Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από μέρα σε μέρα περιμένω τεχνικό από mediamarkt για την εγκατάσταση midea prime. Πρέπει να του επιμείνω σχετικά με την απόσταση και τα λαστιχάκια ή να τον αφήσω απλά να κάνει την δουλειά του? Επίσης όλα αυτά τα "έξτρα" είναι μέσα στην "δωρεάν εγκατάσταση" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Από μέρα σε μέρα περιμένω τεχνικό από mediamarkt για την εγκατάσταση midea prime. Πρέπει να του επιμείνω σχετικά με την απόσταση και τα λαστιχάκια ή να τον αφήσω απλά να κάνει την δουλειά του? Επίσης όλα αυτά τα "έξτρα" είναι μέσα στην "δωρεάν εγκατάσταση" ?

Θα του πεις να προσέξει να στα στερεώσει όλα γερά γιατί μισείς τους κραδασμούς :P
Μπορείς να τον ρωτήσεις σχετικά με τις αποστάσεις αλλά την απάντησή του (όποια και να είναι) θα πρέπει να την ζυγίσεις και εσύ όσο μπορείς με το δικό σου μυαλό. Για ποιά άλλα εξτρα εννοείς? Έξτρα χρεώνουν απο κάποιο μήκος σωληνώσεων και πάνω αλλά αν έχεις "φυσιολογικά" σημεία για την εγκατάσταση δεν νομίζω να σου χρειαστεί τίποτα έξτρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για «δωρεάν» εγκατάσταση ή θα πληρώσεις ξεχωριστά; Αν είναι το δεύτερο, τι τιμή σου έδωσαν;

Γενικότερα, αν είναι το πρώτο, το πιθανότερο είναι να σου αρχίσει τα μα-μου ο τεχνικός άμα του πεις για κενά, μήκος σωληνώσεων και λαστιχάκια.

Αν πρόκειται να πληρώσεις έξτρα ποσό, να απαιτήσεις να γίνει σωστά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Το toyotomi εγω θα εβαζα..

Εχω ακουσει εξωτερικες μοναδες carrier και ακουνται αρκετα...

Επισης θα κοιταζα και αυτο https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=13362

με 3 χρονια εγγυηση στην εσωτερικη!

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Και το Carrier 3 χρόνια δίνει εγγύηση (Εγγύηση Προμηθευτή 3 έτη για τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη και 5 έτη για τον συμπιεστή).

To Midea αναφέρεις ήταν η τρίτη μου επιλογή αλλά κατέληξα στις 2 που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για δωρεάν εγκατάσταση αλλά το θέμα είναι να γίνει σωστά. Θα του πω τουλάχιστον για τα λαστιχάκια, και έτσι όπως το βλέπω, αντί να μπει ψηλά η εξωτερική, θα του πω να την βάλει κάτω έτσι ώστε να υπάρχουν περίπου 2+ μέτρα απόσταση. Τώρα για κενό δεν νομίζω μιας και δεν το γνωρίζω ιδιαίτερα και θα μπορέσει με κάποιο επιχείρημα να με αντικρούσει λέγοντας ότι δεν χρειάζεται.. (Δεν ξέρω κατά πόσο το "το διάβασα στο insomnia" πιάνει😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Εγχειρίδιο εγκατάστασης του κλιματιστικού που θα βρεις μέσα στη συσκευασία θα λέει ότι απαιτείται αντλία κενού και επίσης ποιο είναι το ελάχιστο και μέγιστο μήκος σωληνώσεων (αυτό μπορεί να το λέει και η ετικέτα της εξωτερικής μονάδας).

Γενικά απαίτησε να ακολουθήσει το Εγχειρίδιο εγκατάστασης και αν κάνει «μα και μου» ζήτα του να σου υπογράψει ότι αναλαμβάνει την ευθύνη της εγκατάστασης με μη ενδεδειγμένο τρόπο σε περίπτωση που προκύψει κάτι στη συσκευή και η αντιπροσωπεία σου πει ότι εγκαταστάθηκε πλημμελώς.

Θα έχει πλάκα να μας ενημερώσεις για τις αντιδράσεις του και τι έγινε τελικά.

Αλλωστε εσύ πρέπει να βεβαιωθείς ότι θα γίνει σωστή εγκατάσταση. Αν αυτός πήρε ένα τσουβάλι εγκαταστάσεις από το MediaMarkt για 50ευρώ τη μία, είναι δική του ευθύνη και είναι κρίμα να χαντακώσεις το μηχάνημά σου. (ωραίο avatar και κράτα μας ενήμερους τι θα σου πει!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που έχω διαβάσει τόσο καιρό, το κενό είναι πιο σημαντικό από μήκος σωληνώσεων και προφανώς από λαστιχάκια.

Αλλά προϋποθέτει να κάτσει να σου συνδέσει αντλία στην εξωτερική μονάδα και να τη βάλει να δουλεύει για κανά 10-15λεπτο τουλάχιστον, κάτι που δεν κάθεται να κάνει κανείς, συνήθως στις δωρεάν εγκαταστάσεις οι τεχνικοί τρέχουν να κάνουν όσο περισσότερες εγκαταστάσεις τη μέρα μπορέσουν. Αν κάθονται να κάνουν κενά στον καθένα, θα χάνουν τα μισά ραντεβού κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή ρε μπαγάσηδες είχατε δεν είχατε με βάλατε να κάνω research πάλι... τα πιο σημαντικά πράγματα στην εγκατάσταση (εκτός άλλων πιο στανταρ) είναι:
1. Ο κάθε σωλήνας να μoνωθεί ξεχωριστά
2. Να γίνει εξαέρωση (τα κενά αέρος κ.λ.π.).

(εκ πείρας, πιστεύω οτι πρέπει να είναι πολύ γκάου κάποιος για να μην σου κάνει αυτά τα 2 πράγματα)

Θα σου έλεγα ξέχνα τελείως αυτό το πράγμα με το μήκος των σωλήνων. Όπως είπε και ένας πιο πάνω και απ'οτι διάβασα και εγώ, είναι θέμα του κάθε κατασκευαστή και A/C! Και πάλι δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, ρώτα κι αυτόν που θα έρθει.

Διάβασα χίλια δυο. Δες όμως το παρακάτω (δες το σαν μπούσουλα, οχι κάτι στανταρ)
http://www.toshiba-aircon.gr/media/67406/Installation-Manual_Gr.pdf

 

Απο εκεί και πέρα, σε μια εγκατάσταση εγω προσωπικά κοιτούσα κι άλλες λεπτομέρειες που έχουν να κανουν με το αισθητικό κομμάτι καθαρά. Κοιτούσα η τρύπα με τις σωληνώσεις μέσα στο σπίτι να είναι σωστά πατσαρισμένη, κάποιες σωληνώσεις τις έχω βάψει και στο ίδιο χρώμα με τον τοίχο. Και το a/c όσο γίνεται σε "διακριτικό" σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αν και δεν τον βλέπω να έρχεται σύντομα μιας και γίνεται χαμός από εγκαταστάσεις αυτές τις μέρες όπως λέει. Πως ακριβώς να του ζητήσω το κενό ώστε να μην φανώ παντελώς άσχετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Stamer είπε

Ξέρω πολύ καλά ποιά είναι η ενδεδειγμένη λειτουργία των εσωτερικών μονάδων και και ξέρω και πολύ καλά το πόσο παράξενος είμαι εγώ (ειδικά όσο αφορά απόδοση και decibel!)... και ξαναλέω οτι είμαι ευχαριστημένος και με τα 2 αυτά. Βέβαια και τα decibel των εξωτερικών μονάδων είναι πολύ χαμηλά. Προσπαθείς να μου βρεις κάποιο ψεγάδι βλέπω οπωσδήποτε... τόσα χρόνια θα το είχα βρει! Α και επίσης το fujitsu που είναι σχεδόν κολλητά με την εξωτερική μονάδα (αυτό με το λιγότερο απο 1 μέτρο σωληνώσεις μεταξύ τους) παίζει τώρα επι 12 χρόνια.

Ψυκτικός δεν είμαι αλλά είχα νταραβέρια με πάρα πολλούς ψυκτικούς ανα τα χρόνια (ψυκτικούς όμως, όχι οτι να'ναι) και ξαναλέω οτι πρώτη φορά το ακούω αυτό. Δεν λέω οτι είναι ψέματα. Και μάλιστα το πιστεύω κιολας οτι έτσι είναι "το σωστό". Απλά πιστεύω οτι είναι πολύ σχετικό και πολύ "λεπτομέρειες". Το σημαντικότερο για μένα είναι ένα καλό A/C και καλά υλικά παντού! Είτε λέγεται μονάδα είτε σωλήνας είτε μονοτική ταινία!

Το οτι ο σωλήνας θα έχει μήκος μικρότερο από το συγκεκριμένο δεν σημαίνει κατ' ανάγκην χαμηλότερες τεχνικές επιδόσεις ή οτι δεν θα μείνεις ευχαριστημένος. Στο δικό μου μηχάνημα είναι σχεδόν 2 μέτρα η σωλήνα γιατί δεν θέλαμε η εξωτερική να βρίσκεται ακριβώς από πίσω, στο κλιματιστικό του θείου μου ο τεχνικός έχει κάνει αυτή την κουλούρα όπως αναφέρθηκε με τον σωλήνα πίσω από την εξωτερική για να φτάσει το αναμενόμενο μήκος.

Ο λόγος που το κάνουν είναι για να μετριάσουν την πίεση με την οποία ρέει το φρέον στο εσωτερικό κύκλωμα. Όσο αυξάνεται το μήκος ενός αγωγού στον οποίο ρέει ένα ρευστό, τόσο αυξάνεται η αντίσταση που συναντάει το ρευστό καθώς κυκλοφορεί άρα έχουμε πτώση πίεσης και μειώνεται η πίεση ροής του ρευστού, το ίδιο συμβαίνει και στην συγκεκριμένη περίπτωση στο κλιματιστικό. Η μόνη και σημαντικότερη επίπτωση τώρα αν η σωλήνα έχει μικρό μήκος και βρίσκεται ακριβώς από πίσω, το φρέον εισέρχεται με την πίεση που δίνει ο συμπιεστής και ασκεί περισσότερη πίεση στο κύκλωμα κατά την λειτουργία του μηχανήματος, μπορεί να εμφανιστεί ευκολότερα ή συντομότερα κάποια διαρροή στο κύκλωμα από οτι πρόκειται να εμφανιστεί, είτε σε συμπυκνωτή/εξατμιστή είτε στις ενώσεις των σωληνώσεων σε εσωτερική/εξωτερική μονάδα. Μια επίσης μικρότερη λεπτομέρεια, θα ακούγεται περισσότερος θόρυβος από το φρέον στον εξατμιστή κατά την ψύξη και αντίστροφα στον συμπυκνωτή κατά την θέρμανση. Μικρότερες επιπτώσεις που παίζουν τον ρόλο τους, αν το ρευστό εισέλθει με περισσότερη πίεση τότε αυξάνονται λίγο παραπάνω από το αναμενόμενο οι θερμοκρασίες των στοιχείων, μπορεί π.χ στην ψύξη 1-2 βαθμούς χαμηλότερη και στην θέρμανση 1-2 υψηλότερη, το αντίστροφο συμβαίνει στον συμπυκνωτή, επίπτωση στην λειτουργία δεν θα δεις, δύσκολο να πιάσει πάγο το στοιχείο, παρόλα αυτά δεν είναι κάτι θεμιτό.

Τώρα από όλα τα παραπάνω, ευχαριστημένος θα είσαι με το κλιματιστικό σου και δεν θα καταλάβεις τίποτα, για αυτό δεν υπάρχει και λόγος οι περισσότεροι ψυκτικοί να βάζουν παραπάνω μήκος σωλήνα. Διαφορές, μόνο αν διαθέτεις δύο ακριβώς ίδια κλιματιστικά στο σπίτι σου, στο ένα ο ψυκτικός να έχει σωλήνα μικρή και στο άλλο 2-3 μέτρα, μπορείς να μετρήσεις τον αέρα που εξέρχεται με θερμόμετρο ακριβείας να δεις. Για το θέμα της διαρροής, απλά αν εμφανιστεί στα 10-12-15 χρόνια, αν υπήρχε περισσότερο μήκος σωλήνα θα εμφανιζόταν σε παραπάνω χρόνια, μέχρι να γίνει μπορεί να έχεις αλλάξει κλιματιστικό..... κάποιοι υποστηρίζουν οτι μειώνεται και η διάρκεια ζωής του συμπιεστή, αυτό μόνο σε θεωρητικό επίπεδο, πρακτικά δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε.

Για κλιματιστικά όπως 18αρια 24αρια καλό είναι η σωλήνα να έχει περισσότερο μήκος, δεν είναι κακό βέβαια και σε 9αρια-12αρια. Μπορείς να στείλεις ερώτημα στις αντιπροσωπείες να σου πούνε τι συνιστούν για το μήκος της σωλήνωσης. 

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Από αυτά που έχω διαβάσει τόσο καιρό, το κενό είναι πιο σημαντικό από μήκος σωληνώσεων και προφανώς από λαστιχάκια.

Πολύ σημαντικότερο το θέμα του κενού. Είναι το 80% της υπόθεσης, το άλλο 20 το μήκος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να σας ρωτήσω αν οι προεκτάσεις των ψυκτικών σωλήνων πρέπει να γίνονται με κόλλιση ή με μαστό; Στην περίπτωση μου 1 μέτρο πρίν τη σύνδεση της εξωτερικής μονάδας ο τεχνικός χρησιμοποίησε σκληρή κόλληση .

Επεξ/σία από cger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ASTOU είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αν και δεν τον βλέπω να έρχεται σύντομα μιας και γίνεται χαμός από εγκαταστάσεις αυτές τις μέρες όπως λέει. Πως ακριβώς να του ζητήσω το κενό ώστε να μην φανώ παντελώς άσχετος?

Αυτό εξαρτάται απ' τον τρόπο που έχει ο καθένας. Π.χ. εγώ όσες φορές έτυχε να μιλήσω από πριν με τους τεχνικούς τηλεφωνικώς, τους ρώτησα «κάνετε εγκατάσταση με κενό;». Σχεδόν πάντα κολλάνε γιατί δεν περιμένουν τέτοια ερώτηση, παίζει να τους την κάνουν ένας στους εκατό, και αν.

Εδώ θα δεις κάποιους κανόνες εγκατάστασης, που νομίζω ότι πάνω-κάτω είναι απαράβατοι:

Στο 6ο βήμα θα δεις την αντλία την οποία θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ο τεχνικός για το κενό. Νταξ, δεν είναι απαραίτητο να την κρεμάσει εκεί πάνω, αλλά πήρες μια ιδέα. Αν σου πει κανά «την έχω κάνει πριν έρθω» ή «είναι έτοιμο απ' το εργοστάσιο», ή «δε χρειάζεται», αρχίζεις τα τηλέφωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εδώ στο 5:15 και μετά:

 

Πάντως ξαναλέω, μην περιμένεις με «δωρεάν» εγκατάσταση να σου κάνει κενό, δεν τον συμφέρει, και τους συγκεκριμένους που παίρνουν δουλειές από Κωτσόβολους και Media Markt δεν ξέρω αν τους νοιάζει κιόλας τι εικόνα θα σχηματίσουν στους πελάτες.

Αν μιλήσεις πιο πριν στο τηλέφωνο μαζί του, νομίζω έχεις περισσότερες πιθανότητες να σου κάνει σωστή εγκατάσταση, απ' το να του το πεις τελευταία στιγμή.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...