Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, rb26 είπε

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, άλφα κλίμα νομίζω. Όπως φαίνεται και στις φωτό, τα έχω απενεργοποιημένα γιαυτο και λίγο παραξενευόμαι ως προς την απόδοση, και το Econo cool σβηστό το έχω. Η γραμμή πάει κατευθείαν έξω στην μονάδα από τον πίνακα και δεν έχω βάλει ποτέ χέρι σε πίνακα για να ξέρω πως μπαίνει μετρητής εκει. Αν και θα ήθελα να βάλω έναν σταθεροποιητή στην γραμμή..

Υπάρχουν μετρητές ράγας https://www.skroutz.gr/c/1195/pinakes-reumatos.html?keyphrase=μετρητης+ρευματος+ραγας

Καλύτερα επώνυμο ABB, LEGRAND, SIEMENS κτλ

Επίσης θα πρότεινα σε συνεννόηση με τον ηλεκτρολόγο σου για επιτηρητή τάσης ώστε να προστατεύσεις την επένδυσή σου.

Έτσι όπως τα λες, θα πρότεινα να το αφήσεις 2-3 ημέρες στο αυτόματο και στους 24. Αν κάτι δεν σου κάθεται καλά, φωνάζει για έλεγχο , αν και το πιθανότερο είναι ότι απλά θέλει χρόνο.

Να ξέρεις ότι έχει και προστασία παγώματος του μέσα στοιχείου οπότε δεν θα το αφήσει να πάει πολύ χαμηλά απότομα :

Screenshot-19.png.fab8c8aad169abef7da2a9d47ae800d7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αχ, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως κάποιος θα επέτρεπε τη δυσλειτουργία/φθορές στη μερικών δεκάδων εκατοντάδων € συσκευή του, επειδή ίσως να βιάζεται ο Χ τύπος.

"Ήρθες; Καλώς , δεν θα πληρωθείς αν δεν κάνεις 1,2 ,3 πράγματα. "

Το λες αυτό και άστον να αποφασίσει αν θα χάσει τον χρόνο του που έκανε για να έρθει και για άλλους 3-4 μεροκάματα που θα τα βγάλει σε 2-3 ώρες επειδή θα κάνει 20' κενό. Έλεος πια.

Ετσι ειναι, εγω την πρωτη φορα την πατησα γιατι μου ειπαν οτι εχουν iso αλλα δε τους εδιωξα παροτι ειχαν νευρα και νευριασε που ειχα βαλει χαρτονια στο πατωμα και πλαστικο στο κρεβατι ελεγε πως τον ενοχλουσαν και να τα βγαλω. Την επομενη φορα ομως απο πριν εξηγηση με το ζορι και ας θελει να κλεισει το τηλεφωνο η να αποφυγει τη συζητηση και θα ξεκαθαρισω οτι θα τους διωξω . Δηλαδη τη προηγουμενη μου ελεγε εχω αντλια κτλ μην ανυσηχεις και ειχε 100ευρω , απλα την εβαλε 3 λεπτα

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ParhsG είπε

απλα την εβαλε 3 λεπτα

Την επόμενη φορά θα σου πρότεινα είσαι από πάνω του. Ο χρόνος δεν έχει σημασία, ένα 9αράκι που παίρνει ψιλές σωλήνες, μπορεί να θέλει λίγα λεπτά για να πιάσει την υποπίεση μιας και ο όγκος του αέρα είναι ελάχιστος. Προφανώς αν έχεις 24άρι με καμιά 10αριά μέτρα σωλήνα, ο χρόνος θα είναι πολύ μεγαλύτερος.

Μας ενδιαφέρει να σου δείξει ότι όντως έπιασε την επιτευχθείσα υποπίεση που σου λέει ο κατασκευαστής πχ  -0.1bar .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ που ήμουν από πάνω τι κατάλαβα;

Με κοροϊδεψε κανονικότατα και δεν είπα και κουβέντα. Την Τετάρτη θα έρθει να φτιαξει λεει την αποχέτευση... Μια και μισή εβδομάδα μετά την αρχική εγκατάσταση!

Θα του γράψω εκτός από την αποχέτευση, να μονώσει τις σωλήνες στο δεύτερο κλιματιστικό, να αδειάσει όλο το φρέον να το ζυγίσουμε. Να δούμε πόσο είχε μέσα το μηχάνημα και να προσθέσει με δικό του κόστος αν χρειάζεται. Και φυσικά πριν το ξαναρίξει μέσα, να κάνει κενό!

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα με ενδιαφέρει το Toyotomi Izuru TRN/TRG-871ZR 24αρι. το θέλω μόνο για ψύξη. διαβάζω από πολλούς πως δεν μπορεί να κατέβει το κλιματιστικό κάτω από τα 1200 watt οπότε δώρο άδωρο το inverter. τι αντίκτυπο έχει αυτό στην κατανάλωση σε σχέση με άλλα αντίστοιχα κλιματιστικά και για την περίπτωσή μου που το θέλω μόνο για ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Την επόμενη φορά θα σου πρότεινα είσαι από πάνω του. Ο χρόνος δεν έχει σημασία, ένα 9αράκι που παίρνει ψιλές σωλήνες, μπορεί να θέλει λίγα λεπτά για να πιάσει την υποπίεση μιας και ο όγκος του αέρα είναι ελάχιστος. Προφανώς αν έχεις 24άρι με καμιά 10αριά μέτρα σωλήνα, ο χρόνος θα είναι πολύ μεγαλύτερος.

Μας ενδιαφέρει να σου δείξει ότι όντως έπιασε την επιτευχθείσα υποπίεση που σου λέει ο κατασκευαστής πχ  -0.1bar .

Ημουν αλλα δεν ειπα κατι (κακως). Θεωρητικα οσο το εψαξα θελει ειδικο ψηφιακο να μετραει microns για ακριβεια αλλιως δε βλεπεις τι παιζει. Ο κατασκευαστης σε mitsu λεει 500microns. https://www.google.com/amp/s/www.engineeringtoolbox.com/amp/vacuum-converter-d_460.html

Η κασα που εχουν δεν εχει τοση ακριβεια. Δηλαδη θα πρεπει να τερματισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Και εγώ που ήμουν από πάνω τι κατάλαβα;

Με κοροϊδεψε κανονικότατα και δεν είπα και κουβέντα. Την Τετάρτη θα έρθει να φτιαξει λεει την αποχέτευση... Μια και μισή εβδομάδα μετά την αρχική εγκατάσταση!

Θα του γράψω εκτός από την αποχέτευση, να μονώσει τις σωλήνες στο δεύτερο κλιματιστικό, να αδειάσει όλο το φρέον να το ζυγίσουμε. Να δούμε πόσο είχε μέσα το μηχάνημα και να προσθέσει με δικό του κόστος αν χρειάζεται. Και φυσικά πριν το ξαναρίξει μέσα, να κάνει κενό!

Ναι , πρέπει η αντλία να συνδεθεί όταν τελειώσει η σύνδεση των σωλήνων.

Μετά συνδέει την αντλία στον σταυρό με κλειστή τη βάνα προφανώς του φρέον της μονάδας και με την αντλία ρουφάει τον αέρα από το κύκλωμα:

Screenshot-20.png.33b027b60914cdb2fa178d02409a2e11.pngScreenshot-21.png.d51bf6ab5bc3bbe2cfbee9e47157811a.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rb26 είπε

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, άλφα κλίμα νομίζω. Όπως φαίνεται και στις φωτό, τα έχω απενεργοποιημένα γιαυτο και λίγο παραξενευόμαι ως προς την απόδοση, και το Econo cool σβηστό το έχω. Η γραμμή πάει κατευθείαν έξω στην μονάδα από τον πίνακα και δεν έχω βάλει ποτέ χέρι σε πίνακα για να ξέρω πως μπαίνει μετρητής εκει. Αν και θα ήθελα να βάλω έναν σταθεροποιητή στην γραμμή..

Περιεργο, το δικό μου αν το βάλω ξαφνικά από 26 στους 22 από 200-300watt πάει σε μερικά δευτερόλεπτα στα >1500 και η θερμοκρασία αρχίζει και κατεβαίνει .. Μήπως να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να αναφέρεις το θέμα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω ένα hitachi D10ex2 που χάλασε η εξωτερική πλακέτα (μάλλον) αφού δε δίνει ρεύμα στο εσωτερικό τμήμα. Η πλακέτα κάνει 9 blinking, που σημαίνει interconnection μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας. Φυσικό είναι αφού δε δίνει έξοδο ρεύματος η εξωτερική μονάδα να τροφοδοτήθεί η εσωτερική. Πλακέτα μου είπαν μπορεί και να μη βρεθεί, το μηχάνημα δεν ανοίγει στο σημείο που είναι για τσεκάρισμα κλπ Υπάρχει κάποια λύση? Είναι επισκευάσιμες οι πλακέτες? Παίζει να βρω κάπου?

Είμαι μεταξύ Fujitsu Bosch Toshiba. Κοιτάω εγγύηση κλείνω σε Toshiba, και Bosch. Κοιτάω κατανάλωση κλείνω σε Fujitsu. κοιτάω χώρα κατασκευής, κλείνω σε Toshiba, Fujitsu. Μιλάμε πάντα για 9αρι inverter. Έχει κανείς άποψη?

Fujitsu asyg09kmta

bosch b1zai0950w  ή 12αρι σχδον ίδια τιμη

toshiba 10tavg-e/b10tkvg-e

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Και εγώ που ήμουν από πάνω τι κατάλαβα;

Με κοροϊδεψε κανονικότατα και δεν είπα και κουβέντα. Την Τετάρτη θα έρθει να φτιαξει λεει την αποχέτευση... Μια και μισή εβδομάδα μετά την αρχική εγκατάσταση!

Θα του γράψω εκτός από την αποχέτευση, να μονώσει τις σωλήνες στο δεύτερο κλιματιστικό, να αδειάσει όλο το φρέον να το ζυγίσουμε. Να δούμε πόσο είχε μέσα το μηχάνημα και να προσθέσει με δικό του κόστος αν χρειάζεται. Και φυσικά πριν το ξαναρίξει μέσα, να κάνει κενό!

Πιστευω οτι δεν προκειται να μπει σε αυτη την διαδικασια... ειδικα αφου τον εχεις πληρωσει. Προσωπικα θα ζητουσα να βαλει τα μανομετρα πανω και να δω τι πιεσεις εχουν σε λειτουργια. Το ρ410 στο μανομετρο πρεπει να δειχνει 110-130psi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Konstantin77 είπε

Παιδιά, έχω ένα hitachi D10ex2 που χάλασε η εξωτερική πλακέτα (μάλλον) αφού δε δίνει ρεύμα στο εσωτερικό τμήμα. Η πλακέτα κάνει 9 blinking, που σημαίνει interconnection μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας. Φυσικό είναι αφού δε δίνει έξοδο ρεύματος η εξωτερική μονάδα να τροφοδοτήθεί η εσωτερική. Πλακέτα μου είπαν μπορεί και να μη βρεθεί, το μηχάνημα δεν ανοίγει στο σημείο που είναι για τσεκάρισμα κλπ Υπάρχει κάποια λύση? Είναι επισκευάσιμες οι πλακέτες? Παίζει να βρω κάπου?

Είμαι μεταξύ Fujitsu Bosch Toshiba. Κοιτάω εγγύηση κλείνω σε Toshiba, και Bosch. Κοιτάω κατανάλωση κλείνω σε Fujitsu. κοιτάω χώρα κατασκευής, κλείνω σε Toshiba, Fujitsu. Μιλάμε πάντα για 9αρι inverter. Έχει κανείς άποψη?

Fujitsu asyg09kmta

bosch b1zai0950w  ή 12αρι σχδον ίδια τιμη

toshiba 10tavg-e/b10tkvg-e

BOSCH = φασον MIDEA. H Fujitsu και η Toshiba τα κατασκευάζουν οι ίδιοι, η BOSCH αγοράζει απο την MIDEA και τα βαπτίζει BOSCH. Βεβψαια, τα MIDEA ειναι καλα κλιματιτικά. ΑΠλως, μην νομιζεις οτι παιρνεις κατι που εχει την οποιαδήποτε σχεση με την BOSCH. Τα FUJITSU είναι πολυ καλα, τα παιρνεις αφοβα. Εγω θα κοίταζα και αυτο απο Κοτσοβολο με δωρεαν εγκατασταση.  https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Ειναι καινουργιο μοντελο(μαιος 2019), εχει πιστοποιηση EUROVENT και ειναι DAIKIN. Eχω το μεγαλο αδερφο(12000btu), νομιζω θα μεινεις ευχαριστημενος

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

Πιστευω οτι δεν προκειται να μπει σε αυτη την διαδικασια... ειδικα αφου τον εχεις πληρωσει. Προσωπικα θα ζητουσα να βαλει τα μανομετρα πανω και να δω τι πιεσεις εχουν σε λειτουργια. Το ρ410 στο μανομετρο πρεπει να δειχνει 110-130psi.

Στο r32? Δε θυμάμαι αν το γράφει στο manual. θα δω το απόγευμα στο σπίτι. \

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Στο r32? Δε θυμάμαι αν το γράφει στο manual. θα δω το απόγευμα στο σπίτι. \

ευχαριστω!!!

Δεν θυμάμαι στο ρ32 πόσο είναι. Θα το κοιτάξω. Αν θυμάμαι σωστά όμως είναι σχεδόν ίδιο, ίσως λίγο παραπάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Konstantin77 είπε

Πλακέτα μου είπαν μπορεί και να μη βρεθεί, το μηχάνημα δεν ανοίγει στο σημείο που είναι για τσεκάρισμα κλπ Υπάρχει κάποια λύση? Είναι επισκευάσιμες οι πλακέτες? Παίζει να βρω κάπου?

εδώ  https://www.general-service.gr/el/hitachi_spare_parts/65_air_conditions/9182_hitachi_ras-d10ex2/20-363316

 https://www.general-service.gr/el/hitachi_spare_parts/65_air_conditions/9182_hitachi_ras-d10ex2  νομίζω έχει τα ανταλλακτικά της συσκευής σου Μιλα μαζί τους  Εχω την εντύπωση οτι η πλακέτα είναι στο μέσα  κομματι και από εκεί πάνε οι εντολές στο έξω Επιπλέον δεν γράφεις τι παρουσιάζει Το μέσα λειτουργεί? Και το έξω γιατί δεν ανοίγει ακουμπάει στο ταβάνι το πάνω μέρος?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...