Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Ερώτηση, επειδή βλέπω ότι μιλάμε για καταναλώσεις μόνο στη θέρμανση στην ψύξη παίζουν όλα το ίδιο πάνω κάτω? Εκτός από θέμα κατασκευής γιατί εκεί λογικά έχουμε διάφορες. Τώρα με τις εκπτώσεις θέλω ένα 9αρι κάβα για το καλοκαίρι να ξέρω αν υπάρχει χάσμα σ ένα κινεζοφασον μ ένα ακριβό... 

Αρκεί να μην είναι daikin 🤭

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Ερώτηση, επειδή βλέπω ότι μιλάμε για καταναλώσεις μόνο στη θέρμανση στην ψύξη παίζουν όλα το ίδιο πάνω κάτω? Εκτός από θέμα κατασκευής γιατί εκεί λογικά έχουμε διάφορες. Τώρα με τις εκπτώσεις θέλω ένα 9αρι κάβα για το καλοκαίρι να ξέρω αν υπάρχει χάσμα σ ένα κινεζοφασον μ ένα ακριβό... 

Για ψύξη κοιτάμε να πάρουμε μεγάλο seer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες...είναι μεγάλη η διάφορα στην κατανάλωση αν το έχεις σταθερά στο 23 αντί για το 21 πχ..διότι μετά από άπειρα πειράματα στο χώρο μου..στο 21 σταθερό δεν κρατάει την θερμοκρασία που θέλω δλδ στους 20 περίπου.....στο 23 είναι μια χαρά....21 και auto η΄23 και low είναι η ερώτηση. Tο fujitsu asyg24klca έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Νομίζω ότι ο εγκαταστάτης παίζει μαζί μου στο κωτσόβολο που καλώ λέει το προωθούμε ως επείγον 

12/02 το μεσημέρι του πάει η τεχνική αναφορά 

13/02 δεν με κάλεσε

14/02 κάλεσε 11 και 30 έρχομαι σε λίγο που φυσικά δεν ήρθε  το καλώ στης 5 το απόγευμα μου απάντησε είναι ψηλά η μονάδα ; δεν μπορούμε σήμερα  αύριο 9 με 10 

15/02 Ακόμα τίποτα καμία κλήση ούτε έχει εμφανιστεί από εδώ 

Νέα ενημέρωση έβαλε ενα πελάτη πρίν απο εμένα και θα έρθει

ήρθε τελικά έβγαλε υγρό και λέει δοκίμασε το και πες μας 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KSgJunior είπε

Καλημερες...είναι μεγάλη η διάφορα στην κατανάλωση αν το έχεις σταθερά στο 23 αντί για το 21 πχ..διότι μετά από άπειρα πειράματα στο χώρο μου..στο 21 σταθερό δεν κρατάει την θερμοκρασία που θέλω δλδ στους 20 περίπου.....στο 23 είναι μια χαρά....21 και auto η΄23 και low είναι η ερώτηση. Tο fujitsu asyg24klca έχω.

Όσο αυξάνεις τη ζήτηση, αυξάνει κ θερμοκρασία.

Το δικό μου ASYG θα καίει περίπου 300-400 στους 21, 500-600 στους 22 και κάπου 900 στους 23. Με κρύα έξω πχ 5C.

Φυσικά εξαρτάται από τον χώρο του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KSgJunior είπε

Καλημερες...είναι μεγάλη η διάφορα στην κατανάλωση αν το έχεις σταθερά στο 23 αντί για το 21 πχ..διότι μετά από άπειρα πειράματα στο χώρο μου..στο 21 σταθερό δεν κρατάει την θερμοκρασία που θέλω δλδ στους 20 περίπου.....στο 23 είναι μια χαρά....21 και auto η΄23 και low είναι η ερώτηση. Tο fujitsu asyg24klca έχω.

Βάλε μετρητή.

Στους 23 δουλεύω και εγώ το δικό μου, όταν τα πιάσει πάει στα 200-300w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έκλεισα αντί να αυξάνει τη θερμοκρασία τη μειώνει

Ο εγκαταστάτης μου είπε αν συνεχιστεί η βλάβη κάλεσε εμένα 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Το έκλεισα αντί να αυξάνει τη θερμοκρασία τη μειώνει

Ο εγκαταστάτης μου είπε αν συνεχιστεί η βλάβη κάλεσε εμένα 

Κρίμα να σε ταλαιπωρούν έτσι. Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο στον Κωτσόβολο, θα τους έλεγα ότι με έχετε τόσο καιρό χωρίς θέρμανση στην καρδιά του χειμώνα, ότι δεν δέχομαι άλλη επισκευή και καθυστερήσεις και θα απαιτούσα άμεση αντικατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KSgJunior είπε

Καλημερες...είναι μεγάλη η διάφορα στην κατανάλωση αν το έχεις σταθερά στο 23 αντί για το 21 πχ..διότι μετά από άπειρα πειράματα στο χώρο μου..στο 21 σταθερό δεν κρατάει την θερμοκρασία που θέλω δλδ στους 20 περίπου.....στο 23 είναι μια χαρά....21 και auto η΄23 και low είναι η ερώτηση. Tο fujitsu asyg24klca έχω.

auto και την θερμοκρασία που επιθυμείς. Εμένα τώρα στους 21 είναι στα 500 550 watt με 9 βαθμούς έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Χαχα, πόσο καλά θα ήταν να έπαιζε μόνιμα έτσι το toyo

20200215_031706.jpg

Καλά θα ήταν αλλά παίζει στα 180 και βγάζει κρύα ρεύματα 

Screenshot_20200215-192908.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, KSgJunior είπε

Καλημερες...είναι μεγάλη η διάφορα στην κατανάλωση αν το έχεις σταθερά στο 23 αντί για το 21 πχ..διότι μετά από άπειρα πειράματα στο χώρο μου..στο 21 σταθερό δεν κρατάει την θερμοκρασία που θέλω δλδ στους 20 περίπου.....στο 23 είναι μια χαρά....21 και auto η΄23 και low είναι η ερώτηση. Tο fujitsu asyg24klca έχω.

Στον δικό μου χώρο με το auto πιάνει ακριβώς τη θερμοκρασία που θέλω ή πιο σωστά 0.1-0.3C πιο κάτω στο σημείο που κάθομαι. Στο low αν το βάλω έχει την ίδια ταχύτητα με το αυτόματο. Εκτός αν εννοείς eco όπου απλά είναι σαν να το πας -1, δλδ το 23 eco είναι ίδιο με το 22 (τρελή παπάτζα με λίγα λόγια).

Στα 5 μέτρα απόσταση που έβαλα το καταγραφικό με ζήτηση 22 , πήρα αυτό :

81a314878602abff0a3d3a5971ec1150.png

adfd55071bbe2035054d2cdedf602e22.png 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...