Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο κανονικός τρόπος θα μου έδινε κάτι τέτοιο, δεν χρειάζεται να τα ξαναπούμε:

Screenshot-15.png.08c66777df8fa6651bc8b266ad996f5a.png

Τέσπα , έδειξα τι κάνουν 2 κλιματιστικά σε χώρους με μεσοτοιχία και οι μονάδες στο ίδιο μπαλκόνι χθες το βράδυ και με τις συνθήκες που περιέγραψα.Ο χώρος με το daikin ήταν εμφανώς πιο ζεστός. Και μόνο που μπαινόβγαινες στους 2 χώρους, ήταν εμφανέστατη η διαφορά.

Το Χ2 μπορεί να μην είναι πάντα Χ2, δεν θέλω να υπονοήσω ότι το daikin είναι 100% πιο αποδοτικό, αλλά το COP του daikin είναι εκεί να δώσει το παραπάνω ανεξαρτήτως αν είναι φθηνή σειρά ή όχι.

Δεν ειπα οτι δεν ειναι αποδοτικό το Daikin.. αλλα ο τρόπος λειτουργιας με Follow me.. έχει κάποιες σοβαρές συνέπειες στην κατανάλωση.. είτε θετικές είτε αρνητικές (οπως θες το βλέπεις) ανάλογα με την θέση του τηλεχειριστηρίου :) και οτι είναι άδικο να ρίχνεις το Carrier σου :) (μαα διπλάσια κατανάλωση απο το Fujitsu24 ????)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν ειπα οτι δεν ειναι αποδοτικό το Daikin.. αλλα ο τρόπος λειτουργιας με Follow me.. έχει κάποιες σοβαρές συνέπειες στην κατανάλωση.. είτε θετικές είτε αρνητικές (οπως θες το βλέπεις) ανάλογα με την θέση του τηλεχειριστηρίου :) και οτι είναι άδικο να ρίχνεις το Carrier σου :)

Η θέση του τηλεχειριστηρίου είναι η ίδια όλον τον χειμώνα και δίνει +/- 0.5 από τη ζητούμενη, οπότε sorry αλλά δεν συμφωνώ. Δεν το έχω και πάνω στην έξοδο για να τη μηδενίσω ούτε στην άκρη του δωματίου για να το υπερθερμάνω. Εκεί που είναι , είναι πάντα γύρω από εκεί που ζητάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η θέση του τηλεχειριστηρίου είναι η ίδια όλον τον χειμώνα και δίνει +/- 0.5 από τη ζητούμενη, οπότε sorry αλλά δεν συμφωνώ. Δεν το έχω και πάνω στην έξοδο για να τη μηδενίσω ούτε στην άκρη του δωματίου για να το υπερθερμάνω. Εκεί που είναι , είναι πάντα γύρω από εκεί που ζητάω.

Αν το βγάλεις το follow me, (με τα εκατοντάδες οn/off) ποσο θα αλλάξει η κατανάλωση? Μα δες τα νούμερα το Carrier καίει παραπάνω απο διπλάσια σε σχεση με το Daikin, και λιγο λιγότερο απο τα διπλάσια απο το Fuji που ειναι σε 60τ.μ. ποσο είναι το σαλόνι σου.. 

Το Carrier Πολεμάει να έχει π.χ. σταθερα 22C στον χώρο που βρίσκεται το τηλεχειριστήριο.. ε δεν ειναι το ιδιο με το να έχει π.χ. σταθερα 22C +2 +3 +4(ποσο offset εχει) στο θερμομετρο πανω στο κλιματιστικό.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν το βγάλεις το follow me, (με τα εκατοντάδες οn/off) ποσο θα αλλάξει η κατανάλωση? Μα δες τα νούμερα το Carrier καίει παραπάνω απο διπλάσια σε σχεση με το Daikin, και λιγο λιγότερο απο τα διπλάσια απο το Fuji που ειναι σε 60τ.μ. ποσο είναι το σαλόνι σου.. 

Το Carrier Πολεμάει να έχει π.χ. 22C στον χώρο που βρίσκεται το τηλεχειριστήριο.. ε δεν ειναι το ιδιο με το να έχει π.χ. 22C +2 +3 +4(ποσο offset εχει) στο θερμομετρο πανω στο κλιματιστικό.

Και πάλι έχω δει αλλά και δείξει, ότι χωρίς follow me η κατανάλωση του carrier εκτοξεύεται.

Το Fujitsu μη το κοιτάς, δεν το έβαλα στο διάγραμμα επίτηδες μιας και μπήκε το πρωί σε λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O κανονας ειναι οτι με follow me καιει λιγοτερο.
Τα κοντρολ εχουν οφσετ.
Εχω δειξει δεκαδες διαγραμματα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

O κανονας ειναι οτι με follow me καιει λιγοτερο.
Τα κοντρολ εχουν οφσετ.
Εχω δειξει δεκαδες διαγραμματα.

Με follow me μπορεί να καίει λιγότερο μπορεί να καίει και περισσότερο..ανάλογα με την θεση κτλ .. (μην τα ξαναγράψω) :)

π.χ. Το πιο απλο παράδειγμα είναι εαν βάλεις το τηλεχειριστήριο πάνω σε μάρμαρο.. θα κάψει παραπάνω απο αν το βάλεις πάνω σε ξύλο..  (αν εχουν το αισθητηρα στην πλάτη τους.. οπως π.χ. ειχε το Toyo)

Mε τον αισθητηρα σε σταθερη θέση θα κάψει Αλφα..(αναλογα με τις συνθηκες) με αισθητηρα θερμοκρασίας οπου θέλει ο χειριστής μπορει να κάψει λιγοτερο απο Αλφα, μπορει και παραπάνω απο Αλφα(στις ίδιες συνθήκες)

Στο Toyo το Offset στο τηλεχειριστήριο (ifeel) ηταν μηδεν.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Με follow me μπορεί να καίει λιγότερο μπορεί να καίει και περισσότερο..ανάλογα με την θεση κτλ .. (μην τα ξαναγράψω) :)

π.χ. Το πιο απλο παράδειγμα είναι εαν βάλεις το τηλεχειριστήριο πάνω σε μάρμαρο.. θα κάψει παραπάνω απο αν το βάλεις πάνω σε ξύλο..  (αν εχουν το αισθητηρα στην πλάτη τους.. οπως π.χ. ειχε το Toyo)

Mε τον αισθητηρα σε σταθερη θέση θα κάψει Αλφα.. με αισθητηρα θερμοκρασίας οπου θέλει ο χειριστής μπορει να κάψει λιγοτερο απο Αλφα, μπορει και παραπάνω απο Αλφα..

Νομίζω πολύ το έχουμε αναλύσει. Επαναλαμβάνω ότι είναι η χθεσινή εικόνα στο σπίτι μου, όπου σε 2 χώρους με αρχική θερμοκρασία παρόμοια, το daikin κατάφερε να ζεστάνει περισσότερο έναν μεγαλύτερο χώρο καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια. Αυτό δεν αλλάζει , ακόμα και αν το τηλεκοντρόλ του carrier  ήταν όντως σε μάρμαρο. 

Επίσης με μετρήσεις , μιας και θέλουμε να το δείξουμε και αυτό, έχω δείξει πόσο παραπάνω αποδοτικό είναι το daikin

Αυτό για τον φίλο @thrylos 7 με τον ψυκτικό του που του είπε έτσι απλά και χωρίς καμία στοιχειοθέτηση να μείνει μακριά από τις φθηνές σειρές της daikin και να πάει σε κινέζικο.

Να πάει το παιδί, εννοείται, απλά όταν ο χώρος του θα ζητάει ενέργεια, το daikin θα καίει λιγότερο. Αν δεν ζητάει, ενδεχομένως το carrier να κάψει λιγότερο αν μείνει όλο το βράδυ κλειστό. Και αυτό το έχω δείξει.

Δεν είναι κακό να ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω πολύ το έχουμε αναλύσει. Επαναλαμβάνω ότι είναι η χθεσινή εικόνα στο σπίτι μου, όπου σε 2 χώρους με αρχική θερμοκρασία παρόμοια, το daikin κατάφερε να ζεστάνει περισσότερο έναν μεγαλύτερο χώρο καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια. Αυτό δεν αλλάζει , ακόμα και αν το τηλεκοντρόλ του carrier  ήταν όντως σε μάρμαρο. 

Επίσης με μετρήσεις , μιας και θέλουμε να το δείξουμε και αυτό, έχω δείξει πόσο παραπάνω αποδοτικό είναι το daikin

Αυτό για τον φίλο @thrylos 7 με τον ψυκτικό του που του είπε έτσι απλά και χωρίς καμία στοιχειοθέτηση να μείνει μακριά από τις φθηνές σειρές της daikin και να πάει σε κινέζικο.

Να πάει το παιδί, εννοείται, απλά όταν ο χώρος του θα ζητάει ενέργεια, το daikin θα καίει λιγότερο. Αν δεν ζητάει, ενδεχομένως το carrier να κάψει λιγότερο αν μείνει όλο το βράδυ κλειστό. Και αυτό το έχω δείξει.

Δεν είναι κακό να ξέρει.

Εχω στο σαλόνι μου 4 θερμομέτρα, και τα 4 θερμομέτρα στον ίδιο χώρο έχουν διαφορετικές αποκλίσεις στην θερμοκρασία..  Αν έβαζα τηλεχειριστήριο σε ολες αυτες τις θέσεις μια μια , ειμαι 100% σίγουρος οτι αλλη καταναλωση θα είχε το κλιματιστικό για την ίδια επιθυμητη ανάλογα με την θέση..που θα το έβαζα.

Το οτι ειναι πιο οικονομικό το Daikin ειναι δεδομένο.(συμφωνα και με τα νούμερα του) Αυτο που είπε ο τεχνικός.. εγω προσωπικα δεν το δέχομαι ετσι απλα.., όμως το κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλου μου..Μπορεί και να ξέρει κάτι παραπάνω.. μπορεί και οχι και να μην τα πολυπάει τα φτηνα Daikin η να θέλει να προωθήσει κινέζικα..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εχω στο σαλόνι μου 4 θερμομέτρα, και τα 4 θερμομέτρα στον ίδιο χώρο έχουν διαφορετικές αποκλίσεις στην θερμοκρασία..  Αν έβαζα τηλεχειριστήριο σε ολες αυτες τις θέσεις μια μια , ειμαι 100% σίγουρος οτι αλλη καταναλωση θα είχε το κλιματιστικό για την ίδια επιθυμητη ανάλογα με την θέση..που θα το έβαζα.

Το οτι ειναι πιο οικονομικό το Daikin ειναι δεδομένο.(συμφωνα και με τα νούμερα του) Αυτο που είπε ο τεχνικός.. εγω προσωπικα δεν το δέχομαι ετσι απλα.., όμως το κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλου μου..Μπορεί και να ξέρει κάτι παραπάνω.. μπορεί και οχι και να μην τα πολυπάει τα φτηνα Daikin.

Σε μένα όταν ήρθαν από την εταιρεία που εστειλε η daikin για να δει γιατί κάνει τόσα on off ο τεχνικός είπε ότι το κλιματιστικό είναι καταπληκτικό εργαλείο , αυτό το λέω όχι για να υποστηρίξω ότι το κλιματιστικό είναι καλό η όχι αλλά για να καταλάβουμε ότι οι απόψεις από τα μαστορια είναι όπως οι κωλοτρυπίδες ,όλοι έχουν από μια ......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εχω στο σαλόνι μου 4 θερμομέτρα, και τα 4 θερμομέτρα στον ίδιο χώρο έχουν διαφορετικές αποκλίσεις στην θερμοκρασία..  Αν έβαζα τηλεχειριστήριο σε ολες αυτες τις θέσεις μια μια , ειμαι 100% σίγουρος οτι αλλη καταναλωση θα είχε το κλιματιστικό για την ίδια επιθυμητη ανάλογα με την θέση..που θα το έβαζα.

Το οτι ειναι πιο οικονομικό το Daikin ειναι δεδομένο.(συμφωνα και με τα νούμερα του) Αυτο που είπε ο τεχνικός.. εγω προσωπικα δεν το δέχομαι ετσι απλα.., όμως το κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλου μου..Μπορεί και να ξέρει κάτι παραπάνω.. μπορεί και οχι και να μην τα πολυπάει τα φτηνα Daikin η να θέλει να προωθήσει κινέζικα..

Tα θερμόμετρα εννοείται ότι έχουν διαφορές, αλλά όχι και τόσο μεγάλες τελικά -> https://youtu.be/cptCuaCf97g

Επίσης όπως ήδη έγραψα, ο χώρος του daikin ήταν εμφανώς πιο ζεστός. Οπότε για να το ξαναπώ : το daikin κατάφερε να ζεστάνει περισσότερο έναν μεγαλύτερο χώρο καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εχω στο σαλόνι μου 4 θερμομέτρα, και τα 4 θερμομέτρα στον ίδιο χώρο έχουν διαφορετικές αποκλίσεις στην θερμοκρασία..

Εχεις 4 ιδια θερμομετρα?
Αν βαλεις το 1ο στη θεση του 4ου θα λεει τη θερμοκρασια του 4ου?
Τι ποσοστο σφαλματος εχουν?
Ποσο ειναι η διαφορα απο αυτο που δειχνει την υψηλοτερη απο αυτο που δειχνει την μικροτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχεις 4 ιδια θερμομετρα?
Αν βαλεις το 1ο στη θεση του 4ου θα λεει τη θερμοκρασια του 4ου?
Τι ποσοστο σφαλματος εχουν?
Ποσο ειναι η διαφορα απο αυτο που δειχνει την υψηλοτερη απο αυτο που δειχνει την μικροτερη?

Οχι δεν ειναι ιδια αλλα μοντελα ,  και σίγουρα θα εχουν αποκλίσεις το ενα με το αλλο..

αλλα αυτο που Θελω να πω οτι και ιδια να ηταν.. με μηδεν αποκλίσεις..(*θεωρητικα) Επειδη οι θεσεις που τα εχω ποικίλουν στο ύψος, στο ποσο μακρια ειναι απο την πηγη θερμοτητας (π.χ. κλιματιστικο), αν χτυπαει νοητα ο αέρας του κλιματιστικου, κτλ παλι θα δείχνουν διαφορετική θερμοκρασία..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Οχι δεν ειναι ιδια αλλα μοντελα ,  και σίγουρα θα εχουν αποκλίσεις το ενα με το αλλο..

αλλα αυτο που Θελω να πω οτι και ιδια να ηταν.. με μηδεν αποκλίσεις..(*θεωρητικα) Επειδη οι θεσεις που τα εχω ποικίλουν στο ύψος, στο ποσο μακρια ειναι απο την πηγη θερμοτητας (π.χ. κλιματιστικο), κτλ παλι θα δείχνουν διαφορετική θερμοκρασία..

Αν βαλεις το 1ο στη θεση του 4ου θα λεει τη θερμοκρασια του 4ου?
Ποσο ειναι η διαφορα απο αυτο που δειχνει την υψηλοτερη απο αυτο που δειχνει την μικροτερη?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτησης...

θα παραγγείλω το κλιματιστικό απο τον κωτσο,θα προσθέσω και την ανακύκλωση στο καλάθι?

η μεταφορική που θα φέρει το κλιματιστικό θα πάρει το παλιό και θα μου δώσει χαρτί ανακύκλωσης?....αυτή είναι η διαδικασία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχεις 4 ιδια θερμομετρα?
Αν βαλεις το 1ο στη θεση του 4ου θα λεει τη θερμοκρασια του 4ου?
Τι ποσοστο σφαλματος εχουν?
Ποσο ειναι η διαφορα απο αυτο που δειχνει την υψηλοτερη απο αυτο που δειχνει την μικροτερη?

Άλλο θέλει να πει. Και το λέει σωστά. Ότι η κατανομή της θερμοκρασίας στον χώρο είναι διαφορετικός ανάλογα με τη θέση και το ύψος προφανώς. Είναι όμως κοινή γνώση.

Έβγαλα αυτό το πρόβλημα από την εξίσωση, με το να τοποθετήσω μετά από πειραματισμό το τηλεχειριστήριο σε κατάλληλη θέση, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι κοντά σε αυτό που θέλω.

Σας το έχω δείξει κ με το καταγραφικό.

Ετσι κ αλλιώς  δεν μας ενδιαφέρει.

Ο χώρος του daikin ήταν εμφανώς πιο ζεστός. Όταν λέω εμφανώς, με την αφή/αίσθηση. Χωρίς να δω θερμόμετρο (που απλά επιβεβαίωσαν την αίσθησή μου).

20 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

ερώτησης...

θα παραγγείλω το κλιματιστικό απο τον κωτσο,θα προσθέσω και την ανακύκλωση στο καλάθι?

η μεταφορική που θα φέρει το κλιματιστικό θα πάρει το παλιό και θα μου δώσει χαρτί ανακύκλωσης?....αυτή είναι η διαδικασία?

Σε εμένα ήταν διαφορετικές μεταφορικές.

Στο ένα μου έδωσαν χαρτί. Στο άλλο όχι.

Και στα 2 μου ήρθε στο κινητό κωδικός ανακύκλωσης μετά από 1-2 μέρες που πήραν το παλιό,  με τον οποίο αφαιρέθηκε το ποσό από την επόμενη αγορά στη διαδικασία αγοράς. Προσοχή έχει χρονικά όρια και στην ανακύκλωση και στην χρήση του κωδικού. Νομίζω μήνα. Ή 2μηνο; Δεν θυμάμαι. Αρκετός όμως.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...