Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Προσωπικά έχω ακούσει αρκετές φορές  αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και οι 2 τους αξιόπιστες εταιρίες με όνομα.

2. Τα inventor είναι κατασκευής και τεχνολογίας Gree . Το μεγαλύτερο εργοστάσιο κλιματισμού στο κόσμο με το μεγαλύτερο μερίδιο της παγκόσμιας αγοράς .  Μην ξεχνάς ότι η Gree φτιάχνει και για την Daikin κλιματιστικά ή φτιάχνουν απο κοινού μοντέλα .ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και κατασκευάζουν απο κοινού εξαρτήματα. 

Το Gree Change για παράδειγμα είναι κοινό μοντέλο της Gree -Daikin . Η Daikin το διαθέτει και αυτή στην αγορά (σε ξένη αγορά) απο όσο ξέρω απλά με το όνομα της .

Το ότι αγοράζεις Daikin δεν πάει να πει ότι είναι καθαρά Daikin . Πλεον το χεράκι της το βάζει και η Gree με δικιά της τεχνογνωσία .  Οι 2 αυτές εταιρίες έχουν κοινοπραξία και κοινά εργοστάσια στην Κίνα για παραγωγή εξαρτημάτων κτλ...

3. Ότι είναι ακριβό δεν είναι και απαραίτητα αξιόπιστο . Το σκεπτικό σου κατα την άποψη μου είναι λάθος . 

4. Δεκτό ! 

5. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου . Σε τί δεν είναι mercedes ; Σε αξιοπιστία ; Γιατί σου ποστάρω έρευνες για τις πιο αξιόπιστες εταιρίες και θα δεις συγκριτικά που βρίσκεται η hyundai και που η mercedes . 

6. Άποψη απο ιδιώτη ; Τι εννοείς; Δεν είδα ότι δεν σε ενδιαφέρει η inventor . 

7. Δηλαδή; 

Αυητη η επιμονη σου να μην αφηνεις τον κοσμο να πληρωνει "ονομα" δεν την καταλαβαινω.... :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυητη η επιμονη σου να μην αφηνεις τον κοσμο να πληρωνει "ονομα" δεν την καταλαβαινω.... :-)  :-)

Daikin θα έπαιρνα  μόνο αν με ενδιέφερε να πάρω ότι καλύτερο σε χαρακτηριστικά υπάρχει στο εμπόριο . Εννοώ το ururu sharara .  Μόνο αυτό κάνει την διαφορά στα Daikin και δικαιολογείται το κόστος του . Καμία εταιρία δεν ανταγωνίζεται το ururu sharara. Σε όλα τα άλλα μοντέλα της daikin υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάρω κλιματιστικό για το δωμάτιο. Είναι γύρω στα 10 τ.μ. και το βλέπει όλη μέρα ο ήλιος.

Έχω δει αυτά τα δυο.

 

Link.png Site: Nobu

Link.png Site: JuroPro

 

Το μπάτζετ δεν πάει παραπάνω οπότε αν έχετε κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά μόνο. Ξέρω ότι είναι λίγα για αυτό δεν έχω απαίτηση να είναι αθόρυβο, αρκεί να μην πετάξω τα λεφτά μου.

Επεξ/σία από CrisCrisCris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θες 9αρι, αλλά αν λες οτι το βλέπει η ήλιος όλη την ημέρα, ίσως χρειαστεί και 12αρι.

 

Από μόνωση και κουφώματα πως είναι ο χώρος?

 

Πόσες την ημέρα σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς? Θα το χρησιμοποιείς και για θέρμανση τον χειμώνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάρω κλιματιστικό για το δωμάτιο. Είναι γύρω στα 10 τ.μ. και το βλέπει όλη μέρα ο ήλιος.

Έχω δει αυτά τα δυο.

 

Link.png Site: Nobu

Link.png Site: JuroPro

 

Το μπάτζετ δεν πάει παραπάνω οπότε αν έχετε κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά μόνο. Ξέρω ότι είναι λίγα για αυτό δεν έχω απαίτηση να είναι αθόρυβο, αρκεί να μην πετάξω τα λεφτά μου.

Σε αυτά τα λεφτά 

 

Λίγο ακριβότερο Inventor Alfa.

Μετά κοιτάς με σειρά προτεραιότητας 

 

Midea

Hisense

AUX .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θες 9αρι, αλλά αν λες οτι το βλέπει η ήλιος όλη την ημέρα, ίσως χρειαστεί και 12αρι.

 

Από μόνωση και κουφώματα πως είναι ο χώρος?

 

Πόσες την ημέρα σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς? Θα το χρησιμοποιείς και για θέρμανση τον χειμώνα?

 

Κουφώματα και μόνωση είναι καλά. Κυρίως το μεσημέρι και το βράδυ, όχι όλη μέρα. Και για το χειμώνα αλλά κυρίως για το καλοκαιρί, το χειμώνα βολεύομαι με μια σόμπα.

 

Σε αυτά τα λεφτά 

 

Λίγο ακριβότερο Inventor Alfa.

Μετά κοιτάς με σειρά προτεραιότητας 

 

Midea

Hisense

AUX .

 

Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις το Inventor Alfa, γιατί με μπερδεύει η πρώτη σου γραμμή.

Αυτό εδώ είναι στα 279 στο e-shop.

 

Link.png Site: http://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h09a4-lrr1di-40-9000btu-inverter-p-HAP.001070

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουφώματα και μόνωση είναι καλά. Κυρίως το μεσημέρι και το βράδυ, όχι όλη μέρα. Και για το χειμώνα αλλά κυρίως για το καλοκαιρί, το χειμώνα βολεύομαι με μια σόμπα.

 

 

Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις το Inventor Alfa, γιατί με μπερδεύει η πρώτη σου γραμμή.

Ναι αν θέλεις να ανέβεις λίγο παραπάνω δεν το inventor alfa που είναι κλιματιστικό που έχω άποψη και σίγουρα μια πολύ καλή φθηνή αλλά και αξιόπιστη επιλογή . Ενα απλό κλιματιστικό με βασικές λειτουργίες καλή κατανάλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν θέλεις να ανέβεις λίγο παραπάνω δεν το inventor alfa που είναι κλιματιστικό που έχω άποψη και σίγουρα μια πολύ καλή φθηνή αλλά και αξιόπιστη επιλογή . Ενα απλό κλιματιστικό με βασικές λειτουργίες καλή κατανάλωση .

Για το AUX παραπάνω τι γνώμη εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το AUX παραπάνω τι γνώμη εχεις;

Κάποιοι λένε ότι είναι καλά  όσον αφορά την αξιοπιστία τους . Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

Κατά την άποψη μου τα επίπεδα θορύβου στα AUX δεν είναι καλά για υπνοδωμάτιο . Eγώ δεν θα επέλεγα AUX για υπνοδωμάτιο . Οι καταναλώσεις τους δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο . Μέτριες ! 

Αν δεν αντέχεις το επιπλέον κόστος για να πάρεις το inventor alfa τότε η πιο φθηνή επιλογή είναι το AUX . Δες στο e-shop για aux . Κατα καιρούς έχουν καλές τιμές σε προσφορά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουφώματα και μόνωση είναι καλά. Κυρίως το μεσημέρι και το βράδυ, όχι όλη μέρα. Και για το χειμώνα αλλά κυρίως για το καλοκαιρί, το χειμώνα βολεύομαι με μια σόμπα.

 

Βρες ένα 9αρι από τα συγκεκριμένα μοντέλα με κλάση Α+, ψάξε και για Α++ αν είναι εντός του μπατζετ σου.

Για το AUX παραπάνω τι γνώμη εχεις;

 

Υπάρχουν ορισμένοι που έχουν αναφέρει προβλήματα και βλάβες εδώ στο Insomnia.

 

Εφόσον δεν βρεις κάτι σε Midea, Hisense ή inventor να κοιτάξεις ως τελευταία επιλογή την Aux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάρω κλιματιστικό για το δωμάτιο. Είναι γύρω στα 10 τ.μ. και το βλέπει όλη μέρα ο ήλιος.

Έχω δει αυτά τα δυο.

 

[link='Nobu]https://www.skroutz.gr/s/8853385/Nobu-NBL-09IDU-NBL-09ODU.html']Nobu

[link='Juro]https://www.skroutz.gr/s/6514363/Juro-Pro-Refresh-9K.html']JuroPro

 

Το μπάτζετ δεν πάει παραπάνω οπότε αν έχετε κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά μόνο. Ξέρω ότι είναι λίγα για αυτό δεν έχω απαίτηση να είναι αθόρυβο, αρκεί να μην πετάξω τα λεφτά μου.Η φτηνια τρωει τον παρα https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-celcia-9000-btuh-61800900/

 

Να παρεις midea.. https://www.oaz.gr/spiti/psixi-thermansi/klimatistika/a-c-ms12fu-10hrdn1-mob1-10hfn1-midea-10000btu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάρω κλιματιστικό για το δωμάτιο. Είναι γύρω στα 10 τ.μ. και το βλέπει όλη μέρα ο ήλιος.

 

To να το βλεπει ο ηλιος ειναι καλο. Εκτος απο το κλιματιστικο βαλε και μια τεντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...