Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Πάντως κι εγώ νομίζω ότι εφόσον δεν έχει καλή μόνωση το σπίτι, ένα 24ρι δεν θα φτάσει.

 

Ενώ αν είχε καλύτερη θα έφτανε? :P

 

Κοίτα. Ψύξη στον χώρο σου δεν πρόκειται να κάνει, μόνο μια ήπια δροσιά θα προσφέρει με την προϋπόθεση οτι θα λειτουργεί στο full το μηχάνημα και θα έχεις και ανεμιστήρα, θα το βάζεις και θα σου έρθει η ΔΕΗ πολύ ακριβή ενώ το μηχάνημα θα έχει χαμηλότερη διάρκεια ζωής. Με 24αρι και με τόσα λεφτά που θα δώσεις δεν αξίζει λοιπόν, καλύτερα πάρε ένα 24αρι και ένα 9αρι ή 2 16αρια.

 

2x 18αρια θες να πεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενώ αν είχε "καλή" θα έφτανε? :P

 

Παράδειγμα :P

Βέβαια λέει στην ψύξη και δεν λέει αν το σπίτι έχει καλή μόνωση απλά το συμπέρανα από το "καινούριο σπίτι".

 

Έχω διαβάσει πάντως αρκετές κριτικές που γράφουν ότι σε ενιαίους χώρους από 50 έως 80τμ με πολύ καλή μόνωση, 18ρια και 24ρια κάνανε καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παράδειγμα  :P

Βέβαια λέει στην ψύξη και δεν λέει αν το σπίτι έχει καλή μόνωση απλά το συμπέρανα από το "καινούριο σπίτι".

 

Έχω διαβάσει πάντως αρκετές κριτικές που γράφουν ότι σε ενιαίους χώρους από 50 έως 80τμ με πολύ καλή μόνωση, 18ρια και 24ρια κάνανε καλή δουλειά.

12αρι σε 100τμ? Cool story bro μυρίζει η κατάσταση... :P

 

Αν δεν είναι παθητικό σπίτι με μηχανικό αερισμό ώστε να πηγαίνει παντού, δεν προβλέπονται 12000btu σε 100τμ...

 

 

Επίσης έχει το συγκεκριμένο μοντέλο από το 2007? :D

 

 

To θέμα όμως είναι να μην παίζει και συνέχεια στο τέρμα το μηχάνημα ώστε να έχει οικονομία στο ρεύμα. Αν είναι να παίζει στο full για να διατηρήσει την θερμοκρασία (ομοιόμορφα παντού κιόλας, όχι μόνο κοντά στο μηχανημα) και έρχεται ο λογαριασμός στο θεό δεν έχει νόημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μηχάνημα έχει τις ιδιοτροπίες του.Ο λόγος που υπάρχουν οι οδηγίες εγκατάστασης.

Gary σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Παραθέτω σκίτσο από τις οδηγίες εγκατάστασης του συγκεκριμένου μηχανήματος. Θέλω να ξετρυπήσω τον τοίχο στο κόκκινο. Δεν γίνεται μόντα, δεν πειράζω το μηχάνημα. Με την κοινή λογική δεν βλέπω γιατί να μη γίνεται, εκτός αν υπάρχει λόγος που εσείς οι ειδικοί γνωρίζετε :)

 

post-289428-0-60180800-1499866388_thumb.png

 

Αν τελικά δεν γίνετε, θα πρέπει να βγουν οι σωληνώσεις κανονικά από το πλάι και να τις "περπατήσουμε" 40εκ παράλληλα με το μηχάνημα (αλλά θα φαίνονται οι σωληνώσεις μες στο σαλόνι και θα δείχνει λίγο άσχημο). Θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο δηλ:

 

post-289428-0-16854800-1499867533_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασετε το ορο 6 θεωρητικα μπορουν να ισχυριστούν οτι η εγκατασταση δεν εγινε σωστα και η βλαβη προερχεται απο κακη χρηση οποτε και δεν ισχυει η ισχυει. Και εσυ αντε μα αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Παντως η ινβεντορ πρεπει να εκανε τρελες πωλησεις με 3-4 ατομα που ετυχε να μιλησω ινβεντορ εβαλαν

 

Εχω γραπτή διαβεβαίωση πως ισχύει το "10ετης εγγύηση χωρίς όρους συντήρησης". 

Τώρα αν στο μέλλον... κλαίγομαι, θα το δείξει ο καιρός. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω εχεις προβλημα και  δεν ασχολουμαι  μαζι  σου!!! Εκτος κι αν : Diskimpex = Garykokin

 

Eδω ασχολήθηκες και με μένα χωρίς λόγο,  http://www.insomnia.gr/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/page-243#entry55824493   όπως και τους άλλους  .

Gary σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Παραθέτω σκίτσο από τις οδηγίες εγκατάστασης του συγκεκριμένου μηχανήματος. Θέλω να ξετρυπήσω τον τοίχο στο κόκκινο. Δεν γίνεται μόντα, δεν πειράζω το μηχάνημα. Με την κοινή λογική δεν βλέπω γιατί να μη γίνεται, εκτός αν υπάρχει λόγος που εσείς οι ειδικοί γνωρίζετε :)

 

Αν τελικά δεν γίνετε, θα πρέπει να βγουν οι σωληνώσεις κανονικά από το πλάι και να τις "περπατήσουμε" 40εκ παράλληλα με το μηχάνημα (αλλά θα φαίνονται οι σωληνώσεις μες στο σαλόνι και θα δείχνει λίγο άσχημο).

 

Το δεύτερο καλύτερα να κάνεις  .Το να φαίνονται οι σωλήνες λίγο ,δεν πειράζει .Αρκεί κάτι να γίνει πιο σωστά , να δουλεύει κάτι σωστά,χωρίς πιθανότητες αστοχίας .Μπορείς να τις βάλεις μέσα σε διακοσμητικό κανάλι.Αν ρωτήσεις τεχνικό στον χώρο σου που ξέρει το μηχάνημα ,θα μπορεί να σου πεί και λύση ,που δεν μπορείς να την σκεφτείς μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 Αν συνεχίσετε έτσι μερικοί, ξέρετε τι θα γίνει... Βαριέμαι να σβήνω μηνύματα, είναι πιο αποδοτικό να σβήνω ...users. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως σας φαίνεται αυτή η προσφορά του Leroy:

 

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-gree-12000-btuh-62199193/

 

Σε ένα μαγαζί που πουλούσε GREE μου είπαν πως δίνουν 10ετή εγγύηση σε ολόκληρο το μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει η ίδια εγγύηση στα Leroy.

Επεξ/σία από drade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σας φαίνεται αυτή η προσφορά του Leroy: https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-gree-12000-btuh-62199193 ; Σε ένα μαγαζί που πουλούσε GREE μου είπαν πως δίνουν 10ετή εγγύηση σε ολόκληρο το μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει η ίδια εγγύηση στα Leroy.

Τα leroy εχουνε φερει παραεισαγωγη απο Βουλγαρια τα Gree. O τοπικος αντιπροσωπος ειναι υποχρεωμενος απο την ΕΕ να παρεχει την εγγυηση των 2 ετων που ο νομος οριζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σας φαίνεται αυτή η προσφορά του Leroy: https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-gree-12000-btuh-62199193 ; Σε ένα μαγαζί που πουλούσε GREE μου είπαν πως δίνουν 10ετή εγγύηση σε ολόκληρο το μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει η ίδια εγγύηση στα Leroy.

Page not found. Ακυρο λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλε είπα εγώ οτι δε χαλάνε ποτέ; Έχω την αίσθηση οτι μιλάω σε 15χρονα μερικές φορές εδώ μέσα.

 

Eγω εχω την αισθηση οτι καποιοι ψαχνουν συνεχως αφορμες για να να επιτεθουν στο συνομιλητη τους.

 

To διαβασα κι εγω αυτο και ψιλοτρομαξα. Εχω φωναξει για αυριο τεχνικο για συντηρηση στο δικο μου, οποτε θα κοιταξω να βρισκομαι σε αποσταση ασφαλειας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω την αισθηση οτι καποιοι ψαχνουν συνεχως αφορμες για να να επιτεθουν στο συνομιλητη τους.

 

Κοίτα δεν σε θεωρώ χαζό άνθρωπο. Αν εσύ καταλαβαίνεις οτι μια συσκευή δεν χαλάει ποτέ της όταν σου αναφέρει κάποιος ποιες μάρκες είναι καλές και ποιες μέτριες, τι να πω. Είναι σαν να νομίζεις οτι η ύλη δεν υπόκειται σε φθορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις 18ρι ή 24ρι κλιματιστικό, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Αλλά στην περίπτωση που τρία μικρότερα κλιματιστικά (πχ δύο 9ρια για τα δωμάτια και ένα 12ρι για το υπόλοιπο σπίτι) είναι καλύτερα από για ένα μεγάλο, εκεί μπορείς να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον ένα πριζάκι ασφαλείας με προστασία από υπέρταση, όπως αυτό.

 

Επειδή πήρα κι εγώ πρόσφατα πολύ καλό κλιματιστικό και με απασχολεί το θέμα αυτό, φίλος ψυκτικός μου είπε ότι ένα πριζάκι σαν το παραπάνω είναι οκ για το κλιματιστικό σε περίπτωση υπέρτασης. Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά αλλά από την άλλη δεν έχω να χάσω και τίποτα με το να αγοράσω ένα πριζάκι. Φθηνά είναι.

 

Πάντως κι εγώ νομίζω ότι εφόσον δεν έχει καλή μόνωση το σπίτι, ένα 24ρι δεν θα φτάσει.

 

Το ιδανικό θα ήταν να δει κάποιος ειδικός τον χώρο σου για να σου πει τι θα ήταν καλύτερο.

Πριζάκια υπερτασής δεν είναι ούτε η μισή λύση για θέματα ρευμάτων . Πιθανότερη είναι μια υπόταση παρα μια υπέρταση . Ακόμα και τα πριζάκια για υπέρταση δεν καλύπτουν 100 % απο υπερτάσεις . Η υποταση απο την άλλη είναι πιο συχνό φαινόμενο και μία καλή βυθιση πέρα απο τις ανοχές που έχει η πλακέτα  (γιατί όλα τα κλιματιστικά έχουν προστασίες απο βύθιση τάσης και υπέρταση ως ένα συγκεκριμένο εύρος) θα σου αυξήσει τα Ampere που θα τραβήξει .

 

Ο  πιο ολοκληρωμένος τρόπος προστασίας είναι με επιτηρητή τάσης . Για μένα όμως μην μπεις καν στην λογική αυτή αν ζεις σε πόλη . Βάλε ένα πριζάκι υπερτασης και ότι μπορεί να καλύψει κάλυψε . Σοβαρός Λόγος ανησυχίας σε πόλεις δεν υπάρχει.

 

Για πριζάκια προστασίας απο υπέρταση η TOP εταιρία είναι η APC (Schneider electric)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...