Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Ναι έχεις δίκιο δεν πρόσεξα καλά. Οπότε έχουμε το 

Haier AS68TEBHRA capacity 2.2 έως 8.5 kW (7500-29000btu/hr) και input watts 700 - 2900Watt

Και το

Fujitsu ASYG24KLCA capacity 0.9 έως 7.7 kW (3000-26200btu/hr) και input watts 180 - 2740 Watt

Αν τα έχω καταλάβει καλά το haier με min capacity στα 7500 btu και min input watts 700 είναι πιο πιθανό να κάνει on-off αν ο χώρος ισορροπεί στη ζητούμενη με κάτω από 7500btu και δύσκολα θα πέσει κάτω απο 700 watt κατανάλωση ακόμα και στην ισορροπία?

Σωστά τα λες ως προς τις πιθανότητες on off.

Δεν ξέρουμε πόσο είναι τα ελάχιστα watts του haier ή δεν θυμάμαι να το έχουν πει. Λογικά θα είναι πολύ χαμηλότερα των επτακοσίων.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσοι θεωρούν την έλλειψη αυτόματης ενεργοποίησης ανεμιστήρα στο κλείσιμο της ψύξης για το asyg24klca σημαντικότατη ( προσωπικά δεν θα έλεγα ότι δεν θα το ήθελα), με κάτω από 10€ και δημιουργία scene , έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα :

[9,81€ 40% OFF]BlitzWolf® BW-RC1 Mini Smart Home Universal  IR WIFI Infrared Remote Controller For TV Air Conditioning Home Appliances Smart Home from Consumer Electronics on banggood.com
https://banggood.app.link/PjIfNkXbX7

Ταυτόχρονα έχουν και πρόσθεση WiFi feature 😉

(αντί για τα 70€ ενός αναξιόπιστου module , όπως έχουν γράψει μέλη)

Bonus ένα κλιματιστικό με το capacity που θα καλύψει τον χώρο τους και όχι άλλα κλιματιστικά πχ το edge που στους 40C σηκώνει τα χέρια ψηλά .

Καλά μηχανήματα τα Toshiba αλλά εν έτη 2020 δεν πας πουθενά με 5.4KW capacity στο 24αρι. Οι περισσότεροι ενιαίοι χώροι στην Ελλάδα με 40αρια εξωτερική, θα μείνουν χωρίς ψύξη...

Προσωπικά θα επέλεγα την απόδοση από τα χαρακτηριστικά. Καλύτερα να έχω ψύξη και ας αναγκάζομαι να το γυρίζω χειροκίνητα σε λειτουργία ανεμιστήρα. Έτσι και αλλιώς, με 100W που πέφτει, δεν χρειάζεται να κλείσει και ποτέ 😉

Αλλά είπαμε, δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό.

IMG_20200708_160732.jpg.7f041337e60ca7f1cdcd924d7561c938.jpg
IMG_20200708_163816.jpg.326a8d075feac8b542b02807616de939.jpg

Ότι έχει να κερδίσει κάποιος στους 40 βαθμούς (που ελάχιστες φορές θα τους δει) έχει χάσει πολλά παραπάνω στους <39. Αφού στους 35 το edge έχει 7,70 όταν το Fujitsu έχει 7,10 ενώ στους 30 έχει μόλις 7,45 σε αντίθεση με τα 8,19 του edge.

Ξεκάθαρα πιο αποδοτικό για την Ελλάδα το edge με βάση τον πίνακα που παραθέτεις. Αν βάλεις και τα υπόλοιπα features, θόρυβο, εγγύηση κλπ νομίζω τα πράγματα είναι πολύ απλά και για εμένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κάποιος κλιματιστικό του 2018 αντί του 2020 ;)

1.jpg.23313f918511beb9ac22f77e3f3248c7.jpg 

 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, guzel είπε

Ότι έχει να κερδίσει κάποιος στους 40 βαθμούς (που ελάχιστες φορές θα τους δει) έχει χάσει πολλά παραπάνω στους <39. Αφού στους 35 το edge έχει 7,70 όταν το Fujitsu έχει 7,10 ενώ στους 30 έχει μόλις 7,45 σε αντίθεση με τα 8,19 του edge.

Ξεκάθαρα πιο αποδοτικό για την Ελλάδα το edge με βάση τον πίνακα που παραθέτεις. Αν βάλεις και τα υπόλοιπα features, θόρυβο, εγγύηση κλπ νομίζω τα πράγματα είναι πολύ απλά και για εμένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κάποιος κλιματιστικό του 2018 αντί του 2020 ;)

1.jpg.23313f918511beb9ac22f77e3f3248c7.jpg 

Το capacity το θες στα δύσκολα. Στους 30 και 35 τί το συζητάμε; Έχει και 9.18 στους 20.... ας ανοίξουμε το παράθυρο που έχει άπειρο 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για το καινούριο σπίτι (θερμοπροσοψη παντού) για ψύξη κυρίως. Καθώς το χειμώνα θα λειτουργεί αντλία θερμότητας με καλοριφέρ.

Ο χώρος που θα μπει είναι 45τετραγωνικα είναι σαλονι τραπεζαρία και κουζίνα. Επίσης θέλω να δροσίσει και τα υπόλοιπα δωμάτια. Οπότε ψάχνω για 24αρι. Θέλω να έχει ιονιστη γτ έχουμε νεογέννητο στην οικογένεια και αυτοκαθαρισμο (δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά) γτ έχουμε στο μαγαζί 48αρι gree και στην ψύξη μυρίζει κάθε φορά που θα το βάλουμε μπρος. Με φοβισατε με τα ινβερτερ που κάνουν on-off. Επίσης να είναι οικονομικό στην λειτουργία. Πήγαινα για ururu-sarara αλλά και 2.5Κ είναι πολλά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ εσωτερική μονάδα max 1.20m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, metaxakis1 είπε

Γεια σας ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για το καινούριο σπίτι (θερμοπροσοψη παντού) για ψύξη κυρίως. Καθώς το χειμώνα θα λειτουργεί αντλία θερμότητας με καλοριφέρ.

Ο χώρος που θα μπει είναι 45τετραγωνικα είναι σαλονι τραπεζαρία και κουζίνα. Επίσης θέλω να δροσίσει και τα υπόλοιπα δωμάτια. Οπότε ψάχνω για 24αρι. Θέλω να έχει ιονιστη γτ έχουμε νεογέννητο στην οικογένεια και αυτοκαθαρισμο (δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά) γτ έχουμε στο μαγαζί 48αρι gree και στην ψύξη μυρίζει κάθε φορά που θα το βάλουμε μπρος. Με φοβισατε με τα ινβερτερ που κάνουν on-off. Επίσης να είναι οικονομικό στην λειτουργία. Πήγαινα για ururu-sarara αλλά και 2.5Κ είναι πολλά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ εσωτερική μονάδα max 1.20m.

Θα πήγαινα Shorai Edge και αγορά συσκευής για πραγματικό ιονισμό. Το edge δεν έχει ιονιστή, έχει τα νέα φίλτρα Ultra Pure.

Δεν υπάρχει κάτι πιο ολοκληρωμένο στα χρήματα του.

Αν θέλεις απαραίτητα ιονιστη Shorai premium (είναι το προηγούμενο μοντέλο)

 

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια στη συντήρηση δεν πρέπει να βάλουν και φρέον;

μια τυπισα απο μια εταιρεια μου έλεγε μονο αν εχει διαρροη και μου έφερε σαν παράδειγμα ότι εχει ενα χιουντάει και δεν εχει βάλει ποτε φρεον στο αμάξι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το capacity το θες στα δύσκολα. Στους 30 και 35 τί το συζητάμε; Έχει και 9.18 στους 20.... ας ανοίξουμε το παράθυρο που έχει άπειρο 😉

 

1 ώρα πριν, guzel είπε

Ότι έχει να κερδίσει κάποιος στους 40 βαθμούς (που ελάχιστες φορές θα τους δει) έχει χάσει πολλά παραπάνω στους <39. Αφού στους 35 το edge έχει 7,70 όταν το Fujitsu έχει 7,10 ενώ στους 30 έχει μόλις 7,45 σε αντίθεση με τα 8,19 του edge. 

Εγω να ρωτησω πως στο καλο γινεται το capacity του edge να ειναι 7.30 στους 39 και να πέφτει στο 5.39 στους 40?

Επίσης γιατι βλέπουμε max capacity και οχι nominal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lostregr123 είπε

ρε παιδια στη συντήρηση δεν πρέπει να βάλουν και φρέον;

μια τυπισα απο μια εταιρεια μου έλεγε μονο αν εχει διαρροη και μου έφερε σαν παράδειγμα ότι εχει ενα χιουντάει και δεν εχει βάλει ποτε φρεον στο αμάξι της.

Γιατί να βάλουν , το έχασε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Εγω να ρωτησω πως στο καλο γινεται το capacity του edge να ειναι 7.30 στους 39 και να πέφτει στο 5.39 στους 40?

Επίσης γιατι βλέπουμε max capacity και οχι nominal?

Έστειλα την ερώτηση στη comfort team. Κάτι μας διαφεύγει.

Εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί η Fujitsu δεν έχει μέτρηση ανά βαθμό. πχ 38,39,41 κλπ Στους 39 πάλι έχει σημαντική διαφορά το edge πάντως 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Εγω να ρωτησω πως στο καλο γινεται το capacity του edge να ειναι 7.30 στους 39 και να πέφτει στο 5.39 στους 40?

Επίσης γιατι βλέπουμε max capacity και οχι nominal?

 

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Έστειλα την ερώτηση στη comfort team. Κάτι μας διαφεύγει.

 

Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις τη comfort team.

Το έχω ήδη απαντήσει . Κόβει για προστασία από υπερθέρμανση :

Screenshot-89.png.3ca787c501c0175fd53587

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lostregr123 είπε

ρε παιδια στη συντήρηση δεν πρέπει να βάλουν και φρέον;

μια τυπισα απο μια εταιρεια μου έλεγε μονο αν εχει διαρροη και μου έφερε σαν παράδειγμα ότι εχει ενα χιουντάει και δεν εχει βάλει ποτε φρεον στο αμάξι της.

Με κάθε επιφύλαξη για όσα γνωρίζω, το ψυκτικό υγρό ειδικά αν μιλάμε για το τελευταίο R32 πρόκειται για μίγμα.

Ακόμα και αν μια μονάδα έχει διαρροή απο κάποια σωλήνα ή ρακόρ δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις ποιο απο τα συστατικά του μίγματος έχεις χάσει και σε τι ποσότητα.

Οπότε ακόμα και στην περίπτωση της διαρροής δεν συμπληρώνουμε, αδειάζουμε τη μονάδα και βάζουμε απο την αρχή την ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστής.

Αυτά σε περίπτωση διαρροής. Αν δεν υπάρχει διαρροή και μιλάμε για κανονική συντήρηση δεν ακουμπάμε την ποσότητα ψυκτικού.

Αν κάπου έχω κάνει λάθος παρακαλώ τα υπόλοιπα μέλη να με διορθώσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, metaxakis1 είπε

Γεια σας ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για το καινούριο σπίτι (θερμοπροσοψη παντού) για ψύξη κυρίως. Καθώς το χειμώνα θα λειτουργεί αντλία θερμότητας με καλοριφέρ.

Ο χώρος που θα μπει είναι 45τετραγωνικα είναι σαλονι τραπεζαρία και κουζίνα. Επίσης θέλω να δροσίσει και τα υπόλοιπα δωμάτια. Οπότε ψάχνω για 24αρι. Θέλω να έχει ιονιστη γτ έχουμε νεογέννητο στην οικογένεια και αυτοκαθαρισμο (δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δουλειά) γτ έχουμε στο μαγαζί 48αρι gree και στην ψύξη μυρίζει κάθε φορά που θα το βάλουμε μπρος. Με φοβισατε με τα ινβερτερ που κάνουν on-off. Επίσης να είναι οικονομικό στην λειτουργία. Πήγαινα για ururu-sarara αλλά και 2.5Κ είναι πολλά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ εσωτερική μονάδα max 1.20m.

Αν θες τη μέγιστη απόδοση και οικονομία στη ψύξη , η απάντηση είναι η εξής μια :

asyg24kmta

https://www.e-klimashop.gr/fujitsu-24000-btuh/340-κλιματιστικο-fujitsu-asyg24kmtaaoyg24kmta-μετρητοις.html

Εδώ μπορείς να δεις και συγκριτικά με 24αρια. Τιμές από eurovent :

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=drivesdk

Δεν έχει ιονιστη αλλά φίλτρα ιονισμού. Μη με ρωτάς αν κάνουν δουλειά. Η Toshiba πχ μάλλον έκρινε ότι δεν κάνει δουλειά και τον αφαίρεσε τον ιονιστη στο edge.

Αν τον θες οπωσδήποτε, τότε το Shorai premium , όπως ειπώθηκε.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, metaxakis1 είπε

Υ.Γ εσωτερική μονάδα max 1.20m.

Μεσα στο 1,20 μ max που λες εχεις υπολογίσει και τις αποστάσεις που θα θέλει η μονάδα δεξιά-αριστερά για να αναπνέει?

Ρωτάω γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν και απο τις απαιτήσεις σου μαλλον καταλαβαίνω οτι θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Μεσα στο 1,20 μ max που λες εχεις υπολογίσει και τις αποστάσεις που θα θέλει η μονάδα δεξιά-αριστερά για να αναπνέει?

Ρωτάω γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν και απο τις απαιτήσεις σου μαλλον καταλαβαίνω οτι θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά

Από την μια μεριά είναι τοίχος και από την άλλη η μπαλκονόπορτα. Αλλά όταν θα λειτουργεί η μπαλκονόπορτα θα είναι κλειστή ούτως η άλλως δεν ανοίγει τελείως η μπαλκονόπορτα λόγο καναπέ. 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν θες τη μέγιστη απόδοση και οικονομία στη ψύξη , η απάντηση είναι η εξής μια :

asyg24kmta

https://www.e-klimashop.gr/fujitsu-24000-btuh/340-κλιματιστικο-fujitsu-asyg24kmtaaoyg24kmta-μετρητοις.html

Εδώ μπορείς να δεις και συγκριτικά με 24αρια. Τιμές από eurovent :

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=drivesdk

Δεν έχει ιονιστη αλλά φίλτρα ιονισμού. Μη με ρωτάς αν κάνουν δουλειά. Η Toshiba πχ μάλλον έκρινε ότι δεν κάνει δουλειά και τον αφαίρεσε τον ιονιστη στο edge.

Αν τον θες οπωσδήποτε, τότε το Shorai premium , όπως ειπώθηκε.

Παράπονα για έντονη φασαρία διαβάζω στο Σκρουτζ, ισχύει; Δεν αναφέρομαι για το μέχρι να πιάσει θερμοκρασία αλλά για την συντήρηση

 

Ότι θα είναι πάνω από καλοριφέρ παίζει σημασία; Το χειμώνα δεν θα το λειτουργώ αλλά το καλοριφέρ ναι. Θα έχει πρόβλημα το κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, guzel είπε

Τα Toshiba σηκώνουν τέρμα ψιλά την περσιδα ,αφήνοντας ένα πολύ μικρό κενό και για 30 λεπτά καθαρίζουν την εσωτερική από την υγρασία.. Αδιανόητο να μην υπάρχει σε κλιματιστικό αυτή η λειτουργία το 2020. Είναι θέμα υγείας.

Μη ξεχνάς επίσης ότι η Toshiba έχει και magic coil για αυτοκαθαρισμο...

10 χρονια δουλευω τα κλιματιστικα χωρις αυτη τη λειτουργια και ποτε δεν μου μυρισε κατι..τα καθαριζω ομως καθε χρονο.!Αρχιζω πραγματικα να κουραζομαι απ τις υπερβολες εδω μεσα..οπως για τον υποτιθεμενο ιονισμο και ποια μοντελα τον εχουν σαν feature..αλλα αμα θες τοσο πολυ να το πιστεψεις, τοτε ναι μπορεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...