Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ποιά βέλη?! Ανέφερα σε εσένα κάτι προσωπικά και το έχασα???? Νομίζω ότι έκανα μια γενική αναφορά με πληθυντικό (όχι δεν ήταν ευγενείας)

Για το "φυσικά και κάνω λάθος", θα το αφήσω εκεί, γιατί θα πρέπει να κάνω σεντόνι και δεν την παλεύω αυτή τη στιγμή (έχω δουλειά βασικά). Απόλυτος όρος συνοδευόμενος από "ένα παράδειγμα"! Υπάρχουν φίλε μου ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ υλοποιήσεις, ή "υποκειμενικές" ανάγκες/προτεραιότητες που ΔΕΝ ακολουθούν αυτό που εσύ ορίζεις ως golden rule,  όπως επίσης υπάρχουν και αντίστοιχες περιπτώσεις όπου ισχύει το ανάποδο φυσικά!!!! ΠΧ γουστάρω εγώ ας πούμε να έχω ΕΝΑ 12άρι να δουλεύει για κάλυψη σε μεγάλο χώρο ίσα για να ΣΠΑΕΙ τη ζέστη!!! ΟΣΟ χαμηλά και να κατεβαίνει, δεν θα το δω ποτέ να είναι εκεί κάτω γιατί δεν θα πιάνει επιθυμητή και άρα άτοπο.... Αν στον αντίποδα ανάψω και 2η μονάδα να βοηθήσει την κατάσταση θα έχω πιο ποιοτικό αποτέλεσμα, και αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση ανά μονάδα, αλλά υψηλότερη στο σύνολο. Εδώ λοιπόν μετράνε οι προτεραιότητες μου!!! 

Αν γουστάρω να καίει όλη μέρα, τότε θα σταμπιλάρει (πχ Marioboni σε 24άρι). Αν όμως δεν θέλω να απουσιάζω από το σπίτι και να καίει άσκοπα, ή αν το θέλω μόνο να δροσίζει σε extreme καταστάσεις (πχ τώρα το καλοκαίρι), και εκεί και πάλι άσκοπο το πόσο χαμηλά κατεβαίνει γιατί δεν θα το δω ποτέ! 

Και ας πάμε στο "χαμηλά"... Ιδια BTU μηχάνημα, άλλο να συγκρίνουμε το 150W με το 250W κατέβασμα... και άλλο πχ με το 600W! Το 600W θα κάνει αισθητό On-off... στα άλλα δύο ψάχνε εσύ να βρεις τη διαφορά στους πίνακες γιατί ο μέσος χρήστης ΔΕΝ θα τα αντιληψθεί στην καθημερινότητα του!!!

Και για να πάμε στο δια ταύτα. Ολα τα παραπάνω είναι και συνάρτηση του ΤΙ ΔΙΝΕΙΣ, ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ, και τι κοστος χρησης (και άρα βαθμό χρήσης) θα έχεις!!! 

Δεν ανακαλύψαμε εδώ μέσα τον τρόχό, και σίγουρα δεν επαναπροσδιορίσαμε τις βασικές αρχές λειτουργίας συσκευών που υπάρχουν για χρόνια. ΔΕΝ σου λέω ότι λες λάθος, ή έχεις άδικο, απλά ρωτάω να μου εξηγήσει κάποιος "στο δια ταύτα τι???"

Ναι καλα. Οταν πιασει το Etherea 50w ελα μιλα μας. Ουγκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Με τα μαχαίρια τα shogun... (όχι με κινεζιές και μ@λ@κίες :P )

Ναι ξέχασα εσύ έχεις και άκρες εκεί με τις παρθένες σε κάτι βουνά στην Ιαπωνία .....δάσκαλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στα 150 W τι θερμοκρασία αέρος βγάζει στη θέρμανση?

Ρωτώ γιατί δε φαντάζομαι να βγάζει πάνω από 30 βαθμούς και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, έτσι? Ειδικά όταν το γκοντζίλα έχει αρχίσει να σε μαστιγώνει με 45-50 βαθμούς και φτάνει να σου ρίχνει 25-30 για να πέσει χαμηλά και να "διατηρήσει" θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παιδιά στα 150 W τι θερμοκρασία αέρος βγάζει στη θέρμανση?

Ρωτώ γιατί δε φαντάζομαι να βγάζει πάνω από 30 βαθμούς και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, έτσι? Ειδικά όταν το γκοντζίλα έχει αρχίσει να σε μαστιγώνει με 45-50 βαθμούς και φτάνει να σου ρίχνει 25-30 για να πέσει χαμηλά και να "διατηρήσει" θερμοκρασία. 

25-26 εξού και τα κρύα ρεύματα που γκρινιάζουν κάποιοι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Έτσι ακριβώς. Είναι αστεία η συζήτηση που γίνεται για μια και μόνο καταχώριση σε έναν πίνακα (το περιβόητο 40) που στο σύνολό του πίνακα, για όλες τις άλλες θερμοκρασίες, το κλιματιστικό του 2020 υπερέχει κατά πολύ από το κλιματιστικό του 2017, που στην τελική απ' ότι φαίνεται, (εκκρεμεί απάντηση από comfort team) αποτελεί επιλογή και όχι αδυναμία. Δλδ εντάξει ....

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι επιλογή. Είναι σχεδιαστική επιλογή για να προστατευτεί η μονάδα. Απλά θα πρέπει να το ξέρουν οι υποψήφιοι γιατί το 40αρι το πιάνουμε στην Ελλάδα σε πολλές περιοχές. Και στην Αττική που αφορά 5εκ κατοίκους.

Στα λοιπά δεν θα σταθώ πάλι. Υπάρχει πληθώρα στοιχείων στις προηγούμενες σελίδες.

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παιδιά στα 150 W τι θερμοκρασία αέρος βγάζει στη θέρμανση?

Ρωτώ γιατί δε φαντάζομαι να βγάζει πάνω από 30 βαθμούς και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, έτσι? Ειδικά όταν το γκοντζίλα έχει αρχίσει να σε μαστιγώνει με 45-50 βαθμούς και φτάνει να σου ρίχνει 25-30 για να πέσει χαμηλά και να "διατηρήσει" θερμοκρασία. 

Γύρω στους 26-27.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παιδιά στα 150 W τι θερμοκρασία αέρος βγάζει στη θέρμανση?

Ρωτώ γιατί δε φαντάζομαι να βγάζει πάνω από 30 βαθμούς και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, έτσι? Ειδικά όταν το γκοντζίλα έχει αρχίσει να σε μαστιγώνει με 45-50 βαθμούς και φτάνει να σου ρίχνει 25-30 για να πέσει χαμηλά και να "διατηρήσει" θερμοκρασία. 

Οτιδηποτε κατω απο 250w ειναι μη παλευσιμο στη θερμανση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι επιλογή. Είναι σχεδιαστική επιλογή για να προστατευτεί η μονάδα. Απλά θα πρέπει να το ξέρουν οι υποψήφιοι γιατί το 40αρι το πιάνουμε στην Ελλάδα σε πολλές περιοχές. Και στην Αττική που αφορά 5εκ κατοίκους.

Στα λοιπά δεν θα σταθώ πάλι. Υπάρχει πληθώρα στοιχείων στις προηγούμενες σελίδες.

delete

Επεξ/σία από guzel
δεν ασχολούμαι ξανά με παράθεση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Μια χαρά θα τα πάει και στους 40 και στους 43 με 5.39capacity χωρίς να κινδυνεύει η μονάδα από φωτιά ή έκρηξη. 

Είναι και ο λόγος που από το 7.30 στους 39 πέφτει στο 5.39 στους 40, ασφάλεια πάνω απ' όλα! Μοιάζει για πλεονέκτημα παρά για αδυναμία όπως την παρουσιάζεις ... Σίγουρα αποτελεί επιλογή και για να την έχει σίγουρα θα ξέρει κάτι περισσότερο απ' εσένα ή τον οποιονδήποτε άλλο. Προσωπικα την ευχαριστώ που δεν κάνει εκπτώσεις για την ασφάλεια μας ;)

Ρε συ, τι πίνεις και δεν μας δίνεις? :D:D:D 

Εντάξει τα έγραφες όρθιος, με το χέρι να χουφτώνει το βυζί σου και από πίσω να κυματίζει η σημαία της Τοσίμπα??? :D 

Θα με μουρλάνετε γέρο άνθρωπο! Από την υπαρανάλυση του thernal protection στα "σε ευχαριστώ που υπάρχεις και μπήκες στη ζωή μου" (το ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΣ!!)

ΟΛΑ τα κλιματιστικά έχουν προστασία υπερθέρμανσης για την πλακέτα! Τα ακριβά μοντέλα έχουν κιόλας πιο ""κοστοβόρες" υλοποιήσεις ώστε να βοηθάνε την κυκλοφορία αέρα/ψύξη! Από εκεί και πέρα όμως όταν πιάσει κάποια θερμοκρασία το κύκλωμα, θα κόψει αναγκαστικά ώστε να μην προκληθεί βλάβη! ΣΕ ΟΛΑ ισχύει όμως αυτό. Τώρα αν σου λένε σε ποιές συνθήκες, πως, πότε και για πόσο θα γίνει ότι γίνει για να κρυώσει, αυτό είναι άλλο  θέμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Μια χαρά θα τα πάει και στους 40 και στους 43 με 5.39capacity χωρίς να κινδυνεύει η μονάδα από φωτιά ή έκρηξη. 

Είναι και ο λόγος που από το 7.30 στους 39 πέφτει στο 5.39 στους 40, ασφάλεια πάνω απ' όλα! Μοιάζει για πλεονέκτημα παρά για αδυναμία όπως την παρουσιάζεις ... Σίγουρα αποτελεί επιλογή και για να την έχει σίγουρα θα ξέρει κάτι περισσότερο απ' εσένα ή τον οποιονδήποτε άλλο. Προσωπικα την ευχαριστώ που δεν κάνει εκπτώσεις για την ασφάλεια μας ;)

Πλεονέκτημα είναι για την ασφάλεια της κατασκευής. Όχι όμως σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό όπου βλέπουμε μικρότερη πτώση και σε υψηλότερη στάθμη.

Μειονέκτημα για τον πιθανό αγοραστή σε περιοχή όπου τα 40αρια είναι κάτι το όχι σπάνιο και ο χώρος του θα ζητήσει ενέργεια και δεν θα την πάρει.

Τέλος πάντως. Ένας μηχανολόγος θα ασχοληθεί με στοιχεία γιατί όταν ο πελάτης θα τον πάρει τηλέφωνο και του πει ότι το μηχάνημα που του επέλεξε δεν επαρκεί για τον χώρο του στη δυσκολη στιγμή , δεν μπορεί να του πει "ε τι κάνουμε; Έπιασε 40. Περίμενε να δροσίσει" γιατί θα του το φέρει στο κεφάλι.

Νομίζω το κλείσαμε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παιδιά στα 150 W τι θερμοκρασία αέρος βγάζει στη θέρμανση?

Ρωτώ γιατί δε φαντάζομαι να βγάζει πάνω από 30 βαθμούς και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, έτσι? Ειδικά όταν το γκοντζίλα έχει αρχίσει να σε μαστιγώνει με 45-50 βαθμούς και φτάνει να σου ρίχνει 25-30 για να πέσει χαμηλά και να "διατηρήσει" θερμοκρασία. 

Ποιο είναι το "Γκοτζίλα"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikolastas είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βρω το midea 12HRFN8 datasheet από eurovent?

Τα βρίσκεις εδώ :

https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4762&keywords=12HRFN8

MOB01-12HFN8MSMTAU-12HRFN8_1594290497.5011.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Δηλαδή μας λες ότι η χρησιμότητα ενός εργαλείου πάνω σε μια συγκεκριμένη συσκευή είναι ανάλογη της αξίας της σε χρήμα και αφού είναι μια "φθηνή κουτσουλια" δεν κάνει δουλεια .

Δηλαδή να δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβω , λίγο πολύ εδώ μέσα έχουμε όλοι  αμάξι ,μια μέση τιμή ενός αμαξιού είναι 16-17 χιλιάδες ευρώ , με αυτή την συλλογιστική που έχεις η μπαταρία των 150 ευρώ  που έχει το αμάξι σε σχέση με την αξία του είναι μια "φθηνή κουτσουλια" πάντως κάτι χρήσιμο κάνει αυτή η φθηνή μπαταρία 

Δεν ειναι το ιδιο προφανώς άλλο μια μπαταρία άλλο ένας ιονιστης και κάποια στρώματα από φίλτρα. Και ναι ακόμα και μια μπαταρία έχει διαφορά άλλο μια varta αλλο banner άλλο fullriver. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνω ραπανάκια με αγγούρια δεν πάει έτσι ο ιονιστης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...