Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν βαλεις το 1ο στη θεση του 4ου θα λεει τη θερμοκρασια του 4ου?
Ποσο ειναι η διαφορα απο αυτο που δειχνει την υψηλοτερη απο αυτο που δειχνει την μικροτερη?

Αυτα μπορω να τα δω οταν παω σπιτι.. ωστόσο μην ξεχνας οτι τωρα χωρις θερμανση εχουμε μια πιο σωστά κατανεμημένη ζέστη  στο σπιτι (για το 2).. Δεν ειναι το ίδιο με οταν ανοίξεις ενα κλιματιστικό.,(ειδικα αν ειναι κρυος ο χώρος)

Εσυ αν πάρεις ενα θερμομετρο και το κατέβασεις οπως είναι στο πάτωμα θα έχεις την ίδια θερμοκρασία οπως αν το βάλεις ψηλα? (με θέρμανση κλιματιστικό)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άλλο θέλει να πει. Και το λέει σωστά. Ότι η κατανομή της θερμοκρασίας στον χώρο είναι διαφορετικός ανάλογα με τη θέση και το ύψος προφανώς. Είναι όμως κοινή γνώση.

Έβγαλα αυτό το πρόβλημα από την εξίσωση, με το να τοποθετήσω μετά από πειραματισμό το τηλεχειριστήριο σε κατάλληλη θέση, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι κοντά σε αυτό που θέλω.

Σας το έχω δείξει κ με το καταγραφικό.

Ετσι κ αλλιώς  δεν μας ενδιαφέρει.

Ο χώρος του daikin ήταν εμφανώς πιο ζεστός. Όταν λέω εμφανώς, με την αφή/αίσθηση. Χωρίς να δω θερμόμετρο (που απλά επιβεβαίωσαν την αίσθησή μου).

Δλδ σε υπνοδωματιο εχεις καταφερει ποτε να εχεις μεγαλυτερη καταναλωση με Ifeel?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

ερώτησης...

θα παραγγείλω το κλιματιστικό απο τον κωτσο,θα προσθέσω και την ανακύκλωση στο καλάθι?

η μεταφορική που θα φέρει το κλιματιστικό θα πάρει το παλιό και θα μου δώσει χαρτί ανακύκλωσης?....αυτή είναι η διαδικασία?

Σε Εμένα τουλάχιστον Που ανακυκλωσα άλλη συσκευή (Όχι κλιματιστικό) έτσι έγινε. Έφεραν το προϊόν, παρέλαβαν αυτό που ήταν για ανακύκλωση και μου έδωσαν ένα χαρτί. Σε λίγες μέρες ήρθε η δωροεπιταγη με sms στο κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δλδ σε υπνοδωματιο εχεις καταφερει ποτε να εχεις μεγαλυτερη καταναλωση με Ifeel?

Όχι.

Αλλά υποθέτω ότι αν έβαζα το τηλεχειριστήριο στην τέρμα άκρη του δωματίου και πολύ χαμηλά, θα έκαιγε περισσότερο, ως πολύ περισσότερο από ότι αν έλιωνε στα on-off. Το δωμάτιο θα έφτανε πολύ παραπάνω εκεί που θα ήμουν από εκεί που θέλω.

Αντίστοιχα, αν το έβαζα ψηλά και να το χτυπάει ο ζεστός αέρας, θα μηδενιζοταν.

Για αυτό θέλει πειραματισμό, ώστε να μπει κάπου ώστε στο τέλος, να έχεις εκεί που είσαι την ιδανική θερμοκρασία.

17 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

τώρα δλδ που κάνω την αγορά θα επιλέξω στο καλάθι και την ανακύκλωση κλιματιστικού.

Ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτα μπορω να τα δω οταν παω σπιτι.. ωστόσο μην ξεχνας οτι τωρα χωρις θερμανση εχουμε μια πιο σωστά κατανεμημένη ζέστη  στο σπιτι.. Δεν ειναι το ίδιο με οταν ανοίξεις ενα κλιματιστικό.,(ειδικα αν ειναι κρυος ο χώρος)

Εσυ αν πάρεις ενα θερμομετρο και το κατέβασεις οπως είναι στο πάτωμα θα έχεις την ίδια θερμοκρασία οπως αν το βάλεις ψηλα? (με θέρμανση κλιματιστικό)

Συνηθως τα θερμομετρα και το κοντρολ μπαινουν σε ενα υψος που κυναινεται απο 50-60 ποντους μεχρι 120-130.
Αρα η υψομετρικη διαφορα ειναι μεσα στο μετρο.
 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Όχι.

Ευχαριστω. Ουτε εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Συνηθως τα θερμομετρα και το κοντρολ μπαινουν σε ενα υψος που κυναινεται απο 50-60 ποντους μεχρι 120-130.
Αρα η υψομετρικη διαφορα ειναι μεσα στο μετρο.
 

Οκ, επηρεάζει ομως η επιφάνεια που θα το βάλεις.. επηρεαζει αν έστω και λίγο το χτυπάει ο αέρας του κλιματιστικου,η όχι.. επηρεάζει η απόσταση που έχεις απο το κλιματιστικό, επηρεάζει εκει που κάθεσε εχει "κάποιο" ρεύμα κρύου αέρα, επηρεάζει η χρονοκαθυστέρηση (ελεγχου θερμοκρασίας) δεν μπορει να συγκριθει το ifeel με το κανονικο..  αυτο λεω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Aν θέλω το κάνω.

Χωρις πηγη ψυχους?

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Οκ, επηρεάζει ομως η επιφάνεια που θα το βάλεις.. επηρεαζει αν έστω και λίγο το χτυπάει ο αέρας του κλιματιστικου,η όχι.. επηρεάζει η απόσταση που έχεις απο το κλιματιστικό, επηρεάζει εκει που κάθεσε εχει "κάποιο" ρεύμα κρύου αέρα, επηρεάζει η χρονοκαθυστέρηση (ελεγχου θερμοκρασίας) δεν μπορει να συγκριθει το ifeel με το κανονικο..  αυτο λεω..

Το επηρεαζει ναι.
Αλλα σε σχεση με τι θα εκαιγε σε αλλη θεση με Ifeel παλι.
H μονη περιπτωση να καψει παραπανω με ifeel ειναι να το επιδιωξεις η να κανεις χοντρη βλακεια.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

τώρα δλδ που κάνω την αγορά θα επιλέξω στο καλάθι και την ανακύκλωση κλιματιστικού.

Ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Χωρις πηγη ψυχους?

Το επηρεαζει ναι.
Αλλα σε σχεση με τι θα εκαιγε σε αλλη θεση με Ifeel παλι.
H μονη περιπτωση να καψει παραπανω με ifeel ειναι να το επιδιωξεις η να κανεις χοντρη βλακεια.

Υποστηρίζεις οτι  με ifeel καίει πάντα λιγοτερο σε σχέση με το no-ifeel για την ιδια επιθυμητη θερμοκρασία.

Εγω υποστηρίζω οτι με ifeel μπορεί να καίει λιγοτερο , μπορει και περισσοτερο.. σε σχεση με το no-ifeel ανάλογα με την θεση που εχει το τηλεχειριστήριο..

Οι μεταβλητες που χρειάζεται να πάρεις υποψιν για την σωστή θέση του τηλεχειριστηριου, σε σχεση με τον απλο τρόπο (No-ifeel) είναι πολλαπλάσιες.. Και οι θέσεις που μπορει να τοποθετηθει το τηλεχειριστήριο είναι παραααα πολλες...  Την δύσκολη δουλεια που κανει με υπολογισμους το κλιματιστικο(με κάποιες σταθερές οπως το ύψος που μπαίνει η μονάδα π.χ., την πετάει σε σένα τον χρήστη..

Σαφως και ειναι πιο δυσκολο/χρονοβορο να βρεις ενα ιδανικο σημειο για το Ifeel, και φοβάμαι οτι εχει μεγάλη δυσκολια να το βρει ενας μέσος χρήστης.

Ανετα κάποιοι έχουν το τηλεχειριστιριο διπλα τους στον καναπε, και απεναντι ακριβως βρίσκεται το κλιματιστικο.. Σε εκεινη την περίπτωση κατα πάσα πιθανοτητα (ανάλογα και την αποσταση) παίζει να  ειναι λιγότερη η καταναλωση σε σχεση με το no-ifeel.. Η και το αναποδο.. να εχει ενα τζακι διπλα τους..σβηστο..και να κάνει ρευμα με κρυο αέρα.. και να βαράει αβέρτα η κατανάλωση χωρις λόγο.. Ειναι τοσο φλου η φάση με τον ifeel/follow me..εκατοντάδες σενάρια μπορουμε να κανουμε.. που επηρεάζουν την κατανάλωση στην πραγματικοτητα

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας χάνω λιγάκι και έχω την αίσθηση ότι ψάχνετε να τετραγωνίσετε έναν ακόμα κύκλο κάνοντας ουσιαστικά ανούσια συζήτηση (αν κατάλαβα καλά και δεν σας έχασα κάπου)!

Ο σκοπός ύπαρξης του iFeel είναι για να έχεις βελτιωμένη ΑΙΣΘΗΣΗ στο σημείο που βρίσκεσαι, έχοντας το iFeel δίπλα σου, ή για να βεβαιώσεις πχ ότι θα ζεσταθεί/κρυώσει ένας ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ χώρος (πχ το βάζεις κάπου μακριά, όσο πιο μακρυά σου επιτρέπει φυσικά το ματάκι) και θα λειτουργεί η συσκευή μέχρι να επιτύχει ότι επιθυμούμε εμείς.

Κάνεις πρακτικά by-pass μέρος του προγραμματισμού λειτουργίας της μονάδας, και άρα ΑΝΑΛΟΓΑ με το τι ζητάς θα έχεις είτε πιο χαμηλή κατανάλωση είτε πιο υψηλή κατανάλωση ανάλογα με το τι του ζητάς εσύ να επιτύχει! Αυτό είναι λογικό, αυτονόητο, και άρα άσκοπο περαιτέρω ανάλυσης.

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shorai Edge 10αρι 699 απο 779

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-10000-btu-ras-10j2avsg-e-ras-b10j2kvsg-e

Shorai Edge 18αρι 979 απο 1149 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

Shorai Edge 22αρι 1099 απο 1299

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

πολύ καλές προσφορές 👍 

έχει προσφορές και στα premium. 949 στο 18αρι shorai premium 

έχει αγοράσει κανείς απο εκεί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, guzel είπε

Shorai Edge 10αρι 699 απο 779

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-10000-btu-ras-10j2avsg-e-ras-b10j2kvsg-e

Shorai Edge 18αρι 979 απο 1149 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

Shorai Edge 22αρι 1099 απο 1299

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

πολύ καλές προσφορές 👍 

έχει προσφορές και στα premium. 949 στο 18αρι shorai premium 

έχει αγοράσει κανείς απο εκεί?

φήμες λένε ότι θα τον κλείσουν γιατί πλάκωσαν ορδές και δεν μπορούν να τηρηθούν οι απαιτούμενες αποστάσεις λόγω covid-19!!!! :P :P 

ETHEREA Z ρεεεεεεεε 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yositosi είπε

Σας χάνω λιγάκι και έχω την αίσθηση ότι ψάχνετε να τετραγωνίσετε έναν ακόμα κύκλο κάνοντας ουσιαστικά ανούσια συζήτηση (αν κατάλαβα καλά και δεν σας έχασα κάπου)!

Ο σκοπός ύπαρξης του iFeel είναι για να έχεις βελτιωμένη ΑΙΣΘΗΣΗ στο σημείο που βρίσκεσαι, έχοντας το iFeel δίπλα σου, ή για να βεβαιώσεις πχ ότι θα ζεσταθεί/κρυώσει ένας ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ χώρος (πχ το βάζεις κάπου μακριά, όσο πιο μακρυά σου επιτρέπει φυσικά το ματάκι) και θα λειτουργεί η συσκευή μέχρι να επιτύχει ότι επιθυμούμε εμείς.

Κάνεις πρακτικά by-pass μέρος του προγραμματισμού λειτουργίας της μονάδας, και άρα ΑΝΑΛΟΓΑ με το τι ζητάς θα έχεις είτε πιο χαμηλή κατανάλωση είτε πιο υψηλή κατανάλωση ανάλογα με το τι του ζητάς εσύ να επιτύχει! Αυτό είναι λογικό, αυτονόητο, και άρα άσκοπο περαιτέρω ανάλυσης.

Άρα είναι-κατα την γνώμη σου-  το ifeel ένα επιπλέον feature ενός κλιματιστικού η είναι κάτι που υπάρχει για να καλύψει μια αδυναμία ενός κινεζοφασον στον προγραμματισμό λειτουργίας όπως έχει ειπωθεί εδώ μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...