Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, babble tribe είπε

Μπερδεύτηκα λίγο 😛 με 4 9αρια με τοποθέτηση σε τετραγωνικά που ανέφερα πρίν θα είμαι οκ; Έχω την εντύπωση ότι αυτός που θα είναι γύρω στα 20 ο χώρος πάει για 12αρι

 

1 λεπτό πριν, babble tribe είπε

Μπερδεύτηκα λίγο 😛 με 4 9αρια με τοποθέτηση σε τετραγωνικά που ανέφερα πρίν θα είμαι οκ; Έχω την εντύπωση ότι αυτός που θα είναι γύρω στα 20 ο χώρος πάει για 12αρι

Θες σύμφωνα με την μετατροπή του αποτελέσματος λίγο πάνω από 40,000 btu , πάντα σύμφωνα με αυτά που έβαλες στο τεστ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ε δεν τα κρατάει πολύ τα 150W ε; Πιο πολύ αρέσκεται στα 200-210W

Περίεργος το πρωϊ που είχε ήλιο τα κράτησε αρκετή ώρα , περίπου μία. Μετά βέβαια άρχισαν να νιώθω τα κρύα ρεύματα και το ανέβασα. Μιλάμε για χορό με αρκετές απώλειες και μεγάλο οπότε τώρα είμαι στα 600watt. , Με τα κρύα σταθερά στα 1000watt .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, babble tribe είπε

Inventor και carrier καταλήγω ως value4money στα 400€ με τοποθέτηση για 30_40€ πάνω αξίζει....

Μπορείς να διαβάσεις την κριτική μου στο skroutz για το crystal II.

Έχω ανεβάσει και video στο youtube. https://www.youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOjUHu_40humx4XZ-Iy_zlaS

Προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένος και για ψύξη και για θέρμανση. Καλό seer, καλές καταναλώσεις, αθόρυβο, ποιότητα θέρμανσης, wifi, αλλά μέτρια πλαστικά.

Θα πρότεινα το Aria μιας και έχει 10 έτη εγγύησης άνευ όρων αντί για 5 το carrier με υποχρεωτικό ετήσιο σέρβις.

Αν βρεις όμως το crystal II σε καλή τιμή, τότε ας πας σε αυτό. Έτσι και αλλιώς είναι σχεδόν το ίδιο μηχάνημα με μικροδιαφορές.

Και καλή τιμή εννοώ τα 400€ με δωρεάν εγκατάσταση για το 9άρι Crystal ( κ με δωροεπιταγή ανακύκλωσης) από Κώτσο.

Κάπου Μάιο έχει καλές προσφορές ιστορικά, χωρίς βέβαια να μπορέσω να προβλέψω τι θα γίνει.

Βέβαια όπως είπα, με 10έτη εγγύηση της inventor , θα έλεγα ότι αξίζει η διαφορά τιμής για το Aria.

 

33 λεπτά πριν, smav82 είπε

Περίεργος το πρωϊ που είχε ήλιο τα κράτησε αρκετή ώρα , περίπου μία. Μετά βέβαια άρχισαν να νιώθω τα κρύα ρεύματα και το ανέβασα. Μιλάμε για χορό με αρκετές απώλειες και μεγάλο οπότε τώρα είμαι στα 600watt. , Με τα κρύα σταθερά στα 1000watt .

Επιβεβαιώνει λοιπόν τα 0.15KW ως ελάχιστα δηλωμένα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2020 στις 8:50 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Η ερώτηση κρίσεως είναι.. 

Υπολογίζει μέσω της σελίδας κάποιος τις θερμικές απώλειες του χώρου του. Και του βγάζει 3500watt η αλλιώς 10200btu/h, θερμικές απώλειες. Τι σημαίνει αυτό το νούμερο στην πράξη; 

1) Ότι οι μέγιστες απώλειες που έχει να καλύψει το κλιματιστικό είναι 10200btu? 

α)Επισης αυτά τα 10200btu χρειάζονται στις χειρότερες εξωτερικές συνθήκες για να θερμάνουν τον χώρο ώστε να φτάσει στην επιθυμητή; β)Η τόσα χρειάζονται για κρατήσουν σταθερή την επιθυμητή στις χειρότερες εξωτερικές συνθήκες; :) (Και όσο διαβάζω το μύνημα σου τείνω προς το β)

@dimostr

 Όταν τρέχεις το online tool  σου ζητάει την θερμοκρασία χώρου που θες και μετά δίνοντας κάποια άλλα δεδομένα όπως περιοχή που βρίσκεται η οικία υπολογίζει την μέση ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία . Το νούμερο αυτό  σημαίνει ότι χρειάζεσαι 10200 btu θερμική απόδοση στο χώρο για να κρατήσεις την θερμοκρασία του χώρου σου σταθερή στην τιμή που όρισες στο tool για συγκεκριμένη ελάχιστη μέση θερμοκρασία όπου υπολογίζει απο  "πίσω" το tool . Αφορά δηλαδή τις απώλειες σε συγκεκριμένες συνθήκες  και φυσικά αυτό το αποτέλεσμα που σου βγάζει είναι λίγο ανεβασμένο με έναν συντελεστή ασφαλείας  που θέτει το tool αυτό . Δεν ξέρω πως το υπολογίζει και με ποιες παραδοχές . 
Παρ όλα αυτά να γνωρίζεις ότι το tool υπολογίζει προσσεγγιστικά τις απώλειες με πολλές παραδοχές και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με μια μελέτη απωλειών επαγγελματική σε επαγγελματικό λογισμικό όπως της 4M . 

 Δεν είναι οι μέγιστες απώλειες αυτό που υπολογίζει αλλά προσσεγγιστικά οι απώλειες για την μέση ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία της περιοχής με μια προσαύξηση για λόγους ασφαλείας . Καταλαβαίνεις όμως ότι αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει πολύ πιο κάτω απο την μέση ελάχιστη θερμοκρασία της περιοχής ή  ένα χειμώνα έχουμε πρωτόγνωρες θερμοκρασίες, οι απώλειες θα αυξηθούν . Αυξάνεται το ΔΤ . 
Γενικότερα αυτό που υπολογίζει το tool είναι πόσα btu/h χρειάζονται για να έχεις (διατηρείς) Χ εσωτερική θερμοκρασία (που έχεις ορίσει στο tool) για δεδομένη μέση ελάχιστη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου.

4 ώρες πριν, babble tribe είπε

Καλησπέρα αναζητώ οικονόμο κλιματιστικό 9000btu θέλω δυο για δωμάτια 15 τετραγωνικών ένα για λίγο μεγαλύτερο και ένα για 22 τετραγωνικά. Θέρμανση - Ψύξη. Ξέρεις κάνεις τι παίζει με TESLA; F&U; AUX και TCL;

 

2 ώρες πριν, babble tribe είπε

Inventor και carrier καταλήγω ως value4money στα 400€ με τοποθέτηση για 30_40€ πάνω αξίζει....

9 άρι και 12άρι θες λογικά .   Η Carrier δίνει 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη  με την προϋπόθεση να πληρώνεις ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
Η Inventor δίνει διπλασια εγγύηση .  10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και δεν σου ζητάει ετήσιες συντηρήσεις .  Επίσης το after sales τους είναι υποδειγματικό. Άμεσο και δεν ταλαιπωρούν.  Αν ψάξεις το εδώ μέσα  μερικά άτομα μας έχουν πει ήδη την εμπειρία τους .

 

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι χημικό προτιμάτε για καθαρισμό κλιματιστικων. Everbrite NCH η Eurochem cb3. 

Για εσωτερική μονάδα NCH Everbrite . Είναι απολυμαντικό (σημαντικό για τους εσωτερικούς εναλλάκτες των κλιματιστικών) με ήπια καθαριστική δράση . 
Για εξωτερική μονάδα θες ισχυρό καθαριστικό όπως το NCH Shiny side http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Καθαριστικά-A-C/NCH-SHINY-SIDE-122

Αυτά χρησιμοποιώ . 

2 ώρες πριν, babble tribe είπε

Για 85 τ.μ χώρο

 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Θες σύμφωνα με την μετατροπή του αποτελέσματος λίγο πάνω από 40,000 btu , πάντα σύμφωνα με αυτά που έβαλες στο τεστ 

Μάλλον τα μπουρδουκλώσατε . Ο @babble tribe απο αυτά που καταλαβαίνω θέλει να ψύξει και να θερμάνει δύο χώρους . Ο ένας 15 τετραγωνικά και ο άλλος χώρος 22 τετραγωνικά . 
Θα πρέπει να τρέξει το tool δύο φορές . Μία φορά για το κάθε χώρο . Για θερμοκρασία χώρου βάλε 21 βαθμούς . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 Όταν τρέχεις το online tool  σου ζητάει την θερμοκρασία χώρου που θες και μετά δίνοντας κάποια άλλα δεδομένα όπως περιοχή που βρίσκεται η οικία υπολογίζει την μέση ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία . Το νούμερο αυτό  σημαίνει ότι χρειάζεσαι 10200 btu θερμική απόδοση στο χώρο για να κρατήσεις την θερμοκρασία του χώρου σου σταθερή στην τιμή που όρισες στο tool για συγκεκριμένη ελάχιστη μέση θερμοκρασία όπου υπολογίζει απο  "πίσω" το tool . Αφορά δηλαδή τις απώλειες σε συγκεκριμένες συνθήκες  και φυσικά αυτό το αποτέλεσμα που σου βγάζει είναι λίγο ανεβασμένο με έναν συντελεστή ασφαλείας  που θέτει το tool αυτό . Δεν ξέρω πως το υπολογίζει και με ποιες παραδοχές . 
Παρ όλα αυτά να γνωρίζεις ότι το tool υπολογίζει προσσεγγιστικά τις απώλειες με πολλές παραδοχές και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με μια μελέτη απωλειών επαγγελματική σε επαγγελματικό λογισμικό όπως της 4M . 

 Δεν είναι οι μέγιστες απώλειες αυτό που υπολογίζει αλλά προσσεγγιστικά οι απώλειες για την μέση ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία της περιοχής με μια προσαύξηση για λόγους ασφαλείας . Καταλαβαίνεις όμως ότι αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει πολύ πιο κάτω απο την μέση ελάχιστη θερμοκρασία της περιοχής ή  ένα χειμώνα έχουμε πρωτόγνωρες θερμοκρασίες, οι απώλειες θα αυξηθούν . Αυξάνεται το ΔΤ . 
Γενικότερα αυτό που υπολογίζει το tool είναι πόσα btu/h χρειάζονται για να έχεις (διατηρείς) Χ εσωτερική θερμοκρασία (που έχεις ορίσει στο tool) για δεδομένη μέση ελάχιστη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου.

9 άρι και 12άρι θες λογικά .   Η Carrier δίνει 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη  με την προϋπόθεση να πληρώνεις ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
Η Inventor δίνει διπλασια εγγύηση .  10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και δεν σου ζητάει ετήσιες συντηρήσεις .  Επίσης το after sales τους είναι υποδειγματικό. Άμεσο και δεν ταλαιπωρούν.  Αν ψάξεις το εδώ μέσα  μερικά άτομα μας έχουν πει ήδη την εμπειρία τους .

 

Για εσωτερική μονάδα NCH Everbrite . Είναι απολυμαντικό (σημαντικό για τους εσωτερικούς εναλλάκτες των κλιματιστικών) με ήπια καθαριστική δράση . 
Για εξωτερική μονάδα θες ισχυρό καθαριστικό όπως το NCH Shiny side http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Καθαριστικά-A-C/NCH-SHINY-SIDE-122

Αυτά χρησιμοποιώ . 

Μάλλον τα μπουρδουκλώσατε . Ο @babble tribe απο αυτά που καταλαβαίνω θέλει να ψύξει και να θερμάνει δύο χώρους . Ο ένας 15 τετραγωνικά και ο άλλος χώρος 22 τετραγωνικά . 
Θα πρέπει να τρέξει το tool δύο φορές . Μία φορά για το κάθε χώρο . Για θερμοκρασία χώρου βάλε 21 βαθμούς . 

Σας ευχαριστώ όλους. 2 χώρους περίπου στα 18-20 1 χώρο 20-22 και ένα χώρο στα 25.

Ο μεγάλος ο χώρος ο 25 δεν έχει παράθυρα είναι + αυτό. Οι μικροί έχουν μπαλκονόπορτες ο 20-22 έχει ένα πολύ μικρό παράθυρο επίσης + αυτό. Ως ανασταλτικός παράγοντας είναι η πλάκα για οροφη καθώς δεν έχει κεραμίδια (δεν γνωρίζω τι μονοσή έχει στο χώρο δεν έχω μπει ακόμα) θεωρώ ότι πρέπει να πάω στο ελάχιστο 3 στα 9.000 και ένα στα 12.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, babble tribe είπε

Σας ευχαριστώ όλους. 2 χώρους περίπου στα 18-20 1 χώρο 20-22 και ένα χώρο στα 25.

Ο μεγάλος ο χώρος ο 25 δεν έχει παράθυρα είναι + αυτό. Οι μικροί έχουν μπαλκονόπορτες ο 20-22 έχει ένα πολύ μικρό παράθυρο επίσης + αυτό. Ως ανασταλτικός παράγοντας είναι η πλάκα για οροφη καθώς δεν έχει κεραμίδια (δεν γνωρίζω τι μονοσή έχει στο χώρο δεν έχω μπει ακόμα) θεωρώ ότι πρέπει να πάω στο ελάχιστο 3 στα 9.000 και ένα στα 12.000

Προσπάθησε να τρέξεις το εργαλείο υπολογισμού για τον κάθε χώρο ξεχωριστά μιας και θα έχεις λάθος αποτελέσματα αν το τρέξεις για όλο το σπίτι και μετά να το πας διαιρώντας στους χώρους αυτούς ( αλλάζουν τα ανοίγματα, οι εκτεθειμένες πλευρές κτλ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Το  έβαλα στα 10 πρώτα λεπτά έκανε defrost

Χαράς στην υπομονή σου. Θα είχα ρίξει καντήλια σε όποιον υπεύθυνο μου έλεγε μα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χαράς στην υπομονή σου. Θα είχα ρίξει καντήλια σε όποιον υπεύθυνο μου έλεγε μα μου.

Τελευταία φορά σμρ είπα 

Αν δεν θα καλέσω στα κεντρικά του κωτσόβολου και θα γίνει 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε η εγκατάσταση του 12 KMTA. Αν δεν είσαι πάντως από πάνω τους η βλακεία θα γίνει.

1)Η μια βάση της εξωτερικής μονάδας δεν μπήκε ίσια. Ζήτησα να μπουν αμορτισεράκια (με χρέωσαν 15 ευρώ).

2)Η πίσω πλευρά της εξωτερική μονάδας όπως την ανέβαζαν γδάρθηκαν λίγο τα fins. Αν δε φώναζαν θα έσπαγαν την πλαστική γρίλια.

3)Όταν ξεκινάει η μονάδα ακούγονται κάποιοι ήχοι στα σωληνάκια (εκεί πριν μπούν μέσα στον τοίχο, πιστεύω πως με το καιρό θα φτιάξει)

 

Από απόδοση πολύ καλά κανένας θόρυβος ή κάτι άλλο. Περίπου 32 τ.μ. καλύπτονται

Επεξ/σία από Spyrus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spyrus είπε

Έγινε η εγκατάσταση του 13 KMTA. Αν δεν είσαι πάντως από πάνω τους η βλακεία θα γίνει.

1)Η μια βάση της εξωτερικής μονάδας δεν μπήκε ίσια. Ζήτησα να μπουν αμορτισεράκια (με χρέωσαν 15 ευρώ).

2)Η πίσω πλευρά της εξωτερική μονάδας όπως την ανέβαζαν γδάρθηκαν λίγο τα fins. Αν δε φώναζαν θα έσπαγαν την πλαστική γρίλια.

3)Όταν ξεκινάει η μονάδα ακούγονται κάποιοι ήχοι στα σωληνάκια (εκεί πριν μπούν μέσα στον τοίχο, πιστεύω πως με το καιρό θα φτιάξει)

Από απόδοση πολύ καλά κανένας θόρυβος ή κάτι άλλο. Περίπου 32 τ.μ. καλύπτονται

Μάλλον εννοείς το 12 ή το 14ΚΜΤΑ;

Καλοδούλευτο!

Ιστορία μου αμαρτία μου οι ψυκτικοί δυστυχώς.... δεν τους νοιάζει τίποτα.

Ελπίζω τουλάχιστον να σου έκαναν κενό και να σου έβαλαν τουλάχιστον 3μ σωλήνες.

Οι ήχοι που ακούς είναι η κυκλοφορία του φρέον.

Αν βρεις χρόνο και σχηματίσεις άποψη, δώσε μας ένα πιο ολοκληρωμένο feedback .

Ιδανικά με φωτογραφίες , video , καταναλώσεις αν έχεις μετρητή ενέργειας κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spyrus είπε

Ναι 12 άρι το διορθώνω

Μιλάμε για εργαλείο η σειρά ΚΜΤΑ!

Το 12άρι ΚΜΤΑ που έχεις , σκοτώνει στη θέρμανση, δίνοντας 4.5KW capacity ή ~15.300BTUs στους 0C !!! Πάνω από 18.000BTUs στους 7C!!!

Screenshot-59.png.d4a3fcfecb35f66e1d820e8867dbaa09.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...