Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

Χρειάζομαι 2 κλιματιστικά, ένα 9.000btu και ένα 12.000 btu. Ποιό από τα  παρακάτω θα προτείνατε?

  Miyato MI-9109 / MO 9110

 Whirlpool SPIW 309L

Carrier Infinity Ultimate 42QHB12D8S/38QHB12D8S

Whirlpool SPIW 312L

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Gree Bora 24

Κατανάλωση 8ωρου σερί...Έξω αυτή τη στιγμή 33 μέσα σταθερά 26...Το έχω ξεκινήσει από τις 8 το πρωί...Ξεκίνησε δυνατά μέχρι τα 1800 watts και σταδιακά έπεσε μετά από κάνα μισάωρο στα 330 watts οπότε και παίζει τώρα από 300 έως 330 watts...Η φωτό δείχνει την συνολική κατανάλωση από τις 8 το πρωί...Υπόψη ότι είναι με το κόλπο..

Screenshot_20200704-155735.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2020 στις 12:27 ΠΜ, jimmyfis είπε

Χαίρεται και πάλι. Θα ήθελα αν μπορείτε μια  μικρή βοήθεια για αγορά κλιματιστικού/κλιματιστικών για διαμέρισμα πρώτου ορόφου 80τμ, με πυλωτή και ανοιχτό από 3 μεριές (βλέπε και σχεδιάγραμμα, το σαλόνι είναι περίπου 30τμ και άλλα 50τμ περίπου το υπόλοιπο, δεν το έχω κάνει σε κλίμακα). Για θέρμανση έχει αυτόνομη φυσικό αέριο, οπότε δεν μας ενδιαφέρει η θέρμανση εκτός αν δεν αλλάζει κάτι σε τιμές/απόδοση. Θεωρώ ότι έχει αρκετά καλή μόνωση, είναι κτίσμα του ~2005 και έχει διπλά παράθυρα/πόρτες αλουμινίου.

Επειδή έχουμε ένα μωράκι 5 μηνών και μάλλον δεν θέλουμε να βάλουμε κλιματιστικό στο δωμάτιό του (Υ/Δ 2), σκεφτόμαστε να βάλουμε κάποιο μεγάλο κλιματιστικό στο σαλόνι, που να δροσίζει και το υπόλοιπο σπίτι. Έχει νόημα κάτι τέτοιο ή είναι προτιμότερο να μπει άλλο ένα στο Υ/Δ1 να βοηθάει την κατάσταση?

Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια κλιματιστικά ανά περίπτωση? Το μπάτζετ δεν είναι φιξαρισμένο, σκεφτόμαστε κάτι σε 700€, αλλά αν χρειάζεται παραπάνω θα το σκεφτούμε.

Κάθε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη, καθώς με το μωρό πλέον δεν έχουμε καθόλου ελεύθερο χρόνο για ψάξιμο :(

Untitled Diagram(1).png

 

Στις 2/7/2020 στις 1:02 ΠΜ, dimostr είπε

Θα βάλεις ένα 18 αρι στο σαλόνι και ένα 9 αρι στο υπνοδωμάτιο 1 απέναντι από την πόρτα σου για να πιάνει το διάδρομο και ενδεχόμενος και λίγο το απέναντι υπνοδωμάτιο 

Τα 700 ευρώ που λες είναι και για τα δύο ? 

Αν ναι κοίτα κάτι σε haier η σε tcl miracle που είναι με καλές τιμές και καινούργιο μοντέλο της tcl και έχει και πολλά χρόνια εγγύηση 

Για 18άρι που να δουλεύει σωστά τι προτείνετε με μπάτζετ ~€700. Βλέπω τα fujitsu πάνε στα €900. Γίνεται άραγε απόσβεση η διαφορά?

Επίσης, αναρωτιέμαι αν αξίζει περισσότερο από άποψη απόδοσης και οικονομίας σε χρήση, να βάλουμε μικρότερο στο σαλόνι, π.χ. 12άρι, και από ένα 9άρι στα υπνοδωμάτια.

 

Επεξ/σία από jimmyfis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimmyfis είπε

Για 18άρι που να δουλεύει σωστά τι προτείνετε με μπάτζετ ~€700. Βλέπω τα fujitsu πάνε στα €900. Γίνεται άραγε απόσβεση η διαφορά?

Επίσης, αναρωτιέμαι αν αξίζει περισσότερο από άποψη απόδοσης και οικονομίας σε χρήση, να βάλουμε μικρότερο στο σαλόνι, π.χ. 12άρι, και από ένα 9άρι στα υπνοδωμάτια.

Απόσβεση γίνεται εάν δουλευει το κλιματιστικό πολλες ώρες ψύξη θέρμανση ,ειδικά θέρμανση 

Τα ποσα btu πάνε ανάλογα με τις ανάγκες του χώρου εάν βάλεις μικρότερο κλιματιστικό απο αυτό που ζητάει ο χώρος θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου εάν βάλεις μεγαλύτερο θα έχεις πληρώσει μεγαλύτερο κόστος αγοράς ,πρέπει να είσαι σχετικά σίγουρος τι btu θέλει ο χώρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια. Θελω να βαλω κλιματιστικο για σαλονι χολ κ ενα δωματιο που ενωνεται με το σαλονι με συρωμενη πορτα (αποθηκευτικος χωρος περισσοτερο) συνολικα 55τμ. 

Κοιταγα για 24αρια και συγκεκριμενα για Toshiba.  H αγορα αποκλειστικα απο Κωτσοβολο.  Και εχει 2. ενα με προσφορα στα 999 (-130) και ενα στα 1399 

999 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198888-toshiba-mirai-plus-24tavg-e-24tkvg-e

1399 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

το Edge δικαιολογει τα 400 περισσοτερα απο το Mirai? Ειναι μεγαλη η διαφορα... (εαν ειναι ελαχιστες οι διαφορες τοτε να παω στο Mirai.) 

Επισης εκτος απο αυτα τα 2, εχετε κατι αλλο να προτεινετε που να ειναι καλυτερη αγορα απο τα Toshiba? Αθηνα μενω, Χαλανδρι. και με ενδιαφερει τοσο για ψυξη καλοκαιρι οσο και για θερμανση Χειμωνα (υπαρχει και τζακι στο σαλονι)

Η αγορα πρεπει να εχει γινει μεχρι Δευτερα γιατι ληγει σημερα η προσφορα των 999 για το Mirai και ο πωλητης ειπε θα μου την κρατησει μεχρι Δευτερα πρωι για να το σκεφτω μεσα στο ΣΚ. 

Εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων μιας και δεν γνωριζω πολλα και δεν θελω να κανω καμμια λαθος αγορα γιατι ειναι μεγαλο το ποσο και θα ματωσω.

Σας ευχαριστω πολυ. 

,

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, logica1 είπε

καλησπερα παιδια. Θελω να βαλω κλιματιστικο για σαλονι χολ κ ενα δωματιο που ενωνεται με το σαλονι με συρωμενη πορτα (αποθηκευτικος χωρος περισσοτερο) συνολικα 55τμ. 

Κοιταγα για 24αρια και συγκεκριμενα για Toshiba.  H αγορα αποκλειστικα απο Κωτσοβολο.  Και εχει 2. ενα με προσφορα στα 999 (-130) και ενα στα 1399 

999 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198888-toshiba-mirai-plus-24tavg-e-24tkvg-e

1399 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

το Edge δικαιολογει τα 400 περισσοτερα απο το Mirai? Ειναι μεγαλη η διαφορα... (εαν ειναι ελαχιστες οι διαφορες τοτε να παω στο Mirai.) 

Επισης εκτος απο αυτα τα 2, εχετε κατι αλλο να προτεινετε που να ειναι καλυτερη αγορα απο τα Toshiba? Αθηνα μενω, Χαλανδρι. και με ενδιαφερει τοσο για ψυξη καλοκαιρι οσο και για θερμανση Χειμωνα (υπαρχει και τζακι στο σαλονι)

Η αγορα πρεπει να εχει γινει μεχρι Δευτερα γιατι ληγει σημερα η προσφορα των 999 για το Mirai και ο πωλητης ειπε θα μου την κρατησει μεχρι Δευτερα πρωι για να το σκεφτω μεσα στο ΣΚ. 

Εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων μιας και δεν γνωριζω πολλα και δεν θελω να κανω καμμια λαθος αγορα γιατι ειναι μεγαλο το ποσο και θα ματωσω.

Σας ευχαριστω πολυ. 

,

Αλλη κατηγορια.
Αν το χρησιμοποιεις για ψυξη και θερμανση καλυτερα να επενδυσεις στο ακριβοτερο.
Σε 24αρι στα ιδια χρηματα με το Edge θα προτεινα αυτο: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199867-mitsubishi-msz-ap71vg-kirigamine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Κατέβηκα Αθήνα και εγκατέστησαν τα 2 daiseikai στο νέο σπίτι.

Δυστυχώς όμως το 16αρι είναι πολύ μικρό για τη σαλοκουζινα. Όλη μέρα να δουλεύει δεν μπορεί να κρυώσει τον χώρο ο οποίος είναι 35 τμ αλλά είναι ρετιρέ και από πάνω η ταράτσα βράζει.

Λέω να το πουλήσω και να πάω σε 24αρι. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

Επίσης αν κάποιος ενδιαφέρεται για το 16αρι daiseikai 9 1ος έτους ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Κατέβηκα Αθήνα και εγκατέστησαν τα 2 daiseikai στο νέο σπίτι.

Δυστυχώς όμως το 16αρι είναι πολύ μικρό για τη σαλοκουζινα. Όλη μέρα να δουλεύει δεν μπορεί να κρυώσει τον χώρο ο οποίος είναι 35 τμ αλλά είναι ρετιρέ και από πάνω η ταράτσα βράζει.

Λέω να το πουλήσω και να πάω σε 24αρι. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

Επίσης αν κάποιος ενδιαφέρεται για το 16αρι daiseikai 9 1ος έτους ας μου πει.

Εχεις μετρητη?
Παει δλδ πανω απο 1000w input και δεν ζεσταινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχεις μετρητη?
Παει δλδ πανω απο 1000w input και δεν ζεσταινει?

Δεν έχω μετρητή αλλά το έχω βάλει στο hi power που έχει και το έχω αφήσει για 4 ώρες με την πόρτα του διαδρόμου κλειστή και ίσα που δροσίζει.

Χθες δοκίμασα να το βάλω χειροκίνητα στους 17 και τέρμα το fan και είχα το ίδιο αποτέλεσμα. 

Το σπίτι είναι 8ος όροφος και είναι ανοιχτό από όλες τις μεριές και από πάνω ταράτσα... 

Όσο καλό και αν είναι το 16αρι είναι λίγο από ότι φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmike2503 είπε

Δεν έχω μετρητή αλλά το έχω βάλει στο hi power που έχει και το έχω αφήσει για 4 ώρες με την πόρτα του διαδρόμου κλειστή και ίσα που δροσίζει.

Χθες δοκίμασα να το βάλω χειροκίνητα στους 17 και τέρμα το fan και είχα το ίδιο αποτέλεσμα. 

Το σπίτι είναι 8ος όροφος και είναι ανοιχτό από όλες τις μεριές και από πάνω ταράτσα... 

Όσο καλό και αν είναι το 16αρι είναι λίγο από ότι φαίνεται

Ξερω φιλε μου....
Ειμαι αντιστοιχη περιπτωση και εχω 18αρι για 20τμ😐

Θελεις βαρβατο 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logica1 είπε

καλησπερα παιδια. Θελω να βαλω κλιματιστικο για σαλονι χολ κ ενα δωματιο που ενωνεται με το σαλονι με συρωμενη πορτα (αποθηκευτικος χωρος περισσοτερο) συνολικα 55τμ. 

Κοιταγα για 24αρια και συγκεκριμενα για Toshiba.  H αγορα αποκλειστικα απο Κωτσοβολο.  Και εχει 2. ενα με προσφορα στα 999 (-130) και ενα στα 1399 

999 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198888-toshiba-mirai-plus-24tavg-e-24tkvg-e

1399 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

το Edge δικαιολογει τα 400 περισσοτερα απο το Mirai? Ειναι μεγαλη η διαφορα... (εαν ειναι ελαχιστες οι διαφορες τοτε να παω στο Mirai.) 

Επισης εκτος απο αυτα τα 2, εχετε κατι αλλο να προτεινετε που να ειναι καλυτερη αγορα απο τα Toshiba? Αθηνα μενω, Χαλανδρι. και με ενδιαφερει τοσο για ψυξη καλοκαιρι οσο και για θερμανση Χειμωνα (υπαρχει και τζακι στο σαλονι)

Η αγορα πρεπει να εχει γινει μεχρι Δευτερα γιατι ληγει σημερα η προσφορα των 999 για το Mirai και ο πωλητης ειπε θα μου την κρατησει μεχρι Δευτερα πρωι για να το σκεφτω μεσα στο ΣΚ. 

Εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων μιας και δεν γνωριζω πολλα και δεν θελω να κανω καμμια λαθος αγορα γιατι ειναι μεγαλο το ποσο και θα ματωσω.

Σας ευχαριστω πολυ. 

,

Γιατί θες ντε και καλά 24αρη? Αν το δωμάτιο είναι αποθηκευτικός χώρος τότε, βασική σου ανάγκη είναι το σαλόνι και το χολ. Στο δωμάτιο ότι πιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ξερω φιλε μου....
Ειμαι αντιστοιχη περιπτωση και εχω 18αρι για 20τμ😐

Θελεις βαρβατο 24αρι.

Μεγάλη νιλα.

Θέλω βαρβατο 24αρι και να πουλήσω και το daiseikai που είναι διαμάντι και κάθομαι και το κοιτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Δεν έχω μετρητή αλλά το έχω βάλει στο hi power που έχει και το έχω αφήσει για 4 ώρες με την πόρτα του διαδρόμου κλειστή και ίσα που δροσίζει.

Χθες δοκίμασα να το βάλω χειροκίνητα στους 17 και τέρμα το fan και είχα το ίδιο αποτέλεσμα. 

Το σπίτι είναι 8ος όροφος και είναι ανοιχτό από όλες τις μεριές και από πάνω ταράτσα... 

Όσο καλό και αν είναι το 16αρι είναι λίγο από ότι φαίνεται

Φαντάζομαι δεν πάτησες τίποτα power select και δουλεύει πιο χαμηλά σε κατανάλωση/απόδοση από όσο μπορεί..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αλλη κατηγορια.
Αν το χρησιμοποιεις για ψυξη και θερμανση καλυτερα να επενδυσεις στο ακριβοτερο.
Σε 24αρι στα ιδια χρηματα με το Edge θα προτεινα αυτο: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199867-mitsubishi-msz-ap71vg-kirigamine

Το mitsubishi γιατι; αποδωση πανω κατω ιδια ειναι αλλα το Toshiba εχει χαμηλοτερο θορυβο τοσο στην εσωτερικη οσο κ στην εξωτερικη μοναδα συν οτι εχει κ 4 χρονια περισσοτερη εγγυηση στα υπολοιπα μερη πλην του συμπιεστη που κ τα 2 εχουν 7 χρονια. 

Το mirai γιατι ειναι υποδεεστερο; ποιες ειναι οι μεγάλες διαφορες του με το edge? Στα 1000 που εχει δεν αξιζει; υπαρχει καποια αλλη καλύτερη επιλογη στο budget των €1000? 

38 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Γιατί θες ντε και καλά 24αρη? Αν το δωμάτιο είναι αποθηκευτικός χώρος τότε, βασική σου ανάγκη είναι το σαλόνι και το χολ. Στο δωμάτιο ότι πιάσει.

Δεν θελω ντε κ καλα. Απλα απο την ερευνα που εκανα για το συνολο των τετραγωνικων 24αρη μου λενε οτι θελω. Το δωματιο δεν ειναι μονιμα απωθηκευτικος χωρος τα τελευταια 2 χρονια ειναι κ δεν ξερω μελλοντικα εαν θα το κλεισω τελειως η οχι. Δεν ειναι μεγαλο 12 με 15 τμ. Τα 45τμ ειναι σαλονιχωλ. Και ο τοιχος που θα τοποθετηθει το μηχανημα ειναι ακριβως απεναντι απο την σειρωμενη ξυληνη πορτα του δωματιου (4 μετρα) 

Προτείνεις να παρω μικροτερο aircon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ψαχνω για 12αρι για επαγγελματικο χωρο 25τμ να αντικαταστησει ενα SINGER 10+ ετιας του προηγουμενου ιδιοκτητη το οποιο δροσιζει σαν ανεμιστηρας...

Το κλιματιστικο θα δουλευει μονο ψυξη με ενδιαφερει οικονομια, χαμηλη τιμη, WIFI απαραιτητο για απομακρυσμενη χρηση

Eχω βρει τα παρακατω:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

529 τοποθετημενο, αποξηλωση/ανακυκλωση του παλιου, 5 χρονια εγγυηση

https://airsam.gr/shop/tcl-miracle-ii-12chsa-ve

458,95 + κοστος για τοποθετηση & αποξηλωση , 10 χρονια εγγυηση

Ονομαστικη αποδοση ειναι λιγο μεγαλυτερη του Morris αν και απο οτι διαβαζω στο forum δεν ειναι ασφαλες κριτηριο απο μονο του

Κλινω προς το Morris αν και εχει λιγοτερη εγγυηση, εχετε καποια καλυτερη προταση?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...