Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Lofarek είπε

Εχω κουμπωσει αλλον μετρητη (αλλη μαρκα) πανω σε αυτον και μετραγα το ιδιο πραγμα και οι δυο ειχαν την ιδια μετρηση...εχω τρεις διαφορετικους μερτητες πριζας σπιτι. Αλλα το θεμα ειναι οτι το λενε και οι προδιαγραφες του σε πληρως ευνοικες εξωτερικες θερμοκρασιες οπως ειναι αυτες που ειμαστε τωρα 60w min για ψυξη και 120 w για θερμανση. Και αυτο ειναι μια μεση προς καλη  σειρα της daikin σκεψου τι "παπαδες" αποδοση vs καταναλωση θα εχει το sarara...

Τώρα θα βοηθούσε να αγόραζες κάποια στιγμή έναν hs110. Παίζει στα 25€από eshop . Και καλή ακρίβεια έχει και τις δυνατότητες που έχουμε δείξει με διαγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, guzel είπε

Αφού σκεφτόσουν να ανέβεις ψιλά με το mitsu κοιταξε το απόλυτα ησχυο μηχάνημα με 7ετη εγγύηση, shorai edge 

Καλημερα σε όλους , συγγνωμη αν κουράζω. Καταλαβαινω οτι guzel εχει παρει εργολαβία την προπα...ε..διαφημιση υπερ του shorai edge αλλα θα ήθελα και μια απάντηση και στα υπόλοιπα οπως ελάχιστο μηκος σωληνωσεων και αν αξίζει να πάω απο 290€ Tcl με ΔΕΚΑΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ στα 800€ Shorai edge για 7ετη; Τα 500€ ευρώ αυτά θα κερδίσω σε κατανάλωση;

επίσης το TCL premium είναι το ίδιο καλό με το ΧΑ51 που έχω διαβάσει πολύ καλες κριτικες σε αυτό το thead;

και πάλι ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yannismc είπε

Καλημερα σε όλους , συγγνωμη αν κουράζω. Καταλαβαινω οτι guzel εχει παρει εργολαβία την προπα...ε..διαφημιση υπερ του shorai edge αλλα θα ήθελα και μια απάντηση και στα υπόλοιπα οπως ελάχιστο μηκος σωληνωσεων και αν αξίζει να πάω απο 290€ Tcl με ΔΕΚΑΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ στα 800€ Shorai edge για 7ετη; Τα 500€ ευρώ αυτά θα κερδίσω σε κατανάλωση;

επίσης το TCL premium είναι το ίδιο καλό με το ΧΑ51 που έχω διαβάσει πολύ καλες κριτικες σε αυτό το thead;

και πάλι ευχαριστώ.

Αστειεύεσαι βέβαια ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλήμερα παιδιά...

Κλασική ερώτηση.. 
Ποιο 9αρι απο τα 4 παρακάτω , και γιατί... θέλω να πάρω 2 για 2 υπνοδωμάτια που τα btu που χρειαζόμαστε με βαση τα κυβικά ειναι 4500 κ 6800 αντίστοιχα . 

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=23190400,18225693,23190561,18579598

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yannismc είπε

Καλημερα σε όλους , συγγνωμη αν κουράζω. Καταλαβαινω οτι guzel εχει παρει εργολαβία την προπα...ε..διαφημιση υπερ του shorai edge αλλα θα ήθελα και μια απάντηση και στα υπόλοιπα οπως ελάχιστο μηκος σωληνωσεων και αν αξίζει να πάω απο 290€ Tcl με ΔΕΚΑΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ στα 800€ Shorai edge για 7ετη; Τα 500€ ευρώ αυτά θα κερδίσω σε κατανάλωση;

επίσης το TCL premium είναι το ίδιο καλό με το ΧΑ51 που έχω διαβάσει πολύ καλες κριτικες σε αυτό το thead;

και πάλι ευχαριστώ.

Σε 50€ χρόνια ίσως. 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τώρα θα βοηθούσε να αγόραζες κάποια στιγμή έναν hs110. Παίζει στα 25€από eshop . Και καλή ακρίβεια έχει και τις δυνατότητες που έχουμε δείξει με διαγράμματα.

Θα γινει και αυτο αλλα απο φθινοπωρο γιατι την ψυξη την χρησιμοποιω περιστασιακα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yannismc είπε

Καλημερα σε όλους , συγγνωμη αν κουράζω. Καταλαβαινω οτι guzel εχει παρει εργολαβία την προπα...ε..διαφημιση υπερ του shorai edge αλλα θα ήθελα και μια απάντηση και στα υπόλοιπα οπως ελάχιστο μηκος σωληνωσεων και αν αξίζει να πάω απο 290€ Tcl με ΔΕΚΑΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ στα 800€ Shorai edge για 7ετη; Τα 500€ ευρώ αυτά θα κερδίσω σε κατανάλωση;

επίσης το TCL premium είναι το ίδιο καλό με το ΧΑ51 που έχω διαβάσει πολύ καλες κριτικες σε αυτό το thead;

και πάλι ευχαριστώ.

Νομίζω για tcl είσαι. Μη σκέφτεσαι καν για shorai, δεν θα ταιριάξει στο χώρο σου θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yannismc είπε

Κερδος 50€ ανα χρόνο στο ρεύμα για ψυξη;

Σε 50 χρόνια απόσβεση εννοούσα. Δεν ξέρω γιατί έβαλα το σύμβολο του ευρώ.

2 ώρες πριν, yannismc είπε

Καλημερα σε όλους , συγγνωμη αν κουράζω. Καταλαβαινω οτι guzel εχει παρει εργολαβία την προπα...ε..διαφημιση υπερ του shorai edge αλλα θα ήθελα και μια απάντηση και στα υπόλοιπα οπως ελάχιστο μηκος σωληνωσεων και αν αξίζει να πάω απο 290€ Tcl με ΔΕΚΑΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ στα 800€ Shorai edge για 7ετη; Τα 500€ ευρώ αυτά θα κερδίσω σε κατανάλωση;

επίσης το TCL premium είναι το ίδιο καλό με το ΧΑ51 που έχω διαβάσει πολύ καλες κριτικες σε αυτό το thead;

και πάλι ευχαριστώ.

Η αλήθεια είναι ότι η σελίδα tclgreece δεν έχει και τις αναλυτικότερες πληροφορίες.

Πάντως το premium που λένε, το βλέπω με χαμηλότερο seer από τα 51/412 κ χωρίς τη λειτουργία "αυτόματη οριζόντια κίνηση περσίδας".

Επίσης το 412 ενώ σε site εμπόρων το λένε με wifi / ιονιστή (φίλτρα ιονισμού πιο σωστά), εκεί δεν λένε κάτι.

Πάντως βλέπω στο premium σε site εμπόρων πάλι , ότι είναι wifi ready, με φίλτρα ιονισμού και με mute λειτουργία.

To θέμα είναι ότι το 412 έχει wifi μέσα, mute, φίλτρα ιονισμού και καλύτερο seer (6.6), οπότε αν κάτι μας διαφεύγει, δεν βλέπω κάποιον λόγο για να προτιμήσει κάποιος το premium.

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Επίσης δεν λένε κάπου για το μήκος του σωλήνα. Το στάνταρ που βλέπουμε σε άλλες εταιρείες, είναι από 1.5 (daikin ATXΜN) , 2μ (toshiba) και 3μ οι περισσότερες.

Όλα τα ανωτέρω θα τα έλυνα με ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο + παράπονο για τα ελλειπή στοιχεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lofarek είπε

Εδω ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι θεμα επιπροσθετης καταναλωσης του lan switch. Ο μονος τροπος να ειμαστε 100% σιγουροι ειναι να το αποσυνδεσω αλλα δεν υπαρχει λογος ....

Αν ανοίξεις το καπάκι, έχει κουμπί power για on/off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...