Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καθότι τα κλιματιστικά τα χρησιμοποιούμε στο σπίτι το καλοκαίρι για ψύξη και το χειμώνα για θέρμανση, τα καθαρίζω 2 φορές το χρόνο μίνιμουμ. Αφαίρεση όλων των πλαστικών, πλύσιμό τους, ακολούθως στέγνωμα και ψέκασμα του στοιχείου και των φίλτρων με αυτά τα ειδικά καθαριστικά σπρέυ που πουλάνε στις υπεραγορές.

 

Έχει χρόνια που καθαρίζω ο ίδιος τα κλιματιστικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Φέτος το καλοκαίρι, το κλιματιστικό της κρεβατοκάμαρας, πρίν το ξεκινήσω, το καθάρισα όπως περίγραψα παραπάνω. Πάρα ταύτα, μόλις σταματήσει η ψύξη επειδή έπιασε τη ζητούμενη θερμοκρασία, ο αέρας του μυρίζει άσχημα.

 

Οπότε είπα ότι μάλλον ξαναθέλει καθαρισμό. Για να μήν τα πολυλογώ, το καθάρισα ακόμα 2 φορές με τα "ειδικά σπρέυ", ενώ την δεύτερη φορά ψέκασα με χλωρίνη τον ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδας, για να φύγει όλη η μαυρίλα που είχε επάνω του, αν και ήταν σχετικά καθαρός.

 

Όλα τα μπροστινά πλαστικά αφαιρεμένα και καθαρισμένα.

 

Όλο κι όλο 2-3 μέρες του πήρε για να αρχίσει να μυρίζει πάλι μόλις σταματάει η ψύξη.

 

Υπάρχει κάποιος γνώστης να μου εξηγήσει τί άλλο μένει να κάνω πρίν το πετάξω? Να ψεκάσω το στοιχείο με dettol? Να ρίξω χλωρίνη στο αυλάκι που συλλέγει το νερό? Εντωμεταξύ το αυλάκι έχει κάποιο είδος σγουγγαριού καθόλη τη διαδρομή του, που το ενώνει με το στοιχείο. Μήπως να το αφαιρέσω να μήν κατακρατά υγρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αν υπάρχει ένας ψυκτικός στο φόρουμ που έχει συναντήσει παρόμοια περίπτωση, να μου δώσει τα φώτα του.

 

Λόγω εμπειρίας από παλαιότερη δουλειά, ξέρω να ξηλώνω/επιδιορθώνω/εγκαθιστώ κλιματιστικά. Απλά επειδή οι μονάδες έψυχαν μηχανήματα και όχι σπίτια, και πάντα ήταν σε λειτουργία ψύξης, ποτέ δεν ασχοληθήκαμε με μυρωδιές.

 

Συνεπώς, αν κάποιος γνώστης μου δώσει οδηγίες, μπορώ να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αν υπάρχει ένας ψυκτικός στο φόρουμ που έχει συναντήσει παρόμοια περίπτωση, να μου δώσει τα φώτα του.

 

Λόγω εμπειρίας από παλαιότερη δουλειά, ξέρω να ξηλώνω/επιδιορθώνω/εγκαθιστώ κλιματιστικά. Απλά επειδή οι μονάδες έψυχαν μηχανήματα και όχι σπίτια, και πάντα ήταν σε λειτουργία ψύξης, ποτέ δεν ασχοληθήκαμε με μυρωδιές.

 

Συνεπώς, αν κάποιος γνώστης μου δώσει οδηγίες, μπορώ να το κάνω.

Tα χημικά που υπάρχουν στις υπεραγορές κάνουν κάποια δουλειά αλλά όχι σοβαρή δουλειά . 

 

Καταρχάς για σωστό καθαρισμό θες επαγγελματικό καθαριστικό  όπως το NCH Everbrite όπου θα το αραιώσεις με νερό σε αναλογία 1:50 . Για επίμονες βρώμες κτλ θα βάλεις περισσότερα ml μέσα στο νερό .

Ψεκάζεις και αφήνεις 10 λεπτά να δράσει . Μετά ψεκάζεις μονο με νερο για να το ξεπλύνεις .

Πρέπει να γίνει ψεκασμός καλά στο στοιχείο με ψεκαστήρι προπιέσεως  όπως αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/4775307/Kraft-K-BG-10.html

 

Πέρα απο αυτό τον ανεμιστήρα τον έβγαλες ποτέ να τον ψεκάσεις ; Σημαντικό και αυτό

 

Υ.Γ πέρα απο αυτά ίσως η μυρωδιά να προέρχεται και απο το λεκανάκι των συμπυκνωμάτων .

Αλλιώς τι γίνεται; αργεί να κρυώσει ο χώρος; με ενα 9αρι ακόμα κάνουμε δουλειά;

Αλλιώς θα κάνει ζέστη μέσα στο χώρο σου και ειδικά σε υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες αυτό θα γίνει πιο έντονο . Βάλε οπωσδήποτε 24άρι και αν αποδειχθεί μικρό βάλε επικουρικά και ένα 9άρι ή 12άρι ανάλογα τι θα σου πει ο ψυκτικός σου .

Τα passion pro II το έχουν ενσωματωμένο αλλά βεβαιώσου πως η εφαρμογή είναι συμβατή με την συσκευή σου. Invmatell νομίζω πως λέγεται στο Play store

Σε android 6 παίζει κανονικότατα δίχως θέματα !

Γιατι να μην σε φτανει? Το 12αρι κανει μεχρι για 30τμ.

Στη θερμανση το 12αρι φτανει περιπου τα 1800watt pick.

Εκτιμω 1000-1300watt/h θα εισαι οκ για τα 25τμ.

Το μέχρι 30 τ.μ είναι προσεγγιστικό . Εξαρτάται απο τις απώλειες του χώρου και από τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής .

http://www.skroutz.gr/s/11882122/Inventor-Passion-Pro-II-P7MVI-09WiFi-P7MVO-09.html

 

Ερωτηση εχει μεσα το wifi η πρεπει να αγορασω module?  Διοτι καποια σαιτ λενε ready, αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν εννουν με extra module

Το έχει εγκατεστημένο μέσα !

Mεχρι ποιου ποσου πιστευετε ότι αξιζει η επισκευή ενος ερκοντίσιον, πανω απ το οποιο δηληδη πας σε αγορα νεου?

Ποιο μοντέλο έχεις και πόσα χρόνια το έχεις ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις πού μπορώ να βρώ στην Κύπρο το καθαριστικό που λές?

 

Τον καθαρισμό τον κάνω με ψεκαστήρι προπιέσεως, όπως αυτό που παρέθεσες, απλά βάζω μέσα το υγρό που αγοράζω. Σκεφτόμουν να αγοράσω κάτι σαν αυτό

 

large_11953757-orig.jpg

 

για ευκολότερη πρόσβαση στον ανεμιστήρα.

 

Τους ανεμιστήρες των κλιματιστικών τους ξηλώσαμε όλους με τεχνικό πρίν από 2 χρόνια. Είναι αρκετά καθαροί. Όταν ψέκασα με το ψεκαστήρι και χλωρίνη, έβγαλε λίγα πράγματα και έριξα επάνω του συνολικά 4 λίτρα διάλυμα χλωρίνης και 2 λίτρα νερό για ξέπλυμα.

 

Σε άλλα φόρουμς διάβασα ότι η περίπτωση αυτή που περιγράφω, δηλαδή να έχεις το κλιματιστικό στους 27-28, και μόλις σταματάει ο συμπιεστής να μυρίζει μούχλα, συνήθως σημαίνει ότι ο ανεμιστήρας τραβάει μυρωδιές από την αποχέτευση.

 

Οπότε λέω να ρίξω συμπυκνωμένη χλωρίνη απευθείας μέσα στο σωλήνα της αποχέτευσης. Και επ ευκαιρίας να ξηλώσω το αυλάκι συλλογής νερού και να το καθαρίσω. Εκτός και αν βρώ το βιομηχανικό καθαριστικό που αναφέρεις.

 

Απλά το θέμα είναι ότι αν όντως η μυρωδιά μούχλας είναι από την αποχέτευση ή το αυλάκι του νερού, τότε αυτό σημαίνει ότι όπως λές, τα ειδικά υγρά των υπεραγορών δεν κάνουν σοβαρή δουλειά, διότι με 3 μπουκάλια που σπατάλησα επάνω στο στοιχείο, κανονικά έπρεπε ότι μούχλα υπήρχε στην αποχέτευση να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσαν σήμερα απο τα Media Markt και παραδέχτηκαν οτι με έχουν καθυστερήσει με την εγκατάσταση του κλιματιστικού η οποία πρόκειται να γίνει σε 18 μέρες απο την παραλαβή του κλιματιστικού. Τους είδα να νοιάζονται πιο πολύ απο εμένα για την εγκατάσταση του κλιματιστικού αφού με εχουν πάρει συνολο τρεις φορές.

Ετσι θέλησαν να μου κάνουν δώρο μια συντήρηση κλιματιστικού για την επόμενη χρονιά τον Απρίλιο στην οποία θα με καλέσουν οι ίδιοι.

 

Για την εγκατάσταση αυτού έχω ανοιξει ήδη την τρύπα η οποία είναι περίπου 10εκατοστά ψηλότερη απο την έξοδο της εσωτερικής μονάδας. Με την αποχετευση νερού που πρόκειται να περάσει απο αυτή την τρύπα θα υπάρξει πρόβλημα σχετικά με την διοχέτευση των νερών;

 

 

Στο κλιματιστικό της αδερφής μου ενα fujitsu τριετίας κατά την λειτουργία του δεν βγάζει ούτε νερό έξω απο τον σωλήνα αποχέτευσης αλλά ούτε και τα πετάει μέσα η μονάδα! Που να πηγαίνει άραγε αυτό το νερό; Η απόδοση του είναι μετρια να μεν βγάζει κρύο αέρα αλλά κατι δεν πάει καλα. Εχετε καποια αποψη τι μπορεί να έχει πριν καλέσω τεχνικό να έρθει να το δει;

 

 

**************

Τετοιο μηχάνημα προπίεσης αμα βρείτε αύριο τελευταία μέρα στα lidl.

https://www.lidl-flyer.com/el-GR/#/88d2aa96-60a9-11e7-a039-005056ab0fb6/view/flyer/page/20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσαν σήμερα απο τα Media Markt και παραδέχτηκαν οτι με έχουν καθυστερήσει με την εγκατάσταση του κλιματιστικού η οποία πρόκειται να γίνει σε 18 μέρες απο την παραλαβή του κλιματιστικού. Τους είδα να νοιάζονται πιο πολύ απο εμένα για την εγκατάσταση του κλιματιστικού αφού με εχουν πάρει συνολο τρεις φορές.

Ετσι θέλησαν να μου κάνουν δώρο μια συντήρηση κλιματιστικού για την επόμενη χρονιά τον Απρίλιο στην οποία θα με καλέσουν οι ίδιοι.

 

Για την εγκατάσταση αυτού έχω ανοιξει ήδη την τρύπα η οποία είναι περίπου 10εκατοστά ψηλότερη απο την έξοδο της εσωτερικής μονάδας. Με την αποχετευση νερού που πρόκειται να περάσει απο αυτή την τρύπα θα υπάρξει πρόβλημα σχετικά με την διοχέτευση των νερών;

 

 

Στο κλιματιστικό της αδερφής μου ενα fujitsu τριετίας κατά την λειτουργία του δεν βγάζει ούτε νερό έξω απο τον σωλήνα αποχέτευσης αλλά ούτε και τα πετάει μέσα η μονάδα! Που να πηγαίνει άραγε αυτό το νερό; Η απόδοση του είναι μετρια να μεν βγάζει κρύο αέρα αλλά κατι δεν πάει καλα. Εχετε καποια αποψη τι μπορεί να έχει πριν καλέσω τεχνικό να έρθει να το δει;

 

 

**************

Τετοιο μηχάνημα προπίεσης αμα βρείτε αύριο τελευταία μέρα στα lidl.

https://www.lidl-flyer.com/el-GR/#/88d2aa96-60a9-11e7-a039-005056ab0fb6/view/flyer/page/20

Δεν βγάζει νερά μια μονάδα απαραίτητα σε όλη τη διάρκεια λειτουργίας της . Υπο συγκεκριμένες συνθήκες υγρασίας θερμοκρασίας κ.α .  Το αν βγάζει ή όχι συμπηκνώματα δεν σημαίνει κάτι . Αν νιώθεις ότι η μονάδα έχει μειωμένη απόδοση  δλδ βγάζει καπως ζεστό αέρα φώναξε ένα ψυκτικό να κάνει μετρηση με θερμομετρο να δει το ΔΤ του κλιματιστικού και να δει αν θέλει συμπλήρωμα σε φρέον ή αν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσαν σήμερα απο τα Media Markt και παραδέχτηκαν οτι με έχουν καθυστερήσει με την εγκατάσταση του κλιματιστικού η οποία πρόκειται να γίνει σε 18 μέρες απο την παραλαβή του κλιματιστικού. Τους είδα να νοιάζονται πιο πολύ απο εμένα για την εγκατάσταση του κλιματιστικού αφού με εχουν πάρει συνολο τρεις φορές.

 

 

18 μερες κανουν για να βαλουν το κλιματιστικο?? :wacko:

Και ως τοτε τη βγαζεις με ανεμιστηρα? Εγω δε θα μπορουσα να περιμενω τοσο, θα το εβαζα με άλλο μαστορα.

 

Ποιο μοντέλο έχεις και πόσα χρόνια το έχεις ;

 

Προτιμω απαντηση ανεξαρτήτως μοντελου και ετων χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 μερες κανουν για να βαλουν το κλιματιστικο?? :wacko:

Και ως τοτε τη βγαζεις με ανεμιστηρα? Εγω δε θα μπορουσα να περιμενω τοσο, θα το εβαζα με άλλο μαστορα.

Αυτο οφείλεται λόγω της προσφοράς που είχαν βγάλει με δωρεαν μεταφορικα, 36 άτοκες δόσεις, και δωρεαν εγκατάσταση.

 

Με aircondition την βγάζω παλι  :-D

-------

Αυτο που είπα για την τρύπα παραπάνω είναι κανείς γνώστης του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει 3 μερες που βάλαμε Fujitsu στο εξοχικό, πραγματικά αθόρυβα μηχανηματα τόσο στην εσωτερική οσο και στην εξωτερικη μονάδα.

 

Τα 9ρακια που έχουν 500 στον κωτσο με την εγκατάσταση (Fujitsu ASYG09LLC / AOYG09LL) ,ζητήσαμε να μην γίνει η εγκατάσταση από αυτούς και να μας τα φέρουν μόνο και κατέβασαν την τιμή 30-35 στο καθένα.

Η εγκατάσταση έγινε από εναν "γνωστό" μας στο 50ρικο το καθένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει cool 3.5kw και heat 3.8kw;

 

 

Ότι το μηχάνημά σου αποδίδει 12000 btu στην ψύξη και 13000 btu στη θέρμανση

 

 

 

Όπως θέλεις το παίρνεις 

Είναι καλό, κακό η μέτριο;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...