Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν παιδιά. Ψάχνω για 24αρι κλιματιστικό. Το καλύτερο που έχω βρει μέχρι τώρα (από άποψη απόδοσης ελάχιστης και μέγιστης) είναι το Inventor Nemesis pro 24.000 btu. Έχει βρει κανείς κάποιο άλλο καλύτερο; 

Θα δωσεις 1χιλιαρικο+ για inventor; χιλιες φορες για μενα το haier (εχω το 18αρι)που χει πιστοποιηση eurovent κι ειναι επισης πολυ αποδοτικο,κανε συγκριση να δεις κ γλυτωνεις κι ενα 200αρι.!! https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html Μη τσιμπας απ την 10ετη εγγυηση, το ζητουμενο ειδικα σε μεγαλο κλιματιστικο ειναι να δουλευει σωστα κ οικονομικα στον χωρο σου!

Ειδαλλως πας στα ιδια περιπου χρηματα σε fujitsu δοκιμασμενο φοβερο μηχανημα https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, C(r)y είπε

Παιδιά τώρα μιλούσα με ένα φίλο που αυτός θα κάνει την παραγγελία για το Toshiba Edge 18 . Με έβαλε σε σκέψεις εάν με καλύπτει τα 18κ για το σπίτι , θέλω ένα χώρο περίπου 45-50 (μαξ)τμ. (δεν είναι ρετιρέ) και σχετικά ανοιχτό , είναι ένα μεγάλο Γ. και σκέφτομαι μήπως χρειάζομαι κάτι πιο υψηλό. όπως αυτό https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg24klca.html?skr_prm=WyJlNGQ3ZWVlYS1jNmY3LTQwOTktYTM2NS1jY2Y4MWM5OGQwYjUiLDE1OTM5NjAzOTU2MzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

βέβαια καταλαβαίνω ότι θα πέσω σε ποιότητα

Να ανέβεις μπορεί, να πέσεις δεν νομίζω.

12 ώρες πριν, turbakiasss είπε

12αρι και θέρμανση είναι μονόδρομος σε αυτή την κατηγορία τιμής. Daikin FTXC35 με 5 έτη εγγύηση ή ATXC35 με 3 έτη εγγύηση. Το συγκεκριμένο είναι κινεζοφασον δλδ βασίζεται σε κάποιο κινέζικο μοντέλο και απλά έχει μπει η στάμπα της GE. Αν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας βοηθήσει το φίλο.

General electric Ψυγείο, BOSCH πλυντήριο και για κλιματιστικό FUJI, MITSU, TOSHIBA, DAIKIN για Α ποιότητα, ή πιο οικονομικά αλλά φορτωμένα feautures HAIER, TCL ,GREE, MIDEA.

4 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν παιδιά. Ψάχνω για 24αρι κλιματιστικό. Το καλύτερο που έχω βρει μέχρι τώρα (από άποψη απόδοσης ελάχιστης και μέγιστης) είναι το Inventor Nemesis pro 24.000 btu. Έχει βρει κανείς κάποιο άλλο καλύτερο; 

Ολα εξαρτώνται από το γιατί και για πόσο θα το χρησιμοποιείς. Η ελάχιστη και η μέγιστη δεν λένε ΤΙΠΟΤΕ από μόνα τους γιατί είναι μετρημένες υπό ιδανικές συνθήκες,  αν δεν ξέρουμε τις απώλειες του χώρου σου και κάποια στατιστικά θερμοκρασίας για την περιοχή που μένεις δεν μπορούμε να σου πούμε αν υπάρχει κάποιο καλύτερο για τη χρήση που θες να κάνεις. Καλύτερα κλιματιστικά υπάρχουν πολλά. 

Παράδειγμα: Αν στην περιοχή σου έχεις υψηλές θερμ 39 βαθμων για πολλές μέρες τότε πρέπει να βρεις κλιματιστικό που θα έχει τη δύναμη σε αυτές τις θερμοκρασίες να καλύπτει τις απώλειές σου και όσο πιο δυνατόν οικονομικά. χοντρικα αν σου δίνει 24000btu με εξ. θερμ 30 και στους 39 να σου δινει 5000 επειδη εχει κλασει δεν το λες και αποδοτικό ΕΦΟΣΟΝ η περιοχή σου παίζει σε ψηλά νούμερα θερμοκρασιων και θασαι αναγκασμενος να παιζεις πολυ στα ψηλά.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, panozit είπε

Νομίζω του 14-15 μοντέλο είναι... 

Να αυτά δεν μπορώ  που έχουν λίγη  εγγύηση. Θα πάει  λογικά   σε καινούργιο και είναι  5ετιας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ενδεχομένως χαζή ερώτηση. Σε εξωτερική μονάδα που ακουμπά στο έδαφος βάζουμε αντικραδασμικά ποδαράκια ή είναι περιττό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, louben είπε

Παιδιά μια ενδεχομένως χαζή ερώτηση. Σε εξωτερική μονάδα που ακουμπά στο έδαφος βάζουμε αντικραδασμικά ποδαράκια ή είναι περιττό;

Βάση δαπέδου έχει η είναι χυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

http://www.toyotomi.gr/el/TOYOTOMI-TKN-TKG-628R32

Αυτό είναι άλλο Kuro τότε δεν είναι ίδια , το έχεις καιρό?

 

2 ώρες πριν, panozit είπε

Νομίζω του 14-15 μοντέλο είναι... 

1348863077_Screenshot_2020-07-05untitled-2014pdf.png.8f827982aaac4516394d77d26ac8aae9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ορίζεται η ελάχιστη και η μέγιστη απόδοση των κληματιστικων; Αν δεν έχουν καμία αξία γιατί αναγράφονται στα χαρακτηριστικά όλων των κλιματιστικών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 12:27 ΠΜ, jimmyfis είπε

Χαίρεται και πάλι. Θα ήθελα αν μπορείτε μια  μικρή βοήθεια για αγορά κλιματιστικού/κλιματιστικών για διαμέρισμα πρώτου ορόφου 80τμ, με πυλωτή και ανοιχτό από 3 μεριές (βλέπε και σχεδιάγραμμα, το σαλόνι είναι περίπου 30τμ και άλλα 50τμ περίπου το υπόλοιπο, δεν το έχω κάνει σε κλίμακα). Για θέρμανση έχει αυτόνομη φυσικό αέριο, οπότε δεν μας ενδιαφέρει η θέρμανση εκτός αν δεν αλλάζει κάτι σε τιμές/απόδοση. Θεωρώ ότι έχει αρκετά καλή μόνωση, είναι κτίσμα του ~2005 και έχει διπλά παράθυρα/πόρτες αλουμινίου.

Επειδή έχουμε ένα μωράκι 5 μηνών και μάλλον δεν θέλουμε να βάλουμε κλιματιστικό στο δωμάτιό του (Υ/Δ 2), σκεφτόμαστε να βάλουμε κάποιο μεγάλο κλιματιστικό στο σαλόνι, που να δροσίζει και το υπόλοιπο σπίτι. Έχει νόημα κάτι τέτοιο ή είναι προτιμότερο να μπει άλλο ένα στο Υ/Δ1 να βοηθάει την κατάσταση?

Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια κλιματιστικά ανά περίπτωση? Το μπάτζετ δεν είναι φιξαρισμένο, σκεφτόμαστε κάτι σε 700€, αλλά αν χρειάζεται παραπάνω θα το σκεφτούμε.

Κάθε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη, καθώς με το μωρό πλέον δεν έχουμε καθόλου ελεύθερο χρόνο για ψάξιμο :(

Untitled Diagram(1).png

Επανέρχομαι για μια ακόμα φορά καθώς φοβάμαι ότι θα κάνω πατάτα. Ψάχνω να πάρω άμεσα το 18άρι για το σαλόνι (στα διάφορα calculators μου βγάζει ότι φτάνει και 12άρι αλλά πάω στα σίγουρα). Κοιτάω τα παρακάτω:

TCL Elite Elegant TAC-18CHSA/XA31 SEER 6,3

Daikin FTXC50B / RXC50B SEER 6,45

Inventor Nemesis Pro N2VI32 - 18WiFi/ N2VO32 - 18 SEER 7,6

Haier Tundra Green AS50TDBHRA / 1U50JEFFRA SEER 6,8

Αυτό που με καίει περισσότερο είναι να δουλεύει σωστά και όχι On-off (δεν έχω καταλάβει αν κάποια δουλεύουν έτσι από κατασκευή ή είναι ελαττωματικά που διορθώνονται). Από την σχέση τιμής/seer μάλλον το ιδανικό είναι το Haier, αν φυσικά αυτές οι μετρήσεις είναι σωστές. Έχουμε εικόνα για την λειτουργία του? Το Inventor αν και το ακριβότερο, το σκέφτομαι για την μεγάλη διαφορά στο seer.

Υπάρχει κάποια αντιπρόταση, έστω και ακριβότερη που στην πράξη να έχει μεγαλύτερη απόδοση και να αξίζει μόνο για ψύξη (ίσως και φτηνότερη??)?

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, User000100 είπε

Πώς ορίζεται η ελάχιστη και η μέγιστη απόδοση των κληματιστικων; Αν δεν έχουν καμία αξία γιατί αναγράφονται στα χαρακτηριστικά όλων των κλιματιστικών; 

Η ελαχιστη ειναι τα λιγοτερα btu που μπορουν να βγαλουν. Πιο κατω σταματαει να δουλευει ο συμπιεστης τους.
Η μεγιστη ειναι η αποδοση τους με το μεγιστο input. Δλδ με την μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος που μπορουν να τραβηξουν.

Ποιος ειπε οτι δεν εχουν αξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Δύσκολο με ένα για όλο και φαντάζομαι δε θα είναι ενιαίος χώρος 

Ωραία έστω ότι το σαλόνι είναι 20 τμ. Ιδανικά να έχει θέρμανση και ψύξη μόνο εκεί και όσο γίνεται να περνάει και στα υπόλοιπα δωμάτια. Αρχικά σκεφτόμαστε 18αρι. Δεν ξέρω και δεν το έχω ψάξει από μάρκες και τα συναφή όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Η ελαχιστη ειναι τα λιγοτερα btu που μπορουν να βγαλουν. Πιο κατω σταματαει να δουλευει ο συμπιεστης τους.
Η μεγιστη ειναι η αποδοση τους με το μεγιστο input. Δλδ με την μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος που μπορουν να τραβηξουν.

Ποιος ειπε οτι δεν εχουν αξια?

Στους 7C εξωτερική θερμοκρασία θέρμανση και στους 35C εξ. Θερμοκρασία σε ψύξη.

@User000100

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Η ελαχιστη ειναι τα λιγοτερα btu που μπορουν να βγαλουν. Πιο κατω σταματαει να δουλευει ο συμπιεστης τους.
Η μεγιστη ειναι η αποδοση τους με το μεγιστο input. Δλδ με την μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος που μπορουν να τραβηξουν.

Ποιος ειπε οτι δεν εχουν αξια?

Σε ποια εξωτερική θερμοκρασία ορίζεται η μέγιστη απόδοση; 

"Ποιος ειπε οτι δεν εχουν αξια?"

Λίγα σχόλια πριν

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στους 7C εξωτερική θερμοκρασία θέρμανση και στους 35C εξ. Θερμοκρασία σε ψύξη.

@User000100

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jpcupra είπε

Καλησπερες κ απο μενα! Σε εκτενη αναζητηση κλιματιστικου για το σαλονι (55-60τμ), το οποιο εχω σκοπο να το δουλεψω κ χειμωνα αντι των θερμοσυσσωρευτων, εχω καταληξει σε 2 συγκεκριμενα κ ηθελα γνωμες:

https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

εδω νομιζω ο γιαπωνας εχει κανει φανταστικη δουλεια σε seer κ scop - παιζει wifi που με ενδιαφερει πολυ κ τελος δινει 7 χρονια εγγυηση στον συμπιεστη

οταν οι περισσοτερες δινουν 2 κ 3.

και τελος

https://www.skroutz.gr/s/18329921/Daikin-FTXC60B-RXC60B.html

γλυκοκοιταω κ τα γαϊδουρια της toshiba, αλλα εχω την αισθηση οτι ξεφευγουν αρκετα.

Δες και το ASYG24 της Fujitsu. Πολύ καλοί δείκτες αλλά με τα μειονεκτήματα που αναφέραμε στις προηγούμενες σελίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Η ελαχιστη ειναι τα λιγοτερα btu που μπορουν να βγαλουν. Πιο κατω σταματαει να δουλευει ο συμπιεστης τους.
Η μεγιστη ειναι η αποδοση τους με το μεγιστο input. Δλδ με την μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος που μπορουν να τραβηξουν.

Ποιος ειπε οτι δεν εχουν αξια?

Ισως δε το διατύπωσα εγώ σωστά, η σωστή διατύπωση είναι ότι από μόνα τους αυτα τα νούμερα δεν λένε όλη την αλήθεια για το αν ένα κλιματιστικό είναι καλό ή όχι. Ο συνολικός πίνακας απόδοσης σε όλες τις θερμοκρασίες είναι περισσότερο αντιπροσωπευτικός και σε συνάρτηση βέβαια με όλους τους υπόλοιπους παράγοντες μπορεί κανείς να καταλήξει αν ένα κλιματιστικό θα κάνει σωστά τη δουλειά ή όχι.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...