Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει αφού πάγωσε ο φίλος σου και κάνατε και πατινάζ στο σαλόνι με 9000 btu κάτι παραπάνω από μας θα ξέρει...

Ο σκοπός των κλιματιστικών είναι η παραλαβή των φορτίων των χώρων και όχι την κάλυψη μιας επιφάνειας. Αν ο χώρος την δεδομένη στιγμή έχει φορτίο μικρότερο από την δυναμικότητα του μηχανήματος την ίδια στιγμή, ο χώρος θα καλυφθεί ανεξάρτητα του εμβαδού
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψατε.... Πήρα φέτος inverter carrier 12αρι καινούρια σειρά.

 

Σε ποια θερμοκρασία να το βάζω για οικονομία; μέχρι στιγμής την ημέρα το έχω μόνιμα στους 26 και την νύχτα 27-28.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψατε.... Πήρα φέτος inverter carrier 12αρι καινούρια σειρά.

Σε ποια θερμοκρασία να το βάζω για οικονομία; μέχρι στιγμής την ημέρα το έχω μόνιμα στους 26 και την νύχτα 27-28.

Δοκιμασε την μερα το 27-28 αν σε βολευει, δοκιμαστικα.

Κάνω ένα κατάλογο με αξιόπιστες μάρκες κλιματιστικών. Μου το έχουν ζητήσει. Θέλω καλή απόδοση και ένα στοιχειώδης service.

(η σειρά τυχαία, δεν αξιολογώ)

 

 

Mitsubishi

Daikin

Toshiba

Fujitsu

Panasonic

Samsung

LG

Toyotomi

Gree

Carrier

Haier

Midea

General Electric

Ιnventor

Hitachi ( ή όχι)

Juro Pro (ή όχι)

Pitsos (ή όχι)

 

έχει κανείς αντίρρηση  για να βάλω ή να βγάλω καποια εταιρεία;

Θα μου επιτρεψετε να κανω ενα repost, γιατι φυγαμε offtopic. Οπως ειπα δεν ζηταω πολλα, κανονικος θορυβος, και στοιχειωδη καλη λειτουργια, οχι να το βαζουμε στο 22 για να ψυξει και στο 26- 27 για να ζεστανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έξω έχει 40~42 και είσαι και σε ρετιρέ, ο μόνος τρόπος για να κάνεις οικονομία είναι να μη το ανάβεις 

 

(και δε τρολλάρω προφανώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έξω έχει 40~42 και είσαι και σε ρετιρέ, ο μόνος τρόπος για να κάνεις οικονομία είναι να μη το ανάβεις

 

(και δε τρολλάρω προφανώς)

Έλα ; σιγά μην κάτσω να σκάσω, 35 δείχνει το θερμόμετρο μας μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δε θα κάτσεις να πεθάνεις

 

Όμως σε τέτοιες extreme συνθήκες το θέμα "οικονομία", απλά πάει περίπατο, είτε το βάλεις στους 21 είτε στους 26, το πιο πιθανό είναι ότι δε θα τη πιάσει τη θερμοκρασία που θες, εκτός αν έχεις κλιματιστικά σε όλους τους χώρους του σπιτιού και τα αφήσεις 2~3 μέρες να δουλεύουν

 

Τότε ναι, αν τα βάλεις στους 27-28, πιθανόν να αρχίσουν να πιάνουν θερμοκρασίες και να κόβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δε θα κάτσεις να πεθάνεις

 

Όμως σε τέτοιες extreme συνθήκες το θέμα "οικονομία", απλά πάει περίπατο, είτε το βάλεις στους 21 είτε στους 26, το πιο πιθανό είναι ότι δε θα τη πιάσει τη θερμοκρασία που θες, εκτός αν έχεις κλιματιστικά σε όλους τους χώρους του σπιτιού και τα αφήσεις 2~3 μέρες να δουλεύουν

 

Τότε ναι, αν τα βάλεις στους 27-28, πιθανόν να αρχίσουν να πιάνουν θερμοκρασίες και να κόβουν

Για να βγάλουμε άκρη... Το βάζω όπου θέλω είναι το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει πάρα πολύ ζέστη, πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα 

 

Τώρα με λίγο πιο ήπιες εξωτερικές συνθήκες, προφανώς αν το βάλεις σε 27~28 βαθμούς θα έχεις μεγαλύτερη οικονομία σε σχέση με το να το έχεις στους 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει πάρα πολύ ζέστη, πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα

 

Τώρα με λίγο πιο ήπιες εξωτερικές συνθήκες, προφανώς αν το βάλεις σε 27~28 βαθμούς θα έχεις μεγαλύτερη οικονομία σε σχέση με το να το έχεις στους 20

Άρα άδικα πήρα inverter έτσι που μου τα λες.. Έχω και συμβατικό φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πως στα λέω εγώ, είναι αν το επέλεξες μόνος σου ή με βάση κάποια μελέτη 

 

Αυτό που έλεγα και πριν είναι ότι η επιλογή ενός μηχανήματος δεν γίνεται έτσι απλά, καλώς ή κακώς 

 

Άλλη ισχύ σου αποδίδει το Α μηχάνημα όταν έχεις ένα ΔΤ 10 βαθμών, άλλη όταν έχεις 5, άλλη όταν έχεις 15

 

Το Β μηχάνημα μπορεί να έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά 

 

Και ένα σωρό άλλα πράματα τα οποία δεν έχει και νόημα να αναφέρουμε εδώ :)

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, πλέον όλα τα μηχανήματα είναι inverter, οπότε μην αγχώνεσαι και ιδιαίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα inverter τους εχουν πιει το αιμα γιατι εχουν βαλει μαρκες με εκαψες, οχι γιατι δεν φτανουν τα btu. Επισης τα 2000 ειναι μονο για καποια λεπτα, μετα κοβει και τραβαει αρκετα λιγοτερα. Το αλλο με τα 1700 ισως να τα τραβαει για ποιο πολυ ωρα οποτε ρεφαρει ετσι και αποδισει και χειροτερα οπως λες.

Μαρκας ειχαν βαλει ολοι αυτοι γι αυτο και πιστευαν οτι δεν θα καιει τιποτα..!!!

Ο κοσμος δεν ξερει οταν ακουω ανοιγω και λιγο την πορτα για να βοηθαω και τον υπολοιπο χωρο..!

 

Επειδη ο καθε χωρος εχει τις δικες του απωλειες δεν βασιζεσαι στις μεταβολες του κλιματιστικου αλλα μιλας

υπο συγκεκριμενες συνθηκες οπως:

εξωτερικη-εσωτερικη θερμοκρασια

στιγμιαια καταναλωση

αποδοση στην εξοδο

 

Και παλι αυτο δεν ειναι ακριβες γιατι δεν ξερουμε τα κυβικα του αερα στην εξοδο αλλα ειμαστε πιο κοντα στην

πραγματικοτητα..!

 

Μιλαμε για σχεση αποδοσης-καταναλωσης και ετσι μπορουμε να το μετρησουμε..

Το οτι κοβει το κλιματιστικο ανηκει στους αυτοματισμους δεν μου λεει κατι γιατι και να μην κοψει θα σε ζεστανει

παραπανω και θα καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα σε σχεση με την ρυθμιση του κοντρολ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μου ειπε να βγαλω και συμφωνησα με τις 2. Δεν σε υποχρεωνει κανεις να απαντησεις, προσπερασε το ποστ μου. και προς τι ο πληθυντικος; εκπροσωπεις καποια ομαδα; για τον εαυτο σου να μιλας "αεναε"

Οπως διαπιστωσες δεν ημουν ο μονος "ζεργκ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για αν ελαφρυνω λιγο τη συζητηση σας θα ηθελα τη συμβουλη σας στο εξης.

Ειμαι ιδιοκτητης και ψαχνω 9αρι κλιματιστικο για σπιτι το οποιο και εχω δωσει προς ενοικιαση.

Κριτηρια μου αυστηρα δυο. Τιμη εως 350 ευρω και οσο το δυνατον μεγαλυτερη εγγυηση/ ποιοτητα κατασκευης γιατι ειμαι μακρυα και λογικα θα το σκισουν στη χρηση. Ενεργειακες κλασεις, θορυβοι κτλ δε με ενδιαφερουν.

Απο το νημα ξερω γενικα οτι τα inventor εχουν 10 χρονια εγγυηση χωρις απαιτησεις συντηρησης , ειμαι ομως ελαφρως επιφυλακτικος με το brand και θα ηθελα και αλλες προτασεις ει δυνατον δοκιμασμενες.

Και κατι ακομη. Οι τιμες Σεπτεμβριο/οκτωβριο πεφτουν γενικα (να περιμενω λιγο) ή δεν εχει να κανει?

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/3784_28426/Inventor_or_Nobu/f/407347/9000-btu.html?o=nobu

 

Αφου λες ότι θα το σκίζουν σημαντική η μεγάλη εγγύηση .  Στα λεφτά σου θα κοιτούσα είτε της Nobu (brand name της Inventor) είτε στο Inventor Omnia ,Omna Plus και Life .  (όπως τα βλέπεις στο link)  . 10 χρόνια σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού για τα Inventor και 5χρόνια για τα Nobu (και στις 2 μάρκες καλύπτει εργασία και ανταλλακτικά και χωρίς όρο ετήσιας συντήρησης) οπότε και να πάθει κάτι είσαι καλυμμένος απο περιττά έξοδα .

 

Εναλλακτικά κάτι σε midea αλλά μικρότερη σαφώς εγγύηση και δεν στα καλύπτουν όλα (υπάρχουν όροι συντήρησης κ.α )

Το θεωρω βλακεια να λες οικονομικο κλιματιστικο...

Με ποια κριτηρια..?

Για να εισαι πιο κοντα στην πραγματικοτητα πρεπει να αναφερεις μετρησεις με συνθηκες και απο κει και περα

αυτος που εχει γνωσεις θα κρινει..

Εγω με την εμπειρια μου εχω παρατηρησει οτι τραβηξει σε ρευμα αυτο θα δωσει και ας ειναι 10+!!!

Ναι υπαρχει μια μικρη διαφορα αποδοσης-καταναλωσης αλλα ειναι τοσο μικρη που δεν θα προλαβεις να κανεις αποσβεση

αυτα τα 500 700ευρω που θα δωσεις παραπανω!

 

Λεω σε ψυκτικο της mitsubishi σε κλιματιστικο με cop 4.5 γιατι καθυστερει να αποδοση και μου λεει σηκωνει τα ρευματα

αργα για να σου κανει οικονομια.. και του λεω ποια οικονομια οταν η αποδοση του δεν ειναι παραπανω σε σχεση με

τα watt που καταναλωνει.. και μου λεει ξεχασε το!

Πριν μετρησω το mitsubishi λεω αυτο αποδιδει ενα 20% καλυτερα σε σχεση με ενα αλλο επωνυμο φθηνοτερο κατα 400ε

και οταν το μετρησα ειδα οτι καταναλωνει κατι παραπανω απο 2000watt! ενω το αλλο δεν ξεπαιρνουσε τα 1700watt και λεω α ετσι..!

Τα κλιματιστικα εχουν τα ιδια btu αποδοσης με διαφορετικο συντελεστη αποδοσης..

Εχω μιλησει με κοσμο και μου λενε αυτα τα inverter μας εχουν πιει το αιμα στη δεη και οταν τους ρωταω σε ποια

θερμοκρασια το δουλευετε λενε κατι 25-27β και οταν τους λεω μεχρι 21 αντε 22 μου λενε εκει δεν μας ικανοποιει..!

Θελω να καταληξω αναλογα με τις απωλειες βεβαια.. αν θελει ο κωλος σου.. απο 24β και πανω θα το πληρωσεις και

ας ειναι 50+!!!

Την ενεργειακη κλαση την παραδεχομαι στις τηλεορασεις..

Το ποσο οικονομικό είναι ένα κλιματιστικό σε λειτουργία σαφώς και γίνεται να το κρίνουμε ποιοτικά και όχι ποσοτικά με τους συντελεστές απόδοσης SCOP SEER, COP EER.

 

Κανένα κλιματιστικό δεν δίνει ότι τραβάει σε ρεύμα αυτό μην το ξαναπείς . Το ouput σε kw είναι πολλαπλάσιο του input . (το βλέπεις από τους συντελεστές που προανέφερα).

Κανένα κλιματιστικό ή γενικότερα συσκευή θέρμανσης ψύξης δεν γίνεται να σου δώσει μικρότερη απόδοση σε output απο αυτό που τραβάει σε input . Μην καταρρίπτουμε την εφαρμοσμένη φυσική .

 

Κανένα inverter δεν σου πίνει το αίμα . Η τεχνολογία inverter είναι ουσιαστικά μια διάταξη που κάνει μετατροπή του εναλλασόμενου ρεύμα σε συνεχές .  Με αυτό το τρόπο μπορούμε να οδηγούμε σε διαφορετικά φάσματα στροφών έναν ηλεκτροκινητήρα (κινητήρας του κομπρέσορα) . Έτσι μπορεί το inverter κλιματιστικό να προσαρμόζει τις στροφές του συμπιεστή και ως αποτέλεσμα την απόδοση του σε Btu με βάση τις ανάγκες του χώρου ΓΙΑ ΚΑΘΕ δεδομένη στιγμή . 

Όταν δε χρησιμοποιούμε τα κλιματιστικά για μήνες πρέπει να τα βγάζουμε από την πρίζα; 

Φαντάζομαι το ρεύμα που περνάει σχεδόν δε θα φαίνεται στο λογαριασμό σωστά;

Τα σύγχρονα κλιματιστικά έχουν κατανάλωση σε κατάσταση standby απο 0.5 watt έως 5 watt . Το συνηθισμένο είναι 1-2 watt .

(Ανάλογα το μοντέλο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...