Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, logica1 είπε

Το mitsubishi γιατι; αποδωση πανω κατω ιδια ειναι αλλα το Toshiba εχει χαμηλοτερο θορυβο τοσο στην εσωτερικη οσο κ στην εξωτερικη μοναδα συν οτι εχει κ 4 χρονια περισσοτερη εγγυηση στα υπολοιπα μερη πλην του συμπιεστη που κ τα 2 εχουν 7 χρονια. 

Το mirai γιατι ειναι υποδεεστερο; ποιες ειναι οι μεγάλες διαφορες του με το edge? Στα 1000 που εχει δεν αξιζει; υπαρχει καποια αλλη καλύτερη επιλογη στο budget των €1000? 

To Mitsubishi δεν εχει 'πανω κατω την ιδια αποδοση'. Ειναι λιγο καλυτερο στη θερμανση και πολυ καλυτερο στην ψυξη.
Αφου το θελεις για σαλονι ο θορυβος δε θα ειναι προβλημα.

Αν δεις τους πινακες αποδοσης των Mirai και Edge θα δεις οτι για την ιδια καταναλωση το Edge εχει μεγαλυτερο output σε ολο το ευρος λειτουργιας.
Αν δουλευει ψυξη-θερμανση θα σε αποζημιωσει στην πορεια.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Φαντάζομαι δεν πάτησες τίποτα power select και δουλεύει πιο χαμηλά σε κατανάλωση/απόδοση από όσο μπορεί..

Όχι όχι. Το power select είναι στο φουλ. 

Για 24αρι που να κινηθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Όχι όχι. Το power select είναι στο φουλ. 

Για 24αρι που να κινηθώ?

Γινεται να προσθεσεις ενα 9ρι η 12ρι ακομη? Θα σου κοστισει οσα θα χασεις απο μεταπωληση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Όχι όχι. Το power select είναι στο φουλ. 

Για 24αρι που να κινηθώ?

Μέχρι να το αλλάξεις, αυτό που θα έκανα εγώ είναι θα έβαζα μετρητή κατανάλωσης  και σε ήπιες συνθήκες (πχ βράδυ) θα το άφηνα να ισορροπήσει στην θερμοκρασία που θέλω.. και θα το άφηνα ανοιχτο. Μετά  λογικά τις απωλειες (και ας έχει υψηλή θερμόκρασια έξω) θα μπορούσε να τις καλύψει.. 

Τι θερμόκρασια είχε ο χώρος σου όταν το άνοιξες; Τι εξωτερική θερμοκρασία είχες πάνω κάτω;

Εγώ θα πήγαινα είτε στο  Fujitsu 24klca ,είτε στο mitsubishi ap71vg ,αν με ενδιαφέρε και η θερμανση  και υπάρχει χώρος για το θηρίο σε μέγεθος τότε το mitsubishi.

Φαίνεται ότι το Daisekai ενώ είναι δυνατό στην θερμανση, στην ψύξη βγάζει μόνο 17k btu

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logica1 είπε

Το mitsubishi γιατι; αποδωση πανω κατω ιδια ειναι αλλα το Toshiba εχει χαμηλοτερο θορυβο τοσο στην εσωτερικη οσο κ στην εξωτερικη μοναδα συν οτι εχει κ 4 χρονια περισσοτερη εγγυηση στα υπολοιπα μερη πλην του συμπιεστη που κ τα 2 εχουν 7 χρονια. 

Το mirai γιατι ειναι υποδεεστερο; ποιες ειναι οι μεγάλες διαφορες του με το edge? Στα 1000 που εχει δεν αξιζει; υπαρχει καποια αλλη καλύτερη επιλογη στο budget των €1000? 

Δεν θελω ντε κ καλα. Απλα απο την ερευνα που εκανα για το συνολο των τετραγωνικων 24αρη μου λενε οτι θελω. Το δωματιο δεν ειναι μονιμα απωθηκευτικος χωρος τα τελευταια 2 χρονια ειναι κ δεν ξερω μελλοντικα εαν θα το κλεισω τελειως η οχι. Δεν ειναι μεγαλο 12 με 15 τμ. Τα 45τμ ειναι σαλονιχωλ. Και ο τοιχος που θα τοποθετηθει το μηχανημα ειναι ακριβως απεναντι απο την σειρωμενη ξυληνη πορτα του δωματιου (4 μετρα) 

Προτείνεις να παρω μικροτερο aircon?

Αν το θες και για τον έξτρα χώρο πας για 24αρη καρφωτος. Θέρμανση θα το χρησιμοποιήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Αν το θες και για τον έξτρα χώρο πας για 24αρη καρφωτος. Θέρμανση θα το χρησιμοποιήσεις?

εαν κ δεν μου αρεσει η αισθηση της θερμανσης του aircon, εαν χρειαστει ναι. Μιας κ θελω να απεμπλακω απο το πετρελαιο κ δυστυχως μεχρι στιγμης δεν εχει αεριο η περιοχη. (ομως οταν ερθει, θα βαλω σιγουρα -οποτε σε αυτη την περιπτωση δεν θα το χρησιμοποιω για θερμανση. Το ποτε ομως θα γινει αυτο-αγνωστο) 

Κοιταξα το Toshiba Edge to 18αρι και γραφει οτι προτεινετε για εως 50τμ... κ με εβαλε σε σκεψεις... 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg 

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logica1 είπε

εαν κ δεν μου αρεσει η αισθηση της θερμανσης του aircon, εαν χρειαστει ναι. Μιας κ θελω να απεμπλακω απο το πετρελαιο κ δυστυχως μεχρι στιγμης δεν εχει αεριο η περιοχη. (ομως οταν ερθει, θα βαλω σιγουρα -οποτε σε αυτη την περιπτωση δεν θα το χρησιμοποιω για θερμανση. Το ποτε ομως θα γινει αυτο-αγνωστο) 

Κοιταξα το Toshiba Edge to 18αρι και γραφει οτι προτεινετε για εως 50τμ... κ με εβαλε σε σκεψεις... 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg 

Εξαρτάται τις απώλειες του χώρου σου. Μπορεί να φτάνει, μπορεί και να υπολείπεται σε σημαντικό βαθμό. Έχε υπόψιν σου ότι ειδικά στην θέρμανση χρειάζεται ιδανικά να μένει συνέχεια on το κλίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι (μετά από 1 χρόνο) σε χώρο 100τμ έχει τοποθετηθεί ένα 24άρι σε σαλόνι/κουζίνα και ένα 12άρι στο ένα από τα δυο υπνοδωμάτια και τώρα θέλουμε ένα δεύτερο για το άλλο υπνοδωμάτιο στο οποίο η θερμοκρασία δεν πέφτει αρκετά. 

Ψάχνω κάτι οικονομικό, τα TCL, Tesla είναι τα πιο οικονομικά, αλλά δεν έχω άποψη για την απόδοση/ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Specs είπε

Γινεται να προσθεσεις ενα 9ρι η 12ρι ακομη? Θα σου κοστισει οσα θα χασεις απο μεταπωληση...

Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Μακάρι να χάσω μόνο τόσα από μεταπώληση...

4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Μέχρι να το αλλάξεις, αυτό που θα έκανα εγώ είναι θα έβαζα μετρητή κατανάλωσης  και σε ήπιες συνθήκες (πχ βράδυ) θα το άφηνα να ισορροπήσει στην θερμοκρασία που θέλω.. και θα το άφηνα ανοιχτο. Μετά  λογικά τις απωλειες (και ας έχει υψηλή θερμόκρασια έξω) θα μπορούσε να τις καλύψει.. 

Τι θερμόκρασια είχε ο χώρος σου όταν το άνοιξες; Τι εξωτερική θερμοκρασία είχες πάνω κάτω;

Εγώ θα πήγαινα είτε στο  Fujitsu 24klca ,είτε στο mitsubishi ap71vg ,αν με ενδιαφέρε και η θερμανση  και υπάρχει χώρος για το θηρίο σε μέγεθος τότε το mitsubishi.

Φαίνεται ότι το Daisekai ενώ είναι δυνατό στην θερμανση, στην ψύξη βγάζει μόνο 17k btu

Ακόμα και βράδυ δεν πιάνει τη θερμοκρασία που θέλω. Το έχω βάλει και δουλεύει από το απόγευμα και τώρα που είναι 12 το βράδυ ακόμα ο χώρος είναι οριακά δροσερός.

Ο χώρος είχε σίγουρα 35 με εξωτερική 36-37 και μετά από ώρες έχω 30 εσωτερική. 

Το Fujitsu είναι εξαιρετικη επιλογή αν και τον τελευταίο καιρό παίζει ακριβά. Το mitsubishi δεν το ήξερα αλλά τώρα που το είδα έχει πολύ καλές αποδόσεις για την τιμή του. Έχει κάποιο μέλος το mitsubishi?

Edit: ανάποδα τα είπα, το mitsubishi παίζει ακριβά, στο best price βλέπω πως είναι +33% από την κατώτατη τιμή. Έχει υπάρξει και στα 849 αλλά τώρα είναι στα 1270 

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 12:23 ΠΜ, PTamis είπε
Στις 3/7/2020 στις 11:47 ΜΜ, dimostr είπε

τα daikin με κωδικο που ξεκιναει απο F εχουν 5 χρονια εγγυηση με το που θα στο δηλωσει ο εγκατστατης στην daikin 

φίλε μου το έψαξα και εγώ λιγάκι τελικά και είδα το εξής:
https://standbyme.daikin.gr/el/package/epektash-eggyhshs
Δίνει όντως άλλα 2 χρόνια οπότε συνολικά 5 χρόνια εγγύηση.
Αυτό κάνει την ζυγαριά να γέρνει πολύ προς το DAIKIN.

Παιδια καλησπέρα,

Σχετικά με την εγγύηση της Daikin και επειδή πρόσφατα εγκατέστησα ενα FTXC60B απο συνεργάτη Daikin έχω να πω τα εξής:

Η εγγύηση όντως επεκτάθηκε στα 5 χρόνια από τον μαγαζί

 

1940753259_DaikinGreece-5.png.86600ca581438aa2ed065dda4720975f.png

 

και προϋποθέτει ετήσιες συντηρήσεις (αλλά μέσα απο το Daikin Standbyme βλέπω οτι είναι 3 αντί για 5...

597312467_DaikinGreece-.png.d27a4aca26391a405322876f7c5a78c5.png

 

 

Και για όσους θέλουν επέκταση σε 7 ή 10 χρόνια μπορεί να γίνει με 69 ή 99 ευρώ αντίστοιχα.

378255521_DaikinGreece-.png.51f7e4f080eaf77c47a094f05f7d6296.png

Άρα εγώ το μηχάνημα το πήρα 870 και 70 το wifi module, σύνολο 940. Εαν ήθελα έδινα και 100 ευρώ και με σύνολο 1040 ευρώ θα ειχα μηχάνημα 22.000 BTU με καλά SCOP και SEER (Eurovent), με WiFi και 10 χρόνια εγγύηση.

Οι εντυπώσεις μου εως τώρα είναι οτι το μηχάνημα είναι αρκετά καλό και ίσως μεγάλο τελικα για τον χώρο μου (40τ.μ.), δρόσισε πολύ γρήγορα ακόμα και στο 26 με 37 εξωτερική, είναι ολίγον τι θορυβώδες και μέσα (στο Quiet είναι ΟΚ) αλλά και έξω (θα πάρω decibeloμετρο σύντομα).

Το app είναι σχετικά μέτριο αλλά δουλεύει. Απο κατανάλωση δεν ξέρω τι κάνει διότι μπήκε σε γραμμή ρεύματος με δική του ασφάλεια λόγω απαιτήσεων σε ισχύ.

Αυτά από μένα για το Daikin.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Μέχρι να το αλλάξεις, αυτό που θα έκανα εγώ είναι θα έβαζα μετρητή κατανάλωσης  και σε ήπιες συνθήκες (πχ βράδυ) θα το άφηνα να ισορροπήσει στην θερμοκρασία που θέλω.. και θα το άφηνα ανοιχτο. Μετά  λογικά τις απωλειες (και ας έχει υψηλή θερμόκρασια έξω) θα μπορούσε να τις καλύψει.. 

Τι θερμόκρασια είχε ο χώρος σου όταν το άνοιξες; Τι εξωτερική θερμοκρασία είχες πάνω κάτω;

Εγώ θα πήγαινα είτε στο  Fujitsu 24klca ,είτε στο mitsubishi ap71vg ,αν με ενδιαφέρε και η θερμανση  και υπάρχει χώρος για το θηρίο σε μέγεθος τότε το mitsubishi.

Φαίνεται ότι το Daisekai ενώ είναι δυνατό στην θερμανση, στην ψύξη βγάζει μόνο 17k btu

15354btu απόδοση έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, User000100 είπε

15354btu απόδοση έχει 

Το εμπορικό φυλλάδιο λέει από 3071 έως 17742. Το site που έχει τη μέτρηση σε kw αναφέρει 5.1 kw που αντιστοιχεί σε 17401btu/hr.

Οποίο και να είναι πάντως δεν είναι 15354

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας, ψάχνω για κλιματιστικο 18.000 Btu για χώρο περίπου 50 τμ. 

Κ για ψύξη κ για θέρμανση τι μου προτείνετε?? 

Ευχαριστω Πολύ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Το εμπορικό φυλλάδιο λέει από 3071 έως 17742. Το site που έχει τη μέτρηση σε kw αναφέρει 5.1 kw που αντιστοιχεί σε 17401btu/hr.

Οποίο και να είναι πάντως δεν είναι 15354

Toshiba Daiseikai 9 RAS-16PKVPG-E / RAS-16PAVPG-E 16000BTU

Toshiba
Availability: 

Παράδοση σε 1 - 3 ημέρες


 
  • Τύπος λειτουργίας: Inverter
  • Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 15354 (3070-17401)
  • Θερμική απόδοση (Btu/h): 18766 (2729-23202)
  • Ενεργειακή κλάση ψύξης: Α+++
  • Ενεργειακή κλάση θέρμανσης: Α++
  • Ενεργειακή κλάση θέρμανσης (Ελλάδα): A+++
  • Λειτουργία Ιονιστή
  • Λειτουργία Pure
  • Wi-Fi Ready

1,610.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...