Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Kingedward είπε

 Καλησπέρα στην άυπνη παρέα!

Έχω μια ερώτηση για αγορά κλιματιστικού. Θέλουμε ένα κλιματιστικό (air condition) για χώρο περίπου 70 τ.μ (όλο το σπίτι).
Δεν θέλουμε να ξεφύγουμε από το budget μας (περίπου 500-600 ευρώ). Θα το θέλαμε και για θέρμανση και για ψύξη.

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

Δύσκολο με ένα για όλο και φαντάζομαι δε θα είναι ενιαίος χώρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως έχω πει έχω ένα Panasonic 12 στο καθιστικό περίπου 30ρμ ενιαίος χώρος και ένα toyotomi hiro στον διάδρομο για μπάνιο και 2 δωμάτια αλλά 35 περίπου τμ. 

Μετρητή έχω μόνο στο toyotomi. 

Τις ημέρες με max 35 βαθμούς και ζήτηση και από τα 2 στους 26, και εσωτερική από 26 έως 26.5 στο δωμάτιο που είναι πιο μακριά, το toyotomi σταθεροποιουταν στα 370w.

Τωρα με ίδιες συνθήκες εσωτερικές αλλά εξωτερική 28 το toyotomi είναι στα 145w. 

 

 

Screenshot_2020-07-05-16-56-18-143_com.tplink.kasa_android.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Όπως έχω πει έχω ένα Panasonic 12 στο καθιστικό περίπου 30ρμ ενιαίος χώρος και ένα toyotomi hiro στον διάδρομο για μπάνιο και 2 δωμάτια αλλά 35 περίπου τμ. 

Μετρητή έχω μόνο στο toyotomi. 

Τις ημέρες με max 35 βαθμούς και ζήτηση και από τα 2 στους 26, και εσωτερική από 26 έως 26.5 στο δωμάτιο που είναι πιο μακριά, το toyotomi σταθεροποιουταν στα 370w.

Τωρα με ίδιες συνθήκες εσωτερικές αλλά εξωτερική 28 το toyotomi είναι στα 145w. 

Screenshot_2020-07-05-16-56-18-143_com.tplink.kasa_android.jpg

12 αρι είναι και το toyotomi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 12:18 ΠΜ, turbakiasss είπε

Καμία επαφή το κλιματιστικό που σου πρότεινε ο @slk200gr με αυτά που κοιτάς. Πολλές κλάσεις πάνω το Toshiba. Ειδικά στα 18.000btu & άνω νομίζω είναι μονόδρομος το επώνυμο κλιματιστικό. Τώρα αν εσύ θεωρείς την Inventor καλή και επώνυμη μάρκα... Πάω πάσο! Εγώ όχι 😜

Edit: έβαλα λάθος όνομα στο tag! @s2000rr. είναι WiFi ready αν θυμάμαι καλά το ras. Οπότε το αγοράζεις έξτρα και είσαι οκ😁

Τελικά με πείσατε θα κάνω παραγγελία το toshiba από kokotas, είδα έχει καλή τιμή και με κάποιες άτοκες. Ίσως μετά να πάρω και το wifi. Δυστυχώς δεν έχει ιονιστή βέβαια που θεωρώ είναι χρήσιμο .. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Τελικά με πείσατε θα κάνω παραγγελία το toshiba από kokotas, είδα έχει καλή τιμή και με κάποιες άτοκες. Ίσως μετά να πάρω και το wifi. Δυστυχώς δεν έχει ιονιστή βέβαια που θεωρώ είναι χρήσιμο .. 

Εγώ έχω κλιματιστικό με ιονιστη. Δεν μπορώ να βρω κάτι που να δείχνει ότι κάνει δουλειά. Προσοχή, δεν λέω ότι δεν κάνει απλά δεν βρίσκω τίποτα διαφορετικό από το άλλο που δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα μιλούσα με ένα φίλο που αυτός θα κάνει την παραγγελία για το Toshiba Edge 18 . Με έβαλε σε σκέψεις εάν με καλύπτει τα 18κ για το σπίτι , θέλω ένα χώρο περίπου 45-50 (μαξ)τμ. (δεν είναι ρετιρέ) και σχετικά ανοιχτό , είναι ένα μεγάλο Γ. και σκέφτομαι μήπως χρειάζομαι κάτι πιο υψηλό. όπως αυτό https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg24klca.html?skr_prm=WyJlNGQ3ZWVlYS1jNmY3LTQwOTktYTM2NS1jY2Y4MWM5OGQwYjUiLDE1OTM5NjAzOTU2MzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

βέβαια καταλαβαίνω ότι θα πέσω σε ποιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

17αρι είναι. 

Στην θέρμανση όταν σταθεροποιουταν ήταν στα 480 με 520w. Και εδώ στα Γιάννενα είχαμε και φέτος μείον τον χειμώνα. 

αυτή η απάντηση πήγαινε σε εμένα? τα 480-520 εννοείς είναι οικονομικό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

17αρι είναι. 

Στην θέρμανση όταν σταθεροποιουταν ήταν στα 480 με 520w. Και εδώ στα Γιάννενα είχαμε και φέτος μείον τον χειμώνα. 

Γι α35 τμ και σε διαφορετικούς χώρους που έπρεπε να καλύψει το θεωρώ καλή κατανάλωση , ζητούμενη φαντάζομαι 20-21 θέρμανση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Παιδιά τώρα μιλούσα με ένα φίλο που αυτός θα κάνει την παραγγελία για το Toshiba Edge 18 . Με έβαλε σε σκέψεις εάν με καλύπτει τα 18κ για το σπίτι , θέλω ένα χώρο περίπου 45-50 (μαξ)τμ. (δεν είναι ρετιρέ) και σχετικά ανοιχτό , είναι ένα μεγάλο Γ. και σκέφτομαι μήπως χρειάζομαι κάτι πιο υψηλό. όπως αυτό https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg24klca.html?skr_prm=WyJlNGQ3ZWVlYS1jNmY3LTQwOTktYTM2NS1jY2Y4MWM5OGQwYjUiLDE1OTM5NjAzOTU2MzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

βέβαια καταλαβαίνω ότι θα πέσω σε ποιότητα

Εξίσου πολύ καλή και αποδοτική λύση. Το μέλος @liakjim έχει βάλει εδώ μέσα άπειρα διαγράμματα με καταναλώσεις σε ψύξη και θέρμανση με κορυφαίες επιδόσεις. Το μόνο μείον είναι ο αυξημένος θόρυβος και τα defrost σε οριακές συνθήκες στη θέρμανση. 

Αν θες τρέξε αυτό και δες τις απώλειες που σου βγάζει https://www.elith.gr/calc/index.php . Προσοχή να βάλεις μόνο τους χώρους που θα το χρησιμοποιήσεις, όχι όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, C(r)y είπε

αυτή η απάντηση πήγαινε σε εμένα? τα 480-520 εννοείς είναι οικονομικό ? 

Κοίτα, για τους χώρους που έχει να καλύψει, και με τα ανοίγματα που έχει, νομίζω οτι είναι καλά.

(Τα 2 δωμάτια και το μπάνια είναι βορινά, και έχουν σύνολο 3 μπαλκονόπορτες συρόμενες και 1 παράθυρο)

Για φέτος και επειδή ένας φίλος μου τελικά δεν θα το χρησιμοποιήσει ένα samsung 12αρι και αυτό, υπάρχει η σκέψη να το βάλω στο μέγάλο υ/δ με τις 2 μπαλκονόπορτες. Οπότε το toyotomi θα έχει λιγότερους χώρους να αντιμετωπίσει.

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μια χαρα σου εκαιγε τοτε, στη θερμανση ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα!!

Ναι ναι , νομίζω οτι είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...