιγακι ανεξηγητο 

αν δεν ειχαμε τα γραφηματα δε θα το καταλαβαινα γιατι δεν αφηνει να μεταβληθει σχεδον καθολου η θερμοκρασια στα on off λες και ειναι η αποκλιση του θερμοσατη στο 0,1 

Λοιπόν έχεις δίκιο.

Με 19C μέσα στο δωμάτιο, έβαλα θέρμανση 16C.

Και πήρα αυτό :

image.png.f4bc592b2a9dae2947e10677899a5d8a.png

ON για 2΄, 166W, κράτηση συμπιεστή, μόνο ανεμιστήρας (25W), κράτηση όλα ( 5W), 2' OFF κ ο κύκλος ξεκινάει από την αρχή...

Κανονικά θα θέλαμε να μην ξεκινάει καθόλου.

Πάρα πολύ περίεργο και άθλιο αν με ρώταγες. Αν θες πάρε και το δικό μου screenshot για την αναφορά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν έχεις δίκιο.

Με 19C μέσα στο δωμάτιο, έβαλα θέρμανση 16C.

Και πήρα αυτό :

image.png.f4bc592b2a9dae2947e10677899a5d8a.png

ON για 2΄, 166W, κράτηση συμπιεστή, μόνο ανεμιστήρας (25W), κράτηση όλα ( 5W), 2' OFF κ ο κύκλος ξεκινάει από την αρχή...

Κανονικά θα θέλαμε να μην ξεκινάει καθόλου.

Πάρα πολύ περίεργο και άθλιο αν με ρώταγες. Αν θες πάρε και το δικό μου screenshot για την αναφορά σου.

μολις εστειλα στην daikin μεσω της φορμας επικοινωνιας που εχουν ενα κειμενακι με τα χαρακτηριστικασ αυτα , θα περιμενω να μου απαντησουν και αν χρειαστει στελνω και εικονες 

ελπιζω να απαντησουν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimostr είπε

μολις εστειλα στην daikin μεσω της φορμας επικοινωνιας που εχουν ενα κειμενακι με τα χαρακτηριστικασ αυτα , θα περιμενω να μου απαντησουν και αν χρειαστει στελνω και εικονες 

ελπιζω να απαντησουν 

Δοκίμασα για χαβαλέ το Fujitsu. Με θερμοκρασία χώρου 19 ( δεν είχα χρόνο να δω πάνω στο μηχάνημα πόσο είχε), έβαλα θέρμανση στους 16.

Το κλιματιστικό εκκίνησε μόνο τον ανεμιστήρα με ψηλά τις περσίδες και απειροελάχιστες στροφές. Από 3W στην αναμονή πήγε 5-6W. Τόσο αργά.

Δεν έκανε τίποτε. Το ίδιο και στους 17.

Στους 18 όμως εκκίνησε τον συμπιεστή, πήγε 500W , μετά 200, μετά 150 και έκλεισε. Δεν ξαναπήρε.

Στους 19 ξεκίνησε με on-off από τα 700W. Δεν προλάβαινε να ρίξει.

Σαφώς πιο φυσιολογική εικόνα από το daikin.

Kuro και Shorai τι κάνουν;

21 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εξωτερικη ολη νυχτα 8-9
Ζητηση 23 με ifeel
Εσωτερικη 22.5-23
1281310133_Screenshot_2020-02-14Kuro-EnergyMonitor.png.86ae3472570555d56184178c08477414.png

Πολύ διαφορετική λογική το κινεζοφασόν της gree (toyotomi) από το κινεζοφασόν της midea βλ carrier (ζήτηση 21 , έξω ~6):

Screenshot-55.png.aa18fb8dc5ff4feadf4f080e985ee4ff.png

Το kuro μοιάζει με το daikin (που δεν έχει follow me). Πολύ καλό το κουράκι.

Screenshot-54.png.fa5c08291ff55ec23987077f58f47e60.png

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δοκίμασα για χαβαλέ το Fujitsu. Με θερμοκρασία χώρου 19 ( δεν είχα χρόνο να δω πάνω στο μηχάνημα πόσο είχε), έβαλα θέρμανση στους 16.

Το κλιματιστικό εκκίνησε μόνο τον ανεμιστήρα με ψηλά τις περσίδες και απειροελάχιστες στροφές. Από 3W στην αναμονή πήγε 5-6W. Τόσο αργά.

Δεν έκανε τίποτε. Το ίδιο και στους 17.

Στους 18 όμως εκκίνησε τον συμπιεστή, πήγε 500W , μετά 200, μετά 150 και έκλεισε. Δεν ξαναπήρε.

Στους 19 ξεκίνησε με on-off από τα 700W. Δεν προλάβαινε να ρίξει.

Σαφώς πιο φυσιολογική εικόνα από το daikin.

Kuro και Shorai τι κάνουν;

Πολύ διαφορετική λογική το κινεζοφασόν της gree (toyotomi) από το κινεζοφασόν της midea βλ carrier (ζήτηση 21 , έξω ~6):

Screenshot-55.png.aa18fb8dc5ff4feadf4f080e985ee4ff.png

Το kuro μοιάζει με το daikin (που δεν έχει follow me). Πολύ καλό το κουράκι.

Screenshot-54.png.fa5c08291ff55ec23987077f58f47e60.png

Το Kuro εχει unique συμπεριφορα γενικως.
Με ifeel συμπεριφερεται σαν γιαπωνεζικο και κατεβαζει αρκετα και καθεται εκει.
Φοβερο διαγραμμα αλλα σαν αισθηση δεν τρελαινομαι. Δεν ειμαι φαν των ψυχρων ρευματων.

Χωρις ifeel πραγματικα νοιωθεις ζεστη και βλεπεις πριονια στο διαγραμμα.
Με μια σημαντικη διαφορα ομως σε σχεση με τα αλλα κινεζικα. Κανει πριονια αλλα ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ.

1933142132_Screenshot_2020-01-27Kuro-EnergyMonitor.png.f86f26cd49d7784caaddc59147604932.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Εγώ ακόμα περιμένω να έρθει ο εγκαταστάτης 😠😠

Φοβάμαι να το δουλέψω μην χαλάσει τελείως 

Πως έλεγε η Ελένη από το Κωνσταντίνου και Ελένης το κρύο κάνει καλό σφίγγει και το δέρμα 🤣🤣

Επεξ/σία από bill2015
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δοκίμασα για χαβαλέ το Fujitsu. Με θερμοκρασία χώρου 19 ( δεν είχα χρόνο να δω πάνω στο μηχάνημα πόσο είχε), έβαλα θέρμανση στους 16.

Το κλιματιστικό εκκίνησε μόνο τον ανεμιστήρα με ψηλά τις περσίδες και απειροελάχιστες στροφές. Από 3W στην αναμονή πήγε 5-6W. Τόσο αργά.

Δεν έκανε τίποτε. Το ίδιο και στους 17.

Στους 18 όμως εκκίνησε τον συμπιεστή, πήγε 500W , μετά 200, μετά 150 και έκλεισε. Δεν ξαναπήρε.

Στους 19 ξεκίνησε με on-off από τα 700W. Δεν προλάβαινε να ρίξει.

Σαφώς πιο φυσιολογική εικόνα από το daikin.

Kuro και Shorai τι κάνουν;

Πολύ διαφορετική λογική το κινεζοφασόν της gree (toyotomi) από το κινεζοφασόν της midea βλ carrier (ζήτηση 21 , έξω ~6):

Screenshot-55.png.aa18fb8dc5ff4feadf4f080e985ee4ff.png

Το kuro μοιάζει με το daikin (που δεν έχει follow me). Πολύ καλό το κουράκι.

Screenshot-54.png.fa5c08291ff55ec23987077f58f47e60.png

1850773925_2020-02-14082446.png.8cb379d07868c812c381bb6decf0bd9e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το Kuro εχει unique συμπεριφορα γενικως.
Με ifeel συμπεριφερεται σαν γιαπωνεζικο και κατεβαζει αρκετα και καθεται εκει.
Φοβερο διαγραμμα αλλα σαν αισθηση δεν τρελαινομαι. Δεν ειμαι φαν των ψυχρων ρευματων.

Χωρις ifeel πραγματικα νοιωθεις ζεστη και βλεπεις πριονια στο διαγραμμα.
Με μια σημαντικη διαφορα ομως σε σχεση με τα αλλα κινεζικα. Κανει πριονια αλλα ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ.

1933142132_Screenshot_2020-01-27Kuro-EnergyMonitor.png.f86f26cd49d7784caaddc59147604932.png

Πολύ ενδιαφέρον και αν δεν το τόνιζες δεν θα το έβλεπα.

Σίγουρα μας λείπουν στοιχεία. Αυτή η πολύ συγκεκριμένη περιοδικότητα σημαίνει ότι έτσι έχει προγραμματιστεί αλλά θα είναι και εντελώς χαωτικό γιατί αν το βάλεις σε μια ζεστή ημέρα, λογικά θα δεις κλεισίματα.

Πάντως μπρος γκρεμός (κατανάλωση) και πίσω ρέμα ( ή ρεύμα αέρα στην πλάτη 😋 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το Kuro εχει unique συμπεριφορα γενικως.
Με ifeel συμπεριφερεται σαν γιαπωνεζικο και κατεβαζει αρκετα και καθεται εκει.
Φοβερο διαγραμμα αλλα σαν αισθηση δεν τρελαινομαι. Δεν ειμαι φαν των ψυχρων ρευματων.

Χωρις ifeel πραγματικα νοιωθεις ζεστη και βλεπεις πριονια στο διαγραμμα.
Με μια σημαντικη διαφορα ομως σε σχεση με τα αλλα κινεζικα. Κανει πριονια αλλα ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ.

1933142132_Screenshot_2020-01-27Kuro-EnergyMonitor.png.f86f26cd49d7784caaddc59147604932.png

1412118945_2020-02-14082446.png.335fefe1f63dbbdad7b7e1e3cb0b7674.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

1850773925_2020-02-14082446.png.8cb379d07868c812c381bb6decf0bd9e.png

Tι είναι αυτό; Έκανες δοκιμή τύπου daikin;

26 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Εγώ ακόμα περιμένω να έρθει ο εγκαταστάτης 😠😠

Φοβάμαι να το δουλέψω μην χαλάσει τελείως 

Πως έλεγε η Ελένη από το Κωνσταντίνου και Ελένης το κρύο κάνει καλό σφίγγει και το δέρμα 🤣🤣

Μηχάνημα στην εγγύηση και φοβάσαι να το δουλέψεις;

Προσωπικά θα το έσκιζα. Αν ήταν κάτι να βγει, να βγει τώρα. Βάλτο παιδί μου εκεί να ζεσταθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Μηχάνημα στην εγγύηση και φοβάσαι να το δουλέψεις;

Προσωπικά θα το έσκιζα. Αν ήταν κάτι να βγει, να βγει τώρα. Βάλτο παιδί μου εκεί να ζεσταθείς.

Φοβάμαι μην γίνει έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Tι είναι αυτό; Έκανες δοκιμή τύπου daikin;

ειχα αφησει το kuro με το i feel αναμμένοκαποιες μερες το κλιματιστικο επειδη ειχε αρκετη μεσα θερμοκρασια στο σπιτι δεν επαιρνε , εκανε κανα δυο peak οπως φαινεται και οταν επεσε πραγματικα η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι πηρε μπροστα και δουλεψε ολο το βραδυ και δουλευει ακομα με 180 watt μιλαμε για υποδειγμα συμπεριφορας  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

ειχα αφησει το kuro με το i feel αναμμένοκαποιες μερες το κλιματιστικο επειδη ειχε αρκετη μεσα θερμοκρασια στο σπιτι δεν επαιρνε , εκανε κανα δυο peak οπως φαινεται και οταν επεσε πραγματικα η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι πηρε μπροστα και δουλεψε ολο το βραδυ και δουλευει ακομα με 180 watt μιλαμε για υποδειγμα συμπεριφορας  

Όντως.

Απλά αναρωτιόμουν τι θα κάνουν kuro και shorai , όταν μέσα θα έχεις Α και θα δόσεις Α-1 ή Α-2 ζήτηση . Θα κάνουν ότι και το Daikin;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ ενδιαφέρον και αν δεν το τόνιζες δεν θα το έβλεπα.

Σίγουρα μας λείπουν στοιχεία. Αυτή η πολύ συγκεκριμένη περιοδικότητα σημαίνει ότι έτσι έχει προγραμματιστεί αλλά θα είναι και εντελώς χαωτικό γιατί αν το βάλεις σε μια ζεστή ημέρα, λογικά θα δεις κλεισίματα.

Πάντως μπρος γκρεμός (κατανάλωση) και πίσω ρέμα ( ή ρεύμα αέρα στην πλάτη 😋 )

Δεν ειναι στανταρ περιοδικοτητα.
Απλως γινεται το εξης:
Μολις πιασει στοχο+1 κοβει και παει σιγα σιγα στα 200w. Σε αυτο το διαστημα η θερμοκρασια εισαγωγης εχει παει στοχος-1 οποτε ξαναανεβαζει και  δουλευει συνεχεια σε αυτο το loop.
H περιοδικοτητα εξαρταται απο τις εξωτερικες συνθηκες.
Αυτο παντα στον δικο μου χωρο και μονο για το 12αρι, μην παρουμε και κανενα στο λαιμο μας.

Σε μια πολυ ζεστη μερα φυσικα θα κλεισει.
Αλλα οπως το carrier πχ 1 ωρα on  3ωρες off, οχι πριονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως.

Απλά αναρωτιόμουν τι θα κάνουν kuro και shorai , όταν μέσα θα έχεις Α και θα δόσεις Α-1 ή Α-2 ζήτηση . Θα κάνουν ότι και το Daikin;

Κοίτα το shorai το έχω δοκιμάσει δε κάνει πριόνια ούτε αναβοσβηνει τρελά όπως το daikin σβήνει μια φορά κάθεται και όταν ξαναπαίρνει κάθεται σε σταθερή τροχιά το έχω δει να κάθεται για ώρες στο 135-140 θέρμανση πάντα 

Το kuro έχει πιο αργή αντίδραση   ο θερμοστατης στην μεταβολή θερμοκρασίας απλά μένει κλειστό με το i feel δε βλέπει ούτε πριόνια ούτε άναψε σβήσε 

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μολις πιασει στοχο+1 κοβει και παει σιγα σιγα στα 200w.

Έτσι ακριβώς και εδώ υπάρχει η παρεξήγηση μερικές φορές επειδή ο συμπιεστής δεν έχει την πολύ γρήγορη ανταπόκριση η την πολύ σταθερή λειτουργία αν θες να το πεις έτσι όπως έχει πχ το twin rotary tou toshiba τότε δε προλαβαίνει να κατεβάσει και κάνει τα off από τα 400 watt που βλέπουμε μερικές φορές 

Εμενα ο προβληματισμός μου για το daikin είναι επειδή αναβοσβήνει ανά τρίλεπτο μη κάνει κανα μπαμ ο συμπιεστης αλλιώς δε με νοιάζει καθόλου 

παντως στα γενικό συμπέρασμα μετά από μια σεζόν χρήσης σε θέρμανση 4 διαφορετικών κλιματιστικών  toshiba , daikin toyotomi , Samsung , ένα έχω να πω οποίος θέλει σταθερή λειτουργία χωρίς περίεργα πρέπει να παει σε κλιματιστικό με twin rotary  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...