Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Δεν ειναι το ιδιο προφανώς άλλο μια μπαταρία άλλο ένας ιονιστης και κάποια στρώματα από φίλτρα. Και ναι ακόμα και μια μπαταρία έχει διαφορά άλλο μια varta αλλο banner άλλο fullriver. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνω ραπανάκια με αγγούρια δεν πάει έτσι ο ιονιστης. 

Ότι να ναι , έτσι συνεχιστε να γράφετε ατεκμηρίωτα ότι θέλετε 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ότι να ναι , έτσι συνεχιστε να γράφετε ατεκμηρίωτα ότι θέλετε 

Άμα πας να βγάλεις τη μηχανολογια "ότι θέλετε" θα συνεχίζω να γράφω. Προφανώς δεν ξέρεις κάποια κυκλώματα πως λειτουργούν και τι κάνουν. Κι εγώ μπορεί να διαφωνώ να δώσω λεφτα για Toshiba ή Mitsubishi αλλά ξέρω εν γνώση μου τι κατώτερο θα πάρω. Δηλαδή πιστεύεις ότι αυτός που έχει Toshiba χωρίς ιονιστη αναπνέει χειρότερα από σένα? End of story

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Άμα πας να βγάλεις τη μηχανολογια "ότι θέλετε" θα συνεχίζω να γράφω. Προφανώς δεν ξέρεις κάποια κυκλώματα πως λειτουργούν και τι κάνουν. Κι εγώ μπορεί να διαφωνώ να δώσω λεφτα για Toshiba ή Mitsubishi αλλά ξέρω εν γνώση μου τι κατώτερο θα πάρω. Δηλαδή πιστεύεις ότι αυτός που έχει Toshiba χωρίς ιονιστη αναπνέει χειρότερα από σένα? End of story

Αμ πες μου ετσι είσαι κι εσύ στο club 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Άμα πας να βγάλεις τη μηχανολογια "ότι θέλετε" θα συνεχίζω να γράφω. Προφανώς δεν ξέρεις κάποια κυκλώματα πως λειτουργούν και τι κάνουν. Κι εγώ μπορεί να διαφωνώ να δώσω λεφτα για Toshiba ή Mitsubishi αλλά ξέρω εν γνώση μου τι κατώτερο θα πάρω. Δηλαδή πιστεύεις ότι αυτός που έχει Toshiba χωρίς ιονιστη αναπνέει χειρότερα από σένα? End of story

Αν έχεις κάποια στοιχεία/μελέτη ή οτιδήποτε, θα ήθελα να τα ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Artakos είπε

Εντωμεταξύ στα ιντερνέτ παιζει πολυ οτι ο ιονισμος παραγει οζον και ειναι επικίνδυνο 😂😂😂

αν βάλεις καμία ΜΕΓΑΛΗ γεννήτρια τότε ναι ισχύει! Σε αυτές τις υλοποιήσεις του 1W η εκπομπή είναι κλάσμα του επιτρεπόμενου ορίου.

Τώρα, όποιος το έχει το εκθειάζει, όποιος δεν το έχει, το απαξιώνει. Να'χαμε να λέγαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Artakos είπε

Εντωμεταξύ στα ιντερνέτ παιζει πολυ οτι ο ιονισμος παραγει οζον και ειναι επικίνδυνο 😂😂😂

Ευτυχώς το shorai και το daikin που έχω δεν έχουν ιονιστη τώρα για το kuro θα τον απενεργοποιήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειναι σαν να λες,

Βγαζει λιγο καυσαεριο στον εσωτερικο χωρο αλλα ειναι μεσα στα ορια,

 

Τα παραπανω ποστ τα εκανα για να δειξω οτι είτε εχει ειτε δεν εχει ποσος και με νοιαζει και δεν θα πρεπει να του δίνουμε τετοια σημασια,οι μισοι λενε καθαριζει,οι αλλοι μισοι οτι ειναι επικίνδυνο, 

Απολαύστε την δροσια που βγαζουν και ολα τα αλλα ειναι ναχαμεναλεμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι τα ιόντα.

Ιόντα ονομάζονται τα μόρια και σωματίδια που είναι φορτισμένα ηλεκτρικά (θετικά ή αρνητικά). Η φόρτιση των μορίων οφείλεται στο πλεόνασμα ηλεκτρονίων (αρνητικά φορτισμένο σωματίδιο = αρνητικά ιόντα = ανιόντα) ή στην έλλειψη ηλεκτρονίων (θετικά φορτισμένα σωματίδια = θετικά ιόντα = κατιόντα).

Τα ιόντα διατηρούν τις βασικές ιδιότητες των μορίων από τα οποία προέκυψαν, συμπεριφέρονται όμως διαφορετικά λόγω του ηλεκτρικού τους φορτίου.

 

Καθαρισμός του αέρα με ιονιστή.

Στην φυσική τους κατάσταση, οι ρύποι (καπνός, σκόνη, μικρόβια κ.λ.π.) είναι φορτισμένα θετικά, άρα αποτελούν θετικά ιόντα.

Ο ιονιστής είναι μια ηλεκτρική συσκευή η οποία φορτίζει αρνητικά τα μόρια του αέρα, δημιουργεί δηλαδή αρνητικά ιόντα μορίων του αέρα.

Είναι γνωστό από την φυσική, ότι τα ετερώνυμα ηλεκτρικά φορτία έλκονται. Συνεπώς τα αρνητικά φορτισμένα μόρια του αέρα έλκουν τα θετικά φορτισμένα σωματίδια των ρύπων, συνδέονται μαζί τους ηλεκτρικά, πράγμα που έχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία μεγαλύτερων στερεών σωματιδίων, που λόγω του αυξημένου τους βάρους δεν μπορούν πλέον να αιωρούνται στον αέρα, αλλά πέφτουν κάτω, από όπου μπορούν να απομακρυνθούν με τους συνήθεις τρόπους καθαρισμού.

 

Οφέλη από την χρήση του ιονιστή.

Ο ιονιστής καθαρίζει τον αέρα από όλα τα στερεά σωματίδια με τον τρόπο που εξηγήθηκε παραπάνω, πράγμα που έχει ευεργετική επίδραση στην υγεία ανθρώπων που υποφέρουν από άσθμα και άλλες ασθένειες του αναπνευστικού συστήματος, καθώς και άτομα που είναι επιρρεπή σε αλλεργίες (οι οποίες οφείλονται σε μεγάλο βαθμό στα αιωρούμενα σωματίδια του αέρα).

 

Ιονιστής και κλιματιστικά.

Οι συνθήκες που επικρατούν στο εσωτερικό των κλιματιστικών (αυξημένη υγρασία και συσσωρευμένοι ρύποι που επικάθονται σε διάφορα μέρη του κλιματιστικού – φίλτρα, στοιχείο, πτερύγια ανεμιστήρα κ.λ.π.) ευνοούν την ανάπτυξη μικρό-οργανισμών και μικροβίων που έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία μας.

Η λειτουργία ιονισμού στα κλιματιστικά βοηθά στην απομάκρυνση των ρύπων στον αέρα χωρίς αυτοί να επικάθονται μέσα στα φίλτρα του κλιματιστικού.

 

Συμπεράσματα

Εκτός από τον υψηλότερο βαθμό απόδοσης και την χαμηλότερη στάθμη θορύβου, μια από τις ουσιαστικότερες διαφορές ενός καλού κλιματιστικού σε σχέση με ένα φθηνό μοντέλο είναι η ποιότητα των φίλτρων του και ο βαθμός καθαρισμού του αέρα του χώρου.

Ο αέρας που αναπνέουμε σε έναν κλιματιζόμενο χώρο ανακυκλώνεται συνεχώς μέσω του ανεμιστήρα του κλιματιστικού και για τον λόγο αυτόν είναι σημαντικό να είναι απαλλαγμένος από μικρόβια, βακτηρίδια και αλλεργιογόνα σωματίδια που διαφορετικά θα αναπνέαμε συνεχώς.

Ο ιονιστής εξουδετερώνει με φυσικό τρόπο τα σωματίδια αυτά και μας παρέχει αέρα υψηλής καθαρότητας που μας προσφέρει μια ευχάριστη αίσθηση φρεσκάδας και μας απαλλάσει από τις ενοχλητικές επιπτώσεις του κακής ποιότητας αέρα εσωτερικού χώρου.

Αξίζει λοιπόν τον κόπο να επενδύσουμε λίγα περισσότερα χρήματα για να αγοράσουμε κλιματιστικό με ιονιστή για να απολαμβάνουμε φρέσκο αέρα στο σπίτι και τον χώρο εργασίας.

 

Γρηγόρης Μοναχός

Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός Α.Π.Θ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Γιατί βγάζει λιγότερο όγκο αέρα ο οποίος όμως πρέπει να διατηρήσει τη θερμοκρασία ίσως;

Τα 250 watt που αναφέρει πιο πάνω παράγουν Χ θερμότητα δεν έχει σχέση με τον όγκο αέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από όλη αυτή τη συζήτηση για τα 24αρια που ως ένα σημείο νιώθω και υπεύθυνος για το ότι ξεκίνησε κατέληξα στα εξής συμπεράσματα (feel free to comment)

Αναμεσα σε κλιματιστικά με μια Χ "ποιότητα" αν ήθελα το φθηνότερο θα πήγαινα στο haier tundra green (~830€) που έχει αξιόλογη εγγύηση (5ετη) και τίμιες αποδόσεις (siam συμπιεστής αλλά δεν ξέρω αν είναι twin rotary).

Αν ήθελα κάτι παραπάνω σε απόδοση και σίγουρα twin rotary και εξακολουθούν να με νοιάζουν τα χρήματα θα πήγαινα στο Fujitsu asyg24klca (~980€) και θα είχα 7χρονια εγγύηση στο συμπιεστή με 150€ παραπάνω από το haier.

Αν δεν με ενοιαζαν τα χρήματα και ήθελα ακόμα καλύτερες αποδόσεις (μέχρι τους 39 τουλάχιστον 😉) και 7 χρόνια εγγύηση και όλα τα bells and whistles (wifi, magic coil, φιλτρα, ιονιστες, οριζόντια κίνηση περσίδων κλπ) θα πήγαινα στο toshiba edge (~1500€)

Αν δεν θέλω να δώσω τα 1500 του edge και ο χώρος μου ή οι προτιμήσεις μου ζητάνε ένα κτήνος θα πήγαινα στο mitsubishi ap71vg στα ~1300€ που έχει συμπιεστή twin rotary (siam),έχει κάποια από τα έξτρα του edge, και την ίδια εγγύηση με το Fujitsu.

Τα λέω καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...