Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω μετρησει 9αρι με 9500btu στην θερμανση και εφτασε τα 1625watt!!! Αυτη την καταναλωση δεν την εχω δει

ουτε σε 9αρι με θερμανση 10900btu στο οποιο εχω δει μεχρι 1540watt!

Το αλλο που εχω ειναι ενα 12 lg inverter σχεδον 10ετιας δεν εχω δει οανω 1400 σε θέρμανση σε turbo mode , που δούλευει στο φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το δικό μου το aircondition βάζει αέρα απέξω, είναι λογικό αυτό; Έχει γίνει κανά λάθος στην εγκατάσταση; Π.χ. το χειμώνα που φυσάει έρχεται το κρύο μέσα (όταν είναι σβηστό). Τώρα το καλοκαίρι έρχονται οι μυρωδιές. Το ανέφερα και σε άλλο thread και με πήρανε στο ψιλό :P :p :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου το aircondition βάζει αέρα απέξω, είναι λογικό αυτό; Έχει γίνει κανά λάθος στην εγκατάσταση; Π.χ. το χειμώνα που φυσάει έρχεται το κρύο μέσα (όταν είναι σβηστό). Τώρα το καλοκαίρι έρχονται οι μυρωδιές. Το ανέφερα και σε άλλο thread και με πήρανε στο ψιλό :P :P :P

Απο που ερχεται ο αερας? Ο μονος αερα που μπορει να σου ερθει ειναι απο την τρυπα που περνανε οι σωληνες..

Εκει δεν σου εκλεισε την τρυπα?

Το αλλο που εχω ειναι ενα 12 lg inverter σχεδον 10ετιας δεν εχω δει οανω 1400 σε θέρμανση σε turbo mode , που δούλευει στο φουλ.

12αρι μονο 1400.. Δεν θα εχει και τοσο καλη αποδοση..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αποδίδει το.μηχανημα και.με το.παραπνω. οι καταναλώσεις δεν ειναι ιδιεςσ αοο εταιρία σε εταιρία αλλά και παλι θεωρω οτι ειναι νορμαλ.

 

Το ότι εχεις δει τετοιες καταναλωσεις το σκέφτηκες οτινμπορει να μην είναι λογικο και να υπάρχει καποι θεμα?

 

Στο ταμπέλακι εμενα αν θυμαμαι λεει 1200 η 1300 αλλ με μετρητη εχω δει εως 1400 οποτε νορμαλ ειναι για 12 αρι 10ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμα στην αποδοση οχι ισα-ισα αυτο με τα 1625 εκεινη την στιγμη εβγαζε πολυ ζεστο αερα στη μεγαλη σκαλα φαν..

Επισης σε mitsubishi 12αρι εχω δει κοντα στα 2200!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεστε σε συμβατικά κλιματιστικά, με την ισχύ έχω διαπιστώσει το εξής, ενώ η μέση ισχύς του δικού μου κλιματιστικού 12αρι είναι 1.2kW (περίπου όσο λένε οι οδηγίες με ελάχιστη απόκλιση), Όταν έχει καύσωνες καθώς και χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα, η ισχύς πέφτει στα 1-1.1, αν έχουμε ήπιους χειμώνες π.χ με 15-18αρι έξω και ήπιο καλοκαίρι με 29-30κατι, η ισχύς αυξάνεται στο 1.5kW. Το είχα αναφέρει σε κάποιον τότε και μου είπε οτι αυτό έχει να κάνει με τον συμπυκνωτή και την απόδοσή του, συμβαίνει επειδή λόγω ιδανικότερων θερμοκρασιών το κλιματιστικό μπορούσε να αποδόσει πολύ καλά, έχει μέσα αισθητήρα και μετράει θερμοκρασίες, αν τηρούνται οι συνθήκες ανεβάζει την ισχύ κατανάλωσης αφού μπορεί να αποδόσει καλύτερα και να απορροφήσει περισσότερη θερμική ενέργεια στο εσωτερικό του χώρου. Με τον μετρητή ενέργειας έχω καταφέρει να καταγράψω και κάτι τιμές στα 2100W αλλά αυτό ήταν ισχύς εκκίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Θα περίμενα να συμβαίνει το αντίθετο: σε ιδανικές συνθήκες να αποδίδει καλύτερα καίγοντας λιγότερο, ενώ σε πιο ακραίες να ζοριζεται (=καταναλώνει περισσότερο)...

 

Επίσης, τα συμβατικά κλιματιστικά έχουν δυνατότητες για να αυξομειώνουν την ισχύ τους; Ακριβώς αυτό δεν είναι η λογική του inverter?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Επειδη θελω να παρω ενα κλιματιστικο 24αρι για το σπιτι εχει καποιος αποψη αν τα παρακατω 2 ειναι καλα μην πεταξουμε τα λεφτα μας σε κατι που δεν θα λειτουργει ικανοποιητικα ?

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/154853-toyotomi-kenzo-ktn-ktg-524iv

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149822-toyotomi-izuru-trn-trg-571zr

 

Με την προσφορα που τα εχει μηπως προλαβω να παρω ενα καποιος αποψη?

 

Θα σου κάνω εγώ μια σύγκριση σπέσιαλ αλά Philippe, αλλά για το αν αξίζουν θα πρέπει να περιμένεις γνώμη από τους μηχανολόγους και τον ηλεκτρολόγο της παρέας.

 

Πλατφόρμα 2009 - 2014

Ελάχιστος θόρυβος 34dB - 39dB

Συντελεστές απόδοσης EER35: 3.10 - 3.20, COP7: 4.50 - 4.30, SCOP/W: 4.80 - 5.10 (βλέπεις το παράδοξο και γιατί οι συντελεστές είναι απλά ενδεικτικοί; )

Ασφάλεια 16Α - 10Α

Καλύτερα πλαστικά το 1ο, λίγο πιο δυνατό το 2ο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε άποψη για αυτήν την σειρά κλιματιστικών: https://www.multiclima.gr/werstahl-air-condition;

Απεφυγε τα ειναι εισαγωγη ενος μικρου μαγαζιου στη πατρα, χωρις πανελλαδικη καλυψη σε περιπτωση βλαβησ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνω εγώ μια σύγκριση σπέσιαλ αλά Philippe, αλλά για το αν αξίζουν θα πρέπει να περιμένεις γνώμη από τους μηχανολόγους και τον ηλεκτρολόγο της παρέας.

 

Πλατφόρμα 2009 - 2014

Ελάχιστος θόρυβος 34dB - 39dB

Συντελεστές απόδοσης EER35: 3.10 - 3.20, COP7: 4.50 - 4.30, SCOP/W: 4.80 - 5.10 (βλέπεις το παράδοξο και γιατί οι συντελεστές είναι απλά ενδεικτικοί; )

Ασφάλεια 16Α - 10Α

Καλύτερα πλαστικά το 1ο, λίγο πιο δυνατό το 2ο

 

Σαν κλιματιστικα ειναι καλα?απο απόδοση,θόρυβο και οικονομία?η συμβουλη ειναι να παρω καποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κλιματιστικα ειναι καλα?απο απόδοση,θόρυβο και οικονομία?η συμβουλη ειναι να παρω καποιο?

 

Καλά φαίνονται για τα χρήματα τους. 

 

Το ένα μάλιστα (Izuru Eco TRN/TRG-571ZR) φαίνεται να έχει αρκετές και καλές κριτικές.

Κριτική και για το άλλο (Kenzo KTN KTG 524IV).

 

Μιας και τα χαρακτηριστικά τους είναι πολύ κοντά τους ενός με του άλλου, προσωπικά ίσως να επέλεγα το Izuru Eco επειδή έχει καλές κριτικές και φαίνεται να έχει δοκιμαστεί γενικά.

 

Ενημερωτικά, υπάρχει στα ίδια λεφτά και αυτό το Daikin. Το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή είναι Daikin. :P

Χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερο από τα δύο toyotomi. Τα FTXB είναι η entry level σειρά της

Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Θα περίμενα να συμβαίνει το αντίθετο: σε ιδανικές συνθήκες να αποδίδει καλύτερα καίγοντας λιγότερο, ενώ σε πιο ακραίες να ζοριζεται (=καταναλώνει περισσότερο)...

 

Επίσης, τα συμβατικά κλιματιστικά έχουν δυνατότητες για να αυξομειώνουν την ισχύ τους; Ακριβώς αυτό δεν είναι η λογική του inverter?

Στα inverter αναλογα τον προγραμματισμο..

Δηλαδη σε 2 επωνυμα στην λειτουργια της θερμανσης οταν ξεκινησουν την λειτουργια τους το ενα ανεβαζει τα ρευματα ψηλα ενω το

αλλο σηκωνει αναλογα την επιθυμητη θερμοκρασια..

Τωρα σε αυτο που ρωτας εγω εχω παρατηρησει οταν εχει καλο καιρο εξω και το βαλω στους 30 απλα δεν ανεβαζει τοσο ψηλα τα ρευματα..

πχ με κρυο θα φτασει τα 1500 ενω με καλο καιρο αντε να παει 1200.

 

Συμβατικο που εχω μετρησει στη ψυξη εδειξε 1200 και μετα απο καποια λεπτα επεσε στα 1120.

 

Το μονο σιγουρο ενα κλιματιστικο ακριβο με μεγαλο συντελεστη αποδοσης ανεβαζει τα ρευματα αργα σε καποια σημεια τα κραταει και ανεβαζει..

-Το pick των ρευματων παει αναλογα με την επιθυμητη..

-Οσο πλησιαζει την επιθυμητη κατεβαινει αρκετα χαμηλα πχ 200watt αναλογα τις συνθηκες μπορει να δουλεψει εκει και

να τα ξανανεβασει.. αλλα μπορει και να σβησει..

-Και να κατεβασεις την επιθυμητη αποτομα δεν θα σβησει.. αλλα θα κατεβασει τα ρευματα και μετα θα δωσει off..

 

Και ολα αυτα τα λεω γιατι μου τα κανει κλιματιστικο με cop 3.8 ενω αυτο με 4 κανει ακριβως τ αντιθετα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κλιματιστικα ειναι καλα?απο απόδοση,θόρυβο και οικονομία?η συμβουλη ειναι να παρω καποιο?

 

 

Ενημερωτικά, υπάρχει στα ίδια λεφτά και αυτό το Daikin. Τα FTXB είναι η entry level σειρά της Daikin.

 

Για πείτε ρε παιδιά οι ειδικοί τι προτείνετε στα 22-24000Btu: Gree Change/ Kenzo vs Gree Lomo/ Izuru vs Daikin FTXB60C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά... Εχω εναν χώρο στο σπίτι σε σχήμα "γαμμα" γυρω στα 70 τ.μ. Αν παρω ενα air condition 24000 btu θα ειμαι καλα; έχω κοιτάξει toyotomi izuru που παιζει προσφορά αυτή την περίοδο. Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...