Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Άναψα και το δεύτερο που ακόμη δεν το είχα θέσει σε λειτουργία.

Μόλις έπιασε την θερμοκρασία του πραγματικά δεν ξέρεις αν δουλεύει!

Ενω το πρώτο σου παίρνει τα αυτιά ακομα και στο quiet!

Μάλλον το ενα έχει "θέμα"

Κλείνω τον ιονιστή, ακούγεται ενα "κλακ" αλλά η ροή είναι μεγαλη και ο θόρυβος επίσης..

Δε ξέρω σε μένα δε κάνει θόρυβο ο ιονιστης , εγώ το δουλεύω με ανεμιστήρες στο auto και το βράδυ στο quiet 

Εάν βλέπεις διαφορά στο θόρυβο σε δύο ίδια κλιματιστικά τοτε μιλά με το service 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Περιοχή Πελοπόννησος Άργος ζέστη γενικά το σπίτι έχει κεραμοσκεπή δλδ υπάρχει μια στοιχειώδης ας πούμε καλή κατάσταση άνωθεν, είναι διαμπερές με τεράστιες μπαλκονοπορτες και ας πούμε τα 70 μπορεί να είναι και 60τμ δεν είμαι και ακριβής.. Είχα το Asyg στο μυαλό μου από πέρυσι αλλά κάπου έχασα καλές προσφορές και το αφησα.. 

ακριβως διπλα σου στο ναυπλιο στο παναριτι εχω και εκει asyg24klca σε πολυ παλιο σπιτι με πετρα χωρις μονωση και κανει καταπληκτικα την δουλεια του.
αν το πετυχεις σε καλη τιμη παρτο γιατι εχεις σαφως μικροτερη υγρασια απο το ναυπλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω σε μένα δε κάνει θόρυβο ο ιονιστης , εγώ το δουλεύω με ανεμιστήρες στο auto και το βράδυ στο quiet 

Εάν βλέπεις διαφορά στο θόρυβο σε δύο ίδια κλιματιστικά τοτε μιλά με το service 

Το quiet του ενός είναι αυτό που λέει η λέξη, ενω του άλλου όχι.

Πήρα τηλέφωνο το κατάστημα αγοράς και εγκατάστασης και αναμένω τηλέφωνο του εγκαταστάτη, σε πρώτη φάση.

Edit: Μιλήσαμε και θα γίνει ραντεβού να το ακούσει και ο ίδιος.

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nemesi54 είπε

Το quiet του ενός είναι αυτό που λέει η λέξη, ενω του άλλου όχι.

Πήρα τηλέφωνο το κατάστημα αγοράς και εγκατάστασης και αναμένω τηλέφωνο του εγκαταστάτη, σε πρώτη φάση.

Edit: Μιλήσαμε και θα γίνει ραντεβού να το ακούσει και ο ίδιος.

Τσεκαρε κατ αρχην οτι και τα 2 εχουν 5 σκαλες στο fan.

Προσφατα καποιο μελος εκανε firmware update απο την εφαρμογη του wifi και μειωθηκε πολυ ο θορυβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, lak10 είπε

Ανάμεσα σε inventor premium και Aria ποίο θα διαλέγατε και γιατί μιλάω για 12.000 btu το θελω για το δματιο των γονιων μου

12κάρι για υπνοδωμάτιο? έχει τόσο πολλές απώλειες?

ARIA καλύτερα, καλύτερη σειρά και εχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές με ARIA αντικαθιστούνε προβληματικά κλιματιστικά από άλλες σειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

ακριβως διπλα σου στο ναυπλιο στο παναριτι εχω και εκει asyg24klca σε πολυ παλιο σπιτι με πετρα χωρις μονωση και κανει καταπληκτικα την δουλεια του.
αν το πετυχεις σε καλη τιμη παρτο γιατι εχεις σαφως μικροτερη υγρασια απο το ναυπλιο.

Έλα ρε πατριωτη.. το είχα μπανισει πέρυσι σε bf 950 αν θυμάμαι καλά και δεν είχε απόθεμα.. 

Το θέμα του θορύβου είναι ενοχλητικό; Σαλόνι είπαμε και καθιστικό..

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. θα ήθελα γνώμη για το συγκεκριμένο κλιματιστικό από πλαίσιο με δωρεάν εγκατάσταση και επιταγή 50€ 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-8-5-ag-09nxd1-klimatistiko-9-000-btu-h_3485951

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sserhat είπε

Καλησπέρα σε όλους, επειδή δεν έχω καθόλου ιδέα από κλιματιστικά θα ήθελα την βοήθεια σας.. Μένω βόρεια Ελλάδα σε μονοκατοικία, το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί μόνο το καλοκαίρι, θα μπει σε ένα δωμάτιο 13,30 τ.μ. και ακριβώς από δίπλα είναι η κουζίνα 10,30 τ.μ. (σύνολο=23,60τ.μ.) η πόρτα της κουζίνας είναι συνέχεια ανοιχτή γι΄αυτό θέλω να καλύψη και την κουζίνα . Το δωμάτιο από τις πρωινές ώρες μέχρι το μεσημέρι την βλέπει  ήλιος δεν έχουν και τα δυο μονώσεις και τέτοια. Όσο για το ποσό μέχρι 1.100 ευρώ.. Λίγο που έψαξα αυτές της μέρες η καλές μάρκες είναι η Mitsubishi και η  Daikin? Όσο για BTU να κοιτάξω τα 18'ρια? Σας ευχαριστώ πολύ...

 

9 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Αν λόγω θέσεις (λέμε τώρα δεν ξέρω βγει πρόβλημα) και δεν μπει απέναντι από την πόρτα θα έχω πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το toyotomi 871 που είχα πάρει 670 ευρώ το κλιματιστικό και 120 η εγκατάσταση κύριος για ψύξη προς το παρόν δουλεύει λέει αλλά για σεπτέμβριο θα γίνει εξαγωγή του φρεον για να γίνει κενό να μην έχω θέμα . Πήρα έναν μετρητή κιλοβατώρας για να δω πόσο γράφει τις ώρες που το δουλεύω. Θα ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sserhat είπε

Αν λόγω θέσεις (λέμε τώρα δεν ξέρω βγει πρόβλημα) και δεν μπει απέναντι από την πόρτα θα έχω πρόβλημα?

Δε θα πιανει θερμοκρασια στην κουζινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, για ψύξη σε 140τμ διαμέρισμα του 1980 (μονά παράθυρα, ψευτομονωση, πασοκαρα) οι υπολογιστές BTU μου βγάζουν 50.000 BTU...

Δεδομένου ότι την ημέρα την παλεύουμε με ανεμιστήρες και το κύριο μέλημα είναι να κοιμόμαστε άνετα το βράδυ, υπάρχει κάποια πρόταση για 3 Υ/δ ή για όλο το σπίτι, με σχετικά χαμηλό κόστος κτήσης και κυρίως χαμηλές καταναλώσεις;

Επειδή το σπίτι είναι ενοίκιο θα προτιμούσα μια λύση με τα ελάχιστα δυνατά τρυπήματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Καλησπέρα σας, για ψύξη σε 140τμ διαμέρισμα του 1980 (μονά παράθυρα, ψευτομονωση, πασοκαρα) οι υπολογιστές BTU μου βγάζουν 50.000 BTU...

Δεδομένου ότι την ημέρα την παλεύουμε με ανεμιστήρες και το κύριο μέλημα είναι να κοιμόμαστε άνετα το βράδυ, υπάρχει κάποια πρόταση για 3 Υ/δ ή για όλο το σπίτι, με σχετικά χαμηλό κόστος κτήσης και κυρίως χαμηλές καταναλώσεις;

Επειδή το σπίτι είναι ενοίκιο θα προτιμούσα μια λύση με τα ελάχιστα δυνατά τρυπήματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Budget?
Και για θερμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...