Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Θα χρησιμοποιηθεί για ψύξη, τώρα το καλοκαίρι φουλ και το χειμώνα βοηθητικά και για θέρμανση, δηλαδή θα λειτουργεί 3-4 ώρες την ημέρα τότε.

Τότε σε αυτή την περίπτωση στην θέση σου θα επέλεγα toshiba, αποκλειστικά και μόνο από προσωπική εμπειρία, θα σου μείνει περισσότερα έτη σε σχέση με τα υπόλοιπα, αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω.

2 λεπτά πριν, kayato είπε

γιατι το λες αυτο για την AUX(7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΙΝΕΙ) https://www.skroutz.gr/s/14652664/AUX-AAS-181EI-JFZ1-N3.html

Δεν ξέρω τι κάνουν στις εγγυήσεις, η μάρκα αυτή έχει περισσότερα τεχνικά προβλήματα και βλάβες, καλύτερα μια πιο επώνυμη όπως GREE. Στην εγγύηση δεν ξέρεις τι θα επικαλεστούν για να μην σε καλύψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kayato είπε

γιατι το λες αυτο για την AUX(7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΙΝΕΙ) https://www.skroutz.gr/s/14652664/AUX-AAS-181EI-JFZ1-N3.html

7 χρόνια συμπιεστή και 3 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη με προυπόθεση για να ισχύει η εγγύηση να γίνεται ετήσια συντήρηση . Ο συμπιεστής στα κλιματιστικά είναι το τελευταίο εξάρτημα που περιμένεις να σου βγάλει βλάβη .  Οι πλακέτες είναι πάντα το θέμα με τί εγγύηση καλύπτονται και στην προκειμένη περίπτωση με 3 χρόνια μόνο . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τότε σε αυτή την περίπτωση στην θέση σου θα επέλεγα toshiba, αποκλειστικά και μόνο από προσωπική εμπειρία, θα σου μείνει περισσότερα έτη σε σχέση με τα υπόλοιπα, αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω.

Koίτα, επειδή προορίζεται για τον παππού μου, που του χάλασε το κλιματιστικό κι εκείνος κάνει κάθε χρόνο συντήρηση με δικό του τεχνικό, έτσι κι αλλιώς, θεωρώ ότι τα 10 χρόνια εγγύησης είναι σημαντικά.
Εκτός κι αν πιστεύεις ότι θα έχει διαφορά το Toshiba και σε θέμα απόδοσης, τότε να το σκεφτώ.

Έχεις εμπειρία και με άλλα και σου έχουν χαλάσει πιο γρήγορα; Από τι λόγους συνήθως, έχει να κάνει με την κατασκευή δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Tελικά, θα προβώ σε αγορά 16αριού, για μεγαλύτερη οικονομία, στην κατανάλωση κυρίως, αφού καλύπτεται επαρκώς ο χώρος, οπότε έχω καταλήξει σε 3 επιλογές, ποια θα μου προτείνατε και γιατί; Μάλλον προς το inventor κλίνω, αξίζουν τα περισσότερα λεφτά για το Toshiba;

https://www.skroutz.gr/s/14846536/Gree-Lomo-GRS-161-EI-JLM1-N3.html
https://www.skroutz.gr/s/12821587/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-16WiFiR-L4VO32-16.html
https://www.skroutz.gr/s/12068757/Toshiba-Shorai-R32-RAS-16PAVSG-E-RAS-16PKVSG-E.html

Κατα την δικιά μου άποψη το Toshiba δεν αξίζει τα +250 ευρώ  γιατί δεν διαφοροποιείται σε τεχνικά χαρακτηριστικά και κυρίως σε καταναλώσεις με τα άλλα 2 που παραθέτει ς. Επίσης έχει πολύ μικρή εγγύηση ενώ Gree Inventor δίνουν 10 ετή εγγύηση . 


Μεταξύ Life pro και Gree lomo θα προτιμούσα Life pro κυρίως επειδή τρέχει προωθητική ενέργεια όπου σου δίνουν δώρο το Wifi module (μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων λένε στο site τους)  αλλά και τη καλή φήμη του after sales της εταιρείας . 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/life-pro-wi-fi

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τότε σε αυτή την περίπτωση στην θέση σου θα επέλεγα toshiba, αποκλειστικά και μόνο από προσωπική εμπειρία, θα σου μείνει περισσότερα έτη σε σχέση με τα υπόλοιπα, αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω.

Δεν ξέρω τι κάνουν στις εγγυήσεις, η μάρκα αυτή έχει περισσότερα τεχνικά προβλήματα και βλάβες, καλύτερα μια πιο επώνυμη όπως GREE. Στην εγγύηση δεν ξέρεις τι θα επικαλεστούν για να μην σε καλύψουν.

Σου εχει τυχει βλάβη προσωπικα γιατι μου το προτεινε ενας φίλος που το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Σκοπος να μην χαλα .Οι εγγυησεις σε βγαζουν και τρελλο αν θελουν.Εχουν ορους

Όλα τα διαρκή καταναλωτικά αγαθά έχουν εγγυήσεις με όρους .  Αυτό έλειπε να μην ξεκαθάριζε η κάθε εταιρεία τη θέση της και να τα αφήναν όλα στο φλου  .  Που θες να καταλήξεις ; 

Σκοπός είναι σίγουρα να μην χαλά αλλά σκοπός επίσης είναι να χεις το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση που θα συμβεί αυτό . Όλα χαλάνε. Άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kayato είπε

Σου εχει τυχει βλάβη προσωπικα γιατι μου το προτεινε ενας φίλος που το έχει

Αναφέρεσαι για AUX ή GREE ? Απάντησα στον συμφορουμήτη που με ρώτησε άποψη για GREE, inventor ή toshiba. Εσύ έψαχνες για AUX ή GREE. Σε σχέση με AUX καλύτερη είναι η GREE. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αναφέρεσαι για AUX ή GREE ? Απάντησα στον συμφορουμήτη που με ρώτησε άποψη για GREE, inventor ή toshiba. Εσύ έψαχνες για AUX ή GREE. Σε σχέση με AUX καλύτερη είναι η GREE. 

ναι Βασίλη για την AUX λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Koίτα, επειδή προορίζεται για τον παππού μου, που του χάλασε το κλιματιστικό κι εκείνος κάνει κάθε χρόνο συντήρηση με δικό του τεχνικό, έτσι κι αλλιώς, θεωρώ ότι τα 10 χρόνια εγγύησης είναι σημαντικά.
Εκτός κι αν πιστεύεις ότι θα έχει διαφορά το Toshiba και σε θέμα απόδοσης, τότε να το σκεφτώ.

Έχεις εμπειρία και με άλλα και σου έχουν χαλάσει πιο γρήγορα; Από τι λόγους συνήθως, έχει να κάνει με την κατασκευή δηλαδή;

Για τις αποδόσεις μπορείς να κοιτάξεις στο internet συντελεστές scop/seer και τα σχετικά. Μου έχουν χαλάσει γρηγορότερα panasonic και sharp. Συνήθως βλάβες είναι κάποιος καμένος πυκνωτής στα συμβατικά κλιματιστικά ενώ στα inverter πρόβλημα με πλακέτα. Σε όλα τα μηχανήματα υπάρχει και η μείωση της απόδοσης του συμπιεστή, οι κορυφαίες μάρκες έχουν χαμηλότερο ρυθμό μείωσης της συγκεκριμένης απόδοσης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Κατα την δικιά μου άποψη το Toshiba δεν αξίζει τα +250 ευρώ  γιατί δεν διαφοροποιείται σε τεχνικά χαρακτηριστικά και κυρίως σε καταναλώσεις με τα άλλα 2 που παραθέτει ς. Επίσης έχει πολύ μικρή εγγύηση ενώ Gree Inventor δίνουν 10 ετή εγγύηση . 


Μεταξύ Life pro και Gree lomo θα προτιμούσα Life pro κυρίως επειδή τρέχει προωθητική ενέργεια όπου σου δίνουν δώρο το Wifi module (μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων λένε στο site τους)  αλλά και τη καλή φήμη του after sales της εταιρείας . 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/life-pro-wi-fi

Πού το έχεις δει αυτό για την προωθητική ενέργεια με το wifi module;
Γιατί στα site που το πουλάνε δεν το γράφει...
Α, τώρα είδα ότι το λέει στο site της εταιρίας, αν τελικά καταλήξω εκεί, που το βλέπω το πιθανότερο, θα ρωτήσω το μαγαζί πριν κάνω την παραγγελία, ευχαριστώ...

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. 

 

Επειδή ψάχνουμε γενικά για κλιματιστικά 9000 ή 12000 (για υπνοδωμάτιο) και 18000 έως 24000 (για σαλονοτραπεζαρία) και κάποιος συγγενής ψυκτικός μας ανέφερε ότι μπορεί να μας βρει Sendo 18αρι γύρω στα 400 ευρώ...

 

Η τιμή ακούγεται πολύ δελεαστική, αλλά την μάρκα την έχει κανείς ακουστά; Έχει κανείς καμιά εντύπωση να μοιραστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Αν δεν κανεις συντηριση ευκολα θα σου πουν δεν διαβασες οτι συνισταται. Eσυ το χαλασες ,δεν σε καλυπτουμε .Τα ιδια για τον μαστορα σου ,δεν ηξερε  .Κακη χρηση,εγκατασταση οπως τους συμφερει.

Κοιτα αυτα ειναι για λιγους..

Αλλο παραδειγμα με τις εγγυησεις καινουργιων αυτοκινητων οτι πρεπει να το πηγαινεις μονο στην αντιπροσωπεια για service...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...