Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως να ειναι τοτε αυθεντικο κοιτα δεν μου κανει τοσο για μουφα να σ πω την αληθεια απλως ειχα συνηθισει τα wesc να εχουν εκεινο το τετραγωνακι...τελοσ παντων οπως κ να χει νταξει...απο e-bay 3ερει κανεις μηπως καποιον καλο πωλητη με tommy-hilfigger,lacoste κ γενικως τετοια ειδη ρουχων που να ξερουμε πως οντως δεν θα μας κατσει ταπα?

φοβαμαι τις αγωρες ρουχων απο ebay και δεν το εχω επιχηρησει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λες δηλαδη να υπαρξει θεμα και ν μην σ το στειλουν ασ πουμε αλλα να παρουν τ χρηματα?

Λέει μήπως μετά χρειάζεται να τα ταΐζεις μπανάνες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια!Ψαχνω τα παπουτσια αυτα, τα οποια εχω βρει μονο σε ebay(χωρις νουμερο ωστοσο) και απτο επισημο site της converse.com..Αυτο απο οσο ξερω δεν στελνει Ελλαδα..Καμια βοηθεια?Το παπουτσι ειναι αυτο:

 

http://www.converse.com/#/products/Sneakers/ChuckTaylor/132415C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παράγγειλα στις 10 οκτώβρη ενα ζευγάρι jordan αξίας 79,99$(με ένα κουπόνι -15$ συνολικά πλήρωσα 104 και κάτι δολλάρια) και η ελτα courier μου τα έφερε σπιτι στις 18 οκτώβρη και δεν πλήρωσα ούτε τα 3 ευρώ που πληρώναμε παλιά!στην συσκευασία γράφει USPS INTERNATIONAL EXPRESS MAIL και απο ότι καταλαβα τώρα τα στέλνουν express γιαυτό και τα μεταφορικά είναι πλεον 40$ και οχι 35 αν θυμάμαι καλα.τελοσπάντον δεν ξέρω αν είμαι κωλόφαρδος πάντως τελωνίο δεν νομίζω να περνάνε δέματα αξίας κάτω τον 100 $.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοφόρετα τα νέα σου Jordan! Από τότε που ανακάλυψα το eastbay έγιναν κι εμένα η αγαπημένη μου μάρκα, κυρίως γιατί μου φαίνονται καλύτερης ποιότητας από τα περισσότερα Nike και συνήθως έχουν και καλύτερο design ή χρώματα. Μερικές παρατηρήσεις: τα 3-6 ευρώ έχουν καταργηθεί βάσει νόμου εδώ και καναδυο χρόνια. Τα μεταφορικά ήταν $32 το καλοκαίρι του 2011, το φθινόπωρο αυξήθηκαν στα $36 και κάποια στιγμή προς το τέλος του '11 σταθεροποιήθηκαν στα $40. Δεν θυμάμαι αν οι παλιότερες τιμές ανέφεραν "Express Mail" ή όχι (νομίζω το έλεγαν), πάντως το σίγουρο είναι πως ο χρόνος παράδοσης δεν μειώθηκε ποτέ (έχω κάνει πολλές παραγγελίες τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και όλες έκαναν περίπου τις ίδιες μέρες). Το μόνο καλό είναι πως τα μεταφορικά μένουν ίδια, είτε παραγγείλουμε ένα ζευγάρι, είτε δυο-τρία.

 

Τέλος όσον αφορά το τελωνείο, αν δεν έχει αλλάξει η νομοθεσία ισχύει πως όλα τα εμπορικά δέματα >45 ευρώ θεωρητικά πρέπει να πληρώσουν έξτρα τελωνειακούς δασμούς. Το πιθανότερο είναι πως το τελωνείο απλώς δεν ασχολείται με τόσο φθηνά (ή μικρά σε όγκο) δέματα, εκτός κι αν τους το... "σφυρίξει" κανας εισαγωγέας (φαντάζομαι με το αζημίωτο). Το κακό είναι πως το δέμα σου στο έφερε σπίτι η ΕΛΤΑ courier, άρα εξακολουθεί να παίζει το σενάριο με την EMS γιατί παλιότερα δεν υπήρχε courier και τα έπαιρνες όλα από το τοπικό ταχυδρομείο σαν απλό δέμα. Από τότε που έγινε η ιστορία με αποστολή μέσω EMS είναι που άρχισαν να βαράνε τα τελωνεία. Τα Jordan σου λογικά τη γλίτωσαν λόγω μικρού κόστους. Θα δοκιμάσω κι εγώ καμια παρόμοια παραγγελία, γιατί δεν νομίζω να είμαστε τώρα για τα κλασικά $150, που πιθανότατα θα πάνε γραμμή στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα να παραγγείλω απο πέρυσι τον δεκέμβρη τότε που ερχόταν μέσω σουηδίας και αργούσαν.πάνω στην συσκευασία γραφει και ΕΜS εκτος απο USPS INTERNATIONAL EXPRESS MAIL.πάντως σύντομα θα κάνω πάλι παραγγελία και οτι νεότερο θα ενημερώσω

 

Όσο για τα jordan big ups απλά τα πράγματα τέτοιο παπούτσι δεν το βρίσκεις Ελλάδα με 85 ευρώ που πλήρωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, τα Big Ups είναι πολύ καλά παπούτσια. Τα θυμάμαι από τότε που πρωτοβγήκαν, αν και ήταν ακριβότερα και γι' αυτό δεν τα παρήγγειλα. Ειδικά το μπλε μοντέλο μου άρεσε πάρα πολύ. Σε αυτή την τιμή ψήθηκα κι εγώ να πάρω ένα ζευγάρι, ειδικά αφού παίζει να γλιτώσω το τελωνείο (όπως εσύ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πέρσι ειχα παρει κι εγώ τα big ups απορώ πώς δεν πουλησε αυτο το παπουτσι, πολυ αναπαυτικό και όμορφο, εγώ ειχα παρει τα μαυρα με το λιγο κόκκινο-λευκό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, δεν μπορώ με τίποτα να βρω κουπόνι -10%. Ό,τι δοκίμασα δεν δούλεψε και τα μόνα που φαίνονται να δουλεύουν είναι τα κλασικά -15% off $75, όταν το παπούτσι που θέλω έχει 70 δολάρια. Ή θα βρω κανα ψιλοπράγμα να το πάρω κι αυτό μαζί (της τάξης των 5-10 δολαρίων το πολύ) ή -το πιθανότερο- θα περιμένω μέχρι να βγουν κουπόνια της προκοπής. Αρνούμαι να δίνω κερατιάτικα λεφτά, ειδικά όταν υπάρχει ο κίνδυνος του τελωνείου.

 

edit: τελικά πήρα τούτες εδώ τις κάλτσες και τέλος. Ελπίζω μόνο να μη βγάζουν κι αυτές χνούδια και να με κυνηγάει μετά η γυναίκα που λερώνω το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση να κανω

Στην τιμη που λεμε 100$ συνολικη παραγγελια, ειναι μαζι με την εκπτωση απο κουπονι και την εκπτωση που μπορει να εχει το eastbay σε καποια πραγματα?

Δηλαδη αν παρω μερικες μπλουζες που εχουν 200$ συνολο αλλα εχουν ολες εκπτωση την συγγεκριμενη στιγμη και η παραγγελια πεσει στα 100$ ποια τιμη μετραει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκπτώσεις 10-20% που λέμε αναφέρονται στην τελική τιμή της παραγγελίας (χωρίς τα μεταφορικά εννοείται).

 

Στα προϊόντα που έχουν ήδη έκπτωση και δεν μπορούν να δεχθούν και δεύτερη, αυτό αναγράφεται σαφώς δίπλα στην τιμή τους (το ίδιο ισχύει και για κάποια καινούρια προϊόντα, στα οποία δεν μπορεί να εφαρμοστεί κανενός είδους έκπτωση). Στην πλειοψηφία τους πάντως τα προϊόντα που έχουν κάποια έκπτωση, μπορούν να δεχθούν και τα κουπόνια 10-20%.

 

Τρίτη και τελευταία περίπτωση είναι κάποιο από τα προϊόντα της παραγγελίας να "υποστηρίζει" εκπτωτικά κουπόνια ενώ κάποιο άλλο όχι. Τότε το κουπόνι θα εφαρμοστεί μόνο στο πρώτο προϊόν και το δεύτερο θα υπολογιστεί ολόκληρο.

 

Άρα στο παράδειγμά σου, είναι πολύ πιθανό να χρησιμοποιήσεις ένα κουπόνι "-20% off $99" και να πληρώσεις μόνο 80 δολάρια για τις μπλούζες. Συν $40 τα μεταφορικά, πας στα 120. Φυσικά μετά μπορεί να πληρώσεις κι άλλο ένα 40άρι-50άρι στο τελωνείο αλλά με τους τελώνες ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος.

 

Σε κάθε περίπτωση, η τελική τιμή (χωρίς το τελωνείο εννοείται) αναφέρεται στην τελευταία σελίδα του checkout, ώστε να ξέρεις τι παίχτηκε με εκπτώσεις κλπ πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανονίσεις με τον προμηθευτή να γράφει στο δέμα ότι

τα προιόντα κοστολογούνται 30 ευρώ στο τελωνείο τότε

στην χειρότερη περίπτωση θα πληρώσεις δασμό 1,5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Το κακό είναι πως ελάχιστοι σοβαροί/μεγάλοι πωλητές το δέχονται αυτό. Ίσως ορισμένοι στο ebay ναι, αλλά μέχρι εκεί. Και μεγάλες εταιρείες, όπως είναι το eastbay, δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να το δεχθούν.

 

Τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω :P Έχοντας γλυτώσει το τελωνείο σε περισσότερες από 20 παραγγελίες απ' το eastbay, πάλι κερδισμένος θα είμαι αν πληρώσω κανα 40άρι αυτή τη φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...