Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Φανταζομαι οτι αυτα ειναι σε ψυξη οκ για το δευτερο αλλα στο πρωτο δουλευε ο συμπιεστης σιγουρα? Πιο πολυ για εσωτερικο και εξωτερικο ανεμιστηρα σε παραμενουσα λειτουργια μου κανει...Οχι τιποτε αλλο αλλα χοντρικα 20 & 20 w ειναι σε μεση λειτουργια το εσωτερικο και εξωτερικο fan. Εγω σε αυτα τα watt που ανα φερω ισα ισα που ακουγα το γουργουρισμα του ψυκτικου υγρου στην εξωτερικη μοναδα σημαδι λειτουργιας του συμπιεστη και φυσικα παροχη ψυξης μεσα...  

20+20w για ανεμιστήρες και 20w για συμπιεστή; :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

20+20w για ανεμιστήρες και 20w για συμπιεστή; :blink:

20 w για συμπιεστη? Εδω 16w minimum εχει το ψυγειο μου που  χρησιμοποιει ισοβουτανιο ως ψυκτικο . το R32 δεν εχει πιο υψηλες πιεσεις? Τελος παντων αν ειναι ετσι respect στo chinese  wanabe daikin a/c😎😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Lofarek είπε

20 w για συμπιεστη? Εδω 16w minimum εχει το ψυγειο μου που  χρησιμοποιει ισοβουτανιο ως ψυκτικο . το R32 δεν εχει πιο υψηλες πιεσεις? Τελος παντων αν ειναι ετσι respect στo chinese  wanabe daikin a/c😎😎😎

Για Toshiba να μου έλεγαν αυτό το νούμερο δεν θα το πίστευα, πόσω μάλλον για άλλη εταιρεία. Ανέκδοτο μοιάζει. Ο μετρητής σίγουρα δουλεύει σωστά;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, guzel είπε

Μη σου κάνει εντύπωση για 8αρι κλιματιστικό. Εδώ 12αρι φασον είχε 49w κατανάλωση.. 

Προσωπικά εχω αμφιβολίες.)

Κι εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Για Toshiba να μου έλεγαν αυτό το νούμερο δεν θα το πίστευα, πόσο μάλλον για άλλη εταιρεία. Ανέκδοτο μοιάζει. Ο μετρητής σίγουρα δουλεύει σωστά;

Εχω κουμπωσει αλλον μετρητη (αλλη μαρκα) πανω σε αυτον και μετραγα το ιδιο πραγμα και οι δυο ειχαν την ιδια μετρηση...εχω τρεις διαφορετικους μερτητες πριζας σπιτι. Αλλα το θεμα ειναι οτι το λενε και οι προδιαγραφες του σε πληρως ευνοικες εξωτερικες θερμοκρασιες οπως ειναι αυτες που ειμαστε τωρα 60w min για ψυξη και 120 w για θερμανση. Και αυτο ειναι μια μεση προς καλη  σειρα της daikin σκεψου τι "παπαδες" αποδοση vs καταναλωση θα εχει το sarara...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, guzel είπε

Μη σου κάνει εντύπωση για 8αρι κλιματιστικό. Εδώ 12αρι φασον είχε 49w κατανάλωση.. 

1847073083_Screenshot_20200529-2347192.png.c4b157ea17c171cf7d4d8a178259b96d.png

Στη θέση σου θα ανησυχούσα γιατί δεν πάει παρακάτω 😜

(αν θεωρήσουμε ότι και στα 2 κλιματιστικά δούλευε ο συμπιεστής. Προσωπικά εχω αμφιβολίες.)

Για το Daikin μην έχεις αμφιβολίες. Τόσο δίνει και η ίδια η Daikin αν δεις τον πίνακα. 120 στη θέρμανση και 60 στη ψύξη.

Για τα 49 του kuro το παραδέχομαι ότι δεν τα πολύπιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Εχω κουμπωσει αλλον μετρητη (αλλη μαρκα) πανω σε αυτον και μετραγα το ιδιο πραγμα και οι δυο ειχαν την ιδια μετρηση...εχω τρεις διαφορετικους μερτητες πριζας σπιτι. Αλλα το θεμα ειναι οτι το λενε και οι προδιαγραφες του σε πληρως ευνοικες εξωτερικες θερμοκρασιες οπως ειναι αυτες που ειμαστε τωρα 60w min για ψυξη και 120 w για θερμανση. Και αυτο ειναι μια μεση προς καλη  σειρα της daikin σκεψου τι "παπαδες" αποδοση vs καταναλωση θα εχει το sarara...

Μόνο ο Σανκάρα μπορεί να μας απαντήσει νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Για Toshiba να μου έλεγαν αυτό το νούμερο δεν θα το πίστευα, πόσο μάλλον για άλλη εταιρεία. Ανέκδοτο μοιάζει. Ο μετρητής σίγουρα δουλεύει σωστά;

Δεν μπορουμε να ξερουμε.

Σε μηχανημα που επρεπε να ειναι standby 1w δειχνει 5.
Επισης στο ιδιο μηχανημα δειχνει 135w σε συνθηκες που ο κατασκευαστης ανακοινωνει τουλαχιστον 200w.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sarpijk είπε

Εγινε προχτές εγκαταστάση του Haier Tundra Green 18000 btu. Καλα σχολια γενικά για το θόρυβο απο τον τεχνικο που το πέρασε. Περιμένω τον επομενο καυσωνα για να το δοκιμασω. Επειδή μπηκε πανω σε παροχη δεν μπορω να βαλω μπριζα για να δω καταναλωση.

Καλοδουλευτο!!Οσο για την καταναλωση δεν πειραζει, θα στη λεω εγω απο δω😄 Για ψυξη με το που πιασει την επιθυμητη 220-270 βατακια! Θυμισε μου ποσα τμ ειναι ο χωρος;

Παντως παιδια θορυβο αποκλειεται να ακουσει σε ψυξη, μονο στη θερμανση εκει που αρχιζει και δονειται και περνα την τοιχοποιια ( στο δικο μου παρολο τα αντικραδασμικα) ειναι σε χαμηλες θερμοκρασιες κατω απο 7 βαθμους και τον συμπιεστη στα 1100w+ και το θεωρω φυσιολογικο.κατω απο 700w δεν ακους τιποτα..

Οπως και να χει,θα μπορουσε να βαλει αντικραδασμικα.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν μπορουμε να ξερουμε.

Σε μηχανημα που επρεπε να ειναι standby 1w δειχνει 5.
Επισης στο ιδιο μηχανημα δειχνει 135w σε συνθηκες που ο κατασκευαστης ανακοινωνει τουλαχιστον 200w.

 

Εδω ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι θεμα επιπροσθετης καταναλωσης του lan switch. Ο μονος τροπος να ειμαστε 100% σιγουροι ειναι να το αποσυνδεσω αλλα δεν υπαρχει λογος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εδω ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι θεμα επιπροσθετης καταναλωσης του lan switch. Ο μονος τροπος να ειμαστε 100% σιγουροι ειναι να το αποσυνδεσω αλλα δεν υπαρχει λογος ....

Δε λεω για το δικο σου.

Ξερει αυτος...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...