Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Τότε θα κατευθυνθώ προς inventor που μου αρέσουν και πιο πολύ εξωτερικά και ήταν η αρχική μου επιλογή πριν με τουμπάρουν οι πωλητές! εντωμεταξύ βρίσκω τώρα το passion στα 979 και το vision στα 1029 οπότε αν είναι καλύτερο (γιατί πιο ωραίο είναι σίγουρα) σκέφτομαι να πάρω αυτό. το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι στην θέρμανση γράφει 2 ++ ενώ το πάσιον γράφει 3+++ ...

 

τα εκτύπωσα τώρα να τα ξανά-κοιτάξω από το επίσημο site αλλά αν έχεις κάποια γνώμη σύγκρισης μεταξύ των 2 της inventor εσύ ή κάποιος άλλος είναι ευπρόσδεκτη! 

στο σαλόνι ο θόρυβος δεν με νοιάζει και τόσο - περισσότερο με ενδιαφέρουν τα φίλτρα να είναι καλή η ατμόσφαιρα και σίγουρα η κατανάλωση ρεύματος! (με δεδομένο ότι θα του κάνω όσο πιο υποδειγματική χρήση του inverter όπως πρότεινε και ο φίλος παραπάνω).

 

ευχαριστώ και πάλι !

Με βάση τα κριτήρια σου μεταξύ passion και vision να παρεις το passion . Καταρχάς το vision έχει απλά ενα με 2 παραπάνω φίλτρα που δεν είναι σημαντικά (μιας και το passion έχει και ενεργου ανθρακα και ιονιστη που είναι τα σημαντικότερα και μερικά έξτρα αν θυμάμαι καλα) Απο την άλλη το vision έχει υπενθύμιση για να πλύνεις τα φίλτρα . Όλα αυτά δεν τα θεωρώ σημαντικά για να πας σε vision γιατί το passion Σου προσφέρει κάτι σημαντικότερο. ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ανεμιστήρα οπότε θα πετυχαίνεις γρηγορότερα τις συνθήκες που θες στον χώρο . Ο ανεμιστήρας του vision σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό είναι αδύναμος αλλα ικανοποιητικός σε γενικές γραμμες κατα την άποψη μου . 

 

Όσον αφορά τον θόρυβο του passion σε σύγκριση με το vision .Aπο την στιγμή που προορίζεται για σαλόνι τα db θορύβου είναι μια χαρά και μπορείς να κοιμηθείς άνετα σαλόνι απλά θα ακούς το κλιματιστικό (passion ) και αν δεν εισαι δυσκολος στον ύπνο σου θα κοιμάσαι σαν πουλάκι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα!.

Θέλω να αλλάξω το κλιματιστικό και θα ήθελα οι γνώστες να με βοηθήσουν.

Πρόκειτε για κατάστημα-internet cafe

Ο χώρος είναι 35 τετραγωνικά και έχει 11 υπολογιστές,το ταβάνι είναι ψιλούτσικο 3-3,5 μέτρα περίπου και η μία πλευρά είναι τζαμαρία οπου κάποιες ώρες της μέρας χτυπάει ο ήλιος.

Μέσα επήσης έχει 2 ψυγεία.

Ο πωλητής που μίλησα σήμερα μου είπε να βάλω 24άρι ενώ εγώ τώρα έχω 18άρι.

Η αλλαγή θα γίνει καθαρά για λόγους οικονομίας της δεη αυτό που έχω τώρα είναι συμβατικό 18άρι όπος είπα και καίει τον κόλ.. του..

Αξίζει καταρχάς να αλλάξω?θα δώ διαφορά στης κιλοβατώρες?24 για το χώρο μου θα κάνει όντος εξικονόμηση ρευματος σε σχέση με το 18άρι?

ο πωλητής μου πρώτεινε αυτό,http://www.kazanas.g...roduct_id=25725

ξερω δέν είναι το καλύτερο αλλά σκευτείτε οτι εγώ τώρα αυτό που έχω είναι μάρκα καρφούρ.

Εχω φτιάξει και θρεντ δέν ξέρω αν πρέπει να διαγραφεί η να απαντησει κάποιοσ εκει.

http://www.insomnia.gr/topic/575331-%CF%84%CE%B9-air-condition-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%89/

 

Λοιπόν χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 24αρι αν οι υπολογιστές λειτουργούν συνέχεια, τώρα κοιτούσα τα ASHRAE standards.

 

11 desktop pc x 0.34 kW/item =  3.74 kW

2 ψυγεία x 0.54 kW/item = 1.08 kW

 

Χώρος στο περίπου με μια προσέγγιση αν λάβουμε υπόψη και την τζαμαρία 19000 ΒTU

Από τις συσκευές 4.82kW ή 16500 BTU

Άρα σύνολο 35500 BTU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η gree δεν ειναι κρατικη.....Η inventor δεν ειναι ελληνικη.

Κινεζικα ειναι,δουλευω στην αποθηκη που ερχονται απε ευθειας απο κινα.

Την διανομη την εχει αναλαβει ο μεγαλυτερος διανομεας της Κινας,αν με επιασες τι εννοω...

https://en.wikipedia.org/wiki/Gree_Electric

 

64% of the company is owned by the Chinese government, while 36% by other parties

 

και όπου αλλού διαβάσω είναι state owned  enterprise (SOE) of china οπότε κρατική εκτός και αν αλλαξε κάτι πρόσφατα.

 

Η inventor είναι brand name ελληνικό κάτι που φαίνεται κιόλας απο εδώ :

Η εταιρία Inventor A.G. A.E. είναι η κάτοχος και η αποκλειστική διανομέας των κλιματιστικών Inventor παγκοσμίως

Δραστηριοποιούμαστε με επιτυχία στην ελληνική αγορά από το 1966, και στην Παγκόσμια αγορά τα τελευταία 15 χρόνια

Η εταιρία μας έχει δύο θυγατρικές εταιρίες, στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας και στο Guangdong της Κίνας  

Τέλος, σε μια προσπάθεια να παρακολουθούμε στενά την παραγωγή και την διανομή των προϊόντων μας, ιδρύσαμε την θυγατρική μας εταιρία στην Κίνα. Με αυτήν την κίνηση μπορούμε να στηρίξουμε με ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια τις τοπικές και τις διεθνείς μας συνεργασίες.

 

http://www.inventoraircondition.gr/history/

 

Μιλάω πάντα για το brand name . Η κατασκευή τους και η τεχνολογίας τους είναι απο την Gree electric apliance of Zunhai .

Αυτό άλλωστε ενας ψυκτικός το γνωρίζει έμμεσα μιας και (αν όχι όλοι οι κωδικοί ανταλλακτικών ) έχουν κοινά ανταλλακτικά . Αν δεν βρεις ενα ανταλλακτικό απο την Gree για Gree μηχάνημα πολύ πιθανόν να βρείς το ίδιο αναλλακτικό απο την inventor . 

 

Κινέζικα είναι . Κανένας δεν είπε το αντίθετο . 

 

Μάλλον αναφέρεσαι στην COSCO . 

 

 

 

 

Λοιπόν χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 24αρι αν οι υπολογιστές λειτουργούν συνέχεια, τώρα κοιτούσα τα ASHRAE standards.

 

11 desktop pc x 0.34 kW/item =  3.74 kW

2 ψυγεία x 0.54 kW/item = 1.08 kW

 

Χώρος στο περίπου με μια προσέγγιση αν λάβουμε υπόψη και την τζαμαρία 19000 ΒTU

Από τις συσκευές 4.82kW ή 16500 BTU

Άρα σύνολο 35500 BTU.

Δεν θα αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου αλλά γενικά χώροι όπως τα ιντερνετ cafe έχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε btu . Ακόμα και τον χειμώνα ανάλογα τα pc που δουλεύουν (τί hardware φοράνε και σε τι load δουλεύουν gaming pcs ή για απλή χρήση) και πόσους πελάτες έχεις μέσα στο μαγαζί (οι πελάτες προσθέτουν θερμικα φορτία στο χώρο) αρκετές φορές χρειάζεται να ανάψεις τον κλιματισμό στην ψύξη (ναι και ας είναι χειμώνας) ειδικά όταν δεν μπορείς να ανοίξεις πόρτες και παράθυρα λόγο φασαρίας (δουλευα 2 χρόνια σε internet cafe) . Αυτό που θέλω μόνο να τωνίσω είναι ότι είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση η μελέτη απαιτήσεων σε btu σε γραφεία και γενικά καταστήματα πόσο μάλλον σε χώρους εστίασης με κουζίνα στον ίδιο χώρο . Να απευθυνθείς σε εναν καλό ψυκτικό ή μηχανολόγο  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ! Passion it is ! Θα επιστρέψω με review αφού δω την θέρμανσή του που είναι και πολύ σημαντική για το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 24αρι αν οι υπολογιστές λειτουργούν συνέχεια, τώρα κοιτούσα τα ASHRAE standards.

 

11 desktop pc x 0.34 kW/item =  3.74 kW

2 ψυγεία x 0.54 kW/item = 1.08 kW

 

Χώρος στο περίπου με μια προσέγγιση αν λάβουμε υπόψη και την τζαμαρία 19000 ΒTU

Από τις συσκευές 4.82kW ή 16500 BTU

Άρα σύνολο 35500 BTU.

καλα τα λες.. Στην πραξη ομως εχει 18αρι και κανει την δουλεια του!!! Ο λογος που θελει να το αλλαξει ειναι για τα ρευματα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με νοιάζει.

Εγώ τη δουλειά μου την κάνω με το 18άρι απλά η ερώτηση μου είναι η εξής να κρατήσω το 18άρι συμβατικο η να βάλω 24 ινβερτερ?

Θα δώ καμία διαφορά στο ρεύμα?αν δέν υπάρχει αξιόλογη διαφορά δέν υπάρχει λόγος να δώσω 1 χιλιάρικο έτσι...

Αν πχ με το 24άρι ινβερτερ γλυτόνω 30ευρό το 4μηνο στο λογαριασμό μου τι να το κάνω..άσε το συμβατικο καλυτερα.

Αν όμος η διαφορά είναι αξιόλογη να το αλλάξω αλλά δέν υπάρχει τρόπος να μάθω πρίν το πάρω...

Και είναι και 1 χιλιάρικο δέν είναι 50-100 ευρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με νοιάζει.

Εγώ τη δουλειά μου την κάνω με το 18άρι απλά η ερώτηση μου είναι η εξής να κρατήσω το 18άρι συμβατικο η να βάλω 24 ινβερτερ?

Θα δώ καμία διαφορά στο ρεύμα?αν δέν υπάρχει αξιόλογη διαφορά δέν υπάρχει λόγος να δώσω 1 χιλιάρικο έτσι...

Αν πχ με το 24άρι ινβερτερ γλυτόνω 30ευρό το 4μηνο στο λογαριασμό μου τι να το κάνω..άσε το συμβατικο καλυτερα.

Αν όμος η διαφορά είναι αξιόλογη να το αλλάξω αλλά δέν υπάρχει τρόπος να μάθω πρίν το πάρω...

Και είναι και 1 χιλιάρικο δέν είναι 50-100 ευρό...

εβαλα οτι το παρον κλιματιστικο σου καιει 30KW/24H αρα καταναλωνεις 1200-1300watt/h. Για τετοιου ειδους απωλειες δεν βλεπω να καις πολυ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν δουλευει 24 ώρες το κλιματιστικό.

Δουλευει απο της 11-12 το πρωί μέχρι τις 8 περίπου το απόγευμα, τουλάχιστον οι μετρήσεις μου ήταν για αυτα τα ωράρια τώρα που κάνει περισότερη ζέστη δουλευει παραπάνω ώρες ίσος και μέχρι 12 το βράδυ.

Οπότε υπολόγιζε με τα νούμερα που είπα 8-9 ώρες οπότε 30kw δια 8,5 ώρες  3500watt στο περίπου είναι όλα αυτα βαίβαια οπότε με λίγα λόγια καιει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ψαχνουμε δυο μηχανηματα ενα 9000 και ενα 18000 για το σπιτι.

 

Εχω καταληξει σε invertor.

Συγκεκριμενα στην σειρα life η οποια απο οτι εχω καταλαβει ειναι μια σκαλα κατω απο την passion.

Wifi και λοιπα παρομοια δεν με ενδιαφερουν.

Για το 18αρι εχω καταληξει σε αυτο το οποιο το βρισκω στα ιδια λεφτα στα media markt.

Για το 9αρι εχω καταληξει σε αυτο το οποιο επισης βρισκω στα ιδια λεφτα με τα media.

 

Ψαχνοντας στο σκρουτζ βρηκα την σειρα passion σε 9αρι και 18αρι αντιστοιχα αλλα την προηγουμενη γενια, συμφωνα με τον καταλογο του 2015 που εχω στα χερια μου και συμφωνα με το site της ιδιας της invertor.Η προηγουμενη γενια λοιπον της σειρας passion ειναι φθηνοτερη ή στα ιδια λεφτα με την τωρινη σειρα life αλλα σκαλωνω στο οτι ειναι παλαιοτερη.

 

Συγκεκριμενα εχω βρει αυτο και αυτο.Τι προτεινεται να παω σε τωρινη γενια 2015 life η σε προηγουμενη passion;

 

Επισης τα media markt μας ειπαν για τιμη εγκαταστασης ενα 120αρι και για τα δυο aircondition(50 το 9αρι και 70-80 το 18αρι).Τι πιστευεται καλη τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ψαχνουμε δυο μηχανηματα ενα 9000 και ενα 18000 για το σπιτι.

 

Εχω καταληξει σε invertor.

Συγκεκριμενα στην σειρα life η οποια απο οτι εχω καταλαβει ειναι μια σκαλα κατω απο την passion.

Wifi και λοιπα παρομοια δεν με ενδιαφερουν.

Για το 18αρι εχω καταληξει σε αυτο το οποιο το βρισκω στα ιδια λεφτα στα media markt.

Για το 9αρι εχω καταληξει σε αυτο το οποιο επισης βρισκω στα ιδια λεφτα με τα media.

 

Ψαχνοντας στο σκρουτζ βρηκα την σειρα passion σε 9αρι και 18αρι αντιστοιχα αλλα την προηγουμενη γενια, συμφωνα με τον καταλογο του 2015 που εχω στα χερια μου και συμφωνα με το site της ιδιας της invertor.Η προηγουμενη γενια λοιπον της σειρας passion ειναι φθηνοτερη ή στα ιδια λεφτα με την τωρινη σειρα life αλλα σκαλωνω στο οτι ειναι παλαιοτερη.

 

Συγκεκριμενα εχω βρει αυτο και αυτο.Τι προτεινεται να παω σε τωρινη γενια 2015 life η σε προηγουμενη passion;

 

Επισης τα media markt μας ειπαν για τιμη εγκαταστασης ενα 120αρι και για τα δυο aircondition(50 το 9αρι και 70-80 το 18αρι).Τι πιστευεται καλη τιμη;

Nα πάρεις τα passion του 2014  . H σειρα life δεν είναι εν κλικ κάτω απο την passion αλλά πολύ πιο κάτω. Είναι βασικά μοντέλα με τις απολυτως βασικές λειτουργίες . Κάτω απο την passion είναι η Alfa .

 

Λόγοι για να παρεις την σειρά passion 2014

 

ifeel τεχνολογία (για το 18άρι είναι βασικό για μένα)

ιονιστής που δεν έχει η life

πολλά φίλτρα που δεν έχει η life μιας και απο τι έχω δει η life έχει μόνο το βασικό φίλτρο

Ελάχιστα καλύτερη κατανάλωση και καλύτερο εύρος απόδοσης απο την σειρά life

Δυνατότερο ανεμιστήρα.

Για τα 18άρια το passion είναι με διαφορά πιο αθόρυβο απο το αντίστοιχο life

 

Κατά την δικιά μου άποψη αν το 9άρι προορίζεται για υπνοδωμάτιο και σε ενδιαφέρει να ναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται τότε η σειρά vision είναι αυτό που ψάχνεις μιας και έχει απο τους πιο αθόρυβους ανεμιστήρες στο εμπόριο .

 

Οι τιμές εγκατάστασης που σου είπαν στα mediamarkt δεν είναι προσφορά . Εκεί κυμαίνονται και απο ανεξάρτητους ψυκτικούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την γνωμη σου.

 

Για την τιμη ξερω οτι δεν ειναι προσφορα,απλα ρωτησα εαν ειναι καλη ή να προτιμησω καποιο εξωτερικο συνεργειο.

Ότι και αν προτιμήσεις να προσυμφωνήσεις  (που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα αλλά εχουμε γεμίσει "επαγγελματίες")

η εγκατάσταση να γίνει με αντλία κενού και ξεχωριστές μονώσεις απαραίτητα για να δουλεύει σωστά το μηχάνημα και να αποδίδει σωστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και αν προτιμήσεις να προσυμφωνήσεις  (που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα αλλά εχουμε γεμίσει "επαγγελματίες")

η εγκατάσταση να γίνει με αντλία κενού και  ξεχωριστές  μονώσεις απαραίτητα για  να δουλεύει σωστά το μηχάνημα και να αποδίδει σωστά.

 

Πολύ σωστά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν δουλευει 24 ώρες το κλιματιστικό.

Δουλευει απο της 11-12 το πρωί μέχρι τις 8 περίπου το απόγευμα, τουλάχιστον οι μετρήσεις μου ήταν για αυτα τα ωράρια τώρα που κάνει περισότερη ζέστη δουλευει παραπάνω ώρες ίσος και μέχρι 12 το βράδυ.

Οπότε υπολόγιζε με τα νούμερα που είπα 8-9 ώρες οπότε 30kw δια 8,5 ώρες  3500watt στο περίπου είναι όλα αυτα βαίβαια οπότε με λίγα λόγια καιει πολύ.

καιει τον κ@λο του!

Ότι και αν προτιμήσεις να προσυμφωνήσεις  (που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα αλλά εχουμε γεμίσει "επαγγελματίες")

η εγκατάσταση να γίνει με αντλία κενού και ξεχωριστές μονώσεις απαραίτητα για να δουλεύει σωστά το μηχάνημα και να αποδίδει σωστά.

και αμα ειναι κοντινη η αποσταση εσω-εξω να σου αφησουν τουλαχιστον 2 μετρα σωληνα για να δουλευει σωστα το φρεον.

μειονεκτηματα:αυξημενες πιεσεις στον συμπιεστη(αξιοπιστια). Θορυβος στην εσωτερικη(μαχαιρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκοπεύω να αγοράσω 9ρι για υπνοδωμάτιο και έχω ψιλοκαταλήξει στο Toyotomi TRN/TRG-528ZR, και θα χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη.

Υπάρχει κάποια καλή αντιπρόταση; Είτε καλύτερο στα ίδια χρήματα είτε φθηνότερο στα ίδια specs;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...