Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά αν ήταν FedEx, UPS κλπ. θα πληρώναμε τελωνείο για οποιαδήποτε παραγγελία (και φυσικά δεν θα είχαμε λόγο να αγοράζουμε από το eastbay). Το πρόβλημα όμως με τα τελωνεία δημιουργήθηκε πρόσφατα, όταν το eastbay άλλαξε τον τρόπο αποστολής από απλό σε express. Όσο έστελναν με "απλό" USPS, δεν πήγαινες τελωνείο ούτε με παραγγελίες 150-180 ευρώ.

 

Άρα το ότι το δέμα εξακολουθεί να πηγαίνει στα ΕΛΤΑ, δεν μας λέει κάτι. Πάλι θα πληρώσουμε κερατιάτικα για ποσό πάνω από 120 ευρώ (μπορεί και μικρότερο). Πρέπει να τους στείλουμε όσα περισσότερο email μπορούμε, για να πειστούν να επαναφέρουν τον παλιό τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο sportsdirect εχει παραγγειλει κανεις?Και αν ναι,απο μεταφορικα πως παει?

Γιατι σκεφτομαι να κανω μεγαλη παραγγελια....

 

15pounds βλεπω πως λεει στο site αλλα λογικα θα αλλαζουν οσο μεγαλωνει το πακετο...

Aν ξερει σιγουρα καποιος ας το επιβεβαιωσει και ας δωσει κι ενα feedback για το συγκεκριμενο site :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούφα μου φαίνεται και δεν μου αρέσει που λένε ότι δέχονται μόνο πιστωτικές. Επίσης τι να πεις για ένα κατάστημα που έχει στα ψιλά γράμματα ένα κείμενο σαν αυτό:

 

Noticed : We don't accept items return back or exchange for sizes problem, So please choose correct sizes when you submit your order .

Μακριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρομαι και γω για αγορά από εξωτερικό απλά θα ήθελα να εξαντλήσω τα περιθώρια μου από Ευρώπη και μετά να δοκιμάσω από eastbay.com...Eιδικότερα ενδιαφέρομαι για παπούτσια basketball nike ή αdidas...έχετε να προτείνετε αξιόπιστα ευρωπαικά μαγαζιά;με λίγα μεταφορικά και φθηνά (τουλάχιστον φθηνότερα από Ελλάδα)...Ευχαριστώ εκτων προτέρων

 

Επίσης από eastbay δεν περνάνε τελωνείο οι παραγγελίες κάτω από 100 ευρώ; Οποιοι έχετε παραγγήλει και πληρώσει δασμούς ήταν >100 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από eastbay δεν περνάνε τελωνείο οι παραγγελίες κάτω από 100 ευρώ; Οποιοι έχετε παραγγήλει και πληρώσει δασμούς ήταν >100 ευρώ;

 

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να το προβλέπει αυτό, συνεπώς ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Από την εμπειρία μας και μόνο μπορούμε να πούμε ότι τις τελευταίες εβδομάδες πέρασαν χωρίς έξτρα τέλη τουλάχιστον 2 παραγγελίες της τάξης των 100-105 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά, τα οποία θεωρητικά δεν συνυπολογίζονται στο τελωνείο). Όλες οι άλλες παραγγελίες (ακόμα και αυτές των 120 ευρώ) είχαν φέσι 50-70 ευρώ.

 

Αν βρεις κάποια καλή προσφορά στα 70 ευρώ (το πολύ) και βάλεις και άλλα 30 για τα μεταφορικά, θα μπορούσες ίσως να το ρισκάρεις. Εγώ αυτό έκανα με τα τελευταία μου Jordan και δεν είχα νταραβέρια με το τελωνείο. Ίσως να έπαιξε και ρόλο ότι το δέμα έφτασε Κυριακή σε αυτούς και δεν ασχολήθηκαν περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ολοκλήρωσα την παραγγελία για τα jordan bct mid με κόστος 79$(104,98 με τα μεταφορικά).ελπίζω την άλλη δευτέρα με τρίτη να φτάσει το δέμα και να μην περάσω τελωνίο!η προηγούμενη παραγγελία μου(νομίζω πάλι 104,98 $ με μεταφορικά) πριν ένα μήνα είχε έρθει σπίτι μου σε 7 μέρες και δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω!

 

nzeppos:τα jordan big ups γαμάτα?πολυ καλά και αναπαυτικά!εγώ τα πήρα για δουλειά αλλά αποφάσισα να τα κρατήσω και να πάρω άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε, είχες απόλυτο δίκιο. Τα Big Ups όντως είναι καταπληκτικά παπούτσια. Μόλις χθες το απόγευμα τα φορούσα και αυτό λέει πολλά, αφού από τότε που ανακάλυψα το EB θα έχω πάρει και καμια 25αριά ζευγάρια. Οπότε για να διαλέξω συγκεκριμένα τα Big Ups από όοολα αυτά τα παπούτσια που έχουν γεμίσει την ντουλάπα, πάει να πει ότι αξίζουν :P

 

Πάρα πολύ άνετα (ειδικά αφού τα πήρα και μισό νούμερο μεγαλύτερα), πολύ ωραίο design ακόμα και για καθημερινή χρήση (όχι μόνο σαν αθλητικό παπούτσι) και πάρα -μα πάρα- πολύ αναπαυτικά. Να σου πω την αλήθεια δεν το περίμενα, κυρίως λόγω τιμής (έλεγα πως κάποιος λόγος θα υπάρχει για να κάνουν τόσο μεγάλη έκπτωση, σε όχι-καγκουρέικο χρώμα και όταν υπάρχουν ακόμα αρκετά νούμερα). Αμ δε!

 

Μάλιστα στη συσκευασία το EB είχε και ένα έξτρα ζευγάρι κορδόνια μπλε χρώματος. Πρώτη φορά μού το κάνουν αυτό. Οπότε με συνοπτικές διαδικασίες άφησα τα λευκά κορδόνια στο ένα παπούτσι, έβαλα τα μπλε στο άλλο και τα έκανα... εμπριμέ.

 

Και τα Bct Mid όμως φαίνονται πολύ καλά, περιμένω νέα σου όταν τα παραλάβεις και πολύ πιθανόν να τα τσιμπήσω κι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να το προβλέπει αυτό, συνεπώς ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Από την εμπειρία μας και μόνο μπορούμε να πούμε ότι τις τελευταίες εβδομάδες πέρασαν χωρίς έξτρα τέλη τουλάχιστον 2 παραγγελίες της τάξης των 100-105 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά, τα οποία θεωρητικά δεν συνυπολογίζονται στο τελωνείο). Όλες οι άλλες παραγγελίες (ακόμα και αυτές των 120 ευρώ) είχαν φέσι 50-70 ευρώ.

 

Αν βρεις κάποια καλή προσφορά στα 70 ευρώ (το πολύ) και βάλεις και άλλα 30 για τα μεταφορικά, θα μπορούσες ίσως να το ρισκάρεις. Εγώ αυτό έκανα με τα τελευταία μου Jordan και δεν είχα νταραβέρια με το τελωνείο. Ίσως να έπαιξε και ρόλο ότι το δέμα έφτασε Κυριακή σε αυτούς και δεν ασχολήθηκαν περισσότερο...

 

 

σκεφτομαι να κανω μια παραγγελια οπου μαζι με τα μεταφορικα κοστιζει 120$, λες να με χαρακωσουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετώ τα μέλη του forum αφού είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ.

το πρόβλημά μου είναι πως παρήγγειλα ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια από eastbay, που με shipping κτλ. φτάνουν στα 164.98$..που δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει για τελωνεία και τέτοια γιατί είναι η πρώτη μου online παραγγελία. Παράλληλα τα έχω παραγγείλει από τις 15/10 και δεν έχουν έρθει ακόμα :S

πάτησα το label number που υπάρχει μέσα στο ενημερωτικό mail που σου στέλνουν για την παραγγελία σου και με έβγαλε στο site της usps που σου λέει αναλυτικά τα στάδια της παραγγελίας σου..το θέμα είναι ότι στις 26/10 γράφει "GREECE-Addressee not available - Will attempt delivery on next working day" και από κει και πέρα καμία ενέργεια :S

αυτό σημαίνει πως τα παπούτσια μου είναι "δεσμευμένα" σε κάποιο ταχυδρομείο της Ελλάδας; :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μπερδευτεί με τα νούμερα στο sportsdirect.com, , τα νούμερα είναι σε UK ή US ;

 

έχω δοκιμάσει κάτι nike και έχω βρει το νούμερο μου US 9.5 , UK 8.5 , EUR 43 , τι διαλέγω 8.5 ή 9.5 ; http://www.sportsdirect.com/nike-air-max-skyline-mens-121019?colcode=12101930

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι αγγλικό μαγαζί, το πιθανότερο είναι πως χρησιμοποιούν UK sizes. Αλλά δεν χάνεις και τίποτα να τους στείλεις ένα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...