Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα.Άποψη γι'αυτο έχουμε? https://www.united-electronics.gr/product.asp?catid=1711&title=united-uni-3209-inv-κλιματιστικο-inverter-9000btu 

To θέλω για κρεβατοκάμαρα σε σπίτι που είμαι με ενοίκιο και δεν ψήνομαι να βάλω κάτι ακριβό(το συγκεκριμένο το βρίσκω 250 ευρώ),διότι δεν θα το ξηλώνω μετά και για το επόμενο σπίτι κτλ.Με άφορα κυρίως η ψύξη αλλά πιθανά να χρησιμοποιηθεί κ το χειμώνα ως επιπλέον πηγή θέρμανσης περιστασιακά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά , διαβάζω και ξαναδιαβάζω το πόστ και όσο τα κοιτάω τόσο πιο πολύ χάνομαι ..

Από τα σχόλια σας για τ γκαρσονιέρα 20 τμ καταλήγω σε αυτά τα δύο . Ποια είναι η γνώμη σας ? 

TOYOTOMI HIRO ECO HTN/HTG-709R3  (5 χρόνια συμπιεστής & 2 εσωτερικά)

INVENTOR OMNIA ECO O3MVI32-09WiFiR (10 χρόνια σε όλα τα μέρη)

Και τα δύο γύρω στα 430 με εγκατάσταση, με όμοια χαρακτηριστικά.  Κ από αυτά που λέτε θόρυβοι κτλ είναι κυρίως θέμα εγκατάστασης κ όχι κατασκευαστή. Διαφοροποιούνται στην εγγύηση . 

Επεξ/σία από Wertom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas2014 είπε

Daikin ftxm50m. Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο? Θα προτείνατε κάτι άλλο αντίστοιχο? 

Γνωρίζει κάποιος ψυκτικό στη Θεσσαλονίκη για σωστή εγκατάσταση? (αντλια κενού κλπ). 

Αν δεν θέλετε να αναφερθεί στείλτε μου pm

Το αγόρασες από daikin partner ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί που ρώτησα έναν για τοποθέτηση στη γειτονιά, μου είπε μασημένα "αν και δεν χρειάζεται γιατί έρχονται έτοιμα" (για το κενό). Και μου είπε για την άλλη Παρασκευή, είχε 20 ραντεβού κλεισμένα στο τεφτέρι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Balrog said:

Σήμερα το πρωί που ρώτησα έναν για τοποθέτηση στη γειτονιά, μου είπε μασημένα "αν και δεν χρειάζεται γιατί έρχονται έτοιμα" (για το κενό).

Δλδ έρχονται έτοιμα με τους σωλήνες βαλμένους πάνω στην εσωτερική/εξωτερική μονάδα? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Balrog είπε

 Και μου είπε για την άλλη Παρασκευή, είχε 20 ραντεβού κλεισμένα στο τεφτέρι του.

μόνο για να κάνεις κενό σε είκοσι εγκαταστάσεις δεν σε φτάνει μια μέρα (όχι εργάσιμη, κανονική) οπότε απλά δεν κάνεις κενό

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, cger είπε

Το αγόρασες από daikin partner ?

Από ότι είδα μόλις, είναι μέσα στο επίσημο site της daikin, δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρω το κατάστημα. 

Θα το πάρω σήμερα λίγο αργότερα. 

Και εγκατάσταση σωστή όπως ζήτησα χρεώνεται 100€+φπα

Επεξ/σία από kostas2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nvel είπε

μόνο για να κάνεις κενό σε είκοσι εγκαταστάσεις δεν σε φτάνει μια μέρα (όχι εργάσιμη, κανονική) οπότε απλά δεν κάνεις κενό

Καλά είναι δυνατόν να μην το κάνουν από το η στιγμή που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει επίπτωση στην υγεία της μονάδας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas2014 είπε

Από ότι είδα μόλις, είναι μέσα στο επίσημο site της daikin, δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρω το κατάστημα. 

Θα το πάρω σήμερα λίγο αργότερα. 

Και εγκατάσταση σωστή όπως ζήτησα χρεώνεται 100€+φπα

Σκέφτεσαι να βρεις κάποιον φτηνότερο?

Κάτω από 80 δεν θα σου πάρει κανείς πάντως και συν τις άλλοις εγγύηση αν είναι Partner αυτός αναλαμβάνει και τις διαδικασίες αν είναι προβληματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Diskimpex είπε

GREEN DAY ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΕ το τηλεφωνο που δινει  .Η φιρμα δειχνει γερμανικη και σε πολλες χωρες .Και αυτη διαφημιζει μεγαλη εγγυηση  https://cvmore.com/el/ποιοι-είμαστε/

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους 2 για την απάντηση. 

Τελικά λέω για κάτι πιο επώνυμο παιδιά και καταλήγω στο inventor omnia eco . Έχει και 710 watt μεση κατανάλωση στην ψύξη και τα 10 χρόνια εγγύηση. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, cger είπε

Σκέφτεσαι να βρεις κάποιον φτηνότερο?

Κάτω από 80 δεν θα σου πάρει κανείς πάντως και συν τις άλλοις εγγύηση αν είναι Partner αυτός αναλαμβάνει και τις διαδικασίες αν είναι προβληματικό.

Αν είναι όπως τα λες, δεν το σκέφτομαι να ψάξω αλλού, θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα το Σαββατο από MediaMarkt ΄ένα 24αρι inventor omnia eco με 50 ευρώ δωροεπιταγή και δωρεάν εγκατάσταση. 

Παρέλαβα εχθές και θα έρθει συνεργαζόμενο συνεργείο το Σάββατο για την εγκατάσταση. Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την inventor μου ειπανε ότι δεν υπάρχει προβλημα με την εγγυηση να το κανει τριτος εγκαταστατης εφοσον ειναι πιστοποιημενος. Όταν μίλησα τηλεφωνικά με το συνεργείο μου είπανε ότι κάνουν την εγκατασταση σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή αλλά θα τους ξαναπάρω τηλ. να επιβεβαιώσω ότι θα γίνει εξαέρωση με αντλία κενού(έτσι το αναφέρει το εγχειρίδιο της inventor).

Επίσης μου προτείνανε να βαλω την εξωτερική μονάδα κάτω και όχι ψηλά. Ισχυει οτι ειναι καλυτερα για 24αρι? ή απλα θελουν να αποφυγουν την βαβουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Balrog είπε

Σήμερα το πρωί που ρώτησα έναν για τοποθέτηση στη γειτονιά, μου είπε μασημένα "αν και δεν χρειάζεται γιατί έρχονται έτοιμα" (για το κενό). Και μου είπε για την άλλη Παρασκευή, είχε 20 ραντεβού κλεισμένα στο τεφτέρι του.

Μπράβο καλός επαγγελματίας!!! Αφού έρχονται έτοιμα τότε πεσ' του τι σε χρειάζομαι; Θα το βάλω μόνος μου με 2 γαντζάκια στον τοίχο σαν κορνίζα. Ήμαρτον πια με τους κομπογιαννίτες που κυκλοφορούν και κοροϊδεύουν ασυστόλως και ντροπή και στις μεγάλες αλυσίδες που τους προτρέπουν με τις συμφωνίες τους να μην ακολουθούν τα επίσημα τεχνικά φυλλάδια των εγκαταστάσεων (όλα τα φυλλάδια εγκατάστασης όλων των κλιματιστικών γράφουν ρητά για τη χρήση αντλίας κενού). Διαφημίζουν το Α+++ για να αγοράσεις και μετά σου στέλνουν «δωρεάν» εγκατάσταση που χαντακώνει το μηχάνημα και στο τέλος αποδίδει Β- (που λέει ο λόγος) και έχει μειωμένη αντοχή στο χρόνο και αν συμβεί κάτι εντός περιόδου εγγύησης η αντιπροσωπεία σου λέει δεν φταίει το μηχάνημα αλλά ο εγκαταστάτης........

 

35 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλά είναι δυνατόν να μην το κάνουν από το η στιγμή που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει επίπτωση στην υγεία της μονάδας? 

Ξέρεις τι μου είχε πει μια φορά ένας ψυκτικός που είχα γνωρίσει τυχαία και έκανε σωστές εγκαταστάσεις όπως απαιτείται;

«Δεν φταίει ο κόσμος που ψάχνει φθηνή εγκατάσταση αλλά το σινάφι μου. Όταν οι περισσότεροι κάνουν τσαπατσούλικες εγκαταστάσεις χωρίς κενό, σωστές σωληνώσεις, χωριστές μονώσεις ή κάνουν καθαρισμούς με ψευτοψεκασμούς τελειώνοντας σε 5 λεπτά χωρίς να καθαρίζουν πλήρως και σε βάθος το μηχάνημα, πώς μετά να μάθει ο κόσμος να ζητάει σωστές εγκαταστάσεις ή καθαρισμούς; Δική μας ευθύνη είναι να δείξουμε τι είναι σωστό στους πελάτες που είναι λογικό να μη γνωρίζουν και απαράδεκτο να τους κοροϊδεύουν οι περισσότεροι συνάδελφοι ψυκτικοί».

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, garros είπε

Μπράβο καλός επαγγελματίας!!! Αφού έρχονται έτοιμα τότε πεσ' του τι σε χρειάζομαι; Θα το βάλω μόνος μου με 2 γαντζάκια στον τοίχο σαν κορνίζα. Ήμαρτον πια με τους κομπογιαννίτες που κυκλοφορούν και κοροϊδεύουν ασυστόλως και ντροπή και στις μεγάλες αλυσίδες που τους προτρέπουν με τις συμφωνίες τους να μην ακολουθούν τα επίσημα τεχνικά φυλλάδια των εγκαταστάσεων (όλα τα φυλλάδια εγκατάστασης όλων των κλιματιστικών γράφουν ρητά για τη χρήση αντλίας κενού). Διαφημίζουν το Α+++ για να αγοράσεις και μετά σου στέλνουν «δωρεάν» εγκατάσταση που χαντακώνει το μηχάνημα και στο τέλος αποδίδει Β- (που λέει ο λόγος) και έχει μειωμένη αντοχή στο χρόνο και αν συμβεί κάτι εντός περιόδου εγγύησης η αντιπροσωπεία σου λέει δεν φταίει το μηχάνημα αλλά ο εγκαταστάτης........

Ξέρεις τι μου είχε πει μια φορά ένας ψυκτικός που είχα γνωρίσει τυχαία και έκανε σωστές εγκαταστάσεις όπως απαιτείται;

«Δεν φταίει ο κόσμος που ψάχνει φθηνή εγκατάσταση αλλά το σινάφι μου. Όταν οι περισσότεροι κάνουν τσαπατσούλικες εγκαταστάσεις χωρίς κενό, σωστές σωληνώσεις, χωριστές μονώσεις ή κάνουν καθαρισμούς με ψευτοψεκασμούς τελειώνοντας σε 5 λεπτά χωρίς να καθαρίζουν πλήρως και σε βάθος το μηχάνημα, πώς μετά να μάθει ο κόσμος να ζητάει σωστές εγκαταστάσεις ή καθαρισμούς; Δική μας ευθύνη είναι να δείξουμε τι είναι σωστό στους πελάτες που είναι λογικό να μη γνωρίζουν και απαράδεκτο να τους κοροϊδεύουν οι περισσότεροι συνάδελφοι ψυκτικοί».

Με την Inventor που μίλησα πριν λιγο για τις προυποθέσεις της εγγύησης μου είπε ότι όντως δ πειράζει για εξαέρωση κ κενό αέρος γτ οι νέοι σωλήνες έρχονται με κενό ( καλά σα μηχανικός γέλασα λίγο γτ μόλις το ανοίξεις έχασες το ζητούμενο :P ) αλλά να επιμείνουμε στο μήκος σωλήνα >= 2,5 μ π είναι κ προυπόθεση μ είπε για του πιστοποιημένους με την εταιρία ψυκτικούς!

2 ώρες πριν, Wertom είπε

Καλησπέρα παιδιά , διαβάζω και ξαναδιαβάζω το πόστ και όσο τα κοιτάω τόσο πιο πολύ χάνομαι ..

Από τα σχόλια σας για τ γκαρσονιέρα 20 τμ καταλήγω σε αυτά τα δύο . Ποια είναι η γνώμη σας ? 

TOYOTOMI HIRO ECO HTN/HTG-709R3  (5 χρόνια συμπιεστής & 2 εσωτερικά)

INVENTOR OMNIA ECO O3MVI32-09WiFiR (10 χρόνια σε όλα τα μέρη)

Και τα δύο γύρω στα 430 με εγκατάσταση, με όμοια χαρακτηριστικά.  Κ από αυτά που λέτε θόρυβοι κτλ είναι κυρίως θέμα εγκατάστασης κ όχι κατασκευαστή. Διαφοροποιούνται στην εγγύηση . 

Οπότε να το πάρω και γώ το Inventor λέτε ρε παιδιά ή να προτιμήσω το Toyotomi ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2018 στις 10:45 ΜΜ, xristoslet είπε

Καλά το service δεν βρήκε λύση? Αν βρεις πες, αλλιώς πάω για τα inventor του χρόνου. 

Ξαναμίλησα μαζί τους και περιμένω απάντηση.

Βρήκα όμως μερικά universal τηλεχειριστήρια που ίσως δίνουν λύση στο πρόβλημα

.https://www.skroutz.gr/s/14814705/Superior-Plus-Air-Condition.html

Αγόρασα σήμερα μερικά για να τα δοκιμάσω.

Είχα αγοράσει πέρυσι το απλό μοντέλο χωρίς δυνατότητα κλειδώματος θερμοκρασίας και είναι πολύ καλά ποιοτικά και με 4000 κωδικούς βρίσκουν (φαντάζομαι) όλα τα κλιματιστικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...