Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεπώς αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη παραγγελία με όριο τα $105 που δεν φορολογείται από το τελωνείο. Μάλλον θα ρισκάρω κι εγώ άλλη μία.

 

ps: δυστυχώς δεν θα είναι Jordan bct mid, γιατί τα χρώματα που μου αρέσουν έχουν $95 χωρίς τα μεταφορικά.

 

pps: τελικά παρήγγειλα τούτα εδώ τα καγκουρέικα (ήθελα καιρό κάτι σε κοκκινωπό, δυστυχώς τα φετινά Nike Soldier έχουν απαγορευτικές τιμές για το τελωνείο). Μαζί με ένα ζευγάρι κάλτσες πήγαν $78 και έπιασα την έκπτωση του -15%. Συνολικό ποσό $106.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει παραγγείλει και ο αδερφός μου τα NIKE LUNARGLIDE 4-SQ/SL/GN/LI στα $99.99, προτού με ρωτήσει τι παίζει με τελωνείο και eastbay αυτή τη στιγμή...

Θα ενημερώσω για ο,τιδήποτε σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, για πες. Στα 100 δολάριος είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση γιατί υπάρχουν πολλά παπούτσια που με ενδιαφέρουν σε αυτές τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια...

 

αυτό που πιθανολογούμε για 105$ όριο είναι για την αρχική αξία των παπουτσιών (χωρίς μεταφορικά και εκπτώσεις) ή για την αξία των παπουτσιών ΜΕΤΑ την έκπτωση (απλά χωρίς τα μεταφορικά) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για την απολύτως τελική τιμή, μαζί με μεταφορικά και τυχόν εκπτώσεις. Στην πράξη βέβαια ο τρόπος δεν είναι σωστός, γιατί στο δέμα εμφανίζεται μόνο η τιμή του παπουτσιού, χωρίς εκπτώσεις και μεταφορικά. Δηλαδή ο τελώνης βλέπει ένα δέμα που λέει πχ. 80$ και όχι 105$.

 

Απλώς επειδή εμείς θα πληρώσουμε 105, αναφέρουμε διαρκώς αυτό το νούμερο. Αυτές τις μέρες περιμένω την τελευταία μου παραγγελία (για την οποία δεν πήρα tracking number και δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω). Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι θυμάμαι πριν κάμποσα posts, κάποιος φίλος είχε κάνει συνολική παραγγελία $120 και "έφαγε" ένα 50άρι τελωνείο. Η δική σου θα βγει κάπου $124. Οπότε καλύτερα μην το ρισκάρεις, εκτός πια κι αν δεν κρατιέσαι με τίποτα, είναι κάποιο παπούτσι που δεν μπορείς να βρεις αλλού κλπ...

 

Που είναι ρε παιδιά οι παλιές καλές εποχές, που παίρναμε δύο τέτοια ζευγάρια και δεν φοβόμασταν για τίποτα.

 

edit: παράδειγμα ο arxangelos, που στο post #2834, στα τέλη Σεπτέμβρη έκανε παραγγελία $130 (νομίζω τελική τιμή) για 4 φουτεράκια και πλήρωσε τελωνείο 70 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θυμαστε που ειχα κανει παραγγελεια(η πρωτη μου μαλιστα) 240$ και παρελεβα μια κουταρα με 1 ζευγαρι παπουτσια,2 φουτερ,2 ζακετες,3-4 μπλουζες,σκουφους κλπ και δεν εδωσα ουτε μισο ευρω!

μαλιστα αυτο που με ειχε παρεξενεψει ηταν οταν με πηραν τηλεφωνο οτι ηρθε ενα δεμα για μενα απο σουηδια!

ηταν τοτε που το eastbay εστελνε μεσω σουηδιας αλλα δεν ξερω γιατι στα ελτα μου ειπαν οτι απο εκει προερχοταν το δεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραγγείλει και ο αδερφός μου τα NIKE LUNARGLIDE 4-SQ/SL/GN/LI στα $99.99, προτού με ρωτήσει τι παίζει με τελωνείο και eastbay αυτή τη στιγμή...

Θα ενημερώσω για ο,τιδήποτε σχετικό.

 

Ήρθαν και αυτά χωρίς τελωνείο, με USPS/EMS σε 5 μέρες στο σπίτι (χωρίς το 2€ στο ταχυδρομείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ποσό ήταν το σύνολο;

 

Σωστός. Ξέχασα να το γράψω. Τα παπούτσια έκαναν $70 και πήρα κι ένα ζευγάρι κάλτσες Jordan στα $8 (ίσα-ίσα για να ξεπεράσω τα $75 και να πάρω την έκπτωση του 10%).

 

Το σύνολο λοιπόν $78, αυτό είναι και το ποσό που αναγράφεται στο κουτί και ενδιαφέρει τους τελωνειακούς. Βέβαια αν συνυπολογίσουμε την έκπτωση και τα μεταφορικά, συνολικά έδωσα κάπου $106.

 

Ήρθαν και αυτά χωρίς τελωνείο, με USPS/EMS σε 5 μέρες στο σπίτι (χωρίς το 2€ στο ταχυδρομείο).

 

Τα δικά μου έκαναν περισσότερο. Κάπου 10 μέρες από την ημερομηνία αποστολής (και 12 συνολικά). Τα έφεραν σπίτι άρα εξακολουθεί να ισχύει το express της USPS, διαφορετικά θα έπρεπε να τα πάρω από ταχυδρομείο. Δύο ευρώ δεν ξέρω αν υπήρχαν ποτέ, συνήθως ήταν 3 για δέματα μέχρι 100-120 ευρώ και μετά πήγαινε στα 6 ευρώ. Αλλά όπως έχουμε ξαναπεί, τα συγκεκριμένα τέλη έχουν καταργηθεί βάσει νόμου εδώ και χρόνια.

 

Τα $99.99 που είπες, να φανταστώ ότι είναι η τιμή του παπουτσιού χωρίς εκπτώσεις/μεταφορικά. Άρα να το ρισκάρω στην επόμενη παραγγελία να ανέβω μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...