Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ψάχνω να βρω πόσο δηλώνει ο κατασκευαστής για standby κατανάλωση.. αλλά δεν το βλέπω σε όσα manual /specifications έχω δει 😕

https://www.daikin.eu/en_us/products/ATXM-N---ARXM-N9.table.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Lofarek είπε

Το βρηκα ευχαριστω πολυ Σε λιγο ανεβαζω καταναλωση σε ψυξη...

Καταναλωση σε ψυξη Το ξερω οι συνθηκες ειναι πολυ ευνοικες αλλα ειμαι περιεργος να δω μεχρι που μπορει να κατεβει perfera 9ρι mode eco - silent - cool ζητουμενη εσωτερικη 22C

Πςςςςςςς, 63βατάκια. Αρρώστια το εργαλείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ψάχνω να βρω πόσο δηλώνει ο κατασκευαστής για standby κατανάλωση.. αλλά δεν το βλέπω σε όσα manual /specifications έχω δει 😕

Κάτω από 1 watt. Νόμος είναι της ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sarpijk είπε

Εγινε προχτές εγκαταστάση του Haier Tundra Green 18000 btu. Καλα σχολια γενικά για το θόρυβο απο τον τεχνικο που το πέρασε. Περιμένω τον επομενο καυσωνα για να το δοκιμασω. Επειδή μπηκε πανω σε παροχη δεν μπορω να βαλω μπριζα για να δω καταναλωση.

dGxuREw.jpgaBP98I5.jpg

i1eHrlk.jpg

WGxxxhb.jpg

Αντικραδασμικα δεν γούσταρε να σου βάλει ο κύριος;

Καλοδούλευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

δεν προκειται να αλλαξει

μια χαρα ειναι η αναμονη

για να παει 1w θα πρεπει να βγαλεις το wifi module

αυτο που ενεργοποιησες ειναι το αντιστοιχο power select της Daikin

δεν εχει σχεση με την καταναλωση στην αναμονη

Ok θα ζησουμε κι ετσι😋 αλλα αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι 2 πραγματα 1)ποσο πανω στις προδιαγραφες ειναι λεει σε ψυξη με εξωτερικη 20 βαθμους ελαχιστη καταναλωση 60w και τα πιανει θερμανση 120w και τα πιανει δινοντας και στις δυο περιπτωσεις κρυο και ζεστο αερα στο δωματιο αντιστοιχα. Το mitsu που εχω διπλα με ιδιο scop 5.1 μεση ζωνη  6.5 θερμη & seer 8.7 στο min της θερμανσης ειναι 230w αλλα για συντηρηση χωρις να δινει αερα και ξεκινα για να δινει με καταναλωση 320w μεσα και σε ψυξη λιγο πιο κατω απο 100w (12ρι)   και 2) παιδια αθορυβο οταν λεμε αθορυβο ΑΘΟΡΥΒΟ. Το εχω "αγκαλιασει" εχω πεσει πανω του και πιο πολυ ακουω το βουισμα στα αυτια μου παρα αυτο...Δεν υπαρχει λεμε. Και μιλαω ως ιδιοκτητης δυο κορυφαιων mitsu....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αντικραδασμικα δεν γούσταρε να σου βάλει ο κύριος;

Καλοδούλευτο!

Ειπε οτι  οτι εαν χρειαστεί να του πω και θα έρθει να περάσει σινεμπλόκ. Ουτε αυτα που χε μεσα στη συσκευασία δεν χρησιμοποίησε. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sarpijk είπε

Ειπε οτι  οτι εαν χρειαστεί να του πω και θα έρθει να περάσει σινεμπλόκ. Ουτε αυτα που χε μεσα στη συσκευασία δεν χρησιμοποίησε. 

Ακατανόητο.

11 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ok θα ζησουμε κι ετσι😋 αλλα αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι 2 πραγματα 1)ποσο πανω στις προδιαγραφες ειναι λεει σε ψυξη με εξωτερικη 20 βαθμους ελαχιστη καταναλωση 60w και τα πιανει θερμανση 120w και τα πιανει δινοντας και στις δυο περιπτωσεις κρυο και ζεστο αερα στο δωματιο αντιστοιχα. Το mitsu που εχω διπλα με ιδιο scop 5.1 μεση ζωνη  6.5 θερμη & seer 8.7 στο min της θερμανσης ειναι 230w αλλα για συντηρηση χωρις να δινει αερα και ξεκινα για να δινει με καταναλωση 320w μεσα και σε ψυξη λιγο πιο κατω απο 100w (12ρι)   και 2) παιδια αθορυβο οταν λεμε αθορυβο ΑΘΟΡΥΒΟ. Το εχω "αγκαλιασει" εχω πεσει πανω του και πιο πολυ ακουω το βουισμα στα αυτια μου παρα αυτο...Δεν υπαρχει λεμε. Και μιλαω ως ιδιοκτητης δυο κορυφαιων mitsu....

Άρα, τα 4400btus που δηλώνει ως ελάχιστα btus σε ψύξη/θέρμανση τι είναι; @rbx1000 ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακατανόητο.

Άρα, τα 4400btus που δηλώνει ως ελάχιστα btus σε ψύξη/θέρμανση τι είναι; @rbx1000 ;;;

Φανταζομαι οτι μετατρεπονται σε watt πρωτα και αφου αυτα ειναι αποδοση και οχι καταναλωση θα πρεπει να διαιρεθουν για θερμανση με scop 6,2 και ψυξη με seer 8,5 αντιστοιχα για αυτη την γκαμα εξωτερικων θερμοκρασιων που εχουν αυτους τους συντελεστες αποδοσης για να βρεθουν τα ελαχιστα watt καταναλωσης. Αν κανω λαθος διορθωστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακατανόητο.

Άρα, τα 4400btus που δηλώνει ως ελάχιστα btus σε ψύξη/θέρμανση τι είναι; @rbx1000 ;;;

Δεν ξερω.
Μονο Edge.

 

6 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Φανταζομαι οτι μετατρεπονται σε watt πρωτα και αφου αυτα ειναι αποδοση και οχι καταναλωση θα πρεπει να διαιρεθουν για θερμανση με scop 6,2 και ψυξη με seer 8,5 αντιστοιχα για αυτη την γκαμα εξωτερικων θερμοκρασιων που εχουν αυτους τους συντελεστες αποδοσης για να βρεθουν τα ελαχιστα watt καταναλωσης. Αν κανω λαθος διορθωστε με

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57916183

Ειναι κουλα τα νουμερα
729007542_Screenshot_2020-05-29untitled-ARXM-N9_EEDEN19_DataBooks_Englishpdf.png.5da4174148b0077fb30ab512ab8422e4.png

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

0,165KW θα έβγαινε με 7.81cop.

Για 0,12 δίνει 10.75COP;

Και 21 eer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

0,165KW θα έβγαινε με 7.81cop.

Για 0,12 δίνει 10.75COP;

Και 21 eer;

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

0,165KW θα έβγαινε με 7.81cop.

Για 0,12 δίνει 10.75COP;

Και 21 eer;

μονο το τεχνικο τμημα της daikin μπορει να απαντησει σε αυτο.. Οχι πως με χαλανε βεβαια τα χαμηλα νουμερα καταναλωσης....καθε αλλο🤣🤣

5 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Να σου πω την αλήθεια είμαι εκτός σπιτιού και άλλαξα ρούτερ οπότε το out of home δεν παίζει ακόμα. Θα το τσεκαρω όταν γυρίσω. Το υπέθεσα επειδή ήταν ανοιχτό το δικό σου και κλειστό το δικό του.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FEATURE ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ 4,7W. ΑΠΟ ΟΤΙ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ PEAK ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΩΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Lofarek είπε

μονο το τεχνικο τμημα της daikin μπορει να απαντησει σε αυτο.. Οχι πως με χαλανε βεβαια τα χαμηλα νουμερα καταναλωσης....καθε αλλο🤣🤣

ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FEATURE ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ 4,7W. ΑΠΟ ΟΤΙ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ PEAK ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΩΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ

Μη σου κάνει εντύπωση για 8αρι κλιματιστικό. Εδώ 12αρι φασον είχε 49w κατανάλωση.. 

1847073083_Screenshot_20200529-2347192.png.c4b157ea17c171cf7d4d8a178259b96d.png

Στη θέση σου θα ανησυχούσα γιατί δεν πάει παρακάτω ;p

(αν θεωρήσουμε ότι και στα 2 κλιματιστικά δούλευε ο συμπιεστής. Προσωπικά εχω αμφιβολίες.)

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι εχω την εντυπωση ότι σε αυτα τα Watt 50-60 παίζει μόνο ο ανεμιστήρας?

Το παρατηρησα και στα δικα μου τις προάλλες που η εξωτερική θερμοκρασία έπεφτε χαμηλότερα από την εσωτερική ζητούμενη (σε ψύξη). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Μη σου κάνει εντύπωση για 8αρι κλιματιστικό. Εδώ 12αρι φασον είχε 49w κατανάλωση.. 😛

1847073083_Screenshot_20200529-2347192.png.c4b157ea17c171cf7d4d8a178259b96d.png

Φανταζομαι οτι αυτα ειναι σε ψυξη οκ για το δευτερο αλλα στο πρωτο δουλευε ο συμπιεστης σιγουρα? Πιο πολυ για εσωτερικο και εξωτερικο ανεμιστηρα σε παραμενουσα λειτουργια μου κανει...Οχι τιποτε αλλο αλλα χοντρικα 20 & 20 w ειναι σε μεση λειτουργια το εσωτερικο και εξωτερικο fan. Εγω σε αυτα τα watt που ανα φερω ισα ισα που ακουγα το γουργουρισμα του ψυκτικου υγρου στην εξωτερικη μοναδα σημαδι λειτουργιας του συμπιεστη και φυσικα παροχη ψυξης μεσα...  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Lofarek είπε

μονο το τεχνικο τμημα της daikin μπορει να απαντησει σε αυτο.. Οχι πως με χαλανε βεβαια τα χαμηλα νουμερα καταναλωσης....καθε αλλο🤣🤣

ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FEATURE ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ 4,7W. ΑΠΟ ΟΤΙ ΟΜΩΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ PEAK ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΩΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ

Όταν επιστρέψω σπίτι θα το τσεκαρω ξανά. Θυμάμαι είχε μια ρύθμιση για τα λεντ. Πάντως με wifi & 5w ( αν και οι μετρητές δεν είναι αξιόπιστοι σε χαμηλά φορτία) δεν είναι άσχημα. Γενικά είναι πολύ αθορυβο αν το θες, εγώ το έχω στο σαλόνι και ξεχνάω την ύπαρξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...