Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, guzel είπε

Τη μέση τιμή βάζουν πάντα διαφορετικά θα έπρεπε να είχαν τιμές για κάθε συνθήκη.

Οπότε το 6.6 δεν είναι πιστοποιημένη τιμή. Ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καθομαστε τωρα και ψαχνουμε manuals και parts για να απαντησουμε σε τρολαρισμα.
Εγω απο δω και θα απανταω με αντιτρολαρισμα.

Η Τοσιμπα δεν εχει 5DC και δεν μπορει να κανει μεγαλες πωλησεις στην Ιαπωνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δε διαφωνουμε.
Εκανες παραθεση απαντηση μου στον Γκιουζελ οτι ο ορος ειναι ελληνικη πατεντα.

Επισης δεν ξερω απο που προεκυψε ξαφνικα η πρεμουρα για τα All dc, 3dc κλπ

Αρα καταλήξαμε οτι το ALL DC στα Inventor και στα Toyotomi είμαι 3D DC?

Και οτι KURO / Nemesis PRO = 3D DC (η αλλιως ALL DC)  και Izuru ειναι απλα DC? η μπορει και 2D DC π.χ.

Η εχεις στοιχεία τα οποια λένε κατι αλλο?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, guzel είπε

Τη μέση τιμή βάζουν πάντα διαφορετικά θα έπρεπε να είχαν τιμές για κάθε συνθήκη.

Τη μέγιστη βάζουν νομίζω και είναι η διαφορά acoustic power vs acoustic pressure αυτό που σας λέω να προσέξετε!

Τώρα φυσικά στις διάφορες εταιρείες που δίνουν την ίδια μετρήσιμη πχ σαν μέγιστη (η τιμής από το ενεργειακό καρτελάκι), στην "εμπορική" μετάφραση των νούμερων που δίνουν να διαφέρουν, ενώ θεωρητικά η εξίσωση μετατροπής είναι ίδια, πραγματικά αδυνατώ να το καταλάβω!

ΟΠΟΤΕ ας το πάρουμε ξανά από την αρχή!!! ΔΕΝ υπάρχει μεθοδολογία κατά κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο για τα db που σας πουλάνε ειδικά στα sleep mode. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ είναι στο 1μ από όλες τις αποστάσεις η υψηλότερη τιμή αλλά εφόσον ΚΑΝΕΙΣ δεν σου λέει πως δηλώνει τι, όλα θεωρούνται ως self-declared!!

Απλά για την ιστορία, μια τιμή 19db πχ θεωρείται πρακτικά inaudible, και το ίδιο ισχύει πχ και για τα 20db ή τα 21db... 

Μαρκετίστικα τρικάκια για το "ποιός την έχει μικρότερη" (αυτή τη φορά). Στοιχείο λοιπόν στο οποίο καλύτερα εμπιστεύεσαι τα αφτάκια σου, και σίγουρα όχι ένα νούμερο πάνω στο οποίο πρέπει κάποιος να κολλήσει και να το κάνει σημείο αναφοράς της αγοράς του (στην τελική είναι και τι "έργο" σου βγάζει μια συσκευή κάθε ταχύτητα λειτουργίας/επίπεδο θορύβου)

Επεξ/σία από yositosi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Καθομαστε τωρα και ψαχνουμε manuals και parts για να απαντησουμε σε τρολαρισμα.
Εγω απο δω και θα απανταω με αντιτρολαρισμα.

Η Τοσιμπα δεν εχει 5DC και δεν μπορει να κανει μεγαλες πωλησεις στην Ιαπωνια.

Δεν ειναι ολα ενα τρολλάρισμα.. θελουμε δεν θέλουμε υπάρχουν κάποιες κατηγορίες inverter.. Τωρα πως καταλήξαμε να ΞΑΝΑσυζηταμε τα ίδια πραγματα που λεγαμε πέρσι.. ξανα φέτος.. δεν κατάλαβα.. (αν και υποψιάζομαι ποιος φταίει..)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavedo13 είπε

Μετά από λίγο διάβασμα έχω καταλήξει σε 3 εννιάρια....   

1.Daikin Sensira FTXC-25B/RXC25B

2.Haier Tide Green AS25THMHRA

3. TCL Miracle 09CHSA/VE

Θα αγοραστούν 2 εννιάρια για δύο υπνοδωμάτια περίπου 15 τετραγωνικά με χρήση πιο πολύ τους χειμερινούς μήνες και λιγότερο το καλοκαίρι (περίπου 1 μήνα).

Οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση με τιμή <400€ δεκτή..

Επίσης ένα 18αρι από τα 

1. Fujitsu ASYG18KLCA

2.Mitsubishi electric MSZ/MUZ HJ50VA Inverter

3. Invertor Premium PR1VI32-18WF/PR1V032-18

Τοποθέτηση σε σαλόνι 40τμ  που αν χρειαστεί συμπληρώνεται  από θερμοσυσσωρευτη ή τζάκι και χρήση όπως τα εννιάρια.

Οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση με τιμή<1000

Ευχαριστώ...

Για 9άρι το daikin λόγω scop.

Για 18άρι αυτό https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

21 λεπτά πριν, yositosi είπε

Τη μέγιστη βάζουν νομίζω και είναι η διαφορά acoustic power vs acoustic pressure αυτό που σας λέω να προσέξετε!

Τώρα φυσικά στις διάφορες εταιρείες που δίνουν την ίδια μετρήσιμη πχ σαν μέγιστη (η τιμής από το ενεργειακό καρτελάκι), στην "εμπορική" μετάφραση των νούμερων που δίνουν να διαφέρουν, ενώ θεωρητικά η εξίσωση μετατροπής είναι ίδια, πραγματικά αδυνατώ να το καταλάβω!

ΟΠΟΤΕ ας το πάρουμε ξανά από την αρχή!!! ΔΕΝ υπάρχει μεθοδολογία κατά κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο για τα db που σας πουλάνε ειδικά στα sleep mode. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ είναι στο 1μ από όλες τις αποστάσεις η υψηλότερη τιμή αλλά εφόσον ΚΑΝΕΙΣ δεν σου λέει πως δηλώνει τι, όλα θεωρούνται ως self-declared!!

Απλά για την ιστορία, μια τιμή 19db πχ θεωρείται πρακτικά inaudible, και το ίδιο ισχύει πχ και για τα 20db ή τα 21db... 

Μαρκετίστικα τρικάκια για το "ποιός την έχει μικρότερη" (αυτή τη φορά). Στοιχείο λοιπόν στο οποίο καλύτερα εμπιστεύεσαι τα αφτάκια σου, και σίγουρα όχι ένα νούμερο πάνω στο οποίο πρέπει κάποιος να κολλήσει και να το κάνει σημείο αναφοράς της αγοράς του (στην τελική είναι και τι "έργο" σου βγάζει μια συσκευή κάθε ταχύτητα λειτουργίας/επίπεδο θορύβου)

Οκ, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

42 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επισης δεν ξερω απο που προεκυψε ξαφνικα η πρεμουρα για τα All dc, 3dc κλπ

Ενδεχομένως να έδειχνε γιατί κάποια κλιματιστικά είναι λιγότερο inverters από κάποια άλλα (αν μου επιτρέπεται ο όρος).

Ακαδημαϊκό το ενδιαφέρον και πιθανότατα θα καταλήξει να σκαρώσουμε έναν ακόμα ινσομνιακό κανόνα που θα καταρριφθεί του χρόνου 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

696652469_daikinpakistan.jpg.3acf9becb675c1c9bcdb67f173dbd329.jpg

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ενδεχομένως να έδειχνε γιατί κάποια κλιματιστικά είναι λιγότερο inverters από κάποια άλλα (αν μου επιτρέπεται ο όρος).

🙃

Λιγοτερο DC οχι λιγοτερο Inverter😁

 

Μονο Πακισταν!😅

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

696652469_daikinpakistan.jpg.3acf9becb675c1c9bcdb67f173dbd329.jpg

Καλά ρε ‘σείς τι πάθατε και βάζετε όλοι από το Πακιστάν δεν υπάρχουν άλλες αγορές η συγκρινόμαστε με την αγορά του Πακιστάν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Καλά ρε ‘σείς τι πάθατε και βάζετε όλοι από το Πακιστάν δεν υπάρχουν άλλες αγορές η συγκρινόμαστε με την αγορά του Πακιστάν 

Απλως ακολουθω το τρολλινγκ ρευμα...

57 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αρα καταλήξαμε οτι το ALL DC στα Inventor και στα Toyotomi είμαι 3D DC?

Και οτι KURO / Nemesis PRO = 3D DC (η αλλιως ALL DC)  και Izuru ειναι απλα DC? η μπορει και 2D DC π.χ.

Η εχεις στοιχεία τα οποια λένε κατι αλλο?

Αναλογως τον ορισμο που δεινει ο καθενας.
Επειδη βαριεμαι να μπω στη διαδικασια να βρω αν η expansion valve κλπ ειναι DC η AC.
Κομπρεσσορας, φαν μεσα, φαν εξω, μοτερακι περσιδων ειναι DC αρα τουλαχιστον 4DC.
Aν παρουμε ολα τα κομματια ενα-ενα μπορει να φτασει και 25DC.

Who cares?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, F117 είπε

Όπως γράφω θα είναι και για ψύξη και για θέρμανση...θέλω 2 9αρια και 1 18αρι...σε multi για χωροταξικούς λόγους...

Όσο αναφορά τα λεφτά...είμαι στο εξοικονομώ....οπότε ακούω προτάσεις...αυτά πεσαν στο μάτι μου κ όλο inventor διαφημίσεις κτλπ...

Αυτά βγαίνουν στα 2200... Δεν θα πάω στα 4000...πάει πολύ...αλλά θα ήθελα να ακούσω κ άλλες προτάσεις...

https://www.skroutz.gr/c/1703/multi_klimatistika/m/202_284_294_298_1800_3784/Toshiba_or_Mitsubishi_or_Carrier_or_Fujitsu_or_Daikin_or_Inventor/f/486156/toichou.html
Αυτες τις μάρκες κοίτα .Δες για εσωτερικές μονάδες και μετά άλλαξε τα φίλτρα στο πλάι και επέλεξε "εξωτερική μονάδα" για να δεις τιμές . Σύγκρινε τιμές εγγυήσεις SCOP SEER.
Σε ενδιαφέρει το Scop να είναι όσο πιο μεγάλο γίνεται για οικονομία στην θέρμανση και το SEER για οικονομία στη ψύξη . Δεν νομίζω κάποιος να έχει κάνει Review εδώ μέσα οποιαδήποτε multi split υλοποίηση . 
 

16 ώρες πριν, Klausx είπε

Και 1μισι μέτρο μαχ σωλήνα σίγουρα....

120 ευρώ , χωρίς αντλία κενού , "ξέρω γω τι κάνω!!" ..... πολλά λες !  60cm max !  Ξέρει τι κάνει ! Εμπειρία !  🤣

17 ώρες πριν, aektzhs18 είπε

Παιδιά να ρωτήσω .

Ήρθε σήμερα ένας (επαγγελματιας) ψυκτικός για να μου κάνει τοποθέτηση ένα κλιματιστικό inverter τον ρώτησα πόσα λεπτά χρειάζεται για να κάνεις κενό και μου λέει δεν χρειάζεται κενό το κάνω διαφορετικά . Επέμενα να κάνει κενο και μου λέει δεν είναι το πρώτο που βάζω . Τελικά δεν έκανε κενό γίνεται αυτό ?θα έχω πρόβλημα?120 ευρωπουλα

Το κενό επιβάλλεται για την σωστή απόδοση και μακροζωία του μηχανήματος . Έπρεπε να γίνει κενό . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Απλως ακολουθω το τρολλινγκ ρευμα...

Αναλογως τον ορισμο που δεινει ο καθενας.
Επειδη βαριεμαι να μπω στη διαδικασια να βρω αν η expansion valve κλπ ειναι DC η AC.
Κομπρεσσορας, φαν μεσα, φαν εξω, μοτερακι περσιδων ειναι DC αρα τουλαχιστον 4DC.
Aν παρουμε ολα τα κομματια ενα-ενα μπορει να φτασει και 25DC.

Who cares?

To 4DC είναι το μοτερακι περσίδων? :o

Εχεις δίκιο για το ALL DC δεν ειναι ελληνική πατέντα / χαρακτηρισμος, χρησιμοποιείτε γενικά και συμπεριλαμβάνει και τα 3D / 4D DC.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

To 4DC είναι το μοτερακι περσίδων? :o

 

Νομίζω το ματάκι παρουσίας του perfera είναι dc, ενώ του κινεζοφασον king φυσικά και δεν θα είναι, μιας και είναι Κινέζος και δεν έχει φτάσει η τεχνολογία εκεί.

Οπότε να, 6D το Daikin. Είναι καλύτερο

Να να να να ναααααα

ΥΓ Ωραίο το τρολινγκ τελικά 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο γενικότερα να συγκρίνουμε ταμπέλες και αυτοκολλητάκια πάνω στο προϊόν και να λέμε ότι επειδή είναι Toshiba  σίγουρα είναι καλύτερο απο ένα μοντέλο μιας μικρότερης εταιρείας.
Τι πληρώνεις και τί παίρνεις .Αυτό σε ενδιαφέρει . Όχι το σήμα και η ιστορία της όποια μάρκας .  Ολες οι εταιρείες μπορεί να βγάζουν καλά και κακά μοντέλα ή έχουν κυκλοφορήσει προϊόντα με πανδημικά προβλήματα . Το βλέπεις και σε εταιρείες άλλων προϊόντων κολοσσοί με αστρονομική αξία του brand τους . Επίσης όλα μεταβάλλονται . Εταιρείες κάποτε κολοσσοί συρρικνώνονται ή κλίνουν ή ρίχνουν την ποιότητα τους ή βγάζουν ένα μοντέλο στην αγορά που δεν ανταποκρίνεται στα συνηθισμένα standards τους . Άλλες εταιρείες δημιουργούνται απο το πουθενά και φτάνουν στο σημείο να κοντράρουν παραδοσιακές εταιρείες σε σύντομο χρονικό διάστημα (βλέπε xiaomi στα κινητά) . Άλλες εταιρείες με ιστορία αλλά μικρές βγαίνουν απο την αφάνεια φέρνοντας στην αγορά ένα μοντέλο που κοντράρει στα ίσια μοντέλα παραδοσιακών παικτών . 

Με λίγα λόγια μας ενδιαφέρουν τα δεδομένα του σήμερα και όχι η ιστορία ενός σήματος- marketing . Συγκρίνουμε μηχανήματα (specs, τιμή αλλά και υποστήριξη, εγγύηση)  και δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι μια εταιρεία θα βγάζει για πάντα αξιόπιστα προϊόντα, ανταγωνιστικά προϊόντα. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2020 στις 11:23 ΠΜ, liakjim είπε

Έχεις τη δυνατότητα να πας στο παρακάτω που είναι δοκιμασμένο και με 10χρόνια εγγύηση;

https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html

δοκιμασμενο απο εσενα φιλε; εισαι ικανοποιημενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, maparios είπε

δοκιμασμενο απο εσενα φιλε; εισαι ικανοποιημενος;

Δεν το έχει το μοντέλο . Το έχουν πάρει άλλοι από εδώ μέσα και δεν έχουμε αρνητική εικόνα . Πολύ καλύτερη επιλογή απο τα άλλα που κοιτούσες . 
Πιο οικονομικό σε λειτουργία στην ψύξη και 10 χρόνια εγγύηση . 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...