Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παρε ενα θερμομετρο να δεις τη θερμοκρασια πιανει στο δωματιο..μπορει να εισαι απλα κρυουλιαρης!!!

Θερμόμετρο θα πάρω αύριο 100% και θα κάνω κάποια τεστ την Τέταρτη που δεν δουλεύουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζετε το κλιματιστικό σας για θέρμανση σε μια Α θερμοκρασία γύρω από τους 20-25 βαθμούς και η θερμοκρασία του χώρου είναι χαμηλότερη τότε ή έχει επιλεχτεί κλιματιστικό μικρότερης ισχύος από αυτό που έπρεπε ή υπάρχει πρόβλημα στο κλιματιστικό. Αντιστοίχως αν έχει επιλεχτεί κλιματιστικό υψηλότερης ισχύος από αυτό που πρέπει τότε η θερμοκρασία του θερμομέτρου στον χώρο θα είναι υψηλότερη από αυτή που είναι ρυθμισμένο το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν και άλλοι λόγοι, στην δεύτερη καμία σχέση όταν έχουμε μηχάνημα με μεγαλύτερη ισχύ από αυτή που θέλει ο χώρος την εκάστοτε στιγμή απλώς θα φτάνει στην ρύθμιση γρηγορότερα και θα λειτουργεί σε χαμηλότερη ισχύ ή με μικρό duty cycle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν και άλλοι λόγοι, στην δεύτερη καμία σχέση όταν έχουμε μηχάνημα με μεγαλύτερη ισχύ από αυτή που θέλει ο χώρος την εκάστοτε στιγμή απλώς θα φτάνει στην ρύθμιση γρηγορότερα και θα λειτουργεί σε χαμηλότερη ισχύ ή με μικρό duty cycle

και το εύρος απόδοσης του μηχανήματος είναι σημαντικό ! Ενδεχομένως να συμπεριφέρεται σαν on -off σε ένα χώρο με μικρές απαιτήσεις πράγμα που δεν το θέλουμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το 12αρι που εχω που ειναι οριακα για χωρο μεχρι 25τμ. οταν ειναι στο auto fan με ρυθμισμενη θερμοκρασια στους 20C πηγε μεχρι 23C ..νομιζω οτι τοτε δινει την παραπανω αποδοση μεχρι 13btu..ή οχι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εχει έρθει ο τεχνικός να "φτιάξει" το AC. Εϊχε μια διαροοη και έβαλε και φρέον.

Μου φαίνεται οτι αυτό που βγάζει είναι πολύ χλυαρό.

Πως μπορω να τσεκάρω με ένα θερμόμετρο εαν είναι στα καλά του;

Ποια θερμοκρασια πρεπει να βγάζει η εσωτερική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εχει έρθει ο τεχνικός να "φτιάξει" το AC. Εϊχε μια διαροοη και έβαλε και φρέον.

Μου φαίνεται οτι αυτό που βγάζει είναι πολύ χλυαρό.

Πως μπορω να τσεκάρω με ένα θερμόμετρο εαν είναι στα καλά του;

Ποια θερμοκρασια πρεπει να βγάζει η εσωτερική μονάδα;

θα το βαλεις στους 30 βαθμους και οταν φτασει στην μεγιστη αποδοση το μετρας.. και παλι εικονικο ειναι οταν δεν ξερεις τι watt τραβαει και πως δουλευει το inverter..

Όταν βάζετε το κλιματιστικό σας για θέρμανση σε μια Α θερμοκρασία γύρω από τους 20-25 βαθμούς και η θερμοκρασία του χώρου είναι χαμηλότερη τότε ή έχει επιλεχτεί κλιματιστικό μικρότερης ισχύος από αυτό που έπρεπε ή υπάρχει πρόβλημα στο κλιματιστικό. Αντιστοίχως αν έχει επιλεχτεί κλιματιστικό υψηλότερης ισχύος από αυτό που πρέπει τότε η θερμοκρασία του θερμομέτρου στον χώρο θα είναι υψηλότερη από αυτή που είναι ρυθμισμένο το κλιματιστικό.

Η θερμοκρασια του κλιματιστικου ειναι κατα προσεγγιση και οχι ακριβειας. Γι αυτο και αμα τεσταρεις καθε κλιματιστικο εχει διαφορετικη ευαισθησια.. Και ενας αλλος παραγοντας ειναι το σημειο που τοποθετειται η εσωτερικη μοναδα και το υψος.. γι αυτο εχουν βγαλει το i feel(αισθητηρας στο τηλεχειριστηριο) για να ειναι πιο κοντα στην πραγματικη θερμοκρασια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εχει έρθει ο τεχνικός να "φτιάξει" το AC. Εϊχε μια διαροοη και έβαλε και φρέον.

Μου φαίνεται οτι αυτό που βγάζει είναι πολύ χλυαρό.

Πως μπορω να τσεκάρω με ένα θερμόμετρο εαν είναι στα καλά του;

Ποια θερμοκρασια πρεπει να βγάζει η εσωτερική μονάδα;

νομιζω οτι πρεπει να βγαζει απο 50C-60C...απλα πρεπει να βρεις θερμομετρο να πιανει τοσο μεγαλες θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! Καλή Χρονιά! Ενδιαφέρομαι να πάρω κλιματιστικο, μάλλον 2: 

http://www.skroutz.gr/s/7704567/Cooper-Hunter-CH-S09FTX5.html

http://www.skroutz.gr/s/7704341/Cooper-Hunter-CH-S12FTX5.html

 

εδώ  και  καποιες  μερες-εβδομαδες  ψαχνω,  ειναι  τα  καλυτερα  και  πιο  οικονομικά  που  έχω  βρεί.

το  θέμα  είναι  οτι όταν κανονισαμε  για  την  εγκατάσταση  και  διαβαζα  εδω  και  αλλου  για  *αντλια  κενου  αέρους*  και  του  το  είπα  αν  χρειάζεται,  μονο  που  δεν  γελαγε  μαζι  μου! και  ποιος  σου  είπε  κάτι  τέτοιο;  μου λεει,  δεν  χρειάζεται,  αφου  το φρέο είναι ήδη μέσα, έρχεται ετοιμο  απο το εργοστάσιο, κλειστό,  και στους  σωλήνες κυκλοφορεί συνέχεια αέρας  πάνω   κατω,  κρύος, ζεστος, και ειμαι  λεει  30  χρόνια ψυκτικός και  ξέρω,  εσυ ξερείς τι είναι  αυτό;   

ένιωσα  πολύ  χαζή..


Ξέρει κανείς πού μπορώ να δώ το manual για να δω αν όντως χρειάζεται αντλία κενού;

π.σ. για τους μεμονωμένους σωλήνες ντρεπόμουν να ρωτήσω μετά απο αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! Καλή Χρονιά! Ενδιαφέρομαι να πάρω κλιματιστικο, μάλλον 2: 

http://www.skroutz.gr/s/7704567/Cooper-Hunter-CH-S09FTX5.html

http://www.skroutz.gr/s/7704341/Cooper-Hunter-CH-S12FTX5.html

 

εδώ  και  καποιες  μερες-εβδομαδες  ψαχνω,  ειναι  τα  καλυτερα  και  πιο  οικονομικά  που  έχω  βρεί.

το  θέμα  είναι  οτι όταν κανονισαμε  για  την  εγκατάσταση  και  διαβαζα  εδω  και  αλλου  για  *αντλια  κενου  αέρους*  και  του  το  είπα  αν  χρειάζεται,  μονο  που  δεν  γελαγε  μαζι  μου! και  ποιος  σου  είπε  κάτι  τέτοιο;  μου λεει,  δεν  χρειάζεται,  αφου  το φρέο είναι ήδη μέσα, έρχεται ετοιμο  απο το εργοστάσιο, κλειστό,  και στους  σωλήνες κυκλοφορεί συνέχεια αέρας  πάνω   κατω,  κρύος, ζεστος, και ειμαι  λεει  30  χρόνια ψυκτικός και  ξέρω,  εσυ ξερείς τι είναι  αυτό;   

ένιωσα  πολύ  χαζή..

 

Ξέρει κανείς πού μπορώ να δώ το manual για να δω αν όντως χρειάζεται αντλία κενού;

π.σ. για τους μεμονωμένους σωλήνες ντρεπόμουν να ρωτήσω μετά απο αυτό..

Πες του συμφωνω.. αλλα οταν το συνδεσεις δεν θα αφησεις να φυγει φρεον γιατι θα σου σπασω το κεφαλι.. ετσι θα σου κανει εξαερωση.. για να μην φερει αντλια..

Κοιτα ποιος αντιπροσωπευει αυτα τα κλιματιστικα και ποσα χρονια εγγυηση δινει και με τι ορους..! Μετα ρωτα ποιο ειναι το κοστος της εσωτερικης πλακετας..

πχ η fujitsu δινει 3 χρονια χωρις συντηρηση του κλιματιστικου και αν χαλασει η πλακετα μου εχει 60ε αγορα οταν σε αλλα κλιματιστικα μπορει να φτασει και τα 200ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! Καλή Χρονιά! Ενδιαφέρομαι να πάρω κλιματιστικο, μάλλον 2: 

http://www.skroutz.gr/s/7704567/Cooper-Hunter-CH-S09FTX5.html

http://www.skroutz.gr/s/7704341/Cooper-Hunter-CH-S12FTX5.html

 

εδώ  και  καποιες  μερες-εβδομαδες  ψαχνω,  ειναι  τα  καλυτερα  και  πιο  οικονομικά  που  έχω  βρεί.

το  θέμα  είναι  οτι όταν κανονισαμε  για  την  εγκατάσταση  και  διαβαζα  εδω  και  αλλου  για  *αντλια  κενου  αέρους*  και  του  το  είπα  αν  χρειάζεται,  μονο  που  δεν  γελαγε  μαζι  μου! και  ποιος  σου  είπε  κάτι  τέτοιο;  μου λεει,  δεν  χρειάζεται,  αφου  το φρέο είναι ήδη μέσα, έρχεται ετοιμο  απο το εργοστάσιο, κλειστό,  και στους  σωλήνες κυκλοφορεί συνέχεια αέρας  πάνω   κατω,  κρύος, ζεστος, και ειμαι  λεει  30  χρόνια ψυκτικός και  ξέρω,  εσυ ξερείς τι είναι  αυτό;   

ένιωσα  πολύ  χαζή..

Ξέρει κανείς πού μπορώ να δώ το manual για να δω αν όντως χρειάζεται αντλία κενού;

π.σ. για τους μεμονωμένους σωλήνες ντρεπόμουν να ρωτήσω μετά απο αυτό..

Στα ίδια λεφτα θα προτιμούσα την σειρα midea mission

 

 http://www.e-shop.gr/air-condition-midea-msmbau-09hrfn1-smart-9000btu-inverter-p-HAP.000968

 

https://www.skroutz.gr/s/7035428/Midea-Mission-MSMBBU-12HRFN1.html

 

Όχι ότι σαν χαρακτηριστικά δεν αξίζουν αυτά που πόσταρες. Σαν μάρκα δεν την ξέρω ιδιαίτερα αλλά με τα λίγ απου ψαξα βλέπω παρα πολλά κοινά χαρακτηριστικά με τεχνολογίες της GREE και δεδομένου ότι τα HVAC της cooper τα φτιάχνει η GREE θεωρώ ότι και τα split units  τα φτιάχνει η ίδια εταιρία . Καλό αυτό !!!

A επίσης το χειριστήριο της μονάδας είναι ίδιο με της GREE και Inventor .

 

Πάντως στο manual δεν βρήκα κάτι σχετικό με αντλία κενού. Άλλες εταιρίες το λένε ξεκάθαρα στο manual .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια λεφτα θα προτιμούσα την σειρα midea mission

 

 http://www.e-shop.gr/air-condition-midea-msmbau-09hrfn1-smart-9000btu-inverter-p-HAP.000968

 

https://www.skroutz.gr/s/7035428/Midea-Mission-MSMBBU-12HRFN1.html

 

Όχι ότι σαν χαρακτηριστικά δεν αξίζουν αυτά που πόσταρες. Σαν μάρκα δεν την ξέρω ιδιαίτερα αλλά με τα λίγ απου ψαξα βλέπω παρα πολλά κοινά χαρακτηριστικά με τεχνολογίες της GREE και δεδομένου ότι τα HVAC της cooper τα φτιάχνει η GREE θεωρώ ότι και τα split units  τα φτιάχνει η ίδια εταιρία . Καλό αυτό !!!

A επίσης το χειριστήριο της μονάδας είναι ίδιο με της GREE και Inventor .

 

Πάντως στο manual δεν βρήκα κάτι σχετικό με αντλία κενού. Άλλες εταιρίες το λένε ξεκάθαρα στο manual .

 

 

τα CH τα φτιαχνει η DAIKIN μαζί με την GREE, συμπιεστη εχει της DAIKIN και εχει 10 χρονια εγγύηση! μου είπαν οτι είναι πολύ καλύτερα απο τα MIDEA και είναι και πιο αθόρυβο και πιο οικονομικο,

Πες του συμφωνω.. αλλα οταν το συνδεσεις δεν θα αφησεις να φυγει φρεον γιατι θα σου σπασω το κεφαλι.. ετσι θα σου κανει εξαερωση.. για να μην φερει αντλια..

Κοιτα ποιος αντιπροσωπευει αυτα τα κλιματιστικα και ποσα χρονια εγγυηση δινει και με τι ορους..! Μετα ρωτα ποιο ειναι το κοστος της εσωτερικης πλακετας..

πχ η fujitsu δινει 3 χρονια χωρις συντηρηση του κλιματιστικου και αν χαλασει η πλακετα μου εχει 60ε αγορα οταν σε αλλα κλιματιστικα μπορει να φτασει και τα 200ευρω!

και που θα ξερω εγω αν εφυγε το φρεο ή οχι; 10 χρονια εγγυηση δίνει, αλλα που να δω τους όρους;

και τα εισάγει η Panasonic στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα CH τα φτιαχνει η DAIKIN μαζί με την GREE, συμπιεστη εχει της DAIKIN και εχει 10 χρονια εγγύηση! μου είπαν οτι είναι πολύ καλύτερα απο τα MIDEA και είναι και πιο αθόρυβο και πιο οικονομικο,

 

GREE-DAIKIN έχουν κοινοπραξία . Το γνωρίζω . Ότι είναι της GREE έχει βάλει το χέρι της η DAIKIN και ότι είναι της DAIKIN έχει βάλει το χέρι της η GREE . 

 

GREE-ΙNVENTOR-C&H-DAIKIN  εταιρίες όπου έχουν κάποια σχέση η μία με την άλλη . 

 

 

 

ΑΛΛΑΞΕ ψυκτικό . Τι το συζητάς τοση ώρα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GREE-DAIKIN έχουν κοινοπραξία . Το γνωρίζω . Ότι είναι της GREE έχει βάλει το χέρι της η DAIKIN και ότι είναι της DAIKIN έχει βάλει το χέρι της η GREE . 

 

GREE-ΙNVENTOR-C&H-DAIKIN  εταιρίες όπου έχουν κάποια σχέση η μία με την άλλη . 

 

 

 

ΑΛΛΑΞΕ ψυκτικό . Τι το συζητάς τοση ώρα ; 

και αλλους που ρώτησα περίπου τα ίδια μου λένε..αυτος εχει και το κατάστημα και τα πουλάει και τα βαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...