Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έκλεισα εγώ το Toshiba shorai 24αρι από Κωτσόβολο. Έπαιζε μέχρι πρόσφατα σε προσφορά αλλά την έχασα, οπότε με παζάρι μου το άφησε 1240€. Αύριο παραλαμβάνω και από βδομάδα με το καλό θα έρθει ο τεχνικός να το βάλει. Έχω ήδη διαβάσει για αντλίες κενού κλπ οπότε θα του τα ξεκαθαρίσω από το τηλέφωνο ότι θέλω να γίνουν όλα όπως πρέπει. Ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, socratis23 είπε

το ισόγειο

ο κάθε όροφος είναι 120 τ.μ. αλλά αυτός που με ενδιαφέρει είναι το ισόγειο

Βρείτε δύο δυνατά 24αρια. Ή ακόμα καλύτερα ένα 24αρι ένα 18αρι και ένα 9αρι. Είστε τυχεροί που κάνατε μόνωση αλλιώς θα θέλατε παραπάνω.

6 ώρες πριν, therock είπε

SOS. Εχω χοντρο προβλημα σε εξοχικο με εντομα που μπαινουν στο σπιτι φωλιαζουν στο aircondition Και μου διαλανε τις μοναδες. Πιο αναλυτικα εχω γραψει εδω αλλα ξεφυγε το θεμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/678738-καταραμενα-εντομα-και-μολυντηρια/?tab=comments#comment-56526704

Στο δια ταυτα tl:dr

-Στο υπογειο που ειμαι και μπαινουν, το κλιματαστικο στο δωματιο ειναι η κυρια φωλια που το χω καταργησει τελειως δε προκειται να ξαναφτιαχτει

-Στου σαλονιου το κεντρικο 18αρι, εχει διαρροη μου ρουφηξε ολο το φρεον. Ελεξε ψυκτικος ρακορ εξω και τις συνδεσεις μεσα, δε βρηκε κατι οποτε θα χει διαβρωθει εσωτερικα. Μου πε η σου βαζω φαρμακο και γεμθζω φρεον (τυπος 410) με 110ευρω και βλεπεις ποσο θα κρατησει. Μπορει λιγοτερο απο μηνα μπορει χρονο και βαλε αν η διαρροη δεν ειναι τοσο μεγαλη, αγνωστος δηλαδη βλεπωντας κια κανοντας, η παιρνει νεα μοναδα, που και παλι αν δε λυσω το προβλημα με τις σαυρες αργα η γρηγορα βγαινει αχρηστο

1) Ειναι νορμαλ τα 110 για φρεο φαρμακο-υπηρεσια

2)Τι μπορω να κανω να μην πανε μεσα εντομα. Απεντομωη γυρω γυρω θα πιασει? Μεσα στο κλιματισικο για να μην πανε στις πλακετες και σε αυτα δε μπορω να βαλω κατι?

3)Υπαρχει καιτ φθηνο επιδαπεδιο η δε ξερω γω τι τυπου αλλα οχι μονιμο για να χω μεσα στο δωματιο που κοιμαμαι να τη βγαλω εστω το καλοκαιρι, και μετα σιγα σιαγα απο χειμωνα να φτιαξω το το υπολοιπο σπιτι

Βρες κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο και οχι γενικά για έντομα κτλ, αν ξέρουν τι μπορούν να κάνουν για τις σαύρες καλώς, ρώτησέ τους αν χρειάζεται ψέκασμα μια φορά τον χρόνο ή 2, ξεκινάς πρώτα από εκεί μέχρι να εξοντωθούν οι σαύρες και μετά κοιτάς τι θα κάνεις με τα κλιματιστικά. Με φάρμακο μέσα στα κλιματιστικά δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι αλλά ρώτα τον ψυκτικό, τα 110 ευρώ για φρέον είναι πολλά, δεν ξέρω όμως για το φάρμακο, λογικά δεν μπορείς να ψεκάσεις από μέσα τις μονάδες με οτιδήποτε, μόνο κάτι ειδικό που να αφορά τα κλιματιστικά.

41 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Μόλις έκλεισα εγώ το Toshiba shorai 24αρι από Κωτσόβολο. Έπαιζε μέχρι πρόσφατα σε προσφορά αλλά την έχασα, οπότε με παζάρι μου το άφησε 1240€. Αύριο παραλαμβάνω και από βδομάδα με το καλό θα έρθει ο τεχνικός να το βάλει. Έχω ήδη διαβάσει για αντλίες κενού κλπ οπότε θα του τα ξεκαθαρίσω από το τηλέφωνο ότι θέλω να γίνουν όλα όπως πρέπει. Ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος 😊

Εξαιρετική επιλογή, πες μας εντυπώσεις όταν το λειτουργήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι ειδικά σε τέτοια μηχανήματα είναι που δε σε παίρνει να κάνεις «εκπτώσεις» στην εγκατάσταση.

Νταξ δε μιλάμε για επαγγελματικά συστήματα που ψύχουν π.χ. ολόκληρα εμπορικά, εκεί πάμε αλλού, αλλά για normal καταστάσεις και μονάδες των 1.000€+, νομίζω είναι ακόμα πιο σημαντικό να γίνει σωστά η εγκατάσταση.

Ερώτηση, μιας και έπεσα σε αυτό το βίδεο αυτή τη φορά, κι έχω απορία σχετικά με την απόδοση των κλιματιστικών που έβαλα πρόσφατα:

 

Λοιπόν, στο βίδεο o τύπος λέει ότι το θερμόμετρο πρέπει να δείξει κάτω από 10°C μετά από λίγα λεπτά λειτουργίας ρυθμισμένο στη χαμηλότερο θερμοκρασία, για να πούμε ότι λειτουργεί ενδεδειγμένα.

Όταν λοιπόν τις προάλλες μου τοποθέτησαν τα κλιματιστικά, χωρίς να γνωρίζω την παραπάνω πληροφορία, ρώτησα τον τεχνικό σχετικά με αυτό, και έβαλε ένα θερμόμετρο μέσα στην εσωτερική μονάδα. Η ώρα περνούσε, όμως κάτω από 11.1°C δεν έπεσε ποτέ.

Το κλιματιστικό είναι ένα 12άρι Midea RF New με R-410A. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν ~28°C, σχεδόν όση και η θερμοκρασία του χώρου, και οι μπαλκονόπορτες ήταν ανοιχτές.

Επίσης υποτίθεται ότι έκανε κενό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Φαντάζομαι ότι ειδικά σε τέτοια μηχανήματα είναι που δε σε παίρνει να κάνεις «εκπτώσεις» στην εγκατάσταση.

Νταξ δε μιλάμε για επαγγελματικά συστήματα που ψύχουν π.χ. ολόκληρα εμπορικά, εκεί πάμε αλλού, αλλά για normal καταστάσεις και μονάδες των 1.000€+, νομίζω είναι ακόμα πιο σημαντικό να γίνει σωστά η εγκατάσταση.

Ερώτηση, μιας και έπεσα σε αυτό το βίδεο αυτή τη φορά, κι έχω απορία σχετικά με την απόδοση των κλιματιστικών που έβαλα πρόσφατα:

Λοιπόν, στο βίδεο o τύπος λέει ότι το θερμόμετρο πρέπει να δείξει κάτω από 10°C μετά από λίγα λεπτά λειτουργίας ρυθμισμένο στη χαμηλότερο θερμοκρασία, για να πούμε ότι λειτουργεί ενδεδειγμένα.

Όταν λοιπόν τις προάλλες μου τοποθέτησαν τα κλιματιστικά, χωρίς να γνωρίζω την παραπάνω πληροφορία, ρώτησα τον τεχνικό σχετικά με αυτό, και έβαλε ένα θερμόμετρο μέσα στην εσωτερική μονάδα. Η ώρα περνούσε, όμως κάτω από 11.1°C δεν έπεσε ποτέ.

Το κλιματιστικό είναι ένα 12άρι Midea RF New με R-410A. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν ~28°C, σχεδόν όση και η θερμοκρασία του χώρου, και οι μπαλκονόπορτες ήταν ανοιχτές.

Επίσης υποτίθεται ότι έκανε κενό.

Η μέθοδος να κοιτάς απλά θερμοκρασία εσωτερικής μονάδας με ένα θερμόμετρο είναι μπακαλίστικη. Η θερμοκρασία που θα βγάλει η εσωτερική μονάδα, πέραν της ισχύος του κλιματιστικού είναι συνάρτηση των εξής παραγόντων, θερμοκρασία αέρα εσωτερικού χώρου, εξωτερική θερμοκρασία, πίεση του φρέοντος, αν υπάρχει η σωστή ποσότητα με φρέον στο κύκλωμα οχι ανεπάρκεια ή υπερπλήρωση, αν το μηχάνημα είναι καθαρισμένο σωστά. 

Σωστός έλεγχος μπορεί να γίνει αν μετρηθούν ταυτόχρονα όλες οι θερμοκρασίες, επίσης παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του συμπυκνωτή. Προβληματική απόδοση μεταβάλλει και αυτή την θερμοκρασία. Όλες οι θερμοκρασίες εφαρμόζονται σε ένα μαθηματικό μοντέλο και ανάλογα το αποτέλεσμα γίνεται έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ψάχνοντας για οικονομικό κλιματιστικό, είδα την μάρκα TCL που παρέχει 10ετή εγγύηση. 

Γνωστός μου, μου ανέφερε, πως για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να γίνεται σέρβις ανά 6μηνο από πιστοποιημένο ψυκτικό. Αλλιώς χάνεται. 

Ξέρει κάποιος με βεβαιότητα αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

 

Σωστός έλεγχος μπορεί να γίνει αν μετρηθούν ταυτόχρονα όλες οι θερμοκρασίες, επίσης παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του συμπυκνωτή. Προβληματική απόδοση μεταβάλλει και αυτή την θερμοκρασία. Όλες οι θερμοκρασίες εφαρμόζονται σε ένα μαθηματικό μοντέλο και ανάλογα το αποτέλεσμα γίνεται έλεγχος.

Να σημπληρωσω(σημαντικο) να ξερεις την στιγμιαια καταναλωση.. γιατι δεν ξερεις αν θα εχει ανοιξει η τελευταια σκαλα του inverter...!

Υπαρχει προγραμματισμος inverter που και τερμα να το βαλεις δεν ανοιγει η τελευταια σκαλα λογω χαμηλων θερμοκρασιων αν μιλαμε για mode ψυξη..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, rus είπε

Oσα κλιματιστικα εχω δει στις οδηγιες τους λενε νερο και σαπουνι. Το δικο σου λεει σκετο νερο?

Βάλε και σαπούνι αν το λέει ο κατασκευαστής ή αν έχει βρομίσει πολύ(αν έχει πολύ καιρό να καθαριστεί)... Εμένα με απλό νερό λάμπουν μετά από πλύσιμο και αυτό κάνει ο συντηρητές στα ενοικιαζόμενα(και έχουμε περάσει αρκετοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, αν οι αισθητήρες θερμοκρασίας λειτουργούν σωστά, θα ανάψει μεν, αλλά δε θα βγάλει κρύο αέρα. Δεν ξέρω με τον κομπρέσορα τι θα γίνει, φαντάζομαι δε θα ξεκινήσει.

Σχετικά με την κατανάλωση, λογικά θα καταναλώνει πολύ λίγο.

Επίσης νομίζω παίζει ρόλο και πώς το έχεις ρυθμίσει, αν είναι στο Auto ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κλιματιστικό από 20.000 ως 24.000 btu.

Μέχρι τώρα, μετά την έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ των Toshiba Shorai RAS22PAVSG και του Mitsubishi MSZ/MUZ-GF60VE.

Έχουν παρόμοιες τιμές (κοντά στα €1.200), με τη βασική διαφορά τους να είναι ότι το Toshiba έχει R32.

Θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε ποιο τα 2 θα επιλέγατε ή αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή να κοιτάξω? Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση αλλά και για αξιοπιστία στο χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γνωριζει κανεις σας παρακαλώ πως συνδεουμε τα μανομετρα και την αντλια κενου σε μια εγκατάσταση κλιματιστικου για να τραβηξουμε τον αέρα απο τις σωληνώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2018 στις 9:05 ΠΜ, rus είπε

Oσα κλιματιστικα εχω δει στις οδηγιες τους λενε νερο και σαπουνι. Το δικο σου λεει σκετο νερο?

Ηπιο απορρυπαντικό με ουδέτερο PH  και νερο .  Π.χ υγρό πιάτων ,  αφρόλουτρο , σαπούνι χεριών κ.α 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, blazar είπε

Καλησπέρα.

Ψάχνοντας για οικονομικό κλιματιστικό, είδα την μάρκα TCL που παρέχει 10ετή εγγύηση. 

Γνωστός μου, μου ανέφερε, πως για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να γίνεται σέρβις ανά 6μηνο από πιστοποιημένο ψυκτικό. Αλλιώς χάνεται. 

Ξέρει κάποιος με βεβαιότητα αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Ψάξε στο ίντερνετ αν υπάρχουν διαθέσιμοι οι όροι της TCL, πάντως με 6μηνη συντήρηση δεν αξίζει ν' ασχοληθείς καν με τέτοια μάρκα.

11 ώρες πριν, manpor είπε

Καλημέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κλιματιστικό από 20.000 ως 24.000 btu.

Μέχρι τώρα, μετά την έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ των Toshiba Shorai RAS22PAVSG και του Mitsubishi MSZ/MUZ-GF60VE.

Έχουν παρόμοιες τιμές (κοντά στα €1.200), με τη βασική διαφορά τους να είναι ότι το Toshiba έχει R32.

Θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε ποιο τα 2 θα επιλέγατε ή αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή να κοιτάξω? Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέρμανση αλλά και για αξιοπιστία στο χρόνο.

Κορυφαίες μάρκες και οι δύο, αξιοπιστία στον χρόνο και οι δύο. Θα επέλεγα toshiba αποκλειστικά και μόνο λόγω προσωπικής εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...