Προς το περιεχόμενο

WWDC 2009


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το keynote ήταν για κλάματα, ειδικά ότι έχει σχέσει με το iphone 3gs.

 

True.

Προσωπικά βέβαια, πιο πολύ με ενδιέφερε να ακούσω νέα για το Snow Leopard.

 

Περιμένω να το κρίνω βέβαια, πάνω στα μηχανήματά μου.

Αλλά τους βγάζω το καπέλο, για το χαμηλό κόστος αναβάθμισης. Εξαιρετική κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1) Το Snow Leopard μόνο σε μορφή αναβάθμισης κοστίζει 29$; Δεν θα υπάρχει "full" έκδοση κι αν ναι πόσο θα κοστίζει;

2) Στα νέα Macbook Pro 13,3 άλλαξε και κάτι στη μνήμη, σκληρό, επεξεργαστή;

 

Το Snow Leopard θα τρέχει ικανοποιητικά στoυς παλιούς iMac 2,8GHz 2 GB ram NVIDIA GEFORCE 8800 GS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν το 4ο WWDC(D stands for developers) που παρακολουθώ και ήταν ότι ακριβώς περίμενα,

λίγος χρόνος για τις hardware αναβαθμίσεις

πολύς χρόνος στην παρουσίαση εφαρμογών και αλλαγών σε λειτουργικό

δυστιχώς για άλλη μια φορά τα rumors οργίασαν και λογικά θα επέλθει και η απογοήτευση (βλέπε μετοχή τις επόμενες ώρες-μέρες)

Η κίνηση με το renaming του Macbook σε Pro είναι προφανές ότι πρόκειτε για ποιο επιθετική είσοδο στην αγορά των laptops με περισσότερες επιλογές σε μέγεθος με περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά ΚΑΙ άνοιγμα προς laptop μικρότερων διαστάσεων(10-11"?????).

Για το bump του Iphone δεν περίμενα τίποτα παραπάνω (ίσως front camera, που από ότι κατάλαβα από το keynote μάλλον τους έχει προβληματίσει και αυτούς, "...no front camera...").

Iphone 3.0, επιτέλους πολλά λειτουργίες που έπρεπε να υπήρχαν από πολύ νωρίτερα και ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Snow Leopard άντε πια................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Snow Leopard θα τρέχει ικανοποιητικά στoυς παλιούς iMac 2,8GHz 2 GB ram NVIDIA GEFORCE 8800 GS;

 

Υποθέτω πως ναι. Από τη στιγμή που η παντιέρα τους στην προώθησή του, είναι ότι έχουν βελτιστοποιήσει τον κώδικα.

 

Αλλά ας το δούμε από πρώτο χέρι βέβαια, πρώτα.

 

Γιατί όσο κι αν γουστάρω την αισθητική και τη φιλοσοφία της Apple, άλλο τόσο αηδιάζω με το παπαρολόγο ύφος του marketing που πλασάρουν. Νομίζω ότι συγκρίνεται μόνο με telemarketers, στην μπαρούφα και στην υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True.

Προσωπικά βέβαια, πιο πολύ με ενδιέφερε να ακούσω νέα για το Snow Leopard.

 

Περιμένω να το κρίνω βέβαια, πάνω στα μηχανήματά μου.

Αλλά τους βγάζω το καπέλο, για το χαμηλό κόστος αναβάθμισης. Εξαιρετική κίνηση.

 

Όντως η κινήσεις που κάναν για τα leopard είναι πολύ καλές. Πολύς ντόρος για το iphone είχε γίνει και ο κόσμος απογοητεύτηκε, δεν φταίνε αυτοί όμως, εμείς φταίμε ο κοσμάκης που κάθετε και βγάζει φήμες και φήμες, ψηνόμαστε και στο τέλος τρώμε το άκυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα θα τρεχει .

 

Αλλά όχι σαν το leopard; Ένα μόνιμο άγχος, που είχα, όταν αγόρασα το Macbook Unibody στα 2.0 GHz και τον iMac στα 2,8 GHz ήταν αν θα τρέχει το Snow, όπως και το Leopard.

 

Διάβαζα, κιόλας, ότι θα τρέχει και πιο καλά και γρήγορα, αλλά όσο πλησιάζει σαν να ακούω, ότι θέλει δυνατότερα μηχανήματα:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς φταίμε ο κοσμάκης που κάθετε και βγάζει φήμες και φήμες, ψηνόμαστε και στο τέλος τρώμε το άκυρο...

 

Σωστό. Σαν τις μεταγραφές του πολυμετοχικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε παιδια πριν δυο ωρες γυρισα απο Καναδα και πριν τρεις μερες αγορασα το ΜacBook 2.4 Aluminum με 4 GB Ram... και να σας πω την αληθεια δεν με πειραξε που δεν λεγετε pro ή δεν εχει τοσο μεγαλη μπαταρια το εχω διπλα μου και το λατρεψα μολις το πιασα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά ποιος το λέει... άλλο ο εριστικός αλέκος άλλο ο αγαπητός punky.

 

Δεν έχει να κάνει με το ποιος το λέει, ή πώς το λέει. :rolleyes:

 

Απλώς δεν ήταν λίγο αναμενόμενο να αναβαθμιστεί κάτι που πρόσφατα βγήκε στην αγορά; Δοκιμάστηκε [βλ. Battery bump up], κατατέθηκαν παράπονα [βλ. Firewire], και μπήκε και κάτι παραπάνω [βλ. SD Card slot] για να το βουλώσουμε οι παραπονεμένοι --συμπεριλαμβάνω κι εμένα.

 

Τα υπόλοιπα είναι κινήσεις marketing. Τελικά όλα παίχτηκαν στο WWDevelopersC. Ήταν μια χαρά για τους Developers.

 

Υ/Γ. Γιατί νομίζεις ότι σε έχω βάλει στο μάτι; Ίσα ίσα που σχεδόν συμφωνούμε :o

 

Καλό νέο δεν είναι αυτό με την TomTom και το GPS τους; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς δεν ήταν λίγο αναμενόμενο να αναβαθμιστεί κάτι που πρόσφατα βγήκε στην αγορά; Δοκιμάστηκε [βλ. Battery bump up], κατατέθηκαν παράπονα [βλ. Firewire], και μπήκε και κάτι παραπάνω [βλ. SD Card slot] για να το βουλώσουμε οι παραπονεμένοι --συμπεριλαμβάνω κι εμένα.

 

Νομίζω πως δεν είναι ακριβώς έτσι.

Άλλο τα speed bumps, και άλλο αυτό που έγινε.

 

Σου θυμίζω ότι ο Steve Jobs υπεραμύνθηκε της κατάργησης του firewire, λέγοντας (σχεδόν) πως είναι ένα obsolete πρωτόκολλο, μιας και όλες οι νέες κάμερες έχουν usb.

Κι είχαμε διάφορους apologists να βγαίνουν και να γράφουν μπούρδες δικαιολογίες.

 

Επίσης, άλλο μικροαναβαθμίσεις κι άλλο επανασχεδιασμός του product line σου.

 

Το χρονικό διάστημα ήταν πάρα πολύ μικρό, για τέτοια αλλαγή.

Αυτό που έγινε, μοιάζει περισσότερο με ομολογία λάθους παρά με "φυσιολογική" τεχνολογική εξέλλιξη. Ε, και νομίζω ότι είναι unfair, το λάθος να το πληρώνει εξ ολοκλήρου αυτός που δεν το έπραξε (βλέπε καταναλωτές).

 

Δεν μου αρέσει να γκρινιάζω. Μέσα στο παιχνίδι είναι όλα.

Αλλά καμιά φορά λες "γιατί τον φούστη;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά όχι σαν το leopard; Ένα μόνιμο άγχος, που είχα, όταν αγόρασα το Macbook Unibody στα 2.0 GHz και τον iMac στα 2,8 GHz ήταν αν θα τρέχει το Snow, όπως και το Leopard.

 

Διάβαζα, κιόλας, ότι θα τρέχει και πιο καλά και γρήγορα, αλλά όσο πλησιάζει σαν να ακούω, ότι θέλει δυνατότερα μηχανήματα:-(

 

 

Ενδεικτικά, για να μην αγχώνεσαι, οι επιδόσεις που έχει βγάλει η Apple για το Snow, είναι σε iMac 2,8 GHz με 2GB μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 129 ευρώ

 

129 δεν είναι για χρήστες tiger και κάτω? Θέλω να πω πως εγώ τουλάχιστον,δεν κατάλαβα ότι θα βγεί κάτι σαν full version...

 

Οι υπόλοιποι τι καταλάβατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...