Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα δεν σε θεωρώ χαζό άνθρωπο. Αν εσύ καταλαβαίνεις οτι μια συσκευή δεν χαλάει ποτέ της όταν σου αναφέρει κάποιος ποιες μάρκες είναι καλές και ποιες μέτριες, τι να πω. Είναι σαν να νομίζεις οτι η ύλη δεν υπόκειται σε φθορά.

 

Eπειδη ουτε εγω σε θεωρω χαζο ανθρωπο, προφανως και καταλαβες πως οταν λεω δε χαλανε ποτε, δεν εννοω κυριολεκτικα ποτε. 

Το ζητημα σου όμως είναι οτι ψαχνεσαι να χαρακτηρίσεις τον αλλον, γιατι δεν είναι η πρωτη φορα που το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Page not found. Ακυρο λινκ

Έχω την εντύπωση ότι δούλευε στην αρχή αλλά όπως και να έχει το διόρθωσα...

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-gree-12000-btuh-62199193/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ουτε εγω σε θεωρω χαζο ανθρωπο, προφανως και καταλαβες πως οταν λεω δε χαλανε ποτε, δεν εννοω κυριολεκτικα ποτε.

 

Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα, καλό είναι να τα διευκρινίζουμε αυτά, γιατί άλλο το ένα πράγμα και άλλο το άλλο. Στο συγκεκριμένο θέμα, δεν υπάρχει κυριολεκτικά ποτέ στις συσκευές, όλες κάποια στιγμή θα χαλάσουν. Απλά κάποιες έχουνε περισσότερο χρόνο ζωής από κάποιες άλλες. Για τα υπόλοιπα που λες με τους χαρακτηρισμούς δεν θα αναφέρω κάτι γιατί βγαίνουμε offtopic, τους έκανα σε άλλο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχουνε σκάσει κι άλλα Midea παλιότερα..

 

Ο Μαυρογένης έβγαλε και ανακοίνωση για τα Lomo του Leroy. Λέει μάλιστα ότι δεν έχουν ιονιστή. Να ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

 

Υπάρχει διαφορά και στην εμφάνιση. Σηματάκι και θερμοκρασία σε άλλη θέση σίγουρα, αλλά και πιο καμπύλο design ή μου φαίνεται;

 

post-289428-0-28142400-1499904477_thumb.pngpost-289428-0-07947200-1499904481_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό για το σαλόνι μου. Ο χώρος είναι περίπου στα 25τμ μακρόστενος 3,5χ 6,5 περίπου ψηλοοταβανο.

Έχει δύο μπαλκονόπορτες με μονά τζαμια χωρίς κάποια ιδιαίτερη μόνωση και απο πάνω εχει μεγαλο μπαλκόνι με καλή μόνωση.

 

Το θελω και για ψυξη και για θέρμανση κι κοιταγα για Toshiba 16.000 θα με καλύψει η χρειάζομαι 18.000? Έλεγα μηπως αποφύγω να τραβήξω γραμμή 3x2.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκει που αρχιζουν οι σωληνες στο aircondition απο πισω υπαρχει ενα τυπου αρμοφλεξ απο την εταιρια λογικα που εχει μεσα τους σωληνες καπου διαβασα εδω οτι και εκει πρεπει να μονωθει ξεχωριστα με armoflex και οχι ετσι μαζι οπως το εχει η εταιρα.Εμενα εκει στην εγκατασταση το αφησε ετσι(το τυληξε βασικα με μονωτικη) και συνεχισε απο εκει και κατω με armoflex ξεχωριστα βεβαια τους 2 σωληνες.Τωρα εκει που δεν εγινε η μονωση ξεχωριστα θα εχω καποιο θεμα?Κανου ,μετρα κλπ τηρηθηκαν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/11882122/Inventor-Passion-Pro-II-P7MVI-09WiFi-P7MVO-09.html

 

Ερωτηση εχει μεσα το wifi η πρεπει να αγορασω module?  Διοτι καποια σαιτ λενε ready, αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν εννουν με extra module

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σας φαίνεται αυτή η προσφορά του Leroy:

 

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-gree-12000-btuh-62199193/

 

Σε ένα μαγαζί που πουλούσε GREE μου είπαν πως δίνουν 10ετή εγγύηση σε ολόκληρο το μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει η ίδια εγγύηση στα Leroy.

Το προβλημα με τα κλιματιστικα ειναι οτι δεν ξερουμε τι ειδους θορυβο και ενταση παραγει η εξωτερικη μοναδα..

Επισης για 12αρι αποδιδει λιγα btu στην θερμανση..

Καλημέρα σας, ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό για το σαλόνι μου. Ο χώρος είναι περίπου στα 25τμ μακρόστενος 3,5χ 6,5 περίπου ψηλοοταβανο.

Έχει δύο μπαλκονόπορτες με μονά τζαμια χωρίς κάποια ιδιαίτερη μόνωση και απο πάνω εχει μεγαλο μπαλκόνι με καλή μόνωση.

 

Το θελω και για ψυξη και για θέρμανση κι κοιταγα για Toshiba 16.000 θα με καλύψει η χρειάζομαι 18.000? Έλεγα μηπως αποφύγω να τραβήξω γραμμή 3x2.5

Μπορεις να βαλεις 12αρι αλλα με καλυτερη αποδοση στην θερμανση..

Μιλαω για ονομαστικη αποδοση.. καποια φτανουν τα 14500btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή παρατήρηση, επειδή το διαβάζουμε συχνά, μπαλκόνι ή εξώστη λέμε αυτό που δεν έχει τίποτα από κάτω του. Το άλλο το λέμε ταράτσα ή δώμα.

 

Επίσης, είναι σχεδόν απίθανο να γνωρίζουμε πόσο καλή μόνωση έχει το σπίτι μας. Ακόμα κι αν ξέρουμε τι μόνωση μπήκε και πού, δεν είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε αν είναι καλή ή όχι γιατί έιμαστε όλοι άσχετοι. Ένας άλλος έγραφε ότι έχει αλουμίνια και άρα "καλά".. Καλύτερα να θεωρείτε ότι δεν έχετε μόνωση της προκοπής, εκτός αν έχετε κάνει καμιά θερμοπρόσοψη.

 

 

Το προβλημα με τα κλιματιστικα ειναι οτι δεν ξερουμε τι ειδους θορυβο και ενταση παραγει η εξωτερικη μοναδα..

 

Αν πας στη σελίδα της Gree δεν έχει τα τεχνικά; https://drive.google.com/file/d/0BzijSC1eY01EbHM4eC1fZmZRS1E/edit

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στη σελίδα της Gree δεν έχει τα τεχνικά; https://drive.google.com/file/d/0BzijSC1eY01EbHM4eC1fZmZRS1E/edit

Αυτα ειναι κατα προσεγγιση.. Στην πραξη δεν ειναι ετσι..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εννοείς ότι τα dB δεν είναι αντιπροσωπευτικά του θορύβου συμφωνώ μαζί σου. Το συγκεκριμένο μοντέλο πάντως είναι θορυβώδες εσωτερικά σε σχέση με άλλα. Και μιας και έχεις προτείνει το Izuru σε προηγούμενα, το ξέρεις ότι είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό εδώ :)

 

Btw τα μοντέλα 18-24 έχουν ιονιστή (και αισθητήρα στο remote), δεν μας τα λέει καλά ο εδώ αντιπρόσωπος στην ανακοίνωσή του..

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μετρήσεις θορύβου (και όχι μόνο) στα μηχανήματα γίνονται βάσει συγκεκριμένων προτύπων, αν σε ένα έργο το μηχάνημα έχει διάφορες από της ονομαστικές μετρήσεις δεν σημαίνει απαραίτητα πρόβλημα αλλά και διαφορετικές συνθήκες ή τρόπος εγκατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Επειδη θελω να παρω ενα κλιματιστικο 24αρι για το σπιτι εχει καποιος αποψη αν τα παρακατω 2 ειναι καλα μην πεταξουμε τα λεφτα μας σε κατι που δεν θα λειτουργει ικανοποιητικα ?

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/154853-toyotomi-kenzo-ktn-ktg-524iv

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149822-toyotomi-izuru-trn-trg-571zr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...