Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αλλους που ρώτησα περίπου τα ίδια μου λένε..αυτος εχει και το κατάστημα και τα πουλάει και τα βαζει..

Δηλαδη τι σου λενε? Οτι δεν κανουν εξαερωση? Πρεπει να φυγει ο αερας απο τις σωληνες.. Αυτο γινεται με την αντλια ή αφηνουν λιγο να τρεξει το φρεον για να φυγει ο αερας.. κατι που δεν ειναι σωστο για τα λεφτα που ζητανε..

θελουν να παρουν ομως το 70αρι οταν με 40ε ειναι καλυμμενοι..!

Το αλλο που κανουν.. Οταν ειναι κοντινη η αποσταση δεν αφηνουν 1 μετρο παραπανω σωληνα για να εχουν περισσοτερο κερδος.. Κατι που δεν ειναι σωστο.. (Αυξημενες πιεσεις στον συμπιεστη)

Λαμογια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας! Καλή Χρονιά! Ενδιαφέρομαι να πάρω κλιματιστικο, μάλλον 2: 

http://www.skroutz.gr/s/7704567/Cooper-Hunter-CH-S09FTX5.html

http://www.skroutz.gr/s/7704341/Cooper-Hunter-CH-S12FTX5.html

 

εδώ  και  καποιες  μερες-εβδομαδες  ψαχνω,  ειναι  τα  καλυτερα  και  πιο  οικονομικά  που  έχω  βρεί.

το  θέμα  είναι  οτι όταν κανονισαμε  για  την  εγκατάσταση  και  διαβαζα  εδω  και  αλλου  για  *αντλια  κενου  αέρους*  και  του  το  είπα  αν  χρειάζεται,  μονο  που  δεν  γελαγε  μαζι  μου! και  ποιος  σου  είπε  κάτι  τέτοιο;  μου λεει,  δεν  χρειάζεται,  αφου  το φρέο είναι ήδη μέσα, έρχεται ετοιμο  απο το εργοστάσιο, κλειστό,  και στους  σωλήνες κυκλοφορεί συνέχεια αέρας  πάνω   κατω,  κρύος, ζεστος, και ειμαι  λεει  30  χρόνια ψυκτικός και  ξέρω,  εσυ ξερείς τι είναι  αυτό;   

ένιωσα  πολύ  χαζή..

 

Εγώ θα έφευγα κατευθείαν από το μαγαζί χωρίς να του πω τίποτε άλλο. Αν δεν μπορείς να βρεις ψυκτικό, ψάξε στο Internet υπάρχει μια σελίδα που μπαίνει όποιος ιδιώτης θέλει και ψάχνει να βρει τεχνικούς για διάφορες εργασίες, να αναφέρεις οτι θέλεις ψυκτικό με αντλία κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αλλους που ρώτησα περίπου τα ίδια μου λένε..αυτος εχει και το κατάστημα και τα πουλάει και τα βαζει..

Στους 5 ψυκτικούς που ρώτησε φίλος μου για να βάλει ivnentor που παρεμπιπτόντως οι οδηγίες εγκατάστασης το λέγαν ξεκάθαρα να χρησιμοποιηθεί αντλία κενού  ο ένας είπε φυσικά και είναι απαραίτητο , οι 3 είπαν δεν χρειάζεται και ένας ακόμη είπε "Τί είναι η αντλία κενού; " 

Σε κάθε επάγγελμα είναι γεμάτο ανίδεους ή άτομα που επίτηδες δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους είτε γιατί βαριούνται είτε για να βγάλουν περισσότερα λεφτά . 

 

Αν θες να έχεις μια τεκμηριωμένη άποψη για το αν χρειάζεται αντλία κενού (που εγώ σου λέω χρειάζεται ) πάρε τηλέφωνο την εδώ αντιπροσωπεία και ρώτα τους . Αν αυτοί σου πούνε δεν χρειάζεται  πάω πάσο . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 5 ψυκτικούς που ρώτησε φίλος μου για να βάλει ivnentor που παρεμπιπτόντως οι οδηγίες εγκατάστασης το λέγαν ξεκάθαρα να χρησιμοποιηθεί αντλία κενού  ο ένας είπε φυσικά και είναι απαραίτητο , οι 3 είπαν δεν χρειάζεται και ένας ακόμη είπε "Τί είναι η αντλία κενού; " 

Σε κάθε επάγγελμα είναι γεμάτο ανίδεους ή άτομα που επίτηδες δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους είτε γιατί βαριούνται είτε για να βγάλουν περισσότερα λεφτά . 

 

Αν θες να έχεις μια τεκμηριωμένη άποψη για το αν χρειάζεται αντλία κενού (που εγώ σου λέω χρειάζεται ) πάρε τηλέφωνο την εδώ αντιπροσωπεία και ρώτα τους . Αν αυτοί σου πούνε δεν χρειάζεται  πάω πάσο . 

 

και πού να βρώ την αντιπροσωπία τους? βρήκα μόνο ξενόγλωση, κάπου στο εξωτερικό.. πάλι το manual που να το βρώ να το διαβάσω και τους όρους της εγγύησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τι σου λενε? Οτι δεν κανουν εξαερωση? Πρεπει να φυγει ο αερας απο τις σωληνες.. Αυτο γινεται με την αντλια ή αφηνουν λιγο να τρεξει το φρεον για να φυγει ο αερας.. κατι που δεν ειναι σωστο για τα λεφτα που ζητανε..

θελουν να παρουν ομως το 70αρι οταν με 40ε ειναι καλυμμενοι..!

Το αλλο που κανουν.. Οταν ειναι κοντινη η αποσταση δεν αφηνουν 1 μετρο παραπανω σωληνα για να εχουν περισσοτερο κερδος.. Κατι που δεν ειναι σωστο.. (Αυξημενες πιεσεις στον συμπιεστη)

Λαμογια..

'αλλο εξαέρωση και άλλο αντλία κενού νομιζω.. με λίγα λογια μου λένε *ποιός σου είπε τετόιες βλακείες? δεν χρειάζεται! δεν ξερουμε εμείς που είμαστε 10-20-30 χρόνια επαγγελματίες ψυκτικοί και ξερείς εσυ η άσχετη που κάτι διάβασες στο ιντερνετ? εσύ θα μας μάθεις τη δουλειά μας?*

'αλλο εξαέρωση και άλλο αντλία κενού νομιζω.. με λίγα λογια μου λένε *ποιός σου είπε τετόιες βλακείες? δεν χρειάζεται! δεν ξερουμε εμείς που είμαστε 10-20-30 χρόνια επαγγελματίες ψυκτικοί και ξερείς εσυ η άσχετη που κάτι διάβασες στο ιντερνετ? εσύ θα μας μάθεις τη δουλειά μας?*

πιο κομψα βέβαια το λένε, αλλά το νόημα δεν αλλάζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'αλλο εξαέρωση και άλλο αντλία κενού νομιζω..

Τι κανει η αντλια τοτε? Σου εστειλα πμ

Δεν φερνουν αντλια γιατι και ετσι δουλευει το μηχανημα.. Οπως και εσυ μπορεις να ζησεις με ψωμι αντι για σουσι που τρωνε οι πολιτικοι..

Ποσα σου ζητανε για εγκατασταση?

μου λένε *ποιός σου είπε τετόιες βλακείες? δεν χρειάζεται! δεν ξερουμε εμείς που είμαστε 10-20-30 χρόνια επαγγελματίες ψυκτικοί και ξερείς εσυ η άσχετη που κάτι διάβασες στο ιντερνετ? εσύ θα μας μάθεις τη δουλειά μας?*

Γι αυτο σου ειπα πιο πανω αμα αφησουν να φυγει φρεον να τους πεις οτι θα τους σπασεις το κεφαλι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαέρωση είναι όταν το ανοίγουν για λίγα δευτερόλεπτα και φεύγει λίγο ο αέρας, αντλία είναι ένα μηχάνημα που το βάζουν για 10-15 λεπτα και τραβάει όλο τον αέρα..


50-70 ευρώ ζητάνε.. αλλά αν είναι τα τρυπηθεί μπετόν θα παεί παραπάνω λέει 10-20-30 ευρώ ανάλογα τη δυσκολία και την ώρα που θα πάρει..


Γι αυτο σου ειπα πιο πανω αμα αφησουν να φυγει φρεον να τους πεις οτι θα τους σπασεις το κεφαλι!

δεν μπορώ να μιλήσω εγώ έτσι.. ούτε να σπάω κεφάλια μπορώ, οπότε δεν παίζει αυτό.. ασε που άμα φύγει το φρέο δεν θα το ξέρω.. θέλω ενα επαγγελματία που μπορώ να τον εμπιστευτώ και να μου κάνει καλή δουλειά και με εγγύηση, και όχι με απειλές και πονηριές.. αλλιώς μια τρύπα στο τοίχο ο καθένας μπορεί να κάνει.. γιατί τον θέλω τον ειδικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαέρωση είναι όταν το ανοίγουν για λίγα δευτερόλεπτα και φεύγει λίγο ο αέρας, αντλία είναι ένα μηχάνημα που το βάζουν για 10-15 λεπτα και τραβάει όλο τον αέρα..

Το ιδιο πραγμα ειναι.. Αφηνουν να περασει το φρεον μεσα απο την σωληνα και μολις τρεξει την βιδωνουν.. Κατι που δεν ειναι σωστο.. γι αυτο υπαρχει η αντλια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο manual του  toyotomi λεει οτι η εξαερωση πρεπει να γινει με αντλια..δε νομιζω να υπαρχει manual που να λεει οτι μπορει να γινει χωρις αντλια..δλδ η εταιρεια που βγαζει το manual τι θα λεει?οτι εχουμε βαλει λιγο παραπανω φρεον γιατι το τζιμανι ο μαστορας κανει ετσι την εξαερωση χαχαχαχα..

αλλα ενταξει δεν ειναι και κατι τραγικο..κι εγω απο  εδω μεσα εμαθα για την αντλια..οποτε οταν ερθει η ωρα για service θα βρω καποιον να κανει εξαερωση με αντλια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ενοχλούνται όλοι όταν τους ρωτάω για την αντλία; λαθος πράγματα διαβαζω πολύ στο ιντερνετ λενε..και με βγαζουν χαζη.. :mad:

 

Σου στέλνω μια ιστοσελίδα σε μήνυμα να ψάξεις για ψυκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι βαριουνται..στο manual λεει οτι θελει 15 λεπτα η εξαερωση..δεν εχουν τοσο χρονο..μονο τα λεφτα να παρουν


επισης στο ενα που εχω ειναι η τεταρτη μετεγκατασταση που γινεται..ποτε δεν εβαλαν αντλια..εχει χασει λιγο την αποδοση του..οποτε τωρα θα ερθει ο μαστορας και θα μου πει οτι θελει και φρεον..και εγω θα του πω "και γιατι ρε καραγκιοζη δεν εβαζες αντλια για να μην χασει καθολου φρεον?!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h09a4-sukr1di-40-inverter-p-HAP.000888

τι  είναι  αυτό  ξερει  κανεις?  πρωτη  φορα  το  βλεπω  τοσες  μερες  που  ψαχνω..  λεει  τιποτα?


http://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h12a4-sukr1di-40-inverter-p-HAP.000891

και  το  αδερφακι  του)))


http://www.e-shop.gr/air-condition-midea-msmbau-09hrfn1-smart-9000btu-inverter-p-HAP.000968

ή  αυτό  να  πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h09a4-sukr1di-40-inverter-p-HAP.000888

τι  είναι  αυτό  ξερει  κανεις?  πρωτη  φορα  το  βλεπω  τοσες  μερες  που  ψαχνω..  λεει  τιποτα?

http://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h12a4-sukr1di-40-inverter-p-HAP.000891

και  το  αδερφακι  του)))

http://www.e-shop.gr/air-condition-midea-msmbau-09hrfn1-smart-9000btu-inverter-p-HAP.000968

ή  αυτό  να  πάρω?

Το MIDEA . Ασε τα arielli στην άκρη . 

Οπου το συγκεκριμένο midea είναι έτη φωτός καλύτερο σε χαρακτηριστικά από τα arielli που κοίταξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...