Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για, ξανά , στην παρέα. Επανέρχομαι με μια αρχική μάτια στην λειτουργία του Mitsubishi’s  Ln50. Λόγω δουλειάς λείπω και μια βδομάδα τώρα που το έχω δεν το έχω πολύ λειτουργήσει. Δυο μεσημέρια με ρύθμιση στους 27 έξω 35 μια χαρά ήταν με θερμοκρασία εξόδου αέρα 17. Σήμερα το βράδυ το έβαλα να το δοκιμάσω στο τέρμα όπως φαίνεται και στις φωτό , και μετά από μισή ώρα, μέτρηση με fluke τέρας(κοστίζει όσο και η mitshuba) δεν κατέβηκε κάτω από τους 12,5 και ο χώρος (περίπου 27τμ) ζορίστηκε να κατέβει κάτω από τους 26. Με το ζόρι 25,8 πήγε. Δεν ξέρω αν είναι νορμαλ λειτουργία. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.. πάντως από θόρυβο ακόμα και στο τέρμα δεν ακούγετε τίποτα στο υσηχο νομίζω ότι είναι σβηστό! Η εγκατάσταση πήρε περίπου 2,5 ώρες με 4 μ σωλήνα 20’κενο κλπ 

758D9E13-99D9-4CDE-AD00-577E4264ACDD.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα (και πάλι) στην παρέα. Ψάχνω κλιματιστικό για ένα σπίτι 110 τετραγωνικών το οποίο είναι περίπου (το σχεδίασα πρόχειρα προφανώς) αυτό που βλέπετε στην εικόνα.

Επειδή οι προτάσεις που μου έγιναν για 2-3 κλιματιστικά δεν είναι εύκολο να υλοποιηθούν, αυτό που σκέφτηκα είναι το εξής. Να βάλω (αν γίνεται) ένα κλιματιστικό 24.000 btu πάνω από την εξώπορτα, καθώς αυτό που με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο είναι η δροσιά στα υπνοδωμάτια και την κουζίνα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω βασικά δεν αφορά το αν είναι καλή ιδέα, αλλά το αν τα 5 μέτρα απόστασης από το μπαλκόνι, στη θέση που προανέφερα, δημιουργούν προβλήματα απόδοσης. 

Ευχαριστώ

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, rb26 said:

Για, ξανά , στην παρέα. Επανέρχομαι με μια αρχική μάτια στην λειτουργία του Mitsubishi’s  Ln50. Λόγω δουλειάς λείπω και μια βδομάδα τώρα που το έχω δεν το έχω πολύ λειτουργήσει. Δυο μεσημέρια με ρύθμιση στους 27 έξω 35 μια χαρά ήταν με θερμοκρασία εξόδου αέρα 17. Σήμερα το βράδυ το έβαλα να το δοκιμάσω στο τέρμα όπως φαίνεται και στις φωτό , και μετά από μισή ώρα, μέτρηση με fluke τέρας(κοστίζει όσο και η mitshuba) δεν κατέβηκε κάτω από τους 12,5 και ο χώρος (περίπου 27τμ) ζορίστηκε να κατέβει κάτω από τους 26. Με το ζόρι 25,8 πήγε. Δεν ξέρω αν είναι νορμαλ λειτουργία. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.. πάντως από θόρυβο ακόμα και στο τέρμα δεν ακούγετε τίποτα στο υσηχο νομίζω ότι είναι σβηστό! Η εγκατάσταση πήρε περίπου 2,5 ώρες με 4 μ σωλήνα 20’κενο κλπ 

758D9E13-99D9-4CDE-AD00-577E4264ACDD.jpeg

Και το μαύρο είναι ωραίο τελικά! Εγώ πήρα το λευκό το ln 35 . Αθόρυβο, τρομερό και ακριβό! 😋 ... 2 μέρες το έχω μόνο , αλλά είδα άμεσα τη διαφορά. Ακόμη δεν έχω μπει όμως σε λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε παρει τη ναυαρχιδα των κλιματιστικων και δεν εχετε γραψει αναλυτικες εντυπωσεις?!!!

Ζηλευω με τη καλη έννοια  για το mitsubishi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου, δεν υπάρχει shorai premium 18άρι στην αγορά, θα πρέπει να περιμένω 3 εβδομάδες.

Έγινε επικοινωνία με διάφορα καταστήματα και με τα κεντρικά.

Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pthalia είπε

καλησπερα !!! ποιο απο τα δυο να προτιμησω !  1, https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html  η 2. https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

  ειχα αποφασισει για το fujitsu αλλα αναρωτιεμαι μηπωσ πρεπει να εχει και wifi

Για το nemesis δεν ξέρω να σου πω, ότι ακούω από το forum, για το Fujitsu όμως , ορίστε η άποψή μου :

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57263554

Για το wifi εχω αυτό https://gr.gearbest.com/living-appliances/pp_357329.html

 

7 ώρες πριν, rb26 είπε

Για, ξανά , στην παρέα. Επανέρχομαι με μια αρχική μάτια στην λειτουργία του Mitsubishi’s  Ln50. Λόγω δουλειάς λείπω και μια βδομάδα τώρα που το έχω δεν το έχω πολύ λειτουργήσει. Δυο μεσημέρια με ρύθμιση στους 27 έξω 35 μια χαρά ήταν με θερμοκρασία εξόδου αέρα 17. Σήμερα το βράδυ το έβαλα να το δοκιμάσω στο τέρμα όπως φαίνεται και στις φωτό , και μετά από μισή ώρα, μέτρηση με fluke τέρας(κοστίζει όσο και η mitshuba) δεν κατέβηκε κάτω από τους 12,5 και ο χώρος (περίπου 27τμ) ζορίστηκε να κατέβει κάτω από τους 26. Με το ζόρι 25,8 πήγε. Δεν ξέρω αν είναι νορμαλ λειτουργία. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.. πάντως από θόρυβο ακόμα και στο τέρμα δεν ακούγετε τίποτα στο υσηχο νομίζω ότι είναι σβηστό! Η εγκατάσταση πήρε περίπου 2,5 ώρες με 4 μ σωλήνα 20’κενο κλπ 

758D9E13-99D9-4CDE-AD00-577E4264ACDD.jpeg

Μεγειές .

Γιατί να πάει κάτω από τους 26 αφού ρύθμισες 27;

Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα.

7 ώρες πριν, chriskourou είπε

Καλησπέρα (και πάλι) στην παρέα. Ψάχνω κλιματιστικό για ένα σπίτι 110 τετραγωνικών το οποίο είναι περίπου (το σχεδίασα πρόχειρα προφανώς) αυτό που βλέπετε στην εικόνα.

Επειδή οι προτάσεις που μου έγιναν για 2-3 κλιματιστικά δεν είναι εύκολο να υλοποιηθούν, αυτό που σκέφτηκα είναι το εξής. Να βάλω (αν γίνεται) ένα κλιματιστικό 24.000 btu πάνω από την εξώπορτα, καθώς αυτό που με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο είναι η δροσιά στα υπνοδωμάτια και την κουζίνα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω βασικά δεν αφορά το αν είναι καλή ιδέα, αλλά το αν τα 5 μέτρα απόστασης από το μπαλκόνι, στη θέση που προανέφερα, δημιουργούν προβλήματα απόδοσης. 

Ευχαριστώ

Χωρίς τίτλο.png

Τα 5μ δεν δημιουργούν πρόβλημα, ίσα ίσα τα θέλουμε κιόλας.

Το λες και μόνος σου ότι θα πρέπει να βάλεις 3 κλιματιστικά, οπότε με το 24άρι θα έχεις σημειακά πιο αυστηρή ρύθμιση (θόρυβος, κατανάλωση) για να έχεις χειρότερη από την επιθυμητή στους χώρους που θες να καλύψεις (δωμάτια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rb26 είπε

Για τους 26 βαθμούς, το κλιματιστικό είχε ρυθμιστεί στους 16. Όσο πιο χαμηλά μπορούσα για να το δοκιμάσω. 

9άρι είναι;

Σε πόσο ύψος από το έδαφος μετρούσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

9άρι είναι;

Σε πόσο ύψος από το έδαφος μετρούσες;

Όχι φίλε μου, 18αρι είναι το ln50, στο τραπεζάκι το μετράω. Και στις περσίδες βγάζει 13 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, rb26 είπε

Όχι φίλε μου, 18αρι είναι το ln50, στο τραπεζάκι το μετράω. Και στις περσίδες βγάζει 13 βαθμούς. 

Ok, 18άρι που το βλέπω μέγιστα 20472btus σε ψύξη, δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα στα 27τμ.

Σκέψεις :

Καταρχάς θέλει χρόνο για να απορροφήσει ο χώρος τα btus που δέχεται.

Μετά μήπως έχεις ενεργοποιήσει κάποια λειτουργία όπου όταν δεν βλέπει κίνηση ανθρώπου μπαίνει σε οικονομική λειτουργία;

Θα βοηθούσε ένα βατόμετρο. Αν το βλέπεις να πιάνει μέγιστα watts (1380W βλέπω)  και δεν ρίχνει θερμοκρασία, ίσως να αρχίζουμε να σκεφτόμαστε για έλεγχο ποσότητας φρέον και γενικά έλεγχο.

Αν με ρύθμιση 16, δεν ανεβάζει μέγιστα watts , πάμε σε κάποια λειτουργία που έχει ενεργοποιηθεί όπως υπέθεσα.

Αλλά γενικά τα inverter θέλουν χρόνο, δεν είναι σαν τα on-off που δούλευαν ή μέγιστα ή καθόλου.

 

edit

Θέσε absence off ή powerful όπου το απενεργοποιεί

Screenshot-17.png.46c551689cc1a505f3fb170be34e604d.pngScreenshot-18.png.a904dd2bb8626e9b9abbeb1e9e280486.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rb26 είπε

Για, ξανά , στην παρέα. Επανέρχομαι με μια αρχική μάτια στην λειτουργία του Mitsubishi’s  Ln50. Λόγω δουλειάς λείπω και μια βδομάδα τώρα που το έχω δεν το έχω πολύ λειτουργήσει. Δυο μεσημέρια με ρύθμιση στους 27 έξω 35 μια χαρά ήταν με θερμοκρασία εξόδου αέρα 17. Σήμερα το βράδυ το έβαλα να το δοκιμάσω στο τέρμα όπως φαίνεται και στις φωτό , και μετά από μισή ώρα, μέτρηση με fluke τέρας(κοστίζει όσο και η mitshuba) δεν κατέβηκε κάτω από τους 12,5 και ο χώρος (περίπου 27τμ) ζορίστηκε να κατέβει κάτω από τους 26. Με το ζόρι 25,8 πήγε. Δεν ξέρω αν είναι νορμαλ λειτουργία. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.. πάντως από θόρυβο ακόμα και στο τέρμα δεν ακούγετε τίποτα στο υσηχο νομίζω ότι είναι σβηστό! Η εγκατάσταση πήρε περίπου 2,5 ώρες με 4 μ σωλήνα 20’κενο κλπ 

758D9E13-99D9-4CDE-AD00-577E4264ACDD.jpeg

Ισως το κανουν για οικονομια. Και εγω σε μιτσουμπα το χειμωνα εβγαζε 45 50 max ενω fujitsu 60 σταθερα πχ

 

Ποιος σου εκανε εγκατασταση; περίεργο που εκανε κενο

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ParhsG είπε

περίεργο που εκανε κενο

Περίεργο θα ήταν αν δεν έκανε ή υπονοείς ότι είναι περίεργο που επιτέλους βρέθηκε άνθρωπος που εκτέλεσε σωστή εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Περίεργο θα ήταν αν δεν έκανε ή υπονοείς ότι είναι περίεργο που επιτέλους βρέθηκε άνθρωπος που εκτέλεσε σωστή εγκατάσταση;

Που βρεθηκε τετοια περιοδο να κανει. Να ξερω γιατι ψαχνω γενικα να βαλω 5 μοναδες απο σεπτεμβρη και ψαχνω σωστο εγκαταστατη. Ακομα και σε εξιδεικευμενο καταστημα κλιματισμου δε ξερεις τι συνεργειο θα σου φερουν οπως την ειχα πατησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Που βρεθηκε τετοια περιοδο να κανει. Να ξερω γιατι ψαχνω γενικα να βαλω 5 μοναδες απο σεπτεμβρη και ψαχνω σωστο εγκαταστατη. Ακομα και σε εξιδεικευμενο καταστημα κλιματισμου δε ξερεις τι συνεργειο θα σου φερουν οπως την ειχα πατησει

Αχ, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως κάποιος θα επέτρεπε τη δυσλειτουργία/φθορές στη μερικών δεκάδων εκατοντάδων € συσκευή του, επειδή ίσως να βιάζεται ο Χ τύπος.

"Ήρθες; Καλώς , δεν θα πληρωθείς αν δεν κάνεις 1,2 ,3 πράγματα. "

Το λες αυτό και άστον να αποφασίσει αν θα χάσει τον χρόνο του που έκανε για να έρθει και για άλλους 3-4 μεροκάματα που θα τα βγάλει σε 2-3 ώρες επειδή θα κάνει 20' κενό. Έλεος πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, άλφα κλίμα νομίζω. Όπως φαίνεται και στις φωτό, τα έχω απενεργοποιημένα γιαυτο και λίγο παραξενευόμαι ως προς την απόδοση, και το Econo cool σβηστό το έχω. Η γραμμή πάει κατευθείαν έξω στην μονάδα από τον πίνακα και δεν έχω βάλει ποτέ χέρι σε πίνακα για να ξέρω πως μπαίνει μετρητής εκει. Αν και θα ήθελα να βάλω έναν σταθεροποιητή στην γραμμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...