Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αναμεσα σε inventor vision 'η inventor passion για 18αρι.Ο χωρος ειναι 35τμ σαλονι-κουζινα με διπλα τζαμια, κουφωματα αλουμινιου, σε μια πολυκατοικία 6οροφη του 2005,στον 3ο οροφο βρισκεται το διαμέρισμα.

Τι μου προτείνετε?Η διαφορρα τους στην τιμη ειναι ενα 100αρικο οποτε δεν με απασχολει το οικονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναλογα με τις απαιτησεις σου μπορεις να βαλεις και 12αρι αλλα αμα το θες περισσοτερο για θερμανση να κοιταξες να αποδιδει ονομαστικα απο 13600btu και πανω.

Το λεω γιατι ειναι του 2005 και δεν ειναι ρετιρε..

Εγω 12αρι εχω σε 30τμ και ειναι μια χαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειμαι αναμεσα σε inventor vision 'η inventor passion για 18αρι.Ο χωρος ειναι 35τμ σαλονι-κουζινα με διπλα τζαμια, κουφωματα αλουμινιου, σε μια πολυκατοικία 6οροφη του 2005,στον 3ο οροφο βρισκεται το διαμέρισμα.
Τι μου προτείνετε?Η διαφορρα τους στην τιμη ειναι ενα 100αρικο οποτε δεν με απασχολει το οικονομικο.

 

To vision είναι με διαφορά πιο αθόρυβο καλύτερη κατανάλωση στην ψύξη έχει και υπενθύμιση για να πλύνεις τα φίλτρα. Ολα τα άλλα είναι ίδια με το passion . Το μόνο του μειονέκτημα είναι ο λίγο πιο αδύναμος ανεμιστήρας σε σχέση με το passion .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια? το service του κληματιστικου ειναι αναγκαιο καθε 6μηνο που λενε? ή και καθε χρονο ειναι μια χαρα?

Τι κερδιζεις αντικειμενικα απο το service? Γιατι εγω περσι που ειχα κανει σε ενα που το εκανα χρηση για 2 χρονια χειμωνα - καλοκαιρι το παιδι μου ειπε οτι δεν ειδε και πολυ βρωμια και γενικα δεν ειδα και καμια τρελη διαφορα μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια? το service του κληματιστικου ειναι αναγκαιο καθε 6μηνο που λενε? ή και καθε χρονο ειναι μια χαρα?

Τι κερδιζεις αντικειμενικα απο το service? Γιατι εγω περσι που ειχα κανει σε ενα που το εκανα χρηση για 2 χρονια χειμωνα - καλοκαιρι το παιδι μου ειπε οτι δεν ειδε και πολυ βρωμια και γενικα δεν ειδα και καμια τρελη διαφορα μετα

με λιγα λογια.. service θα το κανεις μονο οταν σου μυριζει.. Την εξω μοναδα μπορεις να την καθαρισεις και μονος σου,λαστιχο με νερο και ριχνεις στις κυψελες απο πανω προς τα κατω. Για την μεσα θα καθαριζεις τα φιλτρα..

Για service θα πληρωσεις μονο ψυκτικο που θα σου καθαρισει τα στοιχεια-ανεμιστηρα με πιεστικο μηχανημα και ελεγχο φρεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε, καθαρισμό κάνεις για να μην μυρίσει, όχι μόνο όταν/αφού μυρίσει

Οκ. Σολδατο τοτε καθαριστικο μυκητοκτονο με 10ε και ενα πιεστικο με 5ε και κανω αμετρητους καθαρισμους!!!

Αυτα γιατι οι ψυκτικοι κοροιδευαν και ειχαν και θρασος να παιρνουν εως 30ε και μετα απο συντομο χρονικο διαστημα ξαναμυριζε..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και στο άλλο thread το κλιματιστικό ξαναμύριζε γιατί δεν καθαρίζονται οι τουρμπίνες. Αυτό θα επιδιώξω να το κάνω στο δικό μου του χρόνου.

 

Όσο για χρόνο καθαρισμού ο ψυκτικός μου έχει πει κάθε 2 χρόνια εκτός αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι. Π.χ επαγγελματικός χώρος κάπνισμα αναθυμιάσεις και οσμές κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι αναμεσα σε inventor και mitsibushi a++  passion,vision,life και αντιστοιχα zen ή οποιο αλλο υπαρχει σε αυτη την κατηγορια απο 12-18.16αρια ειδα δεν βγαινουν πια 12 ή 14 και μετα 18αρια

 

 

To vision είναι με διαφορά πιο αθόρυβο καλύτερη κατανάλωση στην ψύξη έχει και υπενθύμιση για να πλύνεις τα φίλτρα. Ολα τα άλλα είναι ίδια με το passion . Το μόνο του μειονέκτημα είναι ο λίγο πιο αδύναμος ανεμιστήρας σε σχέση με το passion .

και τα 2 εχουν ιονιστη? το life σε τι υστερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι αναμεσα σε inventor και mitsibushi a++  passion,vision,life και αντιστοιχα zen ή οποιο αλλο υπαρχει σε αυτη την κατηγορια απο 12-18.16αρια ειδα δεν βγαινουν πια 12 ή 14 και μετα 18αρια

 

 

και τα 2 εχουν ιονιστη? το life σε τι υστερει?

Μεταξύ passion vision και zen για μένα υπερτερεί το vision  μετά το zen και μετά το passion 

To vision είναι και 350 ευρώ περίπου φθηνότερο απο το zen  .Καίει σχεδόν το ίδιο με το zen αλλά έχει πολύ πιο αθόρυβο ανεμιστήρα απο το zen καθώς και περισσότερες λειτουργίες.

 

Τόσο το passion όσο και το vision έχουν ιονιστή . Το life όχι . 

Σύγκρινα τα 18άρια . Καλό είναι να μας πεις αρχικά για τί μέγεθος κοιτάς και για τί χρήση  (θέρμανση ψύξη και πόσες ώρες ; ) 

Το life είναι κατώτερο σε καταναλώσεις, στάθμη θορύβου (απο τα 3 παραπάνω μηχανήματα )αλλά και μηχάνημα με τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ βασικά σε λειτουργίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...