Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, User000100 είπε

15354btu απόδοση έχει 

 

7 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Το εμπορικό φυλλάδιο λέει από 3071 έως 17742. Το site που έχει τη μέτρηση σε kw αναφέρει 5.1 kw που αντιστοιχεί σε 17401btu/hr.

Οποίο και να είναι πάντως δεν είναι 15354

 

8 λεπτά πριν, User000100 είπε

Toshiba Daiseikai 9 RAS-16PKVPG-E / RAS-16PAVPG-E 16000BTU

Toshiba
Availability: 

Παράδοση σε 1 - 3 ημέρες


 
  • Τύπος λειτουργίας: Inverter
  • Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 15354 (3070-17401)
  • Θερμική απόδοση (Btu/h): 18766 (2729-23202)
  • Ενεργειακή κλάση ψύξης: Α+++
  • Ενεργειακή κλάση θέρμανσης: Α++
  • Ενεργειακή κλάση θέρμανσης (Ελλάδα): A+++
  • Λειτουργία Ιονιστή
  • Λειτουργία Pure
  • Wi-Fi Ready

1,610.00

762953746_Screenshot_2020-07-05DB_TCTC-E18-RES007_MIRAIIndoorUnitRAS-10_13_16PKVG-EOutdoorUnitRAS-10_13_16PAVPG-E_EN(1)pdf.png.48cd629be61e7df39bd11b3547fcfe5d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Algal είπε

Παιδιά καλησπέρα σας, ψάχνω για κλιματιστικο 18.000 Btu για χώρο περίπου 50 τμ. 

Κ για ψύξη κ για θέρμανση τι μου προτείνετε?? 

Ευχαριστω Πολύ εκ των προτέρων 

Toshiba Edge. Δείχνει μέχρι τα 18.000 να είναι το πιο ολοκληρωμένο σε σχέση με τιμή, εγγύηση, απόδοση. Είναι φτωχό από features όπως ιονιστης κλπ. Εναλλακτικά εγώ θα κοιτούσα και το ASYG18 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, User000100 είπε

Αυτό είναι η μέγιστη απόδοση. Και στο δικό μου 18αρι μέγιστη ψυκτική απόδοση δίνει 20900 να θεωρώ πως έχω πάρει 21αρι;

O ανθρωπος δεν ισχυριστηκε οτι εχει 18αρι.

Λεμε οτι με 35 εξωτερικη βγαζει ονομαστικη 4,5Kw και στο full power που το ειχε βαλει 5,1Κw

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2020 στις 4:57 ΜΜ, AGGFORCE είπε

Βγηκε πρσφορα πριν λιγο αυτο: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211827-general-electric-ges-nmg35-20-prime

Επειδη χρειαζομαι 12αρι,ειναι καλο?.....φαινεται οτι αποδιδει καλα στη θερμανση  και εχει εγγυηση 5 ετη χωρις υποχρεωση σερβις(νομιζω)

Εχουμε καμμια γνωμη γι αυτο?....Εχει 5 ετη εγγυηση και σχετικα καλη τιμη.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211827-general-electric-ges-nmg35-20-prime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Έχω ένα toyotomi kuro το οποίο σύμφωνα με τον μάστορα έχει κάψει πλακετα. 

Κατέληξα τελικά στην αγορά καινούριου και λόγω διαφόρων προβλημάτων και ασυνεννοησίας με τον συγκεκριμένο,  Δεν του έδωσα το toyotomi για "ανακυκλωση" που ήθελε "δια καως"... 

Πως μπορώ να το αξιοποιήσω; δηλαδή μπορώ να το δώσω σε κάποια εταιρεία έναντι αμοιβής,  να κρατήσω μόνο την εσωτερική μονάδα, να ρωτησω αλλο μάστορα; 

Τι επιλογές έχω; 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panozit είπε

Καλησπέρα, 

Έχω ένα toyotomi kuro το οποίο σύμφωνα με τον μάστορα έχει κάψει πλακετα. 

Κατέληξα τελικά στην αγορά καινούριου και λόγω διαφόρων προβλημάτων και ασυνεννοησίας με τον συγκεκριμένο,  Δεν του έδωσα το toyotomi για "ανακυκλωση" που ήθελε "δια καως"... 

Πως μπορώ να το αξιοποιήσω; δηλαδή μπορώ να το δώσω σε κάποια εταιρεία έναντι αμοιβής,  να κρατήσω μόνο την εσωτερική μονάδα, να ρωτησω αλλο μάστορα; 

Τι επιλογές έχω; 

Ευχαριστώ. 

Ποσα σου ειπε για την πλακετα?

Μπορεις να βρεις και σκετη εσωτερικη η εξωτερικη,

Μπορεις να κανεις επισκευη

Ανακυκλωση μαλλον δεν το ηθελε,για φτιαξιμο το ηθελε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panozit είπε

Καλησπέρα, 

Έχω ένα toyotomi kuro το οποίο σύμφωνα με τον μάστορα έχει κάψει πλακετα. 

Κατέληξα τελικά στην αγορά καινούριου και λόγω διαφόρων προβλημάτων και ασυνεννοησίας με τον συγκεκριμένο,  Δεν του έδωσα το toyotomi για "ανακυκλωση" που ήθελε "δια καως"... 

Πως μπορώ να το αξιοποιήσω; δηλαδή μπορώ να το δώσω σε κάποια εταιρεία έναντι αμοιβής,  να κρατήσω μόνο την εσωτερική μονάδα, να ρωτησω αλλο μάστορα; 

Τι επιλογές έχω; 

Ευχαριστώ. 

Εχεις ρωτησει ποσο εχει η πλακετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panozit είπε

Καλησπέρα, 

Έχω ένα toyotomi kuro το οποίο σύμφωνα με τον μάστορα έχει κάψει πλακετα. 

Κατέληξα τελικά στην αγορά καινούριου και λόγω διαφόρων προβλημάτων και ασυνεννοησίας με τον συγκεκριμένο,  Δεν του έδωσα το toyotomi για "ανακυκλωση" που ήθελε "δια καως"... 

Πως μπορώ να το αξιοποιήσω; δηλαδή μπορώ να το δώσω σε κάποια εταιρεία έναντι αμοιβής,  να κρατήσω μόνο την εσωτερική μονάδα, να ρωτησω αλλο μάστορα; 

Τι επιλογές έχω; 

Ευχαριστώ. 

Τι βλάβη έχει ;

Δεν δουλεύει καθόλου ή

δεν ψύχει- δεν δουλεύει ο συμπιεστής κτλπ ;

Επεξ/σία από poulaki1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panozit είπε

Καλησπέρα, 

Έχω ένα toyotomi kuro το οποίο σύμφωνα με τον μάστορα έχει κάψει πλακετα. 

Κατέληξα τελικά στην αγορά καινούριου και λόγω διαφόρων προβλημάτων και ασυνεννοησίας με τον συγκεκριμένο,  Δεν του έδωσα το toyotomi για "ανακυκλωση" που ήθελε "δια καως"... 

Πως μπορώ να το αξιοποιήσω; δηλαδή μπορώ να το δώσω σε κάποια εταιρεία έναντι αμοιβής,  να κρατήσω μόνο την εσωτερική μονάδα, να ρωτησω αλλο μάστορα; 

Τι επιλογές έχω; 

Ευχαριστώ. 

Πιο μοντέλο ήταν; Δεν είχε εγγύηση; Πιστεύω το καινούριο να μην είναι πάλι toyo.

Τώρα αν θες να το αξιοποιήσεις θα πρέπει να βρεις κάποιον ψυκτικό - εργαστήρι να στο επισκευάσει και να το πουλήσεις μετά ή να το βάλεις κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AGGFORCE είπε

Εχουμε καμμια γνωμη γι αυτο?....Εχει 5 ετη εγγυηση και σχετικα καλη τιμη.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211827-general-electric-ges-nmg35-20-prime

12αρι και θέρμανση είναι μονόδρομος σε αυτή την κατηγορία τιμής. Daikin FTXC35 με 5 έτη εγγύηση ή ATXC35 με 3 έτη εγγύηση. Το συγκεκριμένο είναι κινεζοφασον δλδ βασίζεται σε κάποιο κινέζικο μοντέλο και απλά έχει μπει η στάμπα της GE. Αν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας βοηθήσει το φίλο.

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Υπάρχει κάποια εναλλακτική του Sensibo ή κάτι παρόμοιο, που να επιτρέπει απομακρυσμένο έλεγχο AC? Απλό και οικονομικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Υπάρχει κάποια εναλλακτική του Sensibo ή κάτι παρόμοιο, που να επιτρέπει απομακρυσμένο έλεγχο AC? Απλό και οικονομικό

Εγώ δουλεύω το broadlink RM mini 3, παίζει με οτιδήποτε έχει υπέρυθρες όπως πχ είναι και το τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα στην άυπνη παρέα!

Έχω μια ερώτηση για αγορά κλιματιστικού. Θέλουμε ένα κλιματιστικό (air condition) για χώρο περίπου 70 τ.μ (όλο το σπίτι).
Δεν θέλουμε να ξεφύγουμε από το budget μας (περίπου 500-600 ευρώ). Θα το θέλαμε και για θέρμανση και για ψύξη.

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, bill2015 είπε

Αυτό εδώ

Με εξωτερική 34 και εσωτερική 25 ρυθμισμένη 24 

Mε επιθυμητη 24 κι εξωτερικη 34, ειναι λογικο να καιει 1kw..αφου δεν πιανει το στοχο..τοσο ψυγειο θελεις τον χωρο; δοκιμασε με 26 και πες μας παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...