Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε άποψη για αυτήν την σειρά κλιματιστικών: https://www.multiclima.gr/werstahl-air-condition;

 

Είναι κινεζικής κατασκευής (όπως άπειρα βέβαια που προμοτάρονται και στο εν λόγω τόπικ) που εισάγει ελληνική εταιρεία με έδρα την Πάτρα. Στους αριθμούς τα πάνε καλά, ενώ έχω διαβάσει και μια δυο καλές κριτικές. Πιθανώς άλλοι συμφορουμίτες να γνωρίζουν και άλλα στοιχεία για την απόδοση και την ποιότητά τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το προβλημα με τα κλιματιστικα ειναι οτι δεν ξερουμε τι ειδους θορυβο και ενταση παραγει η εξωτερικη μοναδα..

Επισης για 12αρι αποδιδει λιγα btu στην θερμανση..

Μπορεις να βαλεις 12αρι αλλα με καλυτερη αποδοση στην θερμανση..

Μιλαω για ονομαστικη αποδοση.. καποια φτανουν τα 14500btu

Το 12αρι δεν φτανει με τπτ για τον χωρο μου για αυτό ειπα για 16αρι η μεγαλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/11882122/Inventor-Passion-Pro-II-P7MVI-09WiFi-P7MVO-09.html

 

Ερωτηση εχει μεσα το wifi η πρεπει να αγορασω module?  Διοτι καποια σαιτ λενε ready, αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν εννουν με extra module

Τα passion pro II το έχουν ενσωματωμένο αλλά βεβαιώσου πως η εφαρμογή είναι συμβατή με την συσκευή σου. Invmatell νομίζω πως λέγεται στο Play store

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 12αρι δεν φτανει με τπτ για τον χωρο μου για αυτό ειπα για 16αρι η μεγαλύτερο

Γιατι να μην σε φτανει? Το 12αρι κανει μεχρι για 30τμ.

Στη θερμανση το 12αρι φτανει περιπου τα 1800watt pick.

Εκτιμω 1000-1300watt/h θα εισαι οκ για τα 25τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ειναι οριακά στα τετραγωνικά μου, το σπιτι ειναι ψιλοταβανο και χωρις ιδιαίτερη μονωση και με αλουμίνια παιλου τύπου επισης με μονα τζαμια.

 

Δεν θελω να δουλεύει σατ ορια το μηχάνημα η να μην μπορει να αποδώσει σωστα.

 

Γοα υατο ειπα για 16αρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Επειδη θελω να παρω ενα κλιματιστικο 24αρι για το σπιτι εχει καποιος αποψη αν τα παρακατω 2 ειναι καλα μην πεταξουμε τα λεφτα μας σε κατι που δεν θα λειτουργει ικανοποιητικα ?

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/154853-toyotomi-kenzo-ktn-ktg-524iv

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149822-toyotomi-izuru-trn-trg-571zr

Με την προσφορα που τα εχει μηπως προλαβω να παρω ενα καποιος αποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ειναι οριακά στα τετραγωνικά μου, το σπιτι ειναι ψιλοταβανο και χωρις ιδιαίτερη μονωση και με αλουμίνια παιλου τύπου επισης με μονα τζαμια.

 

Δεν θελω να δουλεύει σατ ορια το μηχάνημα η να μην μπορει να αποδώσει σωστα.

 

Γοα υατο ειπα για 16αρι

 

Εγώ έχω ένα 18ρι Toshiba Inverter 11ετίας στο σαλόνι που είναι 40τμ (10x4μ και 3,5μ ύψος).

Ρετιρέ σε πολυκατοικία του 1975 που δεν έχει καλή μόνωση και είναι γενικά πολύ εκτεθειμένο. Το κλιματιστικό κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και στην ψύξη αλλά και στη θέρμανση. Με κλειστές τις πόρτες του σαλονιού, μέσα σε μία ώρα σκας από τη ζέστη τον χειμώνα. Δηλαδή έσκαγες, γιατί προς το παρόν κάποιο πρόβλημα έχει στη θέρμανση και δεν βγάζει αρκετά ζεστό αέρα (43 βαθμούς max, στις περσίδες)  με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει πλέον τον χώρο. 

 

Ο χώρος έχει δύο μεγάλα διπλά ανοιγόμενα κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. 

 

Οπότε δεν θα έλεγα πως χρειάζεσαι 18ρι.

Επειδή λες για μονά τζάμια, ίσως ένα καλό 12ρι να είναι οριακά επαρκές αλλά ίσως και να είναι αρκετό.

Υπάρχουν κάποια 12ρια που δίνουν 12000btu στην ψύξη και 13500 στη θέρμανση.

 

Με το 15ρι θα είσαι πιο σίγουρος αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν πολλά και έχουν και "περίεργες" τιμές. 

 

Κάτι σημαντικό. Νομίζω δεν έχεις αναφέρει πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις το πολύ. 

Αν ορίσεις ένα budget θα είναι πιο εύκολο να σου προτείνει κάποιος ένα μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα 18ρι Toshiba Inverter 11ετίας στο σαλόνι που είναι 40τμ (10x4μ και 3,5μ ύψος).

Ρετιρέ σε πολυκατοικία του 1975 που δεν έχει καλή μόνωση και είναι γενικά πολύ εκτεθειμένο. Το κλιματιστικό κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και στην ψύξη αλλά και στη θέρμανση. Με κλειστές τις πόρτες του σαλονιού, μέσα σε μία ώρα σκας από τη ζέστη τον χειμώνα. Δηλαδή έσκαγες, γιατί προς το παρόν κάποιο πρόβλημα έχει στη θέρμανση και δεν βγάζει αρκετά ζεστό αέρα (43 βαθμούς max, στις περσίδες)  με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνει πλέον τον χώρο. 

 

Ο χώρος έχει δύο μεγάλα διπλά ανοιγόμενα κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. 

 

Οπότε δεν θα έλεγα πως χρειάζεσαι 18ρι.

Επειδή λες για μονά τζάμια, ίσως ένα καλό 12ρι να είναι οριακά επαρκές αλλά ίσως και να είναι αρκετό.

Υπάρχουν κάποια 12ρια που δίνουν 12000btu στην ψύξη και 13500 στη θέρμανση.

 

Με το 15ρι θα είσαι πιο σίγουρος αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν πολλά και έχουν και "περίεργες" τιμές. 

 

Κάτι σημαντικό. Νομίζω δεν έχεις αναφέρει πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις το πολύ. 

Αν ορίσεις ένα budget θα είναι πιο εύκολο να σου προτείνει κάποιος ένα μηχάνημα.

 

Σε 16αρι αναφέρθηκε, οχι 18αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ειναι οριακά στα τετραγωνικά μου, το σπιτι ειναι ψιλοταβανο και χωρις ιδιαίτερη μονωση και με αλουμίνια παιλου τύπου επισης με μονα τζαμια.

 

Δεν θελω να δουλεύει σατ ορια το μηχάνημα η να μην μπορει να αποδώσει σωστα.

 

Γοα υατο ειπα για 16αρι

Τοτε κοιταξε να κανεις μονωση γιατι θα σε φανε τα ρευματα!!!

Αν ειναι δικο σου το σπιτι βαλε-χαμηλωσε το ταβανι με ραμποτε.. και βαλε κουφωματα συνθετικα που ειναι πιο φθηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ειμαι σε ενοίκιο. Το σπίτι εχει ραμποτε ηδη.

 

Οταν είχα μετακομίσει και μετέφερα ενα αλλο κλιματιστικό πιυ ειχα για την κρεβατοκάμαρα ο ψυκτικος που ειχε ερθει τοτε μου ειχε πει για 14αρι τουλάχιστον αλλα δεν μου γέμισε το μάτι σαν μαστορας.

 

Οσον αφορά το budget δεν εχω θεμα ελεγα και για 18αρι αλλα θα πρεπει να τραβηξω 3x2.5 αλλα κυρίως μελόντικα αν μετακομίσω παλι τα ιδια.

Για αυο ειπα για 16αρι που αποδιδει και παραπάνω σε σχέση με τημ ονομαστική τιυ ισχυει αλλ και δεν χρειαζεται νέα ενισχυμένη γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεχρι ποιου ποσου πιστευετε ότι αξιζει η επισκευή ενος ερκοντίσιον, πανω απ το οποιο δηληδη πας σε αγορα νεου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυο ειπα για 16αρι που αποδιδει και παραπάνω σε σχέση με τημ ονομαστική τιυ ισχυει αλλ και δεν χρειαζεται νέα ενισχυμένη γραμμη.

Eχω μετρησει 9αρι με 9500btu στην θερμανση και εφτασε τα 1625watt!!! Αυτη την καταναλωση δεν την εχω δει

ουτε σε 9αρι με θερμανση 10900btu στο οποιο εχω δει μεχρι 1540watt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...