Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αδερφή μου έχει ένα κλιματιστικό μάρκας SHARP AY-A9GR, το οποίο δούλευε απροβλημάτιστα από το 2007. Εκτός από τον τυπικό καθαρισμό φίλτρου, δεν είχε γίνει καθαρισμός με υγρό ή συμπλήρωση φρέον ή οποιαδήποτε άλλη επέμβαση από ψυκτικό πέραν της αρχικής εγκατάστασης.

Τον 11/2014 μετακόμισε. Για να "μετακομίσει" και το κλιματιστικό, απευθύνθηκε σε έναν ψυκτικό της γειτονιάς. Ο οποίος έστειλε έναν βλάκαρο (προφανώς μαθητευόμενο) πιτσιρικά που δεν ήξερε και τόσο καλά τη δουλειά. Μου είπε οτι δεν ήταν και τόσο τρυφερός με τη συσκευή, εκτός του οτι γέμισε τρύπες τον τοίχο λόγω κακής εκτίμησης της διαδρομής του σωλήνα, έριχνε και μπουνιές για να κουμπώσει το πλαστικό κάλυμμα με το σώμα του κλιματιστικού με αποτέλεσμα να σπάσει ένα από τα πλαστικά κλιπς κουμπώματος. Μάλλον θα έπρεπε να πάω από κεί και να ρίξω κάμποσες κλωτσές στο κωλαράκι του. Τεσπά. Με κάλυψε το γεγονός οτι μου είπε οτι το συγκεκριμένο μαγαζί έκλεισε πλέον- πάλι καλά.

 

Το πρόβλημα είναι οτι το κλιματιστικό- τώρα που σφίξαν οι ζέστες και το άνοιξε- δεν βγάζει κρύο αέρα. Σε μια επίσκεψή μου το έλεγξα και όντως είναι έτσι. Όλα λειτουργούν στην εντέλεια , αλλά το κλιματιστικό ΔΕΝ ψύχει, αλλά ΟΥΤΕ και θερμαίνει τον αέρα. Όπου και να το βάλεις λειτουργεί σαν ανεμιστήρας.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Ψυκτικός; Συμπλήρωμα φρέον; Κάποια ανεπανόρθωτη βλάβη στα ηλεκτρονικά;

Να το πετάξουμε όπως είναι και να βάλουμε ένα καινούριο;

 

Καθόλου δεν ψύχει; Όταν έχει διαφύγει το φρέον συνήθως δεν ψύχει ή δεν θερμαίνει όσο πρέπει. Μάλλον μπορεί να έγινε βλάβη σε κανένα ηλεκτρονικό στοιχείο/πλακέτα. Μπορείς να καταλάβεις από την έξω μεριά αν τίθεται σε λειτουργία ο συμπιεστής ή όχι;

 

Όπως και να έχει. Απευθυνθείτε σε ψυκτικό οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν ένα κλιματιστικό είναι παλιό (6+ χρονών) δεν συμφέρει η επισκευή, ειδικά αν δεν είναι inverter. σούταρα το 12άρι των carefour και έβαλα ένα inventor life 9άρι και πραγματικά βρήκα την υγειά μου. Σε 10 λεπτά το δωμάτιο γίνεται ψυγείο. Το έχω ανοιχτό όσο κοιμάμαι (Σταθερά 26C :D ). Επιτέλους δεν παθαίνω ποια καλοκαιρια νάρκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ένα κλιματιστικό είναι παλιό (6+ χρονών) δεν συμφέρει η επισκευή, ειδικά αν δεν είναι inverter. σούταρα το 12άρι των carefour και έβαλα ένα inventor life 9άρι και πραγματικά βρήκα την υγειά μου. Σε 10 λεπτά το δωμάτιο γίνεται ψυγείο. Το έχω ανοιχτό όσο κοιμάμαι (Σταθερά 26C :D ). Επιτέλους δεν παθαίνω ποια καλοκαιρια νάρκη.

 

Εχω ενα firstline (carrefour) 9αρι, δεκαετιας.

Επειδη δεν το εχω πολυχρησιμοποιησει, ακομη κανει δουλεια, αλλα δεν ξερω για ποσο ακομη.

Καποια στιγμη θα χρειαστει κι εγω να κανω μεταβαση σε κατι αλλο, οπως εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου δεν ψύχει; Όταν έχει διαφύγει το φρέον συνήθως δεν ψύχει ή δεν θερμαίνει όσο πρέπει. Μάλλον μπορεί να έγινε βλάβη σε κανένα ηλεκτρονικό στοιχείο/πλακέτα. Μπορείς να καταλάβεις από την έξω μεριά αν τίθεται σε λειτουργία ο συμπιεστής ή όχι;

 

Όπως και να έχει. Απευθυνθείτε σε ψυκτικό οπωσδήποτε.

 

Δεν ψύχει καθόλου. 

Η εξωτερική μονάδα μπαίνει σε λειτουργία. Παίρνει μπρος δηλαδή, δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από μια σύντομη έρευνα για κάλυψη χώρου 28 τετραγωνικά, κατέληξα στο Fujitsu ASYG12LMCA.

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_FUJITSU-ASYG12LMCA,99452,397574,1263217.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

 

Ποιά η γνώμη σας για το εν λόγω κλιματιστικό;

 

Θα την παλέψει το καλοκαίρι στην Αθήνα με καθημερινή χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από μια σύντομη έρευνα για κάλυψη χώρου 28 τετραγωνικά, κατέληξα στο Fujitsu ASYG12LMCA. http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_FUJITSU-ASYG12LMCA,99452,397574,1263217.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr Ποιά η γνώμη σας για το εν λόγω κλιματιστικό;<br />

Θα την παλέψει το καλοκαίρι στην Αθήνα με καθημερινή χρήση;

 

Θα την παλέψει. Πιο πολύ με προβληματίζουν τα πολλά db του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από μια σύντομη έρευνα για κάλυψη χώρου 28 τετραγωνικά, κατέληξα στο Fujitsu ASYG12LMCA.

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_FUJITSU-ASYG12LMCA,99452,397574,1263217.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

 

Ποιά η γνώμη σας για το εν λόγω κλιματιστικό;

 

Θα την παλέψει το καλοκαίρι στην Αθήνα με καθημερινή χρήση;

Kαι μια αξιολογηση που εχει στο skroutz αναφερει για φασαρια.. https://www.skroutz.gr/s/3291189/Fujitsu-ASYG12LMC.html Εμενα μου εχει πει ψυκτικος οτι η σειρα lm ειναι πολυ καλη γιατι εγω εχω lc..  Επισης η fujitsu δινει 3 χρονια εγγυηση μεσα-εξω και εχει φτηνα ανταλλακτικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτά τα 2:

 

http://www.skroutz.gr/s/1830057/Midea-Neola-MS11D-09HRDN1-QC2.html(περσινό)

 

https://www.skroutz.gr/s/6578939/Inventor-Life-L2VI-L2VO-09.html(πρόσφατο, πριν 2 βδομάδες μπήκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψύχει καθόλου. 

Η εξωτερική μονάδα μπαίνει σε λειτουργία. Παίρνει μπρος δηλαδή, δουλεύει ο ανεμιστήρας.

 

Δεν λέω για τον ανεμιστήρα αλλά για τον συμπιεστή, είναι εσωτερικά και δεν φαίνεται αλλά αν το έχεις χρόνια το μηχάνημα μπορείς να καταλάβεις αν λειτουργεί. Υπάρχει περίπτωση να μην εκκινεί και να λειτουργούν μόνο οι ανεμιστήρες, σε τέτοια περίπτωσης δεν έχεις ούτε ψύξη ούτε θέρμανση στο μηχάνημα παρά μόνο λειτουργία ως ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κλιματιστικο μεσα υπαρχει ενας κυλινδρος που γυριζει.

Σημερα που ανοιξα το καπακι για να  πλυνω τα φιλτρα, παρατηρησα οτι ειναι γεματος σκονη.

Αναρωτιεμαι πως μπορει να καθαριστει. Δοκιμασα με σπρευ πεπ. αερα χωρις πολυ επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κλιματιστικο μεσα υπαρχει ενας κυλινδρος που γυριζει.

Σημερα που ανοιξα το καπακι για να  πλυνω τα φιλτρα, παρατηρησα οτι ειναι γεματος σκονη.

Αναρωτιεμαι πως μπορει να καθαριστει. Δοκιμασα με σπρευ πεπ. αερα χωρις πολυ επιτυχια.

O κυλινδρος είναι ο ανεμιστήρας. Για να καθαριστεί πρέπει να βγει. Αυτο κανονικά είναι δουλειά του συντηρητή . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κυλινδρος είναι ο ανεμιστήρας. Για να καθαριστεί πρέπει να βγει. Αυτο κανονικά είναι δουλειά του συντηρητή . 

 

Γυριζει παντα οταν το κλιματιστικο ειναι σε λειτουργια, ειτε σε ψυξη ειτε σε απλο ανεμιστηρα, σωστα?

 

Υποθετω οτι ο συντηρητης θα πρεπει να ξυλωσει το ερκοντισιον απο το τοιχο για να βγαλει εξω τον κυλινδρο και να τον καθαρισει, γιατι το χερι δε χωραει να περασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυριζει παντα οταν το κλιματιστικο ειναι σε λειτουργια, ειτε σε ψυξη ειτε σε απλο ανεμιστηρα, σωστα?

 

Υποθετω οτι ο συντηρητης θα πρεπει να ξυλωσει το ερκοντισιον απο το τοιχο για να βγαλει εξω τον κυλινδρο και να τον καθαρισει, γιατι το χερι δε χωραει να περασει...

Δεν χρειάζεται να ξηλωθεί η εσωτερική μονάδα απαραίτητα. Κάποιοι απλά ψεκάζουν με πίεση καθαριστικό κατευθείαν επάνω στον ανεμιστήρα χωρίς να τον βγάλουν .Σε κάποια μοντέλα μπορεί να βγει ο ανεμιστήρας χωρίς να ξηλωθεί η μονάδα. Ρώτα ένα ψυκτικό .

Ναι ο ανεμιστήρας είναι αυτός που "σπρώχνει" το αερα που βγαίνει απο τις περσίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...