Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν σε αμφισβητώ διότι δεν το έχω ακούσει αλλά αδυνατώ να το πιστέψω ότι φτάνεις στο σημείο να μην ακούς τον άλλον . Πραγματικά έχω ακούσει αρκετά 24άρια κλιματιστικά . Αυτό που περιγράφεις είναι αποκορύφωμα .  🤔

Κομματάκι υπερβολικός.

52dΒ έχει.

24 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το Fujitsu είναι μικρό

Εδώ σε σύγκριση με το nemesis pro 🤘

Μια σταλιά, έτσι;

P81123-175118.jpg&key=653268408f3871c159

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα ήταν σχέδον ίδιο σε μήκος με το παλαιό 12αρι Toshiba που το στείλαμε στην ανακύκλωση. 

Τωρα ετοιμάζομαι να παραγγειλω το eurochem cb1 για να καθαρίσω τους συμπυκνωτες απέξω. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, guzel είπε

Shorai Edge 10αρι 699 απο 779

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-10000-btu-ras-10j2avsg-e-ras-b10j2kvsg-e

Shorai Edge 18αρι 979 απο 1149 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

Shorai Edge 22αρι 1099 απο 1299

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

πολύ καλές προσφορές 👍 

έχει προσφορές και στα premium. 949 στο 18αρι shorai premium 

έχει αγοράσει κανείς απο εκεί?

πηρα ενα 24 σημερα. πολυ εξυπηρετικο παιδι. Δεν εχει μπει ακομη θα ενημερωσω με εντυπωσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, al21 είπε

πηρα ενα 24 σημερα. πολυ εξυπηρετικο παιδι. Δεν εχει μπει ακομη θα ενημερωσω με εντυπωσεις. 

Καλά γίνεται χαμός με τα edge έτσι;;; Περιμένουμε εντυπώσεις. Καλορίζικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ βλέπω και στο shorai και στο edge ότι η διαφορά στα seer/scop είναι πολύ μεγάλη ανάμεσα στα 22αρια και στα 24αρια (υπέρ του 22)

Για παράδειγμα

edge 22k btu SEER 7.3/SCOP 6.0

edge 24k btu SEER 6.3/SCOP 5.50

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Εντωμεταξύ βλέπω και στο shorai και στο edge ότι η διαφορά στα seer/scop είναι πολύ μεγάλη ανάμεσα στα 22αρια και στα 24αρια (υπέρ του 22)

Για παράδειγμα

edge 22k btu SEER 7.3/SCOP 6.0

edge 24k btu SEER 6.3/SCOP 5.50

Ναι, ψιλό απογοήτευση το 24άρι στο Seer. Το SCOP δεν είναι κακό για 24άρι.

Άντε και μια καμπύλη (πιο πολύ ευθεία) από το Fujitsu ASYG24KLCA (scop 6.4) για καληνύχτα (με ζήτηση 22C, έξω 14C):

image.png.a9a051b7650167b2af2b0f5aecdb5b4a.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια πηρα σημερα τηλεφωνο τον μαστορα να ερθει να περασει το κλιματιστικο τον ειπα οτι πηρα το morris και μου λεει καλα γτ πηρες αυτο δεν ειναι καλο εγω σου ειπα να μην το παρεις ,, και μου ειχε  πει  οτι εχει αυτος στα 850ε ενα midea και οτι αν βρω στα 700ε τογιοτομι να το παρω...με ξενερωσε λιγο ειναι η αληθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, teo lilio είπε

καλησπερα παιδια πηρα σημερα τηλεφωνο τον μαστορα να ερθει να περασει το κλιματιστικο τον ειπα οτι πηρα το morris και μου λεει καλα γτ πηρες αυτο δεν ειναι καλο εγω σου ειπα να μην το παρεις ,, και μου ειχε  πει  οτι εχει αυτος στα 850ε ενα midea και οτι αν βρω στα 700ε τογιοτομι να το παρω...με ξενερωσε λιγο ειναι η αληθεια....

Ναι δηλαδή τι καλύτερο έχει το toyotomi από το morris; Βλακειες.....

Τα midea καλά είναι δεν λέω, αλλά βάσει κριτικών και απόψεων που υπάρχουν δεν φαίνεται να έκανες κακή επιλογή. 

Οταν το βάλεις εφοδιάσου με μετρητές ενέργειας και παρέθεσε μετρήσεις θερμοκρασίες κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, teo lilio είπε

καλησπερα παιδια πηρα σημερα τηλεφωνο τον μαστορα να ερθει να περασει το κλιματιστικο τον ειπα οτι πηρα το morris και μου λεει καλα γτ πηρες αυτο δεν ειναι καλο εγω σου ειπα να μην το παρεις ,, και μου ειχε  πει  οτι εχει αυτος στα 850ε ενα midea και οτι αν βρω στα 700ε τογιοτομι να το παρω...με ξενερωσε λιγο ειναι η αληθεια....

Δεν έχουμε έστω και μια αρνητική κριτική για Μόρις. Ούτε για tcl μιας και τέτοια εντόσθια έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έγινε το ετήσιο service για το shorai , λύσιμο εσωτερικής μονάδας όχι του ανεμιστήρα χρησιμοποίησαν το γνωστό ελεφαντάκι που πραγματικά χωρίς αυτό δε νομίζω ότι μπορεί να καθαριστεί η εσωτερική μονάδα ικανοποιητικά γιατί πέφτει χημικό και ότι άλλο ρίχνουν με πίεση και δε νομίζω ότι θα μπορούσε απλά να καθαρίσει άμα ψέκαζες σιγά σιγά για να φύγουν από το λεκανακι , λύσιμο εξωτερικής πλύσιμο με νερό αλλά και με χημικό (everbright nch ) αν άκουσα καλά το όνομα  και έκαναν και έλεγχο πιέσεων , σε γενικές γραμμές εγώ έμεινα ευχαριστημένος το κλιματιστικό δουλεύει καλά δεν παρουσιάζει τριγμούς μετά την επανασυναρμολογηση και τον συγκεκριμένο μάστορα θα τον χρησιμοποιήσω και για τα άλλα κλιματιστικα μου μιας και αυτός είχε έρθει κατόπιν συνεννόησης  με την toshiba και δεν είχα κανονίσει να μου καθαρίσει το toyotomi και το daikin 

ο χρόνος που χρειάστηκε για τον καθαρισμό μιας και ήταν 3 άτομα ήταν 40 λεπτά 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν έγινε το ετήσιο service για το shorai , λύσιμο εσωτερικής μονάδας όχι του ανεμιστήρα χρησιμοποίησαν το γνωστό ελεφαντάκι που πραγματικά χωρίς αυτό δε νομίζω ότι μπορεί να καθαριστεί η εσωτερική μονάδα ικανοποιητικά γιατί πέφτει χημικό και ότι άλλο ρίχνουν με πίεση και δε νομίζω ότι θα μπορούσε απλά να καθαρίσει άμα ψέκαζες σιγά σιγά για να φύγουν από το λεκανακι , λύσιμο εξωτερικής πλύσιμο με νερό αλλά και με χημικό (everbright nch ) αν άκουσα καλά το όνομα  και έκαναν και έλεγχο πιέσεων , σε γενικές γραμμές εγώ έμεινα ευχαριστημένος το κλιματιστικό δουλεύει καλά δεν παρουσιάζει τριγμούς μετά την επανασυναρμολογηση και τον συγκεκριμένο μάστορα θα τον χρησιμοποιήσω και για τα άλλα κλιματιστικα μου μιας και αυτός είχε έρθει κατόπιν συνεννόησης  με την toshiba και δεν είχα κανονίσει να μου καθαρίσει το toyotomi και το daikin 

ο χρόνος που χρειάστηκε για τον καθαρισμό μιας και ήταν 3 άτομα ήταν 40 λεπτά 

Τι είναι το ελεφαντάκι; Το σύστημα με τα νάυλον και την αποχέτευση σε κουβά;

Κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι είναι το ελεφαντάκι; Το σύστημα με τα νάυλον και την αποχέτευση σε κουβά;

Κόστος;

Ναι , 30 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ναι , 30 

3 άτομα, 40 λεπτά (συν ο πήγαινε-έλα χρόνος) για 30€??

Πωωωωω, χαρακίρι! Καλύτερα να πουλάς χαρτομάντηλα στα φανάρια μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

3 άτομα, 40 λεπτά (συν ο πήγαινε-έλα χρόνος) για 30€??

Πωωωωω, χαρακίρι! Καλύτερα να πουλάς χαρτομάντηλα στα φανάρια μου φαίνεται

Με απόδειξη και μια επισήμανση για όσους έχουν toshiba κόβουν ξεχωριστό παραστατικό με την επωνυμία comfort team όπου εκεί ο ψυκτικός βάζει την σφραγίδα του και όλα τα σχετικά με την εργασία που εκτέλεσε για λόγους εγγύησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...