Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επειδη μπορει να εχω χασει κατι...
Ο Dare-Devil αποδεδειγμενα δουλευει για την Inventor?

Αποδείξεις είναι αδύνατον να έχεις, μόνο ισχυρές ενδείξεις. Συμμετέχει σε τρία φορουμ εδώ, adsl & 'τοτηλεφωνομου' και συμμετέχει πολύ ενεργά μόνο σε τοπικ με a/c & αφυγραντήρες. Μέχρι το καλοκαίρι πρότεινε σε όλους μόνο προϊόντα του γκρουπ inventor με πρόσχημα την 10της εγγύηση χωρίς όρους. Επίσης, στο τοπικ με τους αφυγραντήρες εκθείαζε μέχρι τον Ιούνιο του '18 το τρόπο λειτουργίας των μηχανημάτων της inventor ( διακοπτόμενη χρήση του ανεμιστήρα για έλεγχο της υγρασίας) και όταν άλλαξαν την λειτουργία σε συνεχόμενη χρήση ανεμιστήρα για μεγαλύτερη ακρίβεια άρχισε να κατακρίνει τους άλλους τρόπους και να υπερασπίζεται την συνεχή λειτουργία. Έγινε και εκεί ένας μικρός χαμός αντίστοιχος με αυτόν που έγινε εδώ το καλοκαίρι και έγινε πιο γενικός σε αρκετές από τις προτάσεις του. Προφανώς δεν νομίζω να έχει κανείς δυνατότητα να βρει αν η ip του εκπέμπει από τα γραφεία της inventor αλλά οι ενδείξεις είναι ισχυρές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι συζητάμε τώρα; Ζητάτε αποδείξεις ενω βλέπεται εδω και χρόνια ολα τα στοιχεία μπροστά σας....δηλαδή, τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια; Kατα τα άλλα, ΕΓΩ δημιουγω πρόβλημα στο forum διοτι παρουσιάζω ενα θέμα ηθικης...Ελλας το μεγαλείο σου...

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Τον άνθρωπο δεν το ξέρω αλλά καλό θα ήταν να μην λέμε αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι και με αποδείξεις

Εμένα με βοήθησε πάντως σε οκ να διαλέξω και κάτι άλλο εκτός από Inventor, αν λέει κάτι αυτό 

Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα, είσαι στρατευμένο τσιράκι της ινβεντορ και σκοτεινός συνεργάτης του διαπλεκόμενου dare devil ώστε να μας ρίξεις στάχτη στα μάτια!!!

🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Αποδείξεις είναι αδύνατον να έχεις, μόνο ισχυρές ενδείξεις. Συμμετέχει σε τρία φορουμ εδώ, adsl & 'τοτηλεφωνομου' και συμμετέχει πολύ ενεργά μόνο σε τοπικ με a/c & αφυγραντήρες. Μέχρι το καλοκαίρι πρότεινε σε όλους μόνο προϊόντα του γκρουπ inventor με πρόσχημα την 10της εγγύηση χωρίς όρους. Επίσης, στο τοπικ με τους αφυγραντήρες εκθείαζε μέχρι τον Ιούνιο του '18 το τρόπο λειτουργίας των μηχανημάτων της inventor ( διακοπτόμενη χρήση του ανεμιστήρα για έλεγχο της υγρασίας) και όταν άλλαξαν την λειτουργία σε συνεχόμενη χρήση ανεμιστήρα για μεγαλύτερη ακρίβεια άρχισε να κατακρίνει τους άλλους τρόπους και να υπερασπίζεται την συνεχή λειτουργία. Έγινε και εκεί ένας μικρός χαμός αντίστοιχος με αυτόν που έγινε εδώ το καλοκαίρι και έγινε πιο γενικός σε αρκετές από τις προτάσεις του. Προφανώς δεν νομίζω να έχει κανείς δυνατότητα να βρει αν η ip του εκπέμπει από τα γραφεία της inventor αλλά οι ενδείξεις είναι ισχυρές. 

Κι εμενα δεν προκειται να με βρεις σε αλλο θεμα. Αυτο δε λεει κατι.

 

12 λεπτά πριν, CorumD είπε

Τι συζητάμε τώρα; Ζητάτε αποδείξεις ενω βλέπεται εδω και χρόνια ολα τα στοιχεία μπροστά σας....δηλαδή, τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια; Kατα τα άλλα, ΕΓΩ δημιουγω πρόβλημα στο forum διοτι παρουσιάζω ενα θέμα ηθικης...Ελλας το μεγαλείο σου...

Την αποδειξη τη χρεωνεται αυτος που κανει τον ισχυρισμο. Εγω δεν ξερω ποιος εξυπηρετει ποιανου τα συμφεροντα αλλα αν εγω ισχυριστω  π.χ οτι ο CorumD τα γραφει αυτα επειδη ο Dare-Devil του εφαγε τη γκομενα, το βαρος της αποδειξης πεφτει πανω μου.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Μέχρι το καλοκαίρι πρότεινε σε όλους μόνο προϊόντα του γκρουπ inventor με πρόσχημα την 10της εγγύηση χωρίς όρους.

Συγγνώμη αλλά με αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα, με το επίπεδο της λαμογιας , δεν είναι καθόλου πρόσχημα . Προσωπικά στη μάνα μου κλιματιστικό inventor θα πρότεινα, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο εκεί που είναι στα 180 μίλια μακριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Κι εμενα δεν προκειται να με βρεις σε αλλο θεμα. Αυτο δε λεει κατι.

Την αποδειξη τη χρεωνεται αυτος που κανει τον ισχυρισμο. Εγω δεν ξερω ποιος εξυπηρετει ποιανου τα συμφεροντα αλλα αν εγω ισχυριστω  π.χ οτι ο CorumD τα γραφει αυτα επειδη ο Dare-Devil του εφαγε τη γκομενα, το βαρος της αποδειξης πεφτει πανω μου.

Ακριβώς! Κάνεις ένα από όλα αυτά που αναφέρω, οπότε απαντάς μόνος σου στο αν προμοταρεις ή όχι πλαγίως μια εταιρεία.

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη αλλά με αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα, με το επίπεδο της λαμογιας , δεν είναι καθόλου πρόσχημα . Προσωπικά στη μάνα μου κλιματιστικό inventor θα πρότεινα, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο εκεί που είναι στα 180 μίλια μακριά.

Και πολύ καλά θα κάνεις φιλτατε! Κανεις δεν λέει ότι απαγορεύεται να πάρεις Inventor group. Έχει τα θετικά του και αν κρίνεις ότι σε συμφέρει πολύ καλά θα κάνεις να το επιλέξεις. Το πρόβλημα είναι να παίρνεις σβαρνα τα φόρα και όποιος ζητάει κλιματιστικό να λες 10 χρόνια εγγύηση πήγαινε εδώ μόνο😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Το πρόβλημα είναι να παίρνεις σβαρνα τα φόρα και όποιος ζητάει κλιματιστικό να λες 10 χρόνια εγγύηση πήγαινε εδώ μόνο😂

Γιατί; Υπάρχει άλλος με τόση εγγύηση; Άνευ όρων; Που έχετε ακούσει εγγύηση 10 ετών σε ηλεκτρονική συσκευή;

Στην TCL; Ναι. Δεν έχουμε δείγματα όμως μέχρι τώρα. Ούτε θετικά ούτε αρνητικά. Άγνωστος Χ .

Στην Toshiba; Έχει 7. Έχει όρους όμως και δεν νομίζω ότι έχουν την ευελιξία της Inventor.

Δεν ξέρω, αλλά με καμμένες πλακέτες, με αδιανόητες προχειρότητες στις εγκαταστάσεις, με ένα κάρο άλλους παράγοντες, όσο λογικό είναι να λέει κάποιος ότι θέλει νο1 προτεραιότητα το eurovent, άλλος να λέει όχι θέλω Japan κτλ, άλλο τόσο λογικό και μη σου πω και πιο λογικό είναι ότι για 10 χρόνια θα σε καλύψω. Εγώ τι να πω που πήρα το Fujitsu γιατί δεν θα χαλούσε την αισθητική της γυναίκας;;;🤫🤭

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείτε περίεργο που κάποιος προτείνει με κύρια παράμετρο την εγγύηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί; Υπάρχει άλλος με τόση εγγύηση; Άνευ όρων; Που έχετε ακούσει εγγύηση 10 ετών σε ηλεκτρονική συσκευή;

Στην TCL; Ναι. Δεν έχουμε δείγματα όμως μέχρι τώρα. Ούτε θετικά ούτε αρνητικά. Άγνωστος Χ .

Στην Toshiba; Έχει 7. Έχει όρους όμως και δεν νομίζω ότι έχουν την ευελιξία της Inventor.

Δεν ξέρω, αλλά με καμμένες πλακέτες, με αδιανόητες προχειρότητες στις εγκαταστάσεις, με ένα κάρο άλλους παράγοντες, όσο λογικό είναι να λέει κάποιος ότι θέλει νο1 προτεραιότητα το eurovent, άλλος να λέει όχι θέλω Japan κτλ, άλλο τόσο λογικό και μη σου πω και πιο λογικό είναι ότι για 10 χρόνια θα σε καλύψω. Εγώ τι να πω που πήρα το Fujitsu γιατί δεν θα χαλούσε την αισθητική της γυναίκας;;;🤫🤭

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείτε περίεργο που κάποιος προτείνει με κύρια παράμετρο την εγγύηση.

Οκ, νομίζω έχουμε τελείως διαφορετική οπτική στο πώς βλέπουμε τα πράγματα. Επίσης, ανέφερα ότι και το ίδιο γινόταν στο τοπικ με τους αφυγραντήρες.Τα Haier και τα ge που ήταν συνήθως οι εναλλακτικές δεν έχουν την εγγύηση των Inventor. Πάλι μπορείς να μου πεις ότι για εσένα αυτό δεν λέει τίποτα. Για εμένα λέει και είναι σημαντικό να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού του κάθε υποψηφίου αγοραστή ότι αυτός που βοηθάει μπορεί να προσπαθεί εμμέσως να σε οδηγήσει σε συγκεκριμένο γκρουπ εταιρειών. Ας επιλέξει ο καθένας να πιστεύει αυτό που λέει η συνείδηση του με βάση τα γεγονότα που αναφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο...Αλλά υπάρχει πουθενά στους όρους χρήσης του forum, ότι απαγορεύεται η χρήση απο άτομα που προωθούν ένα κάποιο προϊόν (ακόμα και αν είναι επαγγελματίες reviewers ή στο promotion κάποιας εταιρίας)?

Προσωπικά δεν θα με πείραζε να υπάρχουν "επαγγελματίες" promoters και απο άλλες εταιρίες. Αν έχουν γνώσεις και μπορείς να κάνεις μια κουβέντα μαζί τους, και εσυ τη στοιχειώδη κριτική σκέψη να φιλτράρεις και να κρατήσεις αυτά που θες απο την κουβέντα...

Η ζωή μας πλέον σε κάθε aspect έχει απο πίσω τη δυναμική κάποιου promotion/ advertisement/ marketing department.

Ότι να ναι δηλαδή, εδώ άλλοι trollαρουν και άλλοι τους παίρνουν στα σοβαρά...

και παω για ενα αναψυκτικό γιατί έχω βαρεθεί τα υποσυνείδητα πάρε coca cola, πάρε coca cola και πλέον δεν αντιστέκομαι απλά επιλέγω normal ή zero...

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

αι παω για ενα αναψυκτικό γιατί έχω βαρεθεί τα υποσυνείδητα πάρε coca cola, πάρε coca cola και πλέον δεν αντιστέκομαι απλά επιλέγω normal ή zero.

Pepsi βοηθάει και στην πέψη ......και όχι δεν είμαι υπάλληλος της Pepsi 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Τι συζητάμε τώρα; Ζητάτε αποδείξεις ενω βλέπεται εδω και χρόνια ολα τα στοιχεία μπροστά σας....δηλαδή, τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια; Kατα τα άλλα, ΕΓΩ δημιουγω πρόβλημα στο forum διοτι παρουσιάζω ενα θέμα ηθικης...Ελλας το μεγαλείο σου...

Φιλε μου εγω βλεπω εχεις πορωθει εναντιον μιας εταιρειας που ονομαζεται inventor και  τιποτα αλλο..δυστυχως ακομη κι αν εχεις δικιο σε καποια που αναφερεις, το χανεις με το υφος των γραφομενών σου..Εδω εγω που επαθα ζημια με το 24αρι το inventor και χρειαστηκε να αλλαχτει και δεν εχω τετοια εμπαθεια..τωρα αν ειναι κινεζοφασον εγω μαζι σου θα συμφωνησω δεν εχει δικα της εργοστασια, αλλα οσον αφορα το after sale support εισαι περα για περα αδικος..σε μενα αλλαξανε 24αρι χωρις ενδειξη βλαβης απλα επειδη το ζητησα..ναι οκ τους εστειλα φωτογραφιες απο μετρητες που δειχναν υψηλη καταναλωση και λοιπον;;ξερεις πολλες εταιρειες που θα το εκαναν; Χωρις να διαπιστωνει βλαβη ο τεχνικος;; γι αυτο και δεν γραφω εναντιον, το αναγνωριζω τουλαχιστον..Απεγκατασταση-εγκατασταση με δικη τους χρεωση! κι αλλοι χρηστες ομως εχουν αναφερει γρηγορη ανταποκριση σε περιπτωση βλαβης εδω μεσα, οποτε δεν εχεις δικιο..Να ειμαστε αντικειμενικοι οσο γινεται πρεπει!!

Τωρα οσον αφορα τη δικη μου συνολικη εικονα με την inventor ειναι πως  σιγουρα δεν θα την προτεινα για μεγαλο μηχανημα 18-24000 btu καθως λειτουργουν με μεγαλες ελαχιστες καταναλωσεις και τουλαχιστον απ τα στοιχεια που εχουμε δει εδω μεσα σε συγκεκριμενα μοντελα δεν ανταποκρινονται στα τεχνικα τους χαρακτηριστικα..Δυστυχως ισχυει, και τους το ανεφερα εντονα στην επικοινωνια που ειχαμε τοτε.. Τωρα αν ηταν να βαλω ενα οικονομικο 9αρι ή 12αρι κι εβρισκα ενα inventor σε καλη ευκαιρια, γιατι οχι, ναι θα το αγοραζα..

Κι επειδη αναφερεις και την  Haier (μονο και μονο επειδη την εχει η inventor) για βαλε haier στο χωρο σου και μετα ελα να μου πεις για τι σόι inverter προκειται..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Άσχετο...Αλλά υπάρχει πουθενά στους όρους χρήσης του forum, ότι απαγορεύεται η χρήση απο άτομα που προωθούν ένα κάποιο προϊόν (ακόμα και αν είναι επαγγελματίες reviewers ή στο promotion κάποιας εταιρίας)?

Προσωπικά δεν θα με πείραζε να υπάρχουν "επαγγελματίες" promoters και απο άλλες εταιρίες. Αν έχουν γνώσεις και μπορείς να κάνεις μια κουβέντα μαζί τους, και εσυ τη στοιχειώδη κριτική σκέψη να φιλτράρεις και να κρατήσεις αυτά που θες απο την κουβέντα...

Η ζωή μας πλέον σε κάθε aspect έχει απο πίσω τη δυναμική κάποιου promotion/ advertisement/ marketing department.

Ότι να ναι δηλαδή, εδώ άλλοι trollαρουν και άλλοι τους παίρνουν στα σοβαρά...

και παω για ενα αναψυκτικό γιατί έχω βαρεθεί τα υποσυνείδητα πάρε coca cola, πάρε coca cola και πλέον δεν αντιστέκομαι απλά επιλέγω normal ή zero...

Το μονο που μένει είναι να κοιτάξεις τους κανονισμούς του forum. 

Πάντως, θυμάμαι από ένα σκηνικό πριν 3 έτη. Το thread εδώ παρακολουθείται από την inventor. Θυμαμαι για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που είχε υπάρξει με τα τηλεχειριστήρια από ένα συγκεκριμένο μοντέλο της inventor. Τότε κάτι είχε αναφέρει ο dare devil και νομίζω τους έστειλε κάποιο email και τους κάλεσε να μπουν εδώ. Σε ένα post τότε είχε απαντήσει κάποιος που έφερε το nickname της inventor και το λογότυπο της εταιρείας στο avatar και ανακοίνωσε ότι η εταιρεία θα προχωρήσει σε δωρεάν αντικατάσταση των τηλεκοντρολ. Από τότε δεν ξαναείδα άλλο post από αυτούς. Ο dare devil είχε ανάφερει παλια ότι μας διαβάζουν από την inventor. 

Νομίζω αυτά που αναφέρω τα θυμάται καλά ο dare devil και μπορεί να τα επιβεβαιώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν επιθυμώ να κουράσω άλλο κάποιους στο forum. Τα έχω πει ολα ξεκάθαρα και εξω απο τα δόντια. Δεν θα μίλαγα καν αν δεν μου είχε μιλήσει ευθέως ο Daredevil λέγοντας τα γνωστά της INVENTOR οτι " ολα τα κλιματιστικα ιδια ειναι, ολα παραγονται Κινα κτλ."

Σορρυ, αλλα τα κλιματιστικα EXOYN  διαφορές και θα συνεχίσω να προστατεύω άτομα από ανθρώπους που θέλουν να κάνουν τα forums παντου(εδω και στο adsl) τμήματα πωλήσεων της INVENTOR...

5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

 

Την αποδειξη τη χρεωνεται αυτος που κανει τον ισχυρισμο. Εγω δεν ξερω ποιος εξυπηρετει ποιανου τα συμφεροντα αλλα αν εγω ισχυριστω  π.χ οτι ο CorumD τα γραφει αυτα επειδη ο Dare-Devil του εφαγε τη γκομενα, το βαρος της αποδειξης πεφτει πανω μου.

Ζητάς αποδείξεις για κάτι που δεν αποδεικνύεται. Βρες αποδείξεις οτι οι δίδυμοι πύργοι ηταν 'inside job' η οτι η δολοφονια του Κενεντυ ηταν σχεδιασμενη...Βρες αποδείξεις οτι ενας Ελληνας πολιτικός έχει καταχραστεί χρήματα του δημοσίου...

Οπως ειπε και συναδερφος στο forum, εχεις ενα ατομο που παει σε διαφορα forums και διαλαλει για προιοντα μιας εταιριας, της INVENTOR...τι αλλο χρειαζεσαι; 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Ζητάς αποδείξεις για κάτι που δεν αποδεικνύεται. Βρες αποδείξεις οτι οι δίδυμοι πύργοι ηταν 'inside job' η οτι η δολοφονια του Κενεντυ ηταν σχεδιασμενη...Βρες αποδείξεις οτι ενας Ελληνας πολιτικός έχει καταχραστεί χρήματα του δημοσίου...

Οπως ειπε και συναδερφος στο forum, εχεις ενα ατομο που παει σε διαφορα forums και διαλαλει για προιοντα μιας εταιριας, της INVENTOR...τι αλλο χρειαζεσαι; 

Δεν θελεις να καταλαβεις.
Οποιος υποστηριζει οτι οι δίδυμοι πύργοι ηταν 'inside job', ΑΥΤΟΣ πρεπει να το αποδειξει.
Οποιος υποστηριζει οτι η δολοφονια του Κενεντυ ηταν σχεδιασμενη, ΑΥΤΟΣ πρεπει να το αποδειξει.

Αλλος υποστηριζει τα INVENTOR, αλλος τα βριζει. Και οι δυο εμμισθοι?
Αλλος λεει μονο TOSHIBA και οτιδηποτε αλλο ειναι για πεταμα. Εμμισθος και αυτος?

Σταματηστε να βλεπετε φαντασματα και αν διαφωνειτε αντικρουστε με επιχειρηματα.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...