Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλά είναι δυνατόν να μην το κάνουν από το η στιγμή που κατά πάσα πιθανότητα θα έχει επίπτωση στην υγεία της μονάδας? 

Ναι, πολύ περίεργο, που θα έχουν περισσότερη δουλειά λόγω βλαβών και συχνότερων αλλαγών μονάδων.

Λες και ο πελάτης γνωρίζει και μπορεί να προσδιορίσει πού μπορεί να οφείλεται η όποια βλάβη προκύψει, και πόση διάρκεια ζωής πρέπει να έχει η κάθε μονάδα.

Όταν υπάρχει άγνοια, εκείνος που γνωρίζει κάνει πάρτυ αν θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μίλησα μόλις με το τεχνικό τμήμα της Inventor και ρώτησα τι προτείνει ο κατασκευαστής για την εγκατάσταση και μου είπανε ότι εννοείται ότι θα γίνει εξαέρωση με αντλία κενού και εφόσον ο τεχνικός είναι αδειοδοτημένος θα το γνωρίζει. Επίσης μου είπε για τουλάχιστον 2-2,5μ σωλήνα και ότι προτείνεται η εξωτερική μονάδα να είναι κάτω και όχι ψηλά για μείωση κραδασμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργικά είναι καλύτερα να είναι στο δάπεδο η εξωτερική μονάδα, αλλά σχεδόν κανείς δεν τη βάζει για να μην περιορίζεται ο ελεύθερος χώρος.

Εκτός αν είναι γομάρι (π.χ. τα 24άρια), που δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να την κρεμάσεις στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προσφατη αναζητηση μου για κλιματιστικο, παρατηρησα απο 2 μεγαλες αλυσιδες, οπου με πληροφορησαν οι πωλητες οτι ολα εχουν εγγυηση 2 χρονια και μονο.

 

Για τα inventor που ειναι 10 χρονια, θελει συντηρηση καθε χρονο απο τον επισημο αντιπροσωπο και για τα toyotomi, οπου αγορασα για να εχει 5 η εξωτερικη θελει και αυτη συντηρηση καθε χρονο απο τον αντιπροσωπο.

 

Σε ενα τηλεφωνο που εκανα επαρχια στον της inventor για συντηρηση του κλιματιστικου μου (δηθεν) οπου το πηρα περυσι μου ειπε και αυτος οτι πρεπει να κανω μονο απο αυτον συντηρηση για να εχω εγγυηση καθε 1 ετος για 10 ετη. Το κοστος μου ειπε χαρακτηριστικά κανενα 40αρι 50αρι υπολογιζε.

 

ΕΓΩ 400-500€ για εγγυηση δε δινω. Θα κανω συντηρηση μονος μου, και αν βγαλει το toyotomi 5-6 χρονια, θα ειμαι στο κερδος.

 

 

Αυτά για κάθε υποψήφιο αγοραστή που θέλει να πάρει κάτι για να "κρατήσει".

 

Τέλος πολύ σημαντικό σε περιοχές με δίκτυο δεδδεη απο τα lidl, να εχουν σωστή ασφάλεια στο πίνακα (C16 εψαξα οτι κανει για 18αρι inverter) και ακόμα καλύτερα επιτηρητή τάσης για το air condition.

 

16 ώρες πριν, 80s είπε

Λοιπόν προσέξτε. Αγόρασα κλιματιστικό Toyotomi Izuru 856ΖR, το οποίο είχα πρωτοδει σε Κωτσόβολο και media markt στην τιμή των 919€ με δώρο την εγκατάσταση!
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185644-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-856zr

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-izuru-18-trn-856zr-wifi-1210703.html
Έτσι απο περιέργεια πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα ηλεκτρικών ειδών και τον ρώτησα για την τιμή. Μου είπε πως κοστίζει, 820€ το κλιματιστικό και 80€ η εγκατάσταση! Το πήρα απο εκεί και όχι με 919 αλλά με 900 και θα έρθει μεθαύριο να το εγκαταστήσει. Και όχι να περιμένω δυο βδομάδες να περιμένω να έρθουν να μου το εγκαταστήσουν.
Είναι σκέτη κοροιδία και μην πιστεύετε την δωρεάν εγκατάσταση. ΟΙ τεχνικοί παίτνουν κανονικότατα το 80άρικο, μην πιστεύετε ότι δεν πληρώνονται επειδή είναι και καλά εγκατάσταση "δωρεάν". Έχουν σύμβαση με μεγάλες αλυσίδες και απλά μας βλέπουν σαν αριθμούς και όχι σαν πελάτες.
Το κατάστημα ηλεκτρικών έχει 20 χρόνια εδώ και είναι κοντά στη γειτονιά. Κανει ότι καλύτερο μπορεί να εξυπηρετήσει τον κόσμο, να μείνει ικανοποιημένος και ότι πήρα στο παρελθόν δεν το μετάνιωσα γιατί έχεις αμεσότητα με τον καταστηματάρχη-ιδιοκτήτη, όχι απρόσωπα με διαφορετικούς υπαλλήλους κάθε φορά που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.
Πηγαίνετε και ρωτήστε σε ένα τοπικό κατάστημα κοντά σας και όχι σε αλυσίδα και δείτε ότι οι τιμές είναι οι ίδιες και οι μεγάλες αλυσίδες μας κοροιδεύουν κανονικότατα!

634€ το αγορασα απο electronet με εγκατασταση μαζι. 18000αρι toyotomi 856zr. Αν ψαξεις φυλαδιο internet electronet θα το βρεις φανταζομαι (659€ εχει τιμη φυλλαδιου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Σε προσφατη αναζητηση μου για κλιματιστικο, παρατηρησα απο 2 μεγαλες αλυσιδες, οπου με πληροφορησαν οι πωλητες οτι ολα εχουν εγγυηση 2 χρονια και μονο.

Για τα inventor που ειναι 10 χρονια, θελει συντηρηση καθε χρονο απο τον επισημο αντιπροσωπο και για τα toyotomi, οπου αγορασα για να εχει 5 η εξωτερικη θελει και αυτη συντηρηση καθε χρονο απο τον αντιπροσωπο.

 Σε ενα τηλεφωνο που εκανα επαρχια στον της inventor για συντηρηση του κλιματιστικου μου (δηθεν) οπου το πηρα περυσι μου ειπε και αυτος οτι πρεπει να κανω μονο απο αυτον συντηρηση για να εχω εγγυηση καθε 1 ετος για 10 ετη. Το κοστος μου ειπε χαρακτηριστικά κανενα 40αρι 50αρι υπολογιζε.

ΕΓΩ 400-500€ για εγγυηση δε δινω. Θα κανω συντηρηση μονος μου, και αν βγαλει το toyotomi 5-6 χρονια, θα ειμαι στο κερδος.

Αυτά για κάθε υποψήφιο αγοραστή που θέλει να πάρει κάτι για να "κρατήσει".

Τέλος πολύ σημαντικό σε περιοχές με δίκτυο δεδδεη απο τα lidl, να εχουν σωστή ασφάλεια στο πίνακα (C16 εψαξα οτι κανει για 18αρι inverter) και ακόμα καλύτερα επιτηρητή τάσης για το air condition.

634€ το αγορασα απο electronet με εγκατασταση μαζι. 18000αρι toyotomi 856zr. Αν ψαξεις φυλαδιο internet electronet θα το βρεις φανταζομαι (659€ εχει τιμη φυλλαδιου).

Στις προϋποθέσεις της 10ετούς εγγύησης στο site της Inventor αναφέρει το εξής:

 Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των κλιματιστικών μονάδων συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους προς τούτο και πιστοποιημένους τεχνικούς-συντηρητές.

Δεν αναφέρει κάπου ότι πρέπει να ειναι από αντιπρόσωπο αλλά από πιστοποιημένο τεχνικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και απο εμένα

Στο πατρικό μου  έχουμε ένα air-codition απο το 1998 (το έβαλε ο πατέρας μου για το μουντιάλ τότε) και επειδή κάνει θόρυβο θέλουμε να βάλλουμε καινούργιο

Το θέμα είναι όμως πως δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά μερεμέτια στα ντουβάρια μετά γιατί το βάψαμε το σπίτι πριν κανα μήνα

Αν αγοράσουμε καινούργιο aircodition απο μεγάλη αλυσιδά μας το τοποθετούν αυτοί?

Μπορούμε να  το βάλλουμε στο ίδιο σημείο?

Σε σπίτι 120 τ.μ. πόσα BT χρειαζόμαστε? Σχεδόν ενιαίος χώρος (πόρτες έχουμε μόνο στο υπνοδωμάτιο και στο μπάνιο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω αγορασει το Midea Blanc 12  στα 399Ε(απο την προσφορα το οποιο ειναι περσυνο μοντελο με R410A ψυκτικο)απο Media Markt και εχω ραντεβου για τοποθετηση το Σαββατο.Αλλα επεσε το ματι μου και στο Midea Prime 12 με 449Ε παλι στο Media Markt το οποιο ειναι μοντελο του 2018 με τη διαφορα οτι εχει ιονιστη,οθονη πανω στη μοναδα που λεει τη θερμοκρασια,R32 ψυκτικο αλλα βλεπω οτι εχει διπλασια καταναλωση απο το Blanc(4.1 kW/h ψυξη εναντι 3.5 kW/h του Blanc και 4.22 kW/h θερμανση εναντι 2.5 kW/h του Blanc).Ειμαι ετοιμος να παω το Blanc πισω και να δωσω 49 ευρω να παρω το Prime.Πιστευετε αξιζει η τσαμπα η ταλαιπωρια..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Σε προσφατη αναζητηση μου για κλιματιστικο, παρατηρησα απο 2 μεγαλες αλυσιδες, οπου με πληροφορησαν οι πωλητες οτι ολα εχουν εγγυηση 2 χρονια και μονο.

Για τα inventor που ειναι 10 χρονια, θελει συντηρηση καθε χρονο απο τον επισημο αντιπροσωπο και για τα toyotomi, οπου αγορασα για να εχει 5 η εξωτερικη θελει και αυτη συντηρηση καθε χρονο απο τον αντιπροσωπο.

Σε ενα τηλεφωνο που εκανα επαρχια στον της inventor για συντηρηση του κλιματιστικου μου (δηθεν) οπου το πηρα περυσι μου ειπε και αυτος οτι πρεπει να κανω μονο απο αυτον συντηρηση για να εχω εγγυηση καθε 1 ετος για 10 ετη. Το κοστος μου ειπε χαρακτηριστικά κανενα 40αρι 50αρι υπολογιζε.

ΕΓΩ 400-500€ για εγγυηση δε δινω. Θα κανω συντηρηση μονος μου, και αν βγαλει το toyotomi 5-6 χρονια, θα ειμαι στο κερδος.

Αυτά για κάθε υποψήφιο αγοραστή που θέλει να πάρει κάτι για να "κρατήσει".

Τέλος πολύ σημαντικό σε περιοχές με δίκτυο δεδδεη απο τα lidl, να εχουν σωστή ασφάλεια στο πίνακα (C16 εψαξα οτι κανει για 18αρι inverter) και ακόμα καλύτερα επιτηρητή τάσης για το air condition.

634€ το αγορασα απο electronet με εγκατασταση μαζι. 18000αρι toyotomi 856zr. Αν ψαξεις φυλαδιο internet electronet θα το βρεις φανταζομαι (659€ εχει τιμη φυλλαδιου).

Σε παραπληροφορησαν 

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 
44 λεπτά πριν, ilias8513 είπε

Στις προϋποθέσεις της 10ετούς εγγύησης στο site της Inventor αναφέρει το εξής:

 Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των κλιματιστικών μονάδων συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους προς τούτο και πιστοποιημένους τεχνικούς-συντηρητές.

Δεν αναφέρει κάπου ότι πρέπει να ειναι από αντιπρόσωπο αλλά από πιστοποιημένο τεχνικό.

Καλυτερα ρωτα τους τι εννοουν .Αν δεν ξερει αλλος το μηχανημα ,μη πουν το χαλασες.Εχουν και ορο.

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dsvee είπε

Ξαναμίλησα μαζί τους και περιμένω απάντηση.

Βρήκα όμως μερικά universal τηλεχειριστήρια που ίσως δίνουν λύση στο πρόβλημα

.https://www.skroutz.gr/s/14814705/Superior-Plus-Air-Condition.html

Αγόρασα σήμερα μερικά για να τα δοκιμάσω.

Είχα αγοράσει πέρυσι το απλό μοντέλο χωρίς δυνατότητα κλειδώματος θερμοκρασίας και είναι πολύ καλά ποιοτικά και με 4000 κωδικούς βρίσκουν (φαντάζομαι) όλα τα κλιματιστικά. 

Ωραίος, αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ να κάνω για την ωρα αλλά δεν ήξερα ποιο τηλεκοντρολ να ψάξω. Αν μπορείς στείλε μου μήνυμα αν σου δούλεψαν σωστά να πάρω κι εγώ. 

1 ώρα πριν, DYEL είπε

Τι συντηρηση θελει ενα a/c?

Τι να κανω πρωτου το ανοιξω για πρωτη φορα μετα απο ενα χρονο?

Θα το ανοίξεις και θα πλύνεις τα φίλτρα με σκέτο νερό. Μετά θα βγάλεις τις σκόνες με κανένα πινέλο και πανί. Πάρε μετά ένα σπρέι για aircontition που καθαρίζει από τους μύκητες και ψεκασε το(το εσωτερικό του) . Τέλος αν ο σωλήνας που βγάζει τα νερά η εξωτερική μονάδα είναι σε χώρο που κυκλοφορούν έντομα βάλε και εντομοκτόνο στην άκρη του. Τώρα αν χρειαστεί να συμπληρώσεις ψυκτικο δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις, αλλά στο χρόνο πάνω δεν θα θέλει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω.

Η εξωτερικη μοναδα θελει καθαρισμο?

Η αληθεια ειναι πως δεν εχει γινει ποτε συντηρηση σε αυτο το a/c και καταλαβαινω πως και η αποδοση να εχει πεσει δεν θα το καταλαβαινα,αλλα λειτουργει μια χαρα εδω και 10 χρονια περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilias8513 είπε

Στις προϋποθέσεις της 10ετούς εγγύησης στο site της Inventor αναφέρει το εξής:

 Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των κλιματιστικών μονάδων συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους προς τούτο και πιστοποιημένους τεχνικούς-συντηρητές.

Δεν αναφέρει κάπου ότι πρέπει να ειναι από αντιπρόσωπο αλλά από πιστοποιημένο τεχνικό.

Οπως επισης ξεκαθαρα αναφερει οτι δεν είναι προυποθεση η συντηρηση για να ισχυει η εγγύηση. (συνιστάται)

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αν δεν την κανεις θα σου πουν δεν διαβασες το συνισταται. Eσυ το χαλασες. Οπως και για το μαστορα που εφερες

Επεξ/σία από Diskimpex
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2018 στις 7:42 ΜΜ, cger είπε

Θέλω να σας ρωτήσω αν οι προεκτάσεις των ψυκτικών σωλήνων πρέπει να γίνονται με κόλλιση ή με μαστό; Στην περίπτωση μου 1 μέτρο πρίν τη σύνδεση της εξωτερικής μονάδας ο τεχνικός χρησιμοποίησε σκληρή κόλληση .

έχεις κανείς να πει κάτι πάνω σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...