Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η φτερωτή ή τουρμπίνα όπως την λένε μερικοί είναι ΤΟ μέρος που θέλει σίγουρα καλό καθάρισμα. Βέβαια εξαρτάται από την ποιότητα του κλιματιστικού. Π.χ έχω ένα mitsubushi made in japan on/off που είναι 10ετίας και βάλε και η φτερωτή έχει μόνο σκόνη. Και έχω και ένα firstline από τα carrefour που είναι μέχρι 10ετίας και η φτερωτή ήταν γεμάτη μούχλα και μύριζε. Χρειάστηκε πόσες φορές να ξεπλύνω με το απολυμαντικό υγρό (ειδικά αραιωμένο) για να καθαρίσει. Ορίστε και ένα βιντεάκι άλλου, με το τι βγάζει η φτερωτή από μέσα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν χρειάζεται να ξηλωθεί η εσωτερική μονάδα απαραίτητα. Κάποιοι απλά ψεκάζουν με πίεση καθαριστικό κατευθείαν επάνω στον ανεμιστήρα χωρίς να τον βγάλουν .Σε κάποια μοντέλα μπορεί να βγει ο ανεμιστήρας χωρίς να ξηλωθεί η μονάδα. Ρώτα ένα ψυκτικό .

 

 

Στο δικο μου δε βγαινει χωρις ξυλωμα.

Ποσα θα παρει ο ψυκτικος για ενα τετοιο καθαρισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 60 τ.μ., με διπλά τζάμια, χωρίς μόνωση, σε νησί.

 

Σε ένα online τεστ που έκανα βγήκε ότι οι ανάγκες του χώρου μου είναι περίπου 28500 BTU/h

 

Προτιμώ να είμαι καλυμμένος 100% στο ρελαντί, άλλωστε στα χαρακτηριστικά τους λέει ότι είναι κατάλληλα για χώρο 55 τ.μ.

για να βρείτε online τη κλιματιστικό χρειάζεται ο χωρος σας χρησιμοποιηστε αυτο το κομπιουτερακι http://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βρείτε online τη κλιματιστικό χρειάζεται ο χωρος σας χρησιμοποιηστε αυτο το κομπιουτερακι http://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator/ 

 

Δεν υπάρχει κομπιουτεράκι στο link που έβαλες. Ερωτήσεις-απαντήσεις μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου δε βγαινει χωρις ξυλωμα.

Ποσα θα παρει ο ψυκτικος για ενα τετοιο καθαρισμο?

30 με 35Ε για καθαρισμο με πιεστικο μηχανημα(στοιχεια-ανεμιστηρας) και ελεγχος φρεον. Δεν ειναι πολλα αμα φανταστεις οι περισσοτεροι παιρνουν 20ε χωρις να βαλουν πιεστικο μηχανημα και χωρις να καθαρισουν τον ανεμιστηρα με συνεπεια να ξαναμυριζει σε συντομο χρονικο διαστημα..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η φτερωτή ή τουρμπίνα όπως την λένε μερικοί είναι ΤΟ μέρος που θέλει σίγουρα καλό καθάρισμα. Βέβαια εξαρτάται από την ποιότητα του κλιματιστικού. Π.χ έχω ένα mitsubushi made in japan on/off που είναι 10ετίας και βάλε και η φτερωτή έχει μόνο σκόνη. Και έχω και ένα firstline από τα carrefour που είναι μέχρι 10ετίας και η φτερωτή ήταν γεμάτη μούχλα και μύριζε. Χρειάστηκε πόσες φορές να ξεπλύνω με το απολυμαντικό υγρό (ειδικά αραιωμένο) για να καθαρίσει. Ορίστε και ένα βιντεάκι άλλου, με το τι βγάζει η φτερωτή από μέσα.

 

Παντως αυτο με την τουρμπινα πρωτη φορα το διαβαζω και δεν εχω δει ποτε "ειδικο" να το καθαριζει.Τελικα μας δουλευουν κανουν μια δουλεια την οποια θα μπορουσε να κανει ο καθενας αγοραζοντας το ειδικο υγρο.

Επισης εχω ακουσει πολλους να παραπονιουνται οτι μυριζει ο χωρος με την λειτουργια του AC και ενω το καθαριζουν(το τυπικο) συνεχιζει να μυριζει πρωτη φορα διαβασαμε οτι ανα καποια διαστηματα θελει καθαρισμα και η τουρμπινα ειδικα οσοι καπνιζουν κ.τ.λ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο με την τουρμπινα πρωτη φορα το διαβαζω και δεν εχω δει ποτε "ειδικο" να το καθαριζει.Τελικα μας δουλευουν κανουν μια δουλεια την οποια θα μπορουσε να κανει ο καθενας αγοραζοντας το ειδικο υγρο.

Επισης εχω ακουσει πολλους να παραπονιουνται οτι μυριζει ο χωρος με την λειτουργια του AC και ενω το καθαριζουν(το τυπικο) συνεχιζει να μυριζει πρωτη φορα διαβασαμε οτι ανα καποια διαστηματα θελει καθαρισμα και η τουρμπινα ειδικα οσοι καπνιζουν κ.τ.λ.

 

Συμβαίνει στο δικό μου.

 

Κοίτα ο καθαρισμός του ανεμιστήρα εντός της μονάδας είναι ειδική περίπτωση. Σε κάποιες μάρκες κανονικά πρέπει να λυθεί η μονάδα και να αφαιρεθούν τα ανεμιστηράκια, σε κάποια κλιματιστικά μπορείς να ψεκάσεις από το πάνω μέρος και το υγρό πέφτει στα ανεμιστηράκια και προσφέρει έναν καθαρισμό αλλά όχι 100% από την κάτω μεριά τους έχει μείνει η σκόνη. Για να στα αφαιρέσουν βέβαια θα πρέπει να γίνει συνενόηση από πριν και θα αυξηθεί η τιμή γιατί παίρνει χρόνο.

 

Αν καπνίζεις και λειτουργείς το κλιματιστικό εννοείται οτι θέλει συχνότερο καθαρισμό φίλτρων. Αν το κλιματιστικό λειτουργεί και χειμώνα και καλοκαίρι σε ένα σεβαστό χρονικό διάστημα και καπνίζεις π.χ 1 στις 3 φορές που λειτουργεί τότε θέλει 2 καθαρισμούς έναν χειμερινό και έναν εαρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν το ήξερα. Και άσε που όποιος ερχόταν να το καθαρίσει τσιμπούσε το 20αρικάκι και ψέκαζε μόνο τα στοιχεία και έλεγχε και καλά το φρέον! Το ότι όμως η μυρωδιά παρέμενε με έβαλε σε σκέψεις και το έψαξα παραπάνω. Το έκανα μόνος μου και ξεβρόμισε τελείως το firstline σε σημείο που νόμιζες πως ήταν καινούργιο. Πήρα και μια σακούλα που την κρεμάς στο κλιματιστικό για να στάζουν εκεί οι ακαθαρσίες και του έδωσα και κατάλαβε.

Στις φωτογραφίες που ανεβάζω φαίνεται και το ψεκαστήρι πιέσεως που χρησιμοποίησα. Έχει σε διάφορα μαγαζιά πολύ φθηνά! Το χημικό που χρησιμοποίησα το βάζεις αραιωμένο και λέγεται everbrite (σε αντικατάσταστη του παλιού FECTANT-3), είναι πολύ δυνατό καθαριστικό.

Βέβαια μετά που βρήκα έναν σωστό τύπο που μου πέρασε τα νέα μου κλιματιστικά έχω πάψει να ασχολούμαι, γιατί βρήκα έναν σωστό και επαγγελματία (ναι υπάρχουν και τέτοιοι). Επίσης αυτός μου είπε, πως και φρέον που μου είχε συμπληρώσει ο προηγούμενος, με δούλεψε κανονικότατα, γιατί τα παλιά κλιματιστικά δεχόντουσαν τον παλιό ψυκτικό υγρό που δεν κυκλοφορεί εδώ και χρόνια. Άρα ο τυπάς έκανε πως μου συμπληρώνει φρέον (+10€). Και επίσης μου είπε πως αν έχει χάσει ψυκτικό υγρό το κλιματιστικό ο σωστός τρόπος δεν είναι να συμπληρώσεις αλλά να το αφαιρέσεις όλο και να προσθέσεις όσο πρέπει.

Τέλος πάντων, αυτά είχα να πω. Ελπίζω να μην κούρασα. Μακάρι να βοηθηθούν όποιοι θέλουν και μακάρι να βρουν όλοι έναν σωστό επαγγελματία που να τα αξίζει τα λεφτά του. Στον επαγγελματία να δώσω και 10€ παραπάνω!!!

post-52783-0-66987000-1434887339_thumb.jpg

post-52783-0-95468500-1434887353_thumb.jpg

post-52783-0-88371200-1434887367_thumb.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κατάστημα που έχει πράγματα για ψυκτικούς. Τις σακούλες τις πουλάνε εκεί και αυτές. Εγώ πήγα στον Σολδάτο στα Πατήσια.

Ωραίος και  εγώ κοντά είμαι ! Θα χρειαστει να παρω μερικά πραγματάκια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...