Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

που το βρηκες αυτο?

ο κωτσόβολος σου δίνει ένα έντυπο με το τι δικαιούσαι στην εγκατάσταση κ τι όχι. Εκεί αναφέρει ξεκάθαρα την αντλία κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, bobadil είπε

Από τον Κωτσόβολο όπου αγόρασα το κλιματιστικό και πλήρωσα την εγκατάσταση. Μου έδωσαν και ένα χαρτί με τις υπηρεσίες που προσφέρει το συνεργείο εγκατάστασης.

πλαισιο με το ζορι δεχτηκαν οτι ειχα εγκατασταση. κανανε λαθος και δεν την εβαλαν δωρεαν και τους εψαχνα. δεν ξερω τπτ για εντυπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, c-max είπε

Μονο το δικο μου δεν εχει προβλημα ( μην το ματιασω ) Ισως στα zs-w με r32 να το διορθωσανε.

Ειναι και θεμα τυχης. Ο αδερφός μου έχει το MITSUBISHI HEAVY SRK-63. Θεριο ανήμερο σε ψυξη/ζεστη. Δουλεύει σχεδον 24/7 απο το 2015 και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Εγω πήρα φέτος το μικρο R32 25zsp-w και ενω δεν εχει λειτουργικό πρόβλημα, χάνει όταν το συγκρίνεις με TOSHIBA/FUJITSU/DAIKIN. Είναι αρκετά πιο θορυβώδες και ο θόρυβος είναι εκνευριστικός στην  χροιά. Μοιάζει περισσότερο με κινεζοφασόν προιόν παρά Ιαπωνικής εταιρείας....Γενικώς, ενώ έχουν καλα SCOP/SEER μάλλον θα απέφευγα MITSUBISHI HEAVY. Στα 18/24 θα έμενα FUJITSU/TOSHIBA.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ειναι και θεμα τυχης. Ο αδερφός μου έχει το MITSUBISHI HEAVY SRK-63. Θεριο ανήμερο σε ψυξη/ζεστη. Δουλεύει σχεδον 24/7 απο το 2015 και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Εγω πήρα φέτος το μικρο R32 25zsp-w και ενω δεν εχει λειτουργικό πρόβλημα, χάνει όταν το συγκρίνεις με TOSHIBA/FUJITSU/DAIKIN. Είναι αρκετά πιο θορυβώδες και ο θόρυβος είναι εκνευριστικός στην  χροιά. Μοιάζει περισσότερο με κινεζοφασόν προιόν παρά Ιαπωνικής εταιρείας....Γενικώς, ενώ έχουν καλα SCOP/SEER μάλλον θα απέφευγα MITSUBISHI HEAVY. Στα 18/24 θα έμενα FUJITSU/TOSHIBA.

Ιαπωνική είναι η εταιρεία . Όχι απαραίτητα η τεχνολογία που φοράει το μηχάνημα. Η βαριά βιομηχανία κλιματισμού βρίσκεται στην Κίνα . Την σύγκρισή σου δεν μπορώ να την καταλάβω . 
Το μηχάνημα που αγόρασες έχει τσιμπημένες στάθμες θορύβου σε σχέση με τον ανταγωνισμό . Θεωρώ ότι αναφέρεσαι στην εσωτερική μονάδα . 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

 

ΥΓ Είσαι σίγουρος ότι σου έδωσαν r32 μοντέλο μιας και έχουμε δει λαμογιές με ερμαφρόδιτα heavy;

🤣  🤣  Μην είσαι ρατσιστής !!!  🤪 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ιαπωνική είναι η εταιρεία . Όχι απαραίτητα η τεχνολογία που φοράει το μηχάνημα. Η βαριά βιομηχανία κλιματισμού βρίσκεται στην Κίνα . Την σύγκρισή σου δεν μπορώ να την καταλάβω . 
Το μηχάνημα που αγόρασες έχει τσιμπημένες στάθμες θορύβου σε σχέση με τον ανταγωνισμό . Θεωρώ ότι αναφέρεσαι στην εσωτερική μονάδα . 

 

Δεν ξέρω γιατί δεν καταλαβαίνεις την σύγκριση. Τα Κινεζοφάσον τύπου INVENTOR που προωθείς σε κάθε ευκαιρία εδώ και καιρό σε αυτό το site και στο άλλο το adsl είναι β διαλογής κλιματιστικά. Δεν είναι πιστοποιημένα και δεν έχουν EUROVENT  διότι η INVENTOR κάνει μαιμουδιές με τα SEER/SCOP(γι'αυτό και δεν τολμάει να τα περάσει απο EUROVENT). 

Τα έχουμε πει και πριν αυτά , δεν καταλαβαίνω γιατί τα επαναλαμβάνεις σε έμενα. Θέλεις με το ζόρι να περάσεις την άποψη οτι τα κινεζοφασόν τύπου INVENTOR έχουν σχέση με τα προιόντα επώνυμων Ιαπωνέζικων εταιρειων.

Οπότε τα επαναλαμβάνουμε για να μαθαίνουν οι νέοι.

 Η DAIKIN παράγει στην Μαλαισία. Η Toshiba στήν Ταυλάνδη. Η FUJITSU το ίδιο. Ολες σε ιδίοκτητα εργοστάσια με προδιαγραφές Ιαπωνίας. Τα κλιματιστικά τους περνάνε ΟΛΑ απο EUROVENT για να ξέρει ο καταναλωτής οτι ισχύουν αυτα που επικαλείται ο κατασκευαστής.

Είναι Ιαπωνέζικες εταιρείες και τα κλιματιστικά έχουν Ιαπωνέζικη τεχνολογία, ανεξάρτητα απο το που κασκευάζονται. 

Η βαριά βιομηχανία φτηνών κλιματιστικών , ναι συμφωνώ, είναι στην Κίνα. Εκεί έχεις καθε λογής εργοστάσια που παράγουν κατώτερης ποιότητας κλιματιστικά.

Η INVENTOR δεν παράγει κλιματιστικά, ούτε έχει σχέση με R&D. Είναι μια καθαρά εμπορική εταιρία που αγοράζει από κατασκευαστές Κινέζους και βάζει την στάμπα της. Ανεβάζει την εγγύηση και φουσκώνει την τιμή αλλα το προίον παραμένει β διαλογής. Οπως λέει ο συμπαθέστατος συνάδερφος, "β διαλογής Inverters"

Επίσης ΔΕΝ ΕΧΕΙ το καλύτερο after sales όπως διαφημίζεις. Αν μπέις στο google θα δέις οτι η FG EUROPE(FUJITSU/MIDEA) είναι πρώτη με 4.3(με μάλιστα με το μεγαλύτερο δείγμα 58 ατόμων). Αυτή έχει το καλύτερο after sales( με στοιχεία, οχι στα λόγια).

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 

🤣  🤣  Μην είσαι ρατσιστής !!!  🤪 

Ε πώς να το πούμε αυτό που δίνει η ελληνική αντιπροσωπεία; Αγοράζεις μοντέλο που υποτίθεται είναι r32 με ανάλογα scop/seer και σου δίνουν r410 εξωτερική. Μαιμουδια τότε. Αναρωτιέμαι πώς δεν έχουν φάει μηνύσεις ή καταγγελίες για παραπλανητικά στοιχεία πχ το 63 r32 έχει πολύ καλύτερους δείκτες από το r410. Τελικά εσύ τι έχεις;

16 λεπτά πριν, CorumD είπε

Δεν ξέρω γιατί δεν καταλαβαίνεις την σύγκριση. Τα Κινεζοφάσον τύπου INVENTOR που προωθείς σε κάθε ευκαιρία εδώ και καιρό σε αυτό το site και στο άλλο το adsl είναι β διαλογής κλιματιστικά. Δεν είναι πιστοποιημένα και δεν έχουν EUROVENT  διότι η INVENTOR κάνει μαιμουδιές με τα SEER/SCOP(γι'αυτό και δεν τολμάει να τα περάσει απο EUROVENT). 

Τα έχουμε πει και πριν αυτά , δεν καταλαβαίνω γιατί τα επαναλαμβάνεις σε έμενα. Θέλεις με το ζόρι να περάσεις την άποψη οτι τα κινεζοφασόν τύπου INVENTOR έχουν σχέση με τα προιόντα επώνυμων Ιαπωνέζικων εταιρειων.

Οπότε τα επαναλαμβάνουμε για να μαθαίνουν οι νέοι.

 Η DAIKIN παράγει στην Μαλαισία. Η Toshiba στήν Ταυλάνδη. Η FUJITSU το ίδιο. Ολες σε ιδίοκτητα εργοστάσια με προδιαγραφές Ιαπωνίας. Τα κλιματιστικά τους περνάνε ΟΛΑ απο EUROVENT για να ξέρει ο καταναλωτής οτι ισχύουν αυτα που επικαλείται ο κατασκευαστής.

Είναι Ιαπωνέζικες εταιρείες και τα κλιματιστικά έχουν Ιαπωνέζικη τεχνολογία, ανεξάρτητα απο το που κασκευάζονται. 

Η βαριά βιομηχανία φτηνών κλιματιστικών , ναι συμφωνώ, είναι στην Κίνα. Εκεί έχεις καθε λογής εργοστάσια που παράγουν κατώτερης ποιότητας κλιματιστικά.

Η INVENTOR δεν παράγει κλιματιστικά, ούτε έχει σχέση με R&D. Είναι μια καθαρά εμπορική εταιρία που αγοράζει από κατασκευαστές Κινέζους και βάζει την στάμπα της. Ανεβάζει την εγγύηση και φουσκώνει την τιμή αλλα το προίον παραμένει β διαλογής. Οπως λέει ο συμπαθέστατος συνάδερφος, "β διαλογής Inverters"

Επίσης ΔΕΝ ΕΧΕΙ το καλύτερο after sales όπως διαφημίζεις. Αν μπέις στο google θα δέις οτι η FG EUROPE(FUJITSU/MIDEA) είναι πρώτη με 4.3(με μάλιστα με το μεγαλύτερο δείγμα 58 ατόμων). Αυτή έχει το καλύτερο after sales( με στοιχεία, οχι στα λόγια).

Αγαπώ το β διαλογής κινεζοφασον ξαδερφάκι του Inventor Aria που έχω στην κρεβατοκάμαρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσουμε ότι οι Γιαπωνέζες είναι και ποιο όμορφες από τις κινεζες... Χεχε

Επεξ/σία από apostolisep3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ε τι να πω, η αγάπη δεν καταλαβαίνει απο σύνορα, λολ! Εμένα με ζεσταίνει η Γιαπωνέζα ATXC35b και θα της μείνω πιστός(προς το παρών)!

Εχεις καθολου data καταναλωσης του συγκεκριμενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχεις καθολου data καταναλωσης του συγκεκριμενου?

το καλοκαιρι επαιζέ απο 150w εως 180w. Τώρα τον χειμώνα, το βλέπω απο 170w εως 210w, αλλα μέτρηση με τυπου Energenie. Κάνει και τα on-off του οπως και των άλλων αλλα γενικά, αθόρυβο, ζεσταίνει επαρκέστατα, πολιτισμένο μέσα και έξω. Σε υπνοδωμάτιο 19τμ με ύψος 2.85. Τέταρτος σε κτίριο εκτεθειμένο απο παντού, ταράτσα μονωμένη απο πάνω, μέτριες μονωσεις στους τοιχους, μέτριότατα αλουμίνια. Δεν έχω παράπονα, πολυ ευχαριστημένος απο το DAIKIN, όπως και απο το FUJITSU KMTA και τα TOSHIBA MIRAI plus.

28 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Να σημειώσουμε ότι οι Γιαπωνέζες είναι και ποιο όμορφες από τις κινεζες... Χεχε

Ισχύει(και στα κλιματιστικά) :D :D !

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CorumD είπε

Δεν ξέρω γιατί δεν καταλαβαίνεις την σύγκριση. Τα Κινεζοφάσον τύπου INVENTOR που προωθείς σε κάθε ευκαιρία εδώ και καιρό σε αυτό το site και στο άλλο το adsl είναι β διαλογής κλιματιστικά. Δεν είναι πιστοποιημένα και δεν έχουν EUROVENT  διότι η INVENTOR κάνει μαιμουδιές με τα SEER/SCOP(γι'αυτό και δεν τολμάει να τα περάσει απο EUROVENT). 

Τα έχουμε πει και πριν αυτά , δεν καταλαβαίνω γιατί τα επαναλαμβάνεις σε έμενα. Θέλεις με το ζόρι να περάσεις την άποψη οτι τα κινεζοφασόν τύπου INVENTOR έχουν σχέση με τα προιόντα επώνυμων Ιαπωνέζικων εταιρειων.

Οπότε τα επαναλαμβάνουμε για να μαθαίνουν οι νέοι.

 Η DAIKIN παράγει στην Μαλαισία. Η Toshiba στήν Ταυλάνδη. Η FUJITSU το ίδιο. Ολες σε ιδίοκτητα εργοστάσια με προδιαγραφές Ιαπωνίας. Τα κλιματιστικά τους περνάνε ΟΛΑ απο EUROVENT για να ξέρει ο καταναλωτής οτι ισχύουν αυτα που επικαλείται ο κατασκευαστής.

Είναι Ιαπωνέζικες εταιρείες και τα κλιματιστικά έχουν Ιαπωνέζικη τεχνολογία, ανεξάρτητα απο το που κασκευάζονται. 

Η βαριά βιομηχανία φτηνών κλιματιστικών , ναι συμφωνώ, είναι στην Κίνα. Εκεί έχεις καθε λογής εργοστάσια που παράγουν κατώτερης ποιότητας κλιματιστικά.

Η INVENTOR δεν παράγει κλιματιστικά, ούτε έχει σχέση με R&D. Είναι μια καθαρά εμπορική εταιρία που αγοράζει από κατασκευαστές Κινέζους και βάζει την στάμπα της. Ανεβάζει την εγγύηση και φουσκώνει την τιμή αλλα το προίον παραμένει β διαλογής. Οπως λέει ο συμπαθέστατος συνάδερφος, "β διαλογής Inverters"

Επίσης ΔΕΝ ΕΧΕΙ το καλύτερο after sales όπως διαφημίζεις. Αν μπέις στο google θα δέις οτι η FG EUROPE(FUJITSU/MIDEA) είναι πρώτη με 4.3(με μάλιστα με το μεγαλύτερο δείγμα 58 ατόμων). Αυτή έχει το καλύτερο after sales( με στοιχεία, οχι στα λόγια).

Δεν επαναλαμβάνω τίποτα αποκλειστικά σε σένα . Κουβέντα κάνουμε και δεν απαντάω μόνο στα δικά σου posts . Αν θεωρείς ότι επαναλαμβάνομαι το ίδιο κάνουμε όλοι εδώ μέσα . Ανακυκλώνουμε τις απόψεις μας . Το ίδιο και εσύ . Το ότι επιμένω στην άποψη μου ή στα όποια πιστεύω μου όπως όλοι εδώ μέσα προφανώς είναι δικαίωμα μου. Δεν σημαίνει όμως ότι σε αναγκάζω με το μαχαίρι στο λαιμό να ασπαστείς την άποψη μου παρα μόνο να την σεβαστείς και ο επικοδομητικός αντίλογος είναι καλοδεχούμενος . Είμαστε ένα θέμα με 500 άτομα να γράφουν. Τόσες είναι και οι διαφορετικές απόψεις . 

Σχέση δεν ξέρω αν έχουν αλλά σύγκριση υπάρχει σε διάφορους τομείς . Για παράδειγμα αν παρατηρείς στενά το φόρουμ θα δεις ότι μερικοί χρήστες για κλιματιστικά που εσύ θεωρείς κινεζοφασόν κατάληξαν  ότι έχουν πλεονέκτημα στην θέρμανση όσον αφορά την θερμική άνεση λόγω follow me  και επειδή δεν ρίχνουν πολύ χαμηλά την θερμοκρασία προσαγωγής του αέρα στο χώρο .  Σαφώς όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου έχουν τα αρνητικά τους και τα θετικά τους ασχέτως προέλευσης μάρκας ή δεν ξέρω τί άλλο .  Αυτό το πόρισμα περί στρατοπέδων ,Α' διαλογής  και Β' διαλογής ,φασόν και ξεφασόν, κινέζικων και ιαπωνικών είναι οπαδισμός . 

 Ζούμε στον 21ο αιώνα .Για να κατασκευάσει ένα προϊόν μία εταιρεία απο πίσω υπάρχουν δεκάδες ή 100αδες εταιρίες προμηθευτές η κάθε μία εξειδικευμένη στο είδος της. Όλοι οι κατασκευαστες οποιουδήποτε προϊόντος δανείζονται τεχνογνωσία , εξαρτήματα, πρώτες ύλες  απο άλλες εταιρίες.Καμία εταιρεία δεν φτιάχνει στο 100% ένα προϊόν μόνη της .   Σίγουρα όμως η επιλογή των προμηθευτών  και ο ποιοτικός έλεγχος παραμένει στην Εταιρεία .  Το supply chain πλέον είναι χάος . Gree-Daikin εχουν κοινες εταιρίες στη Κίνα με το 51 % να ανήκει στην Gree . Ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και κατασκευαστικές τεχνικές σε PCB συμπιεστές και διάφορα άλλα εξαρτήματα  τα οποία κατασκευάζουν απο κοινού .

Η βαριά βιομηχανία κλιματισμού είναι στην Κίνα  και δεν αναφέρομαι στις γραμμές παραγωγής αλλά σε όλο το supply chain . Εταιρίες προμηθευτές εξειδικευμένες στην κατασκευή εξαρτημάτων για κλιματιστικά βρίσκονται κυρίως στην Κίνα . Ότι προϊόν αγοράζεις σήμερα φοράει κάποια κινέζικη τεχνολογία άσχετα που κατασκευάζεται ή συναρμολογείται . 


Μ αρέσει που λές ότι διαφημίζω ότι έχει το καλύτερο aftersales . Καταρχάς αυτό που λέω  είναι ότι φαίνεται να έχει το καλύτερο aftersales αλλά δεν είναι δική μου άποψη αυτό. Το λένε άτομα εδώ μέσα που έγραψαν την εμπειρία τους  και όλοι έχουν μείνει προς το παρόν ευχαριστημένοι. Την ίδια άποψη για το aftersales της την έχουν και άλλα μέλη εδώ μέσα απο αυτά που διαβάζουν.  Δεν διαβάζεις συχνά το forum  . 

Δεν καταλαβαίνω την σύγκριση σου γιατί δεν  καταλαβαίνω που στηρίζεται αυτός ο διαχωρισμός . Περίμενα να μου εξηγήσεις και όχι όλα τα παραπάνω . 
Αρχικά ποιά είναι αποδεδειγμένα φασόν κλιματιστικά του εμπορίου ; Μέχρι τώρα ο καθένας με υποθέσεις βγάζει..... συμπεράσματα !!!
Αν θεωρήσουμε ότι το γνωρίζουμε αυτό , έχεις δοκιμάσει όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου που είναι φασόν και κάνουν θόρυβο όπως το Mitsubishi που λες ή το υποθέτουμε και αυτό ; 

Θέλω να δώ πότε θα σταματήσει αυτό το τσουβάλιασμα σε κατηγορίες και θα αρχίσουμε εδώ μέσα να εξετάζουμε το κάθε μοντέλο σαν μια διαφορετική περίπτωση.  Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις στα ερωτήματα . Τροφή για σκεψη είναι . 












 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ξέρω οτι οσο είμαι στο forum, εσυ προωθεις κλιματιστικα του ομίλου INVENTOR. Παρουσιαζεις επιλογες ως εξης. 1. Inventor 2. General Electric 3. Haier .....βέβαια και οι τρείς μάρκες ειναι συμφερόντων ομίλου INVENTOR. Και το ιδιο κανεις στο adsl. Δεν ξέρω αλλο άτομο που κάνει τοση πολυ δουλεια υπερ μιας εταιρείας. Ισως ο GUZEL , αλλα αυτός ειναι fan, ενω εσυ δεν εισαι fan. Δουλεύεται στοχευμένα... Δεν έχεις πει μια φορα, εστω ΜΙΑ οτι τα INVENTOR έιναι κινεζικα φασον.

Οπότε, αμφισβητείς οτι το INVENTOR είναι Κινέζικο φασον;

Ωραία...που έχει εργοστάσιο κατασκευής κλιματιστικών η INVENΤΟR; Πουθενά...

Αρα, αγοράζει μηχανήματα απο άλλη εταιρία. Οπότε, γιατι θίγεσαι οταν λεμε οτι το INVENTOR ειναι κινεζοφασόν; Αφού ειναι!!

Κάθεσε σε κάθε post και μας λες για το 10 χρόνια εγγύηση χωρίς ανάγκη συντήρησης...μια χαρα ολα αυτα...αλλα δεν βαρέθηκες αφιλοκερδώς να διαφημίζεις τα INVENTOR σε 2 forums; Ενταξη, το αφιλοκερδώς το λεω για πλακα...Οπότε, για μένα εισαι καθαρος διαφημιστης της INVENTOR.

Και πρέπει ο καθένας να ξέρει στο forum οτι οταν απαντάς DAREDEVIL(BANANAS στο αλλο forum), απαντάς ως πωλητής της INVENTOR, οχι ως hobbyist.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ε πώς να το πούμε αυτό που δίνει η ελληνική αντιπροσωπεία; Αγοράζεις μοντέλο που υποτίθεται είναι r32 με ανάλογα scop/seer και σου δίνουν r410 εξωτερική. Μαιμουδια τότε. Αναρωτιέμαι πώς δεν έχουν φάει μηνύσεις ή καταγγελίες για παραπλανητικά στοιχεία πχ το 63 r32 έχει πολύ καλύτερους δείκτες από το r410. Τελικά εσύ τι έχεις;

Δε ξέρουμε τί φέρνει επίσημα ο εισαγωγέας τελικά (Δηλαδή η ΑΓΗΝΩΡ Α.Ε του Τουρνικιώτη) διότι δεν υπάρχει Mitsubishi Heavy site ελληνικό οπότε τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα.   Θεωρώ ότι ένα μερίδιο ευθύνης έχει ο εισαγωγέας που δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο δημοσίως αλλά και τα καταστήματα που πιθανόν το γνωρίζουν αυτό και δεν ενημερώνουν κατάλληλα το κόσμο .  Τώρα ποιος φταίει περισσότερο δεν ξέρω . 

 

27 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εγω ξέρω οτι οσο είμαι στο forum, εσυ προωθεις κλιματιστικα του ομίλου INVENTOR. Παρουσιαζεις επιλογες ως εξης. 1. Inventor 2. General Electric 3. Haier .....βέβαια και οι τρείς μάρκες ειναι συμφερόντων ομίλου INVENTOR. Και το ιδιο κανεις στο adsl. Δεν ξέρω αλλο άτομο που κάνει τοση πολυ δουλεια υπερ μιας εταιρείας. Ισως ο GUZEL , αλλα αυτός ειναι fan, ενω εσυ δεν εισαι fan. Δουλεύεται στοχευμένα... Δεν έχεις πει μια φορα, εστω ΜΙΑ οτι τα INVENTOR έιναι κινεζικα φασον.

Οπότε, αμφισβητείς οτι το INVENTOR είναι Κινέζικο φασον;

Ωραία...που έχει εργοστάσιο κατασκευής κλιματιστικών η INVENΤΟR; Πουθενά...

Αρα, αγοράζει μηχανήματα απο άλλη εταιρία. Οπότε, γιατι θίγεσαι οταν λεμε οτι το INVENTOR ειναι κινεζοφασόν; Αφού, αυτό ειναι!!

Κάθεσε σε κάθε post και μας λες για το 10 χρόνια εγγύηση χωρίς ανάγκη συντήρησης...μια χαρα ολα αυτα...αλλα δεν βαρέθηκες αφιλοκερδώς να διαφημίζεις τα INVENTOR σε 2 forums; Ενταξη, το αφιλοκερδώς το λεω για πλακα...Οπότε, για μένα εισαι καθαρος διαφημιστης της INVENTOR.

Και πρέπει ο καθένας να ξέρει στο forum οτι οταν απαντάς DAREDEVIL(BANANAS στο αλλο forum), απαντάς ως πωλητής της INVENTOR, οχι ως hobbyist.

 Δεν έχω  προτείνει ούτε TCL ούτε Daikin , ούτε Fujitsu, ούτε Midea ούτε Gree στο παρελθόν όταν ήταν στα καλά της η μάρκα  !  Ούτε έχω υποστηρίξει τα Daikin όταν έγινε ένας χαμός για το τρόπο που invertαρουν .
Oύτε  υποστήριζα το Carrier crystal II του @liakjim  όταν θεωρούσε ότι είναι κακό κλιματιστικό και τελικά κατάλαβε και ο ίδιος ότι έχει τα θετικά του και αναθεώρησε .Ούτε πρόσφατα το Shorai .  
Μου ζητάς να πώ ποιό είναι φασόν και ποιο δεν είναι  . Με όλο το σεβασμό τα νύχια μου δε μπορώ να τα μυρίσω και επιπόλαια συμπεράσματα που δεν στηρίζονται σε στοιχεία αποφεύγω να γράφω .   Οι μόνοι που ξέρουν ποια μοντέλα είναι φασόν και ποιον μηχανημάτων  είναι οι αντιπροσωπίες ή όποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα των εργοστασίων .
 Καλό είναι πρώτα να διαβάσεις τα όσα έχω γράψει εδώ μέσα και μετά βγάλε συμπεράσματα . Τα ίδια λέω και για άλλα μοντέλα. Τα ίδια έχω πει επανειλημένος  και στον liakjim με το carrier που έχει φαγωθεί ότι είναι φασόν  .  Δεν το γνωρίζουμε με στοιχεία .  

Η Apple που δεν έχει εργοστάσιο και ΔΕΝ κατασκευάζει το iphone παίρνει το iphone απο άλλη εταιρεία φασον ;  ; Έχει κάνει outsource την παραγωγή σε πολλά προϊόντα . Η κινέζικη Foxconn είναι ο κατασκευαστής του iphone και όχι μόνο .  . Οταν θέλω να αγοράσω ένα προϊόν με ενδιαφέρει το προϊόν αν καλύπτει τις ανάγκες μου για τα λεφτά που δίνω  σε συνδυασμό με μια καλή εγγύηση . Προσωπικά μου είναι αδιάφορο ποιος κατασκευάζει τί που και πως  και γενικότερα το bussiness plan της μάρκας . 

Σεβαστές οι απόψεις σου αλλά δεν θα συμφωνήσω . 







 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

 
Η Apple που δεν έχει εργοστάσιο και ΔΕΝ κατασκευάζει το iphone παίρνει το iphone απο άλλη εταιρεία φασον ;  ; Έχει κάνει outsource την παραγωγή σε πολλά προϊόντα . Η κινέζικη Foxconn είναι ο κατασκευαστής του iphone και όχι μόνο .  . Οταν θέλω να αγοράσω ένα προϊόν με ενδιαφέρει το προϊόν αν καλύπτει τις ανάγκες μου για τα λεφτά που δίνω  σε συνδυασμό με μια καλή εγγύηση . Προσωπικά μου είναι αδιάφορο ποιος κατασκευάζει τί που και πως  και γενικότερα το bussiness plan της μάρκας . 

Σεβαστές οι απόψεις σου αλλά δεν θα συμφωνήσω . 
 

Δηλαδή τώρα συγκρίνεις την INVENTOR με την APPLE;

H μία έχει R&D δισεκατομμυρίων και η άλλη αγοράζει φασονάκια απο την MIDEA...Το παράδειγμα σου είναι άτοπο.

Η Apple σχεδιάζει εξ'όλοκλήρου το iphone και η Foxconn το παράγει. Η Inventor αγοράζει φασόν απο κατασκευαστές όπως MIDEA. Τα specs είναι ίδια, αναξάρτητα απο αν το δέχεσαι η οχι.

Προσπαθέις να πείσεις τον liakjim;

Κάτσε, τρώει κουτόχορτο ο liakjim για να μπορέσεις να τον πείσεις για κάτι που ξέρει καλύτερα απο σένα;

Καλα, δεν βλέπεις οτι σε έχουν πάρει χαμπάρι όλοι εδω μέσα(για την σχέση σου με την INVENTOR εννοω....);

 

 

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δε ξέρουμε τί φέρνει επίσημα ο εισαγωγέας τελικά (Δηλαδή η ΑΓΗΝΩΡ Α.Ε του Τουρνικιώτη) διότι δεν υπάρχει Mitsubishi Heavy site ελληνικό οπότε τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα.   Θεωρώ ότι ένα μερίδιο ευθύνης έχει ο εισαγωγέας που δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο δημοσίως αλλά και τα καταστήματα που πιθανόν το γνωρίζουν αυτό και δεν ενημερώνουν κατάλληλα το κόσμο .  Τώρα ποιος φταίει περισσότερο δεν ξέρω .

Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται, αλλά είναι απαράδεκτο να μου λένε ότι πουλάνε το μοντέλο SRC50ZS-W/SRK50ZS-W το οποίο είναι R32

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=18&ved=2ahUKEwi-zLvkr9rnAhVEzqQKHZfCCk8QFjARegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.mitsubishi-termal.it%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F07%2FKIREIA_2019_CATALOGO_EN.pdf&usg=AOvVaw29HpM_Bkb4Hdm8QK5_iHrC

Και eurovent

SRC50ZS-WSRK50ZS-W_1582002511.0072.pdf

Screenshot.png.f176cc53c97564c93b6f854afa92fb6e.png

και τα μισά μαγαζιά να λένε R32 και τα άλλα R410  https://www.skroutz.gr/s/18979057/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-50ZS-W.html

Θα έπρεπε να γράφουν SRC50ZS-S/SRK50ZS-W

το ίδιο και στο 63 και 71άρι. SRC71ZR-WSRK71ZR-W_1582003013.5947.pdf

Μάλιστα είχα πάρει τηλέφωνα και όλοι έλεγαν ότι είναι με το R410, συνεπώς δεν ισχύουν τα seer/scop του R32 μοντέλου όταν πας να αγοράσεις.

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τα ίδια έχω πει επανειλημένος  και στον liakjim με το carrier που έχει φαγωθεί ότι είναι φασόν  .  Δεν το γνωρίζουμε με στοιχεία . 

Ίδιες διαστάσεις εσωτερικής : 722x187x290

Ίδιες διαστάσεις εξωτερικής: 770X300X555 . Μάλιστα την ίδια διάσταση θα τη δεις σε midea https://www.tepse.gr/343274EE.el.aspx

Ίδια εμφάνιση.

Ίδιο τηλεχειριστήριο.

Αμφότερα μπορούν να χειριστούν με το android app της Midea .

E ποια άλλα στοιχεία θες; Aria και Crystal είναι ( όπως και άλλα)  midea.

5 ώρες πριν, CorumD είπε

Καλα, δεν βλέπεις οτι σε έχουν πάρει χαμπάρι όλοι εδω μέσα(για την σχέση σου με την INVENTOR εννοω....);

Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και θα ήταν καλό να λείψουν οι δημόσιες κατηγόριες.

Κάτσε να δεις από τώρα που θα προτείνω inventor για κρεβατοκάμαρα (το Aria). Θα με πεις και εμένα υπάλληλο της inventor; 😇

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...