Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνει τέτοια τριξίματα και τέτοιους θορύβους 1η φορά το βλέπω.. Δεν μπορείς να κοιμηθείς λέμε...

Το είχα κλείσει και έκανε έτσι για αρκετή ώρα μετά...

 

Το 18άρι που έχω μέσα δεν έκανε έτσι όταν το άνοιξα βρε φίλε μου...

 

Για την εξωτερική μονάδα, έκανε πως κάνουν τα ψυγεία στα κρεοπωλεία... Κάτι τέτοιο.

Δεν μπορούσα να ασχοληθώ περισσότερο γιατί ήταν 2 το βράδυ.

 

Σήμερα όμως θα το κοιτάξω εκτενέστερα..

Είναι φυσιολογικό να κάνει τριξίματα ένα κλιματιστικό . Δεν ξέρω αν έχει θέμα το δικό σου ή γενικά είσαι δύσκολος  στον ύπνο .

Όσα κλιματιστικά έχω τοποθετήσει στο σπίτι μου (Gree Fujitsu και ένα made in japan Gester air )  όλα κάνουν τριξίματα είτε λίγο είτε πολύ . Όταν το κλείσεις είναι επίσης λογικό να τρίζει γιατί ξεκινάνε οι συστολές . 

Απλά και σε μένα το Gree παρ όλο 9άρι και 750 ευρώ έκανε παρα  πολλά τριξίματα. Με τον καιρό όμως μειώθηκαν κατα πολύ . Ακόμα κανει αλλά ελάχιστα . 

Για την έξω μονάδα που λες ότι την ακούς αισθάνεσαι ότι περνάει ήχος συντονισμού απο την τοιχοποιία ; Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω .

 

Πάντως οι τιμές θορύβου για την έξω και μέσα μονάδα στα τεχνικά χαρακτηριστικά του δεν δικαιολογούν ενοχληση . Ίδιες τιμές θορύβου έχει και το δικό μου το Gree και δεν ακούγεται καν η εξωτερική μονάδα (βέβαια έχω αλουμίνια καλά οπότε δεν περνάει μέσα ο ήχος στο δωμάτιο απ έξω. Εξω αν θα βγώ όταν δουλεύει στο full και πάλι δεν κάνει σαματά δεν ξεσηκώνει την γειτονιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΠΡΟΣΦΟΡΑ 10.50Ε ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΜΕΧΡΙ 27/2 http://www.e-shop.gr/hama-47770-premium-energy-cost-meter-p-PER.565855

Τον έχω και είναι πολύ καλός . Ενα μειονέκτημα πυο έχει είναι (γενικά αρκετοί το λένε) μπορεί μετά απο ώρες λειτουργίας να κολήσει καμία φορά και να μην δείχνει ενδείξεις και να πρέπει να τον βγάλεις και να τον ξαναβάλεις στην πρίζα

 

 

Η εξωτερική μονάδα έκανε τρομερό θόρυβο. Αναγκάστηκα να το κλείσω μετά από 10 λεπτά λειτουργίας.....

 

 

Σε 10 λεπτά που το χες σε λειτουργία και άκουγες ότι άκουγες  έριξε καθόλου τις στροφές του ; Μείωσε τον εξωτερικό του θόρυβο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω Dare-Devil το βραδάκι που θα το δω και θα έχω καλύτερα άποψη.

 

Αξίζει η προσφορά που λέει ο φίλος gia_nnis για τον μετρητή κατανάλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω Dare-Devil το βραδάκι που θα το δω και θα έχω καλύτερα άποψη.

 

Αξίζει η προσφορά που λέει ο φίλος gia_nnis για τον μετρητή κατανάλωσης;

Ναι είναι σε καλή τιμή . Απλά έχει αυτό το θεματάκι που είπα πιο πάνω καμιά φορά το κάνει . Αλλά για τα λεφτά του είναι μια χαρά . 

 

 

Απλά εμένα με προβληματίζει που το βαλες μονο 10 λεπτά σε λειτουργία .

 

Βάλτο στους 22 βαθμούς και άστο καμια ώρα να κάψει και δες πως συμπεριφέρεται με τριγμούς και θόρυβο . Στα πρώτα 10 λεπτά είναι λογικό να δίνει τέρμα γκάζια για να πιάσει θερμοκρασία και αν δεν έχει πιάσιε θερμοκρασία το δωμάτιο στα 10 αυτά λετπά έχεις σίγουρα αρκετούς τριγμούς επειδή έχεις το φιανόμενο της διαστολής των υλικών εως ότου σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία  (και η θερμοκρασία των υλικών)

 

Για αυτό άστο 22 βαθμούς στο auto ανεμιστήρας για καμιά ώρα να δεις πως θα συμπεριφέρεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές το είχα στους 25 εάν θυμάμαι καλά. Είμαστε κρυουλιάρηδες :)

 

Θα το βάλω όπως προτείνεις Dare. ( Τόσο χαμηλά;; )

19-22 είναι η θερμοκρασία άνεσης βάση στατιστικών για τους θερμαινόμενους χώρους αναλογα και τον θερμαινόμενο χώρο. Απο 23 και πάνω το κλιματιστικό θα καίει πολύ . Eντάξει είναι υποκειμενικό κιόλας αλλά 25 ;  Με κοντομάνικα είστε μέσα στο σπίτι ;  :P 

Μιλάω για θερμοκρασία χώρου. Ρύθμισε την εκεί που νιώθεις άνετα αλλά μην είσαι με κοντομάνικο   :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil, έβαλα το 9αρι στους 24 (που και πάλι πολύ είναι) και είδα πραγματικά μεγάλη διαφορά στο τρίξιμο και στους θορύβους.

Δοκίμασα και το 18αρι στους 23 και εκεί ήταν μια χαρά τα πράγματα.

 

Το άφησα για κανένα 45λεπτο και τα έκλεισα.

 

Μάλλον το 26 ήταν υπερβολή :)

 

Τέλος, ο ήχος που περιγράφεις είναι κάτι τέτοιο που ακούω.

 

ΥΓ. θα κοιμηθώ ήσυχος το βράδυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil, έβαλα το 9αρι στους 24 (που και πάλι πολύ είναι) και είδα πραγματικά μεγάλη διαφορά στο τρίξιμο και στους θορύβους.

Δοκίμασα και το 18αρι στους 23 και εκεί ήταν μια χαρά τα πράγματα.

 

Το άφησα για κανένα 45λεπτο και τα έκλεισα.

 

Μάλλον το 26 ήταν υπερβολή :)

 

Τέλος, ο ήχος που περιγράφεις είναι κάτι τέτοιο που ακούω.

 

ΥΓ. θα κοιμηθώ ήσυχος το βράδυ :)

Επειδή μπερδεύτικα λίγο . Το άνοιξες αρχικά έκανε θόρυβο αρκετό η εξωτερική μονάδα ( γιατί έδινε full ισχύ για να πιάσει γρήγορα την θερμοκρασία δωματίου πράγμα λογικό ) είχες και τριξίματα επειδή ανεβάζαν θερμοκρασία τα πλαστικά και ύστερα που έπιασε την θερμοκρασία σου ο χώρος ηρέμησε η εξωτερική μονάδα και επίσης μειωθηκαν κατα πολύ τα τριξίματα μέσα ;

 

Αυτό περιμένω να έχει γίνει .

 

Όσο για τον θόρυβο που μουλες ότι κάπως έτσι ακούγεται . Αν ακούς ήχο λόγο συντονισμού τοιχοποιίας  τότε θες λαστιχένια αντιρκαδασμικά στην βάση της μονάδας για να σταματήσει αυτό το φαινόμενο . Αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του κλιματιστικού.

 

Χαίρομαι που βρήκες την ηρεμία σου !!!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές το βράδυ το έβαλα στους 24. Είχε ήχους και τριξίματα αλλά όχι σε αυτό τον βαθμό που είχε την 1η ημέρα.

 

Στην αρχή, μέχρι να πιάσει μια θερμοκρασία είναι το θέμα γιατί μετά κάπως ηρεμεί.

 

Ελπίζω ότι θα βελτιωθεί περισσότερο η κατάσταση.

 

Θα το δοκιμάσω σήμερα και στο κρύο να δω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω και είναι πολύ καλός . Ενα μειονέκτημα πυο έχει είναι (γενικά αρκετοί το λένε) μπορεί μετά απο ώρες λειτουργίας να κολήσει καμία φορά και να μην δείχνει ενδείξεις και να πρέπει να τον βγάλεις και να τον ξαναβάλεις στην πρίζα

Εγω εχω 2! Το πρωτο αν το βγαλεις απο την πριζα χανει τα δεδομενα, το αλλο τα κραταει αλλα τωρα τελευταια εβγαλε θεμα με την lcd.Στην αρχη αχνιζει αλλα μεσα σε 2 λεπτα εχει φτιαξει.Δεν το κανει παντα ομως..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω 2! Το πρωτο αν το βγαλεις απο την πριζα χανει τα δεδομενα, το αλλο τα κραταει αλλα τωρα τελευταια εβγαλε θεμα με την lcd.Στην αρχη αχνιζει αλλα μεσα σε 2 λεπτα εχει φτιαξει.Δεν το κανει παντα ομως..

Aυτό που χάνει τα δεδομένα λογικά έχει εσωτερική μπαταρία που τα έχει φτύσει . Δεν ξέρω όμως αν είναι αποσπώμενη ή κολλημένη πάνω στην πλακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόυρυβος από την εξωτερική μονάδα συνεχίζει να είναι τρομερά ενοχλητικός, ειδικά το βράδυ που έχει και ησυχία.

 

Μιλάγαμε σήμερα με τους από πάνω και λέει έκανε φασαρία τρομερή, νόμιζαν ότι είχαμε βάλει το πληντύριο και ήταν στο στίψιμο.....

 

Το έχω χιλιομετανιώσει.....

 

Πήρα τον άνθρωπο που μου έκανε την εγκατάσταση και μου είπα να μην το βάζω στο auto αλλά σε πιο χαμηλές στροφές τον ανεμιστήρα....

 

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει σωστή τοποθέτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μάρκα κλιματιστικού έχεις;

 

Έβαλες τα αντικραδασμικά που είπε ο dare devil;

 

Για τον δυνατό θόρυβο γενικά της εξωτερικής μονάδας πολλά μπορούν να ειπωθούν, από προβληματικό προϊόν από σφάλμα τοποθέτησης κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...