Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Και εγώ που ήμουν από πάνω τι κατάλαβα;

Με κοροϊδεψε κανονικότατα και δεν είπα και κουβέντα. Την Τετάρτη θα έρθει να φτιαξει λεει την αποχέτευση... Μια και μισή εβδομάδα μετά την αρχική εγκατάσταση!

Θα του γράψω εκτός από την αποχέτευση, να μονώσει τις σωλήνες στο δεύτερο κλιματιστικό, να αδειάσει όλο το φρέον να το ζυγίσουμε. Να δούμε πόσο είχε μέσα το μηχάνημα και να προσθέσει με δικό του κόστος αν χρειάζεται. Και φυσικά πριν το ξαναρίξει μέσα, να κάνει κενό!

Όντως σιγά μη τα κάνει. 

Αυτός αν λέει αλήθεια για νοσοκομεία κτλ , τιμωρήθηκε που βαρέθηκε να βαλει αντλία κενού μετά την σύνδεση των σωλήνων. 

Αν το είχε κάνει θα έβλεπε ότι δεν μπορούσε να σηκώσει κενό ή δεν θα το διατηρούσε και έφαγε στη μάπα r32. 

Το θέμα είναι ότι χάθηκε φρέον 100% και ότι αντί να μπει περισσότερο λόγω μήκους, έχεις λιγότερο και έχεις και αέρα μέσα μαζί. 

Έμπλεξες....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια ποιο απο τα δυο λετε? Ενα για υπνοδωματιο κι ενα για μικρη κουζινα ευχαριστω

 https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/199873-mitsubishi-msz-hr35vf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Καλησπερα παιδια ποιο απο τα δυο λετε? Ενα για υπνοδωματιο κι ενα για μικρη κουζινα ευχαριστω

 https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/199873-mitsubishi-msz-hr35vf

To DAIKIN ξεκαθαρα,,,είναι πιο αποδοτικό απο το MITSUBISHI, και σε ψυξη και σε θερμανση. Αλλα στα 600, δες και αλλες επιλογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το saga με το carrier συνεχίζεται καθώς σήμερα Πέμπτη δεν υπήρξε καμία επικοινωνία όπως μου υποσχέθηκε η προϊσταμένη του τμήματος υποστήριξης, για να προχωρήσουμε σε service του μηχανήματος μέσα στη βδομάδα (Παρασκευή). Δεν ξέρω καν αν έχουν παραλάβει.

Η Toshiba με τα led τι λέει;

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

To DAIKIN ξεκαθαρα,,,είναι πιο αποδοτικό απο το MITSUBISHI, και σε ψυξη και σε θερμανση. Αλλα στα 600, δες και αλλες επιλογες!

Δεν θελω να ναι φασον, εχεις καποια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθανομαι τυχερος τελικα με αυτα που διαβαζω που προ ετων ειχα βρει ψυκτικο που και κενο εκανε, και γαλβανιζε βαση βαζει, και τηρει τα απαιτουμενα. 

Ειχα την εντυπωση πως μετα απο τοσα χρονια οι κακοι ψυκτικοι στην Αττικη θα ειχαν περιοριστει. 

Σε κατι ασχετο με το παραπανω, εχθες το you.gr για λιγο χρονικο διαστημα κατεβασε το aria 9k btu στα 440 ευρω! Δυστυχως δεν προλαβα να το χτυπησω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Δεν θελω να ναι φασον, εχεις καποια προταση?

Εγω αγόρασα το ATXC35B απο Κωτσο, αλλα μου το δώσαν στα 540 λογω αγορας πολλων μηχανηματων. Αλλα, το μηχανημα ειναι διαθεσιμο απο το δικτυο μαγαζιων κλιματισμου ως FTXC35B στα 545.

https://www.ydor.com.gr/daikin-sensira-ftxc35b-rxc35b.html

Αν το παρεις απο Κωτσοβολο, ειναι 600 και δωρεαν τοποθετηση.

Αν το παρεις απο ydor, ειναι 545 αλλα θα ζητησουν περιπου 70 τοποθετηση. Εχε κατα νου οτι ο Κοτσοβολος αποκλειεται να στο τοποθετηση πριν 8 Ιουλιου και η τοποθετηση τους ειναι μαλλον προχειρη. Αν το παρεις απο Υδωρ, μπορεις να βαλεις δικο σου ανθρωπο...για αλλες μαρκες ειναι ατομα πιο γνωστες απο μενα στο forum...παντως το DAIKIN ειναι καλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πρωτη μέρα σήμερα με το καινούριο κλιματιστικό αλλά αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Ωντας σταματημένο επειδή έχει πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, όταν ξεκινάει ξανά παρουσιάζει έντονο συνεχόμενο θόρυβο (χτύπημα - συντονισμό) η εσωτερική μονάδα. Ακουμπώντας την την νιώθεις να τρέμει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι, πριν απευθυνθώ στην Daikin? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, serialgreek είπε

Καλησπέρα. Πρωτη μέρα σήμερα με το καινούριο κλιματιστικό αλλά αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Ωντας σταματημένο επειδή έχει πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, όταν ξεκινάει ξανά παρουσιάζει έντονο συνεχόμενο θόρυβο (χτύπημα - συντονισμό) η εσωτερική μονάδα. Ακουμπώντας την την νιώθεις να τρέμει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι, πριν απευθυνθώ στην Daikin? 

Ποσο μηκος ειναι η σωληνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, serialgreek είπε

Καλησπέρα. Πρωτη μέρα σήμερα με το καινούριο κλιματιστικό αλλά αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Ωντας σταματημένο επειδή έχει πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, όταν ξεκινάει ξανά παρουσιάζει έντονο συνεχόμενο θόρυβο (χτύπημα - συντονισμό) η εσωτερική μονάδα. Ακουμπώντας την την νιώθεις να τρέμει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι, πριν απευθυνθώ στην Daikin? 

Daikin και κλείνει όταν πιάσει επιθυμητή;;;😯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τη εγκατάσταση κάνει ο Κωστόβολος?? Κένο?? Μήκος σωλήνα?? 

36 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εγω αγόρασα το ATXC35B απο Κωτσο, αλλα μου το δώσαν στα 540 λογω αγορας πολλων μηχανηματων. Αλλα, το μηχανημα ειναι διαθεσιμο απο το δικτυο μαγαζιων κλιματισμου ως FTXC35B στα 545.

https://www.ydor.com.gr/daikin-sensira-ftxc35b-rxc35b.html

Αν το παρεις απο Κωτσοβολο, ειναι 600 και δωρεαν τοποθετηση.

Αν το παρεις απο ydor, ειναι 545 αλλα θα ζητησουν περιπου 70 τοποθετηση. Εχε κατα νου οτι ο Κοτσοβολος αποκλειεται να στο τοποθετηση πριν 8 Ιουλιου και η τοποθετηση τους ειναι μαλλον προχειρη. Αν το παρεις απο Υδωρ, μπορεις να βαλεις δικο σου ανθρωπο...για αλλες μαρκες ειναι ατομα πιο γνωστες απο μενα στο forum...παντως το DAIKIN ειναι καλο!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...