Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περιμενα οτι το χιουμορ δεν θα ηταν εμφανες στο σχολιο μου για τα διαγραμματα...

η μονη ειρωνια ειναι οτι ειχα ζητησει απο τον γιο μου να φτιαξει κατι αντιστοιχο(xls με αριθμους eurovent κλπ)

και χαρηκα πολυ οταν το εβαλε ο liakjim,γιατι δεν εβλεπα να το φτιαχνει ο γιος μου!

Ζητω ταπεινα συγγνωμη αν αυτη η εντυπωση δοθηκε προς τα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Καλησπερα σε ολους

Ηρθε η ωρα να ποσταρω και γω δεδομενα επιτελους αλλα τα πραγματα δεν ειναι καλα για μενα...

daiseikai 9 16αρι σε σαλοκουζινα 32 τμ. Προσανατολισμός βόρειος. βόρεια και δυτική πλευρά βλέπουν αέρα, νότια πλευρά διάδρομος και υπόλοιπο σπιτι, ανατολική πλευρά διπλανο διαμέρισμα. 8ος οροφος ρετιρε, απο πανω ταράτσα. κλειστές ολες οι πορτες, δεν δουλευουν φουρνοι κλπ

Power select στο 100%, fan στο τερμα. εξωτερικη 28,3 εσωτερικη 29,1 ζητηση για 24. 

ενεργοποιηση στις 22:20.

Μετα απο 2 ωρες εχω εσωτερική 26,9 και εξωτερική 28. 

Είμαι πεπεισμένος οτι χρειάζομαι 24αρι

Daiseikai1.PNG

Αστο ανοιχτο μεχρι αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αστο ανοιχτο μεχρι αυριο.

δεν νομιζω να κανει διαφορα... ηθελα να σιγουρευτω οτι μπορει να δουλεψει στο 100% και πριν κανω αυτη τη μετρηση το εβαλα για 5 λεπτα στο Hi power για να δω αν μπορει η πριζα να του δωσει πανω απο 1000 watt. στο 3λεπτο ειχε παει 1270.

μετα το έκλεισα και το εβαλα να δουλεψει οπως γραφω παραπανω. αν δεν μπορει σε 2 ωρες να μου ριξει 4-5 βαθμους τη νυχτα δεν πιστευω οτι ταιριαζει στο χωρο.

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Εβαλα τα eer/cop κάποιων από 18άρια σε αρχειάκι excel για να παίξετε : https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  Screenshot-4.png  Εμφανίσεις:  8  Μέγεθος:  154,2 KB  ID: 216543

και από 24άρια https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

Αριστερά τα EER και δεξιά τα COP. Τιμές από eurovent.
Προσωπικά βλέπω ότι εποπτικά τουλάχιστον οι διαφορές είναι μάλλον  μικρές στις τιμές που έχουν αξία, δλδ 30C για EER και 7C και κάτω για COP, οπότε ο χρήστης μάλλον δεν θα δει τεράστιες διαφορές στη τσέπη του :

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  2785bd9e8cb700fd6c78e0b241ee7c5c.png  Εμφανίσεις:  6  Μέγεθος:  175,1 KB  ID: 216619

Όπως γράφω οι τιμές είναι από eurovent.

Υπάρχει ένας γρίφος που ελπίζω να με βοηθήσετε να τον λύσουμε, όπου οι μετρήσεις των Toshiba απέχουν πολύ από τα data books , ενώ πχ των Daikin είναι καρφί. @rbx1000 @Rnd1978

Μην το παρεις στραβα εχεις κανει υπεροχη δουλεια απλα μαλλον ξεχασες να αλλαξεις τα ονοματα μοντελων στα COP στα 24 αρια στις στήλες C, D, E, G.

To αναφερω για να μην μπερδευτει κανεις

Επεξ/σία από mmike2503
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

δεν νομιζω να κανει διαφορα... ηθελα να σιγουρευτω οτι μπορει να δουλεψει στο 100% και πριν κανω αυτη τη μετρηση το εβαλα για 5 λεπτα στο Hi power για να δω αν μπορει η πριζα να του δωσει πανω απο 1000 watt. στο 3λεπτο ειχε παει 1270.

μετα το έκλεισα και το εβαλα να δουλεψει οπως γραφω παραπανω. αν δεν μπορει σε 2 ωρες να μου ριξει 4-5 βαθμους τη νυχτα δεν πιστευω οτι ταιριαζει στο χωρο.

Τρέξε λίγο αυτό το link  https://www.elith.gr/calc/st1.php για το χώρο που είναι αυτό το κλιματιστικό αν δε το έχεις κάνει ήδη και δε σου κάνει κόπο , θερμοκρασία βάλε 21 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τρέξε λίγο αυτό το link  https://www.elith.gr/calc/st1.php για το χώρο που είναι αυτό το κλιματιστικό αν δε το έχεις κάνει ήδη και δε σου κάνει κόπο , θερμοκρασία βάλε 21 

4137 watt η 14116 btu/hr

elith.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το KMTA φαίνεται παντού καλύτερο. Είναι πιο αθόρυβο, έχει μεγαλύτερο capacity, καλύτερο cop χαμηλά. Επίσης έχει μεγαλύτερη εξωτερική μονάδα οπότε εκτιμώ ότι θα είναι και λιγότερο ευπαθές στα defrost. Ενδεικτικά η εξωτερική μονάδα του 24KLCA είναι ίδια με την 18KMTA. Μόνο στη ψύξη κρατάει ένα τακ προβάδισμα το 24KLCA. Συμπιεστές ίδιοι.

Με λίγα λόγια, αν βάλουμε μέσα τα ελάχιστα btus που δεν υπάρχει άλλο 24αρι να το ανταγωνίζεται μαζί με το KLCA , το capacity που επίσης είναι κορυφαίο (εξαιρουμένου του Panasonic etherea 27K) είναι για μένα μια από τις καλύτερες επιλογές σήμερα σε 24Κ.

Ελπίζω να το πάρει και κάποιος να μας πει τι παίζει.

Είναι φυσικά ακριβό. 1300€το είδα κάπου μετρητοίς.

Ψήνεται σε χαμηλή φωτιά να ξέρεις. 

Θα δούμε βέβαια το πιο αποδοτικό 24αρι στη θέρμανση (γιατί στη θέρμανση παίζω 24/7, αδιαλλειπτα ) μέχρι τον Νοέμβρη στη μαυροπαρασκευή αλλά το ΚΜΤΑ είναι προς το παρόν το plan A.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

4137 watt η 14116 btu/hr

elith.PNG

Οποτε όπως είπε και ο @rbx1000 άστο να τρέξει το κλιμα5ιστικο , εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ζήτηση μια πιο ρεαλιστική θερμοκρασία όχι 24 που ζητάς τώρα αλλά 27 και να αφήσεις το κλιματιστικό να ισορροπήσει , πιστεύω θα δεις άλλα νούμερα εντελώς,  και όχι ίσως δε φτάνουν δυο ώρες για να ρίξει θερμοκρασία αν σκεφτείς ότι όλα τα δομικά υλικά είναι ζεστά πρέπει το κλιμα5ιστικο να δουλέψει πολλές ώρες για να φέρει σε ισορροπία ένα χώρο εαν ειδικά είναι φρέσκο τοποθετημένο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 6:39 ΜΜ, rbx1000 είπε

Ξερω φιλε μου....
Ειμαι αντιστοιχη περιπτωση και εχω 18αρι για 20τμ😐

Θελεις βαρβατο 24αρι.

Περίεργο, μετρήθηκε η θερμοκρασία εξόδου στη περσίδα και βρέθηκε ΟΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οποτε όπως είπε και ο @rbx1000 άστο να τρέξει το κλιμα5ιστικο , εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ζήτηση μια πιο ρεαλιστική θερμοκρασία όχι 24 που ζητάς τώρα αλλά 27 και να αφήσεις το κλιματιστικό να ισορροπήσει , πιστεύω θα δεις άλλα νούμερα εντελώς 

Πραγματικά δεν ξερω τι να σου πω. Εγω στους 27 ιδρώνω. Και μιλαμε παντα για νυχτα οποτε τη μερα που μπορει απο πανω η ταρατσα να πιανει ανετα 40αρια νομιζω θα καιω ρευμα χωρις αποτελεσμα. 

Επισης εκει που λιγο μετα το 2ωρο εδειχνε να ισορροπει στα 600 watt ανεβηκε στα 770-790 στις 3 ωρες.

Νομιζω οτι στην περιπτωση μου δεν ειναι το θεμα τοσο οι απωλειες αλλα το οτι οι απωλειες σε συνδυασμο με τη θερμοκρασια που εχουν πιασει οι τοιχοι βγαζουν το 16αρι off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmike2503 είπε

Πραγματικά δεν ξερω τι να σου πω. Εγω στους 27 ιδρώνω. Και μιλαμε παντα για νυχτα οποτε τη μερα που μπορει απο πανω η ταρατσα να πιανει ανετα 40αρια νομιζω θα καιω ρευμα χωρις αποτελεσμα. 

Επισης εκει που λιγο μετα το 2ωρο εδειχνε να ισορροπει στα 600 watt ανεβηκε στα 770-790 στις 3 ωρες.

Νομιζω οτι στην περιπτωση μου δεν ειναι το θεμα τοσο οι απωλειες αλλα το οτι οι απωλειες σε συνδυασμο με τη θερμοκρασια που εχουν πιασει οι τοιχοι βγαζουν το 16αρι off

Ναι δεν αντιλέγω ότι στους 27 ιδρώνεις αλλά άλλη προσπάθεια κάνει ένα κλιματιστικό να πιάσει 24 άλλη για να πιάσει 27 ,ξεκινά με.τους 27 άστο να τρέξει να δουμε αν θα ισορροπήσει πιο χαμηλά και αύριο πχ κατεβάζεις ένα βαθμό το πας στους 26 άστο να δουλέψει μια μέρα και το ξανακοιταμε 

Γενικά θέλει λίγο υπομονή το πράγμα για να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα αν φτάνει.το κλιματιστικό η όχι και αν συμφέρει να το αλλάξεις η όχι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Περίεργο, μετρήθηκε η θερμοκρασία εξόδου στη περσίδα και βρέθηκε ΟΚ;

Μια χαρα δουλευει.
Τα σωματα καλοριφερ για τον ιδιο χωρο ειναι +6kw.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μια χαρα δουλευει.
Τα σωματα καλοριφερ για τον ιδιο χωρο ειναι +6kw.

Θα έλεγα να κάνει μια μέτρηση στη θερμοκρασία εξόδου να δουμε τι παίζεται. Μπορεί για κάποιον απίθανο λόγο να έχει χάσει ψυκτικό υγρό.

Φυσικά συμφωνώ να το αφήσει όλη τη νύχτα σε πιο "χαλαρή " θερμοκρασία να δούμε που θα ισορροπήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Θα έλεγα να κάνει μια μέτρηση στη θερμοκρασία εξόδου να δουμε τι παίζεται. Μπορεί για κάποιον απίθανο λόγο να έχει χάσει ψυκτικό υγρό.

Φυσικά συμφωνώ να το αφήσει όλη τη νύχτα σε πιο "χαλαρή " θερμοκρασία να δούμε που θα ισορροπήσει. 

Ωπα νομιζα πως ελεγες για το δικο μου που εχω 18αρι σε 20 τμ.

Αυτο που λες για την περιπτωση του @mmike2503 το σκεφτομουν κι εγω.
Μηπως εγινε κατι στη μετεγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Θα έλεγα να κάνει μια μέτρηση στη θερμοκρασία εξόδου να δουμε τι παίζεται. Μπορεί για κάποιον απίθανο λόγο να έχει χάσει ψυκτικό υγρό.

Φυσικά συμφωνώ να το αφήσει όλη τη νύχτα σε πιο "χαλαρή " θερμοκρασία να δούμε που θα ισορροπήσει. 

Δεν ειχα καταλαβει οτι ρωτας εμενα, νομιζα οτι μιλουσες για τον @rbx1000 και μαλλον και αυτος το ιδιο καταλαβε και σου απαντησε για το δικο του χωρο.

Ναι μετρήθηκε η θερμοκρασια εξοδου. 11 βαθμοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Δεν ειχα καταλαβει οτι ρωτας εμενα, νομιζα οτι μιλουσες για τον @rbx1000 και μαλλον και αυτος το ιδιο καταλαβε και σου απαντησε για το δικο του χωρο.

Ναι μετρήθηκε η θερμοκρασια εξοδου. 11 βαθμοι

Ναι έχετε δίκιο, μπήκα στη κουβέντα σας μια και είχατε το ίδιο θέμα αλλά αναφερόμουν σε εσένα.

Πάντως οι 11 βαθμοί δεν είναι και τρομερή επίδοση.

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ωπα νομιζα πως ελεγες για το δικο μου που εχω 18αρι σε 20 τμ.

Αυτο που λες για την περιπτωση του @mmike2503 το σκεφτομουν κι εγω.
Μηπως εγινε κατι στη μετεγκατασταση.

Κι εσύ δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Ατυχία.

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...