Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κουζίνα είναι δεν είναι 10τμ.

Πάντως το συγκεκριμένο μου φαίνεται πολύ καλύ περίπτωση:

http://www.electroni...F2BECD3.el.aspx

Πολύ χαμηλό θόρυβο (49dB μόνο η εξωτερική μονάδα όταν άλλα έχουν 60dB), δυνατό, μικρό σε διαστάσεις, φίλτρα. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει δυνατό ανεμιστήρα 660m3/h όταν άλλα φτάνουν τα 850m3/h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εναλλακτικές επιλογές 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149819-toyotomi-izuru-trn-trg-528zr

 

ή νομίζω θα άξιζε να δώσεις 60ευρώ παραπάνω για

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/154471-fujitsu-asyg12llcc

 

Δεν είναι και άσχημο αυτό που επέλεξες. Κάνε συγκρίσεις και δες, δυστυχώς για πιο αξιόπιστα μοντέλα πρέπει να ανέβει το κασέ.

έχω το LLCC της Fujitsu από πέρσι! Πολύ ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικές επιλογές 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149819-toyotomi-izuru-trn-trg-528zr

 

ή νομίζω θα άξιζε να δώσεις 60ευρώ παραπάνω για

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/154471-fujitsu-asyg12llcc

 

Δεν είναι και άσχημο αυτό που επέλεξες. Κάνε συγκρίσεις και δες, δυστυχώς για πιο αξιόπιστα μοντέλα πρέπει να ανέβει το κασέ.

Hμουν και εγω αναμεσα στο Carrier που λεει ο φιλος + αυτα τα δυο και ενα Midea απο Κοτσο.

Το Carier πολυ ασχημο εμφανησιακα,το Midea καλο στα χαρτια αλλα δεν την εμπινστευομε σαν μαρκα και ειχα κατασταλαξει στα Toyotomi και Fujitsu απο πανω.

Τελικα κατελειξα και εκλεισα το Fujitsu και περιμενω να ερθουν να κανουν την εγκατασταση αυτες τις μερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω βρει στον δουβρη τα toyotomi hiro 9000 btu στα 400 με ενεργιακη κλαση Α+ σε ψηξη! και υπαρχει και το toyotomi izuru στα 500 ευρο με ενεργιακη κλαση Α++ σε ψηξη! αξιζουν τα 100 ευρο παραπανω η θα κανω αποσβεση σε 10 χρονια για χρηση μονο καλοκαιρι?

Επεξ/σία από Konstantinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουζίνα είναι δεν είναι 10τμ.

 

Πάντως το συγκεκριμένο μου φαίνεται πολύ καλύ περίπτωση:

http://www.electroni...F2BECD3.el.aspx

Πολύ χαμηλό θόρυβο (49dB μόνο η εξωτερική μονάδα όταν άλλα έχουν 60dB), δυνατό, μικρό σε διαστάσεις, φίλτρα. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει δυνατό ανεμιστήρα 660m3/h όταν άλλα φτάνουν τα 850m3/h.

Δεν αξίζει να συζητάμε για μεγάλη και μικρή παροχή αέρα για 10 τ.μ κουζίνα . Δεν βρίσκω λόγο για προβληματισμούς !

Hμουν και εγω αναμεσα στο Carrier που λεει ο φιλος + αυτα τα δυο και ενα Midea απο Κοτσο.

Το Carier πολυ ασχημο εμφανησιακα,το Midea καλο στα χαρτια αλλα δεν την εμπινστευομε σαν μαρκα και ειχα κατασταλαξει στα Toyotomi και Fujitsu απο πανω.

Τελικα κατελειξα και εκλεισα το Fujitsu και περιμενω να ερθουν να κανουν την εγκατασταση αυτες τις μερες!

Η Midea έιναι ένα απο τα μεγαλύτερα εργοστάσια κλιματισμού στον κόσμο. Το ότι δεν την γνωρίζουμε εδω τόσο (ή μάλλον δεν έχει πολλά χρόνια συγκριτικά με άλλες στην ελληνική αγορά) δεν πάει να πει κάτι . Είναι απο τις πιο αξιόπιστες παγκοσμίως . Είναι όνομα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα carrier οπως και τα pitsos, samsung ειναι κατασκευασμενα απο τη midea,  οντως η midea ειναι απο τα μεγαλύτερα εργοστασια απλα στην ελλαδα η αντιπροσωπεια περασε απο κακα χερια και εχει ταλαιπωρηθει κοσμος απο το after sales service,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν και εφόσον χρειαστεί after sales service τότε δεν μιλάμε για αξιοπιστία.

Ο γαμπρός μου έχει mitshu εδώ και 15 χρόνια και δεν χρειάστηκε service παρα μόνο συντήρηση και ακόμα φυσάει ζέστη το χειμώνα στον λευκό τον πύργο.

 

Υπάρχει κάτι πλεον στην αγορά που να μην ασχοληθείς...?

Υπάρχει παπί honda στρογγυλοφάναρο που να έχει μηδενίσει το κοντέρ 3 φορές και να του αλλάζεις μόνο μπουζι;

Υπάρχει old school nokia που να θέλει μόνο φόρτιση μία φορά την εβδομάδα και ας μήν βγάζει selfie;

Ή πλεόν όλα τα νέα μοντέλα ανεξαρτήτου μάρκας ασχολούνται να βγάλουν μοντέλα με λαλάκια, με όλα τα tickboxes checked (wifi, move detection, etc) και αφήνουν την αξιοπιστία σε δεύτερη μοίρα:
Γιατί κακά τα ψέματα, όταν δώσουμε 800+ και μας χαλάσει σε 3-4 χρόνια ποσός θα μας ενδιαφέρει το πόσο ωραία τα περάσαμε με το σούπερ oυάου τηλεκοτρνόλ και το σούπερ ουάου feature του αυτόματου facebook check-in 'at home' με instant selfie στην πόρτα με τα κλειδιά όταν καταλάβει ότι γύρισες.
Ας μήν τάχε και ας δούλευε ακόμα.


Dare-Devil, δεν μιλάμε για 10τμ κουζίνα, αλλά για 28τμ ψιλοτάβανο+10τμ κουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν και εφόσον χρειαστεί after sales service τότε δεν μιλάμε για αξιοπιστία.

Ο γαμπρός μου έχει mitshu εδώ και 15 χρόνια και δεν χρειάστηκε service παρα μόνο συντήρηση και ακόμα φυσάει ζέστη το χειμώνα στον λευκό τον πύργο.

 

Υπάρχει κάτι πλεον στην αγορά που να μην ασχοληθείς...?

Υπάρχει παπί honda στρογγυλοφάναρο που να έχει μηδενίσει το κοντέρ 3 φορές και να του αλλάζεις μόνο μπουζι;

Υπάρχει old school nokia που να θέλει μόνο φόρτιση μία φορά την εβδομάδα και ας μήν βγάζει selfie;

Ή πλεόν όλα τα νέα μοντέλα ανεξαρτήτου μάρκας ασχολούνται να βγάλουν μοντέλα με λαλάκια, με όλα τα tickboxes checked (wifi, move detection, etc) και αφήνουν την αξιοπιστία σε δεύτερη μοίρα:

Γιατί κακά τα ψέματα, όταν δώσουμε 800+ και μας χαλάσει σε 3-4 χρόνια ποσός θα μας ενδιαφέρει το πόσο ωραία τα περάσαμε με το σούπερ oυάου τηλεκοτρνόλ και το σούπερ ουάου feature του αυτόματου facebook check-in 'at home' με instant selfie στην πόρτα με τα κλειδιά όταν καταλάβει ότι γύρισες.

Ας μήν τάχε και ας δούλευε ακόμα.

Dare-Devil, δεν μιλάμε για 10τμ κουζίνα, αλλά για 28τμ ψιλοτάβανο+10τμ κουζίνα.

 

Από προσωπική εμπειρία και μόνο αν θες κλιματιστικό που να αντέξει για χρόνια θα κοιτάξεις toshiba. Εναλλακτικά mitsubishi/daikin. Μόνο που είναι ακριβά μοντέλα ειδικά οι 2 προηγούμενες μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα carrier οπως και τα pitsos, samsung ειναι κατασκευασμενα απο τη midea,  οντως η midea ειναι απο τα μεγαλύτερα εργοστασια απλα στην ελλαδα η αντιπροσωπεια περασε απο κακα χερια και εχει ταλαιπωρηθει κοσμος απο το after sales service,

To οτι η Midea βγαζει τα Samsung κτλ οπως λες δεν ξερω κατα ποσο την θετικο ειναι για αυτην απο τη μερια μου τουλαχιστον.Εχω ενα 9αρι Samsung απλο στο αλλο δωματιο εδω και 3-4 χρονια και απο τη πρωτη μερα εχω τριγμους πολυ θορυβο και το σημαντικοτερο ζεστη ποτε, ουτε χειμωνα ουτε ανοιξη  με +15 βαθμους και αναγκαστηκα να παρω αλλο πηγη θερμανσης για χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια 2 χρονια η samsung τα μινι σπλιτ και τουσ αφυγραντηρεσ τα εχει δωσει για παραγωγη στην midea

Ποιο παλια ηταν δικια της παραγωγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν και εφόσον χρειαστεί after sales service τότε δεν μιλάμε για αξιοπιστία.

Ο γαμπρός μου έχει mitshu εδώ και 15 χρόνια και δεν χρειάστηκε service παρα μόνο συντήρηση και ακόμα φυσάει ζέστη το χειμώνα στον λευκό τον πύργο.

 

Υπάρχει κάτι πλεον στην αγορά που να μην ασχοληθείς...?

Υπάρχει παπί honda στρογγυλοφάναρο που να έχει μηδενίσει το κοντέρ 3 φορές και να του αλλάζεις μόνο μπουζι;

Υπάρχει old school nokia που να θέλει μόνο φόρτιση μία φορά την εβδομάδα και ας μήν βγάζει selfie;

Ή πλεόν όλα τα νέα μοντέλα ανεξαρτήτου μάρκας ασχολούνται να βγάλουν μοντέλα με λαλάκια, με όλα τα tickboxes checked (wifi, move detection, etc) και αφήνουν την αξιοπιστία σε δεύτερη μοίρα:

Γιατί κακά τα ψέματα, όταν δώσουμε 800+ και μας χαλάσει σε 3-4 χρόνια ποσός θα μας ενδιαφέρει το πόσο ωραία τα περάσαμε με το σούπερ oυάου τηλεκοτρνόλ και το σούπερ ουάου feature του αυτόματου facebook check-in 'at home' με instant selfie στην πόρτα με τα κλειδιά όταν καταλάβει ότι γύρισες.

Ας μήν τάχε και ας δούλευε ακόμα.

Dare-Devil, δεν μιλάμε για 10τμ κουζίνα, αλλά για 28τμ ψιλοτάβανο+10τμ κουζίνα.

Για δες αυτό ! Έχει παροχή αέρα 900 m^3/h

 

http://www.haieraircondition.gr/tundra/

 

https://www.skroutz.gr/s/8536409/Haier-Tundra-AS18TD2HRA-1U18EE8ERA.html

 

Ο εισαγωγέας-αντιπροσωπεία είναι η inventor . 

 

Με μικρότερη παροχή αλλά άριστο για τα χρήματα του δες αυτό 

 

http://inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/klimatistika-omnia/omnia-series-all-dc-inverter-o1mvi-18/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτό ! Έχει παροχή αέρα 900 m^3/h

 

http://www.haieraircondition.gr/tundra/

 

https://www.skroutz.gr/s/8536409/Haier-Tundra-AS18TD2HRA-1U18EE8ERA.html

 

Ο εισαγωγέας-αντιπροσωπεία είναι η inventor . 

 

Με μικρότερη παροχή αλλά άριστο για τα χρήματα του δες αυτό 

 

http://inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/klimatistika-omnia/omnia-series-all-dc-inverter-o1mvi-18/

Δηλαδή αυτά θεωρούνται αξιόπιστα και δεν θα ξαναασχοληθώ μαζί τους; Πως συγκρίνονται με fujitsu/mitsubishi/daikin που ανέφερε ο ο φίλος πιο πάνω σαν τα ποιό αξιόπιστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτά θεωρούνται αξιόπιστα και δεν θα ξαναασχοληθώ μαζί τους; Πως συγκρίνονται με fujitsu/mitsubishi/daikin που ανέφερε ο ο φίλος πιο πάνω σαν τα ποιό αξιόπιστα;

Mε τα Haier δεν έχω εμπειρία αλλά φαίνεται καλό μοντέλο .

Με τα inventor έχω . Σου την συνιστώ . Αξιόπιστη εταιρία  όπου το after sales support της είναι υποδειγματικό και για μένα το καλύτερο στην Ελληνική αγορά συν ότι μαζί με την Gree έχουν την μεγαλύτερη εγγύηση στην Ελληνική αγορά και με διαφορά απο άλλες εταιρίες . 

Αυτο δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις βλαβών . Όλες οι εταιρίες έχουν θέματα και είναι φυσιολογικό.

Ακόμα και η Daikin που χει τη φήμη και το όνομα έχει περιπτώσεις προβληματικών μοντέλων και ακριβά ανταλλακτικά.

Η fujitsu η Daikin και η mitsubishi είναι αξιόπιστες εταιρίες αλλά το value for money θα το βρεις στην inventor μαζί με μεγαλύτερη εγγύηση και καλύτερο after sales support . 

Η Daikin είναι πανάκριβη για αυτά που προσφέρει και δεν δικαιολογείται . Την έχει φάει ο ανταγωνισμός πλέον, κάποτε όχι . Δεν συγκρίνω καν την Daikin με άλλες εταιρίες με τέτοια τιμολογιακή πολιτική που έχει . Δεν υπάρχει value for money στην Daikin και δεν βρίσκω κανένα λόγο να δώσω τόσα λεφτά για daikin όταν με τα ίδια λεφτά παίρνεις καλύτερο σε όλα μοντέλο απο άλλη εταιρία εξίσου αξιόπιστο και ίσως μεγαλύτερη εγγύηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχω ακούσει εγώ προσωπικά να χρειάζετε κανείς after sales support σε mitsubishi ή daikin. Όποιος έχει βάλει έχει μείνει άφονος απο την ποιοτητά τους και όλοι μου λένε καλά τί το ψάχνεις; Άλλο τώρα έαν εγώ κοιτάω εναλακτικά μπας και.

2. Η inventor προφανώς και χρειάζετε after sales support μιας και είναι απλώς εισαγωγέας φασόν κινέζικης μάρκας που για να χτυπήσει την αξιοπιστία των ανωτέρων προσφέρει service όταν οι άλλοι δεν το χρειάζονται.
3. Για ενα μοντέλο 12άρι αξίζει να δώσεις 100-200 ευρώ παραπάνω για να μην χρειαστείς το super ουάου service.

4. Το after service support είναι χρήσιμο σε μοντέλα που το χρειάζονται αλλά και σε μεγάλες πόλεις. Σε εξοχικά και σε χωριά απομακρυσμένα καλύτερα αξιοπιστία παρά support.

5. Tην ίδια τακτική έχει και η Κια με τα αυτοκίνητα σε άποψη εγγύησης αλλά δεν είναι mercedes.

6. Επίσης απο την αρχή ανέφερα ότι δεν ενδιαφέρομαι για inventor και θα προτιμούσα άποψη απο ιδιώτη.

7. Δυστυχώς απο ότι φαίνεται όσοι αγοράζουν καλά κλιματιστικά δεν ξαναασχολούνται και τα φόρουμς προφανώς δεν τους χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχω ακούσει εγώ προσωπικά να χρειάζετε κανείς after sales support σε mitsubishi ή daikin. Όποιος έχει βάλει έχει μείνει άφονος απο την ποιοτητά τους και όλοι μου λένε καλά τί το ψάχνεις; Άλλο τώρα έαν εγώ κοιτάω εναλακτικά μπας και.

2. Η inventor προφανώς και χρειάζετε after sales support μιας και είναι απλώς εισαγωγέας φασόν κινέζικης μάρκας που για να χτυπήσει την αξιοπιστία των ανωτέρων προσφέρει service όταν οι άλλοι δεν το χρειάζονται.

3. Για ενα μοντέλο 12άρι αξίζει να δώσεις 100-200 ευρώ παραπάνω για να μην χρειαστείς το super ουάου service.

4. Το after service support είναι χρήσιμο σε μοντέλα που το χρειάζονται αλλά και σε μεγάλες πόλεις. Σε εξοχικά και σε χωριά απομακρυσμένα καλύτερα αξιοπιστία παρά support.

5. Tην ίδια τακτική έχει και η Κια με τα αυτοκίνητα σε άποψη εγγύησης αλλά δεν είναι mercedes.

6. Επίσης απο την αρχή ανέφερα ότι δεν ενδιαφέρομαι για inventor και θα προτιμούσα άποψη απο ιδιώτη.

7. Δυστυχώς απο ότι φαίνεται όσοι αγοράζουν καλά κλιματιστικά δεν ξαναασχολούνται και τα φόρουμς προφανώς δεν τους χρειάζονται.

1. Προσωπικά έχω ακούσει αρκετές φορές  αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και οι 2 τους αξιόπιστες εταιρίες με όνομα.

2. Τα inventor είναι κατασκευής και τεχνολογίας Gree . Το μεγαλύτερο εργοστάσιο κλιματισμού στο κόσμο με το μεγαλύτερο μερίδιο της παγκόσμιας αγοράς .  Μην ξεχνάς ότι η Gree φτιάχνει και για την Daikin κλιματιστικά ή φτιάχνουν απο κοινού μοντέλα .ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και κατασκευάζουν απο κοινού εξαρτήματα. 

Το Gree Change για παράδειγμα είναι κοινό μοντέλο της Gree -Daikin . Η Daikin το διαθέτει και αυτή στην αγορά (σε ξένη αγορά) απο όσο ξέρω απλά με το όνομα της .

Το ότι αγοράζεις Daikin δεν πάει να πει ότι είναι καθαρά Daikin . Πλεον το χεράκι της το βάζει και η Gree με δικιά της τεχνογνωσία .  Οι 2 αυτές εταιρίες έχουν κοινοπραξία και κοινά εργοστάσια στην Κίνα για παραγωγή εξαρτημάτων κτλ...

3. Ότι είναι ακριβό δεν είναι και απαραίτητα αξιόπιστο . Το σκεπτικό σου κατα την άποψη μου είναι λάθος . 

4. Δεκτό ! 

5. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου . Σε τί δεν είναι mercedes ; Σε αξιοπιστία ; Γιατί σου ποστάρω έρευνες για τις πιο αξιόπιστες εταιρίες και θα δεις συγκριτικά που βρίσκεται η hyundai και που η mercedes . 

6. Άποψη απο ιδιώτη ; Τι εννοείς; Δεν είδα ότι δεν σε ενδιαφέρει η inventor . 

7. Δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...