Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι προτείνεις να κάνω gia_nnis;

 

Δυστυχώς κάποιος γνωστός μου δεν το έχει για να δω πως δουλεύει και να μου πει εντυπώσεις. Για αυτό προσπαθώ μέσα από σχόλια στο internet να έχω μια καλύτερη άποψη.

To vision το 9αρι το χει βάλει η αδερφή φίλου μου στο σπίτι της σε υπνοδωμάτιο  εδω και αρκετό καιρό ύστερα απο δικιά μου προτροπή. Είναι ευχαριστημένη τόσο για την οικονομία όσο και για την πολιτισμένη λειτουργία του και το δουλεύει πάντα στον ύπνο της .

Απο κει και πέρα inventors έχουν αρκετοί γνωστοί μου . Απροβλημάτιστα όλα με μόνη εξαίρεση το inventor alfa όπου στους πρώτους μήνες κάηκε ένα λαμπάκι στην μονάδα και αλλάχτηκε στην εγγύηση . Εδώ και πάνω απο 1 χρόνο δεν ξανάβγαλε το παραμικρό  . 

 

Αν την εταιρία δεν την εμπιστεύεσαι δες σε fujitsu midea hitatchi toyotomi 

 

Αν έχεις σκοπό να το κάνεις πάντα ετήσιο Service μην σε απασχολεί αν βγάλει κάποιο πρόβλημα. 10 χρόνια στον συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη τους έχουν τα κλιματιστικά της inventor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σέ δωμάτιο μέ μέτρια μόνωση (από τοίχους - αλλά εχει καινούργια παράθυρο κ μπαλκονόπορτα μέ διπλά ενεργειακά τζάμια ) 18τμ2 περίπου , ενα 12αρι inverter toyotomi καινούργιο σέ πόση ωρα περίπου πρέπει νά ζεστάνει τό δωμάτιο ρυθμισμένο στούς 23c ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σέ δωμάτιο μέ μέτρια μόνωση (από τοίχους - αλλά εχει καινούργια παράθυρο κ μπαλκονόπορτα μέ διπλά ενεργειακά τζάμια ) 18τμ2 περίπου , ενα 12αρι inverter toyotomi καινούργιο σέ πόση ωρα περίπου πρέπει νά ζεστάνει τό δωμάτιο ρυθμισμένο στούς 23c ?

Δεν απαντιέται το ερώτημα σου έτσι απλά. Για να απαντηθεί πρέπει καποιος να γνωρίζει τις απώλειες του χώρου σου καθώς και πλήρεις τεχνικά χαρακτηριστικά απόδοσης του μηχανήματος και αυτό θέλει υπολογισμούς. Πόσο μάλλον αν δεν γνωρίζεις τις απώλειες του χώρου τότε θέλει μηχανολογική μελέτη.

Γιατί σε απασχολεί αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αυτό η αδελφή μου https://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/toyotomi-hiro-htn-htg-12iv-me-ionisti.html

2 μηνών ειναι , προσωπικά δέν  εχει ικανοποιήσει η  θέρμανση  ουτε αυτούς ουτε εμένα (σάν επισκέπτης ) τό ειχαν  ρυθμίσει αρχικά στούς 24c σημερα το ειχαν στούς 23c , τό δωμάτιο μετά από 2 ωρες ??? ουτε ζεστό ειναι μάλλον πρός τό ψυχρό  θά ελεγα  ... μόνο αν πάς από κάτω στίς περσίδες βγάζει ζέστη τό υπόλοιπο δωμάτιο ψυχρό ειναι ...τό ελειπέστατο μέχρι αηδίας βιβλιαράκι του (οδηγίες χρήσεως) δείχνει οτι τό λειτουργούν σωστά στήν θέρμανση , (στο αντιστοιχο σημαδάκι τής θέρμανσης ) μάλλον η ειναι μάπα τό toyotomi η το εχει τοποθετησει ο μαστορας σε λαθος σημείο ) δέ υπάρχει αλλη εξηγηση , εκτός αν δέν ειναι σωστα ρυθμισμένο τί νά πώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αυτό η αδελφή μου https://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/toyotomi-hiro-htn-htg-12iv-me-ionisti.html

2 μηνών ειναι , προσωπικά δέν  εχει ικανοποιήσει η  θέρμανση  ουτε αυτούς ουτε εμένα (σάν επισκέπτης ) τό ειχαν  ρυθμίσει αρχικά στούς 24c σημερα το ειχαν στούς 23c , τό δωμάτιο μετά από 2 ωρες ??? ουτε ζεστό ειναι μάλλον πρός τό ψυχρό  θά ελεγα  ... μόνο αν πάς από κάτω στίς περσίδες βγάζει ζέστη τό υπόλοιπο δωμάτιο ψυχρό ειναι ...τό ελειπέστατο μέχρι αηδίας βιβλιαράκι του (οδηγίες χρήσεως) δείχνει οτι τό λειτουργούν σωστά στήν θέρμανση , (στο αντιστοιχο σημαδάκι τής θέρμανσης ) μάλλον η ειναι μάπα τό toyotomi η το εχει τοποθετησει ο μαστορας σε λαθος σημείο ) δέ υπάρχει αλλη εξηγηση , εκτός αν δέν ειναι σωστα ρυθμισμένο τί νά πώ ...

2 Πράγματα μπορεί να ισχύουν . 

 

Ή λάθος επιλογή μονάδας για τον χώρο σου  (btu) 

Ή βλάβη μηχανήματος. 

 

 

 

Πάρε τηλέφωνο το μάστορα και πες του το. Πάρε και την αντιπροσωπεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αυτό η αδελφή μου https://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/toyotomi-hiro-htn-htg-12iv-me-ionisti.html

2 μηνών ειναι , προσωπικά δέν  εχει ικανοποιήσει η  θέρμανση  ουτε αυτούς ουτε εμένα (σάν επισκέπτης ) τό ειχαν  ρυθμίσει αρχικά στούς 24c σημερα το ειχαν στούς 23c , τό δωμάτιο μετά από 2 ωρες ??? ουτε ζεστό ειναι μάλλον πρός τό ψυχρό  θά ελεγα  ... μόνο αν πάς από κάτω στίς περσίδες βγάζει ζέστη τό υπόλοιπο δωμάτιο ψυχρό ειναι ...τό ελειπέστατο μέχρι αηδίας βιβλιαράκι του (οδηγίες χρήσεως) δείχνει οτι τό λειτουργούν σωστά στήν θέρμανση , (στο αντιστοιχο σημαδάκι τής θέρμανσης ) μάλλον η ειναι μάπα τό toyotomi η το εχει τοποθετησει ο μαστορας σε λαθος σημείο ) δέ υπάρχει αλλη εξηγηση , εκτός αν δέν ειναι σωστα ρυθμισμένο τί νά πώ ...

Δωσε μια περιγραφη απο την τοποθετηση και αν εχει κανενα εμποδιο μπροστα τους οι μοναδες. Κανονικα σε 5+- λεπτα επρεπε να το κανει φουρνο τοσο μικρο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αυτό η αδελφή μου https://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/toyotomi-hiro-htn-htg-12iv-me-ionisti.html

2 μηνών ειναι , προσωπικά δέν  εχει ικανοποιήσει η  θέρμανση  ουτε αυτούς ουτε εμένα (σάν επισκέπτης ) τό ειχαν  ρυθμίσει αρχικά στούς 24c σημερα το ειχαν στούς 23c , τό δωμάτιο μετά από 2 ωρες ??? ουτε ζεστό ειναι μάλλον πρός τό ψυχρό  θά ελεγα  ... μόνο αν πάς από κάτω στίς περσίδες βγάζει ζέστη τό υπόλοιπο δωμάτιο ψυχρό ειναι ...τό ελειπέστατο μέχρι αηδίας βιβλιαράκι του (οδηγίες χρήσεως) δείχνει οτι τό λειτουργούν σωστά στήν θέρμανση , (στο αντιστοιχο σημαδάκι τής θέρμανσης ) μάλλον η ειναι μάπα τό toyotomi η το εχει τοποθετησει ο μαστορας σε λαθος σημείο ) δέ υπάρχει αλλη εξηγηση , εκτός αν δέν ειναι σωστα ρυθμισμένο τί νά πώ ...

Επειδη εχω το ιδιο κλιματιστικο , στο λεω ευθεως οτι εχει προβλημα η μοναδα. Μιλησε με ψυκτικο η την εταιρεια. Απο την στιγμη που θα τελειωσει η προθερμανση , μεσα σε 3-4 λεπτα το εχει κανει φουρνο το δωματιο που το εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σέ δωμάτιο μέ μέτρια μόνωση (από τοίχους - αλλά εχει καινούργια παράθυρο κ μπαλκονόπορτα μέ διπλά ενεργειακά τζάμια ) 18τμ2 περίπου , ενα 12αρι inverter toyotomi καινούργιο σέ πόση ωρα περίπου πρέπει νά ζεστάνει τό δωμάτιο ρυθμισμένο στούς 23c ?

 

Σε τι μέρος της Ελλάδας είσαι; Κρήτη Αθήνα ή βόρεια Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι μέρος της Ελλάδας είσαι; Κρήτη Αθήνα ή βόρεια Ελλά

αθήνα - αργυρούπολη χαμηλά

Επειδη εχω το ιδιο κλιματιστικο , στο λεω ευθεως οτι εχει προβλημα η μοναδα. Μιλησε με ψυκτικο η την εταιρεια. Απο την στιγμη που θα τελειωσει η προθερμανση , μεσα σε 3-4 λεπτα το εχει κανει φουρνο το δωματιο που το εχει

 

θυμάστε η  εγκατάσταση εγινε μέ αντλία κενού μήπως φταίει κ αυτό  ? στην αδελφη μου δεν χρησιμοποιησε αντλία κενού ο μάστορας  κ τσακώθηκε αγρια  μέ τόν γαμπρό μου οταν του ειπε δεν χρειαζεται γιατί ειναι λίγα τά  12000 btu κ ειναι κ ολοκαινουργιο κ μόνο οταν γινεται αλλαγη σε αλλο π.χ. δωματιο ή  σε αλλο σπίτι  κλπ πρεπει να γινει με αντλία κενού αλλά τελικά υποχώρησε  ο γαμπρός μου κ δεν εβαλε αντλια κενού ο μάστορας (αυτόν τον εστειλε ο κωτσοβολος γιατι υπηρχε δωρεαν τοποθετηση μέ τήν αγορά ) , ισως νά φταίει η κακή ανύπαρκτη μόνωση τού τοίχου , η μία πλευρά τού τοίχου  ειναι βοριάς ( πού εχει κ τό πρόβλημα κυρίως ) κ η αλλη μεριά ειναι δυτικά πού εχει εγκατασταθεί η μονάδα , εγω πιστευω οτι φταίει η λάθος τοποθετησή του , τό δωμάτιο ειναι σχεδόν παραλληλόγραμμο κ εχει μπεί σχεδόν στην ακρη τού μεγαλύτερου δυτικά  τοίχου (λόγω  μή υπαρξης αλλου σημείου ) κ καλύπτει σχεδόν τό 1/2 τού δωματίου από ζέστη μόνο , σέ επικοινωνια με τον εγκαταστάτη τους ειπε νά χαμηλώσουν τελείως προς τα κάτω τήν κατευθυνση της περσίδας (ηταν περιπου στη μέση ) κ νά ανεβάσουν την θερμοκρασία στούς 28c κ θα περασει κάποια στιγμή νά τό δεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθήνα - αργυρούπολη χαμηλά

 

Ok, εντελώς θεωρητικά και στο περίπου. ο χώρος που περιέγραψες θα χει απώλειες 2.4 kW (8300 BTU). Το 12αρι Inverter υπερκαλύπτει αυτό το φορτίο και αν υποθέσουμε οτι το θέτεις σε λειτουργία στην αρχή που σημαίνει οτι θα αποδίδει τα μέγιστα αρχικά, το 12αρι inverter της toyotomi (izuru λ.χ) έχει μέγιστο εύρος απόδοσης θέρμανσης αγγίζει τα 17500 BTU. Χρειαζόμαστε την παροχή αέρα από τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού σου, επειδή δεν ξέρω το μοντέλο ούτε τι παροχές αέρα έχει η εσωτερική μονάδα, εσύ πάρε τον παρακάτω τύπο που θα προκύψει,

 

Για το φορτίο του χώρου

Qroom = m*c*(Τaircon - Troom) = ρ*q*c*(Τaircon - Troom) = (Vroom/t)*ρ*c*(Τaircon - Troom)

 

Για την προσδιδόμενη θερμική ισχύ του κλιματιστικού στον χώρο

Qaircon = ρ*qair*c*(Τaircon - Troom)

 

Διαιρούμε κατά μέλη Qroom/Qaircon = (Vroom/t)*qair

=> t = Vroom*qair / (Qroom/Qaircon) = 54qair / (2400/Qaircon)

 

Όπου

qair η παροχή αέρα που έχεις ρυθμισμένο το κλιματιστικό σου, για τιμή δες το manual

Qaircon η θερμική ισχύς του κλιματιστικού σου όταν φουλάρει στα πρώτα 5-10 λεπτά.

t ο θεωρητικός χρόνος σε δευτερόλεπτα.

 

 

θυμάστε η  εγκατάσταση εγινε μέ αντλία κενού μήπως φταίει κ αυτό  ? στην αδελφη μου δεν χρησιμοποιησε αντλία κενού ο μάστορας  κ τσακώθηκε αγρια  μέ τόν γαμπρό μου οταν του ειπε δεν χρειαζεται γιατί ειναι λίγα τά  12000 btu κ ειναι κ ολοκαινουργιο κ μόνο οταν γινεται αλλαγη σε αλλο π.χ. δωματιο ή  σε αλλο σπίτι  κλπ πρεπει να γινει με αντλία κενού αλλά τελικά υποχώρησε  ο γαμπρός μου κ δεν εβαλε αντλια κενού ο μάστορας (αυτόν τον εστειλε ο κωτσοβολος γιατι υπηρχε δωρεαν τοποθετηση μέ τήν αγορά ) , ισως νά φταίει η κακή ανύπαρκτη μόνωση τού τοίχου , η μία πλευρά τού τοίχου  ειναι βοριάς ( πού εχει κ τό πρόβλημα κυρίως ) κ η αλλη μεριά ειναι δυτικά πού εχει εγκατασταθεί η μονάδα , εγω πιστευω οτι φταίει η λάθος τοποθετησή του , τό δωμάτιο ειναι σχεδόν παραλληλόγραμμο κ εχει μπεί σχεδόν στην ακρη τού μεγαλύτερου δυτικά  τοίχου (λόγω  μή υπαρξης αλλου σημείου ) κ καλύπτει σχεδόν τό 1/2 τού δωματίου από ζέστη μόνο , σέ επικοινωνια με τον εγκαταστάτη τους ειπε νά χαμηλώσουν τελείως προς τα κάτω τήν κατευθυνση της περσίδας (ηταν περιπου στη μέση ) κ νά ανεβάσουν την θερμοκρασία στούς 28c κ θα περασει κάποια στιγμή νά τό δεί ...

 

Δε νομίζω να φταίει η τοποθέτηση, και εμείς το έχουμε τοποθετημένο σε κακό σημείο λόγω ιδιαιτεροτήτων που έχει το σπίτι αλλά μας ζεσταίνει το κλιματιστικό. Μην το βάζετε στους 28 δεν θα φτάσει ποτέ τόσο και θα λειτουργεί συνεχώς στο φουλ με αποτέλεσμα υψηλό κόστος στην ΔΕΗ, εμείς 21-22 το βάζουμε. Να περάσει ο τεχνικός να το ελέγξει, θα τοποθετήσει κάποια θερμόμετρα στην εσωτερική και εξωτερική μονάδα καθώς και μέτρηση με μανόμετρο και θα δει αν συμβαίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους .Θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει για την αγορά ενός κλιματιστικού .Θα το έχω στο σαλόνι και θα το χρησιμοποιώ κυρίως καλοκαίρι για ψύξη στις δύσκολες μέρες ενώ θέρμανση ίσα να σπάει η υγρασία Οκτώβριο,Απρίλιο .Ο χώρος είναι περίπου 55τμ .Υπάρχουν 4 τοίχοι εκτεθειμένοι ,δηλαδή όλοι. Η αγορά θα γίνει με όσο το δυνατόν πολλές δόσεις .Τι έχετε να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο toyotomi δουλεύει μια χαρά σε φίλη στην Θεσσαλονίκη @aristos12.

 

Βρες τον τύπο που το εγκατέστησε χωρίς κενό (δεν τον λέω ψυκτικό - γιατί δεν είναι) και σφαλιάρισέ τον δυνατά χωρίς να του απευθύνεις τον λόγο. Αν ρωτήσει "Γιατί;" ρίξ' του ακόμα μία κ.ο.κ. μέχρι να θυμηθεί το γιατί από μόνος του  ;)

 

( Κάλεσε ψυκτικό, άδικα καις ρεύμα. Θέλεις κενό, πλήρωση και μέτρηση θερμοκρασιών / πιέσεων. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο toyotomi δουλεύει μια χαρά σε φίλη στην Θεσσαλονίκη @aristos12.

 

Βρες τον τύπο που το εγκατέστησε χωρίς κενό (δεν τον λέω ψυκτικό - γιατί δεν είναι) και σφαλιάρισέ τον δυνατά χωρίς να του απευθύνεις τον λόγο. Αν ρωτήσει "Γιατί;" ρίξ' του ακόμα μία κ.ο.κ. μέχρι να θυμηθεί το γιατί από μόνος του  ;)

 

( Κάλεσε ψυκτικό, άδικα καις ρεύμα. Θέλεις κενό, πλήρωση και μέτρηση θερμοκρασιών / πιέσεων. )

Συμφωνώ για αυτό που λες αλλά μην τα συγχέουμε . Η μή χρήση αντλίας κενού δεν παει να πει ότι το μηχάνημα δεν θα αποδίδει καθόλου . Συνήθως απλά δεν θα έχεις την μέγιστη μακροζωία ή την μέγιστη απόδοση αλλα όχι να μην δουλεύει σχεδόν καθόλου . Αυτό το θεωρώ εξαιρετικά σπάνιο έως αδύνατο . 

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι βλάβη και δεν έχει καμία σχέση με την εγκατάσταση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους .Θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει για την αγορά ενός κλιματιστικού .Θα το έχω στο σαλόνι και θα το χρησιμοποιώ κυρίως καλοκαίρι για ψύξη στις δύσκολες μέρες ενώ θέρμανση ίσα να σπάει η υγρασία Οκτώβριο,Απρίλιο .Ο χώρος είναι περίπου 55τμ .Υπάρχουν 4 τοίχοι εκτεθειμένοι ,δηλαδή όλοι. Η αγορά θα γίνει με όσο το δυνατόν πολλές δόσεις .Τι έχετε να προτείνετε?

 

Σε πόσους τοίχους από τους τέσσερεις εκτεθειμένους υπάρχει παράθυρο;

Σου είναι εύκολο να μου πεις τις διαστάσεις του χώρου;

Πάνω τον χώρο υπάρχει άλλος όροφος ή είναι ταράτσα;

Το σπίτι είναι παλιό από θέμα μόνωσης πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...